V sobotu v Szegede zlato pre SR.

Ani v sobotu neobišli slovenskí reprezentanti na pretekoch I. kola Svetového pohára v rýchlostnej kanoistike v maďarskom Szegede medailovo naprázdno. Ivana Kmeťová s Martinou Kohlovou si po finále neolympijskej, ale divácky mimoriadne atraktívnej šprintérskej trati K2 žien na 200 m prevzali zlaté medaily, keď síce dopádlovali do cieľa druhé, ale domáce Melinda Patyiová a Krisztina Fazekasová, ktoré ich zdolali o 48 tisícin sekundy, boli po pretekoch diskvalifikované. "Pri vážení lodí po dojazde do cieľa sa zistilo, že Maďarky podvádzali. Nedodržali pravidlo o minimálnej hmotnosti lode. Mali to teda ľahšie ako my, možno práve preto zvíťazili," povedala pre agentúru SITA Martina Kohlová.

SITA, zs, fr | 07.06.2008 19:50:38

Po piatkovom striebre z pretekov na 1000 m si v tomto stredisku vybojovali už svoj druhý vzácny kov. Novácko-bratislavské duo štartovalo v sobotu aj v pretekoch ženských dvojkajakov na 500 m, teda na trati, na ktorej sa v auguste predstaví aj v Pekingu na Hrách XXIX. olympiády. Cieľ preťali na siedmej pozícii. Preteky boli v réžii favorizovaných maďarských a nemeckých posádok, pre ktoré to bola interná kvalifikácia na OH. Za víťazným párom Nicole Reinhardtová, Fanny Fischerová zaostali Slovenky o bezmála 5 sekúnd. V redukovanom poradí prakticky potvrdili pozíciu štvrtej najlepšej európskej lode z nedávnych majstrovstiev starého kontinentu v talianskom Miláne. "Nebola to celkom zlá jazda. My sme išli, čo to dalo. Zle sme v lodi sedeli, to sa pri posádkach občas stane. Jedna bola nahnutá na jednu stranu, druhá na druhú. Sto metrov pred cieľom, keď začalo fúkať, sme mali najväčšiu starosť o to, aby sme sa neprevrátili a nevykúpali. Lepšie, že sa nám to stalo teraz, ako keby sme mali takúto

chybu urobiť na olympiáde. Prejavila sa na nás aj únava z piatkového kilometra. Je nám jasné, že kombinácia tisícka - päťstovka v budúcnosti neprichádza do úvahy. Na druhej strane je dobre, že sme sa samé presvedčili o svojich schopnostiach vo vytrvalosti. Teraz sme vyčerpané, ale šťastné, že to dopadlo pre nás takto dobre," dodala zadáčka najúspešnejšej slovenskej lode.

V B-finále (o konečné 10. - 18. miesto) C1 na 500 m sa predstavil Marián Ostrčil. Obsadil v ňom tretie miesto, celkovo mu teda patrila 12. pozícia. Za víťazom "malého" finále Číňanom Qiangom Liom zaostal o 2,262 s. Na tohtoročných majstrovstvách Európy v talianskom Miláne na päťstovke rovnako postúpil iba do B-finále, ale v ňom triumfoval, klasifikovali ho teda na 10. pozícii.

Celkovo sa slovenskí reprezentanti vracajú zo Szegedu s tromi vzácnymi kovmi. Ivana Kmeťová s Martinou Kohlovou v ženskom dvojkajaku majú zlato z pretekov na 200 m a striebro z kilometra, v K4 mužov na 1000 m triumfovali Richard a Michal Risdorferovci, Erik Vlček a Juraj Tarr.

