Zamyslenie po splave

Krátke zamyslenie na záver.

27.05.2004 19:51:01

Prielom Hornádu. Chránený!

Vyvstáva otázka. Treba ho chrániť ? Zrejme áno. Pred kým a pred čím ho treba chrániť? Kedy a ako ?

Vodáci majú zakázané splavovať ho! Pýtam sa, prečo? Z analýzy pozbieraného odpadu vyplýva, že je to všetko komunálny odpad, rôznorodý odpad z domácností a plastové fľaše. Odkiaľ sa to berie ? Zrejme časť doplaví voda. Niečo vyhodia domáci povyše, niečo priamo v prielome. A niečo určite aj turisti.

Zamyslime sa. Kto je to vodák? Viete to vôbec? Vodáci - ľudia plaviaci sa po rieke, na rôznych plavidlách, s rôznymi pohnútkami a cieľmi. Väčšinou sú to ľudia s pozitívnym vzťahom k prírode, a teda aj k ochrane prírody. Pravdaže, tak ako medzi inými skupinami, tak aj medzi nami sa určite nájdu bordelári a vandali. Nie som naivný a nevidím to všetko ružovo. Väčšina z nás je však normálna, s normálnym prístupom a vzťahom k prírode, krajine a k svojmu prostrediu. Neťaží sa nám odviezť si vlastný odpad z toho, čo si privezieme, a veľakrát sa nám neťaží ani odviezť, či zlikvidovať aj odpad po iných turistoch - nevodákoch, alebo po rybároch.

Opakujem: vodáci do prielomu nesmú (!), alebo len výnimočne a obtiažne, za cenu zdĺhavých obštrukcií. Vyskytujú sa však tu peší turisti, možno cyklisti, ktorí povolenie nepotrebujú. Časť odpadu, charakteru rôznych obalov a fliaš, môže byť od nich. Ale aj od RYBÁROV ( tí tiež nepotrebujú povolenie z ministerstva ), bezuzdne a nekontrolovane šafáriacich až, dovoľujem si tvrdiť, vybíjajúcich zver. Kto ich kontroluje? Kedy uskutočnili akciu čistenie rieky ? Koľkokrát ?

Kto kontroluje zber a separáciu odpadu v okolitých obciach? Príslušné orgány, inštitúcie! Pýtam sa VÁS: „Čo ste urobili, aby ľudia zbierali a separovali odpad, aby to bolo pre nich ekonomicky zaujímavé, aby sa im neťažilo triediť ho a nehádzať do vody ? Kde je osveta na tomto poli ?“. Zmôžete sa maximálne na spoplatnenie a ustavičné zvyšovanie cien odvozu a likvidácie odpadu, ktoré potom obyčajných ľudí vedie skôr k vytváraniu čiernych skládok a k svojskému prístupu likvidácie odpadu.

Preto ešte raz sa pýtam, prečo nemôžu vodáci splavovať? Vie mi na to dať niekto rozumnú a uspokojivú odpoveď ? Plašia ryby? Ničia poter, ikry? Hlúposť! O mnoho viac ich skántria rybári, pytliaci, špina a odpad.

Na rozumné riešenie by stačilo tak málo. Urobiť, či umožniť nástup a výstup, prípadne táborisko pre vodákov s kontajnermi pod a nad prielomom. Táborenie vzhľadom na dĺžku trasy nie je nutné v prielome. Udelením viacerých povolení pre vodákov s podmienkou čistenia Hornádu by sa viac urobilo pre krajinu, než tupým zákazom, chrániacim a zakrývajúcim šafárenie rybárskych a iných spolkov. Treba stanoviť minimálny prietok pre plavbu, ale rozumne!

Ako by sa Vám páčilo, keby vzniklo občianske združenie, či hnutie na všeobecný zákaz rybolovu v mene ochrany prírody? Myslím, že by to bolo oprávnené. Veď nie je rybár väčším škodcom než vodák ?

Kedy začnete chrániť prírodu skutočne, a to pred tými, pred ktorými ju naozaj chrániť treba? Kedy ?

Budem rád, keď sa mi niekto kompetentný, zodpovedný, či oprávnený ozve a otvoríme diskusiu na tému „vodáci a ochrana prírody“. Budem rád, keď sa tak udeje v médiách, bez zbytočného osočovania, s jasnými argumentmi, bez jednostranného zastávania záujmov len istých vyvolených skupín.

Tiež JADiskusia

Buďte prvý, kto napíše komentár k článku
Zamyslenie po splave“.

Späť na zoznam aktualít
MSM GROUP
KINET - internet a televízia
Slovenský pohár 2021
1. KOM
100,0%
597,50
2. NOV
47,0%
281,00
3. PIE
33,1%
197,50
4. ŠAM
27,2%
162,50
5. UKB
27,0%
161,50
Nedávne a najbližšie podujatia
MS Majstrovstvá sveta - seniori
16.09.2021 | Kodaň, DNK
Súťaž olympijskych nádejí
17.09.2021 | Račice, CZE
MSR Majstrovstvá Slovenska - maratón
18.09.2021 | Štúrovo
MS Majstrovstvá sveta - veteráni
24.09.2021 | Ternopiľ, UKR
MS Majstrovstvá sveta - maratón
27.09.2021 | Bascov, RUM
Svetový pohár - maratón
15.10.2021 | Shaoxing, CHN
Tip od vás...
Ak ste narazili na zaujímavý článok alebo informácie, dajte nám o nich vedieť, radi ich spracujeme a následne uverejníme.
Mediálny partner
Slovenská tlačová agentúra