Súhrn výsledkov finále na 500 m:

K1 muži: 1. Adam van Köverden (Kan.) 1:45,422

C1: 1. Attila Vajda (Maď.) 1:56,085, ... v B-finále 3. (celkovo 12. miesto) Marián Ostrčil (SR) 2:05,277

K1 ženy: 1. Katalin Kovácsová (Maď.) 1:57,776

K2 muži: 1. Zoltán Kammerer, Gábor Kucsera (Maď.) 1:35,292

C2: 1. Wen-žun Jang, Guang-liang Meng (Čína) 1:48,895

K2 ženy: 1. Nicole Reinhardtová, Fanny Fischerová (Nem.) 1:48,067, ... 7. Ivana Kmeťová, Martina Kohlová (SR) 1:53,053

Súhrn výsledkov finále na 200 m:

K1 muži: 1. Vitautas Vaicikonis (Litva) 36,225

C1: 1. Valentin Demjanenko (Azerb.) 40,901

K1 ženy: 1. Carrie Johnsonová (USA) 42,148

K2 muži: 1. Andrew Willows, Richard Dober (Kan.) 33,376

C2: 1. Wen-žun Jang, Guang-liang Meng (Čína) 37,729

K2 ženy: 1. Ivana Kmeťová, Martina Kohlová (SR) 38,458

Finále na 1000 m:

K4 ženy: 1. Maďarsko (Krisztina Fazekasová, Timea Paksyová, Alexandra Keresztesiová, Dalma Benedeková) 3:24,703

Diskusia k článku:

Mica

obrazom tých Haviarov a spol. je aj fakt, že keď nepočítam dnešné preteky v Komárne, tak do konca sezóny zostávajú už len tri preteky, a to je len začiatok leta, tak čo chceme?

Mica

obrazom tých Haviarov a spol. je aj fakt, že keď nepočítam dnešné preteky v Komárne, tak do konca sezóny zostávajú už len tri preteky, a to je len začiatok leta, tak čo chceme?

Anonym

Asi myslis na Haviar computing - toho nemusím ani ja, pokiaľ to robí on, tak to stojí za milú .... Preččo ešte stále dostáva "priestor" ?

Anonym

Uvažujem o organizácii pretekov rýchlostnej kanoistiky, koho informačnú technológiu mi odporúčate, poradí niekto? Myslím si, že ten kto ju zabezpečoval minulý a tento víkend medzi mojich favoritov nepatrí. :-)))

Brano

Ked hovorite o tej reklame .... neviem ci ste si vsimli ale pred a pocas ME isiel 5 x denne 30´´ spot na temu K2 Kmetova - Kohlova. Takisto boli bannery na pravda.sk ..... a do konca roka to tam v urcitom obdobi budete moct vidiet/mocut znova....

Anonym

Musím zareagovať na Tvoje vety, čo sa týka reklamy na náš šport v rádiu, alebo v TV. Máš pravdu, že reklama je príšerne drahá, ale dá sa urobiť aj vlastne zadarmo, lebo reklama v rádiu sa dá urobiť aj recipročne, teda tak, že oni o nás budú rozprávať nejaký ten čas pred pretekmi a my sa zaviažeme, že počas celých pretekov bude hrať iba to konkrétne rádio. Dá sa to urobiť, ale je treba zhotoviť marketingovú zmluvu, tú im dať schváliť a dohoda môže byť "zadarmo na svete". Viem o tom a vedia to aj kompetentní, ktorí to môžu urobiť.

TomášK

jedný problém s plytkou vodou bol na štarte v 4ke dráhe. ale to sa vyriešilo posunutím štartu o 5 metrov dopredu. a pravdu povediac 1 dráha nie je o nič hlbšia ako 4,takže všetci majú rovnaké podmienky.

Anonym

Zaujímavé názory na reklamu resp. propagáciu podujatí. Svetlou výnimkou, ovšem finančne nákladnou boli tzv. Duely majstrov, ktoré sa konali na podstatne horšej vode - chorvátskom ramene. Rozhodne pritiahli miestne obyvateľstvo "mená" ale i mediálna kampaň. Sú z toho poznatky, ktoré treba upraviť a vhodne použiť. Je potrebné spolupracovať i medzi oddielmi, pretože nie každý oddiel je dnes schopný finančne ale i personálne zabezpečiť priebeh samotného preteku. Je to predovšetkým o komunikácii a priehľadnom financovaní. Hladajme to čo nás trápi, spája a nie čo rozdeľuje, samozrejme je potrebné i zapojenie širšieho pléna a informovanosť výrazne zlepšiť.

BMX-kar

Tak bol slabý plagát... :-) Ale nie... No nevravím, že je ľahké nalákať ľudí na podujatie, ale treba využiť všetky dostupné možnosti ako spropagovať dané podujatie... Letáky, jednoduché billboardy, web stránky mestskej časti Ružinov, regionálny mesačník (určite v Ružinove nejaký vychádza, tak ako v iných častiach Bratislavy), plagáty umiestniť na vchody do škol a podobne... Viem nie je to také jednoduché...

TomášK

presne to sme urobili minulí rok. plagáty na preteky Interu. o koľko viac tam bolo ľudí minulý rok???? bolo to presne také isté ako tento rok.

BMX-kar

Supo, veď nikto nehovorí o takej reklame v rádiu či TV!!! Myslím že stačí roznosiť plagáty po okolí... Plagát = jednoduchý dizajn, čiernobiela tlač a podobne...

BMX-kar

Nemáš reklamu nemáš sponzora, nemáš sponzora nemáš peniaze, nemáš peniaze nemáš reklamu... niekde to musí mať začiatok... :-)

Supo

Robit reklamu na kajakarske preteky? Maju ju robit kluby? Nerobte si srandu. Viete ake peniaze sa pytaju za reklamu? Tak napriklad 30 sekund vo FUN Radiu stoji 4000 sk !!!!! Musite si uz uvedomit, ze sice sme jeden z najuspesnejsich sportov, ale nie sme ani hokej ani futbal.

TomášK

prečo sa robí pohár interu na štrkovci?? má to hneď viac dôvodov. 1, Je to pretek pod záštitou mestskej časti ružinov. 2, Na 200 metrovú trať plne vyhovuje 3, príde tam oveľa viac náhodných divákov ako by prišlo na zlaté piesky buďme realni na zlaté piesky by neprišiel vôbec nik. tam aspoň prídu ľudia z okolitých sýdlisk, a to je lepšie ako nič.

a s tou reklamou, malý klub ako je inter nemá peniaze na rozdávanie a z tohoto pohľadu reklama je drahý luxus. je to síce smutné ale realita.

BMX-kar

Reklamu má robiť organizátor pretekov, čo je buď konkrétny klub, alebo v prípade niektorých pretekov je to SZRK... Pozrite propozície pretekov...

Anonym

no dobre, a je nejaky logicky dovod preco sa robia preteky INTERU na strkoveckom jazere ? Zlate piesky nic ? To ze to pritiahne ludi je uz asi v dnesnej dobe aj ked smutna, ale hudba minulosti. Co viem tak divaci v nedelu boli len kluby a pretekari ... to za to naozaj asi nestoji. Alebo treba urobit reklamu v mediach ... hociaka kravina ma vacsiu medialnu podporu ako olympijsky sport ... no a tu medialnu kampan si maju robit kto ? Pretekari .. nie je to na zvaze, alebo na konkretnom klube ? Ludia sa zobudte a prestante zit v minulom storoci. Dnes bez reklami tento sport zomrie.

Anonym

samozrejme a to sa cudujes ? ved sa pozri na ucast v samorine. Keby tam neboli financne odmeny pre vitazov, tak na tie preteky pride 10-15 ludi. A co je na tom cudne. Prave amatersky pretekari ako pises si vseko cez pripravu, material az po poslednu malinovku hradia zo svojeho vrecka ... takze pripravovat sa na preteky kde dostanu diplom a medailu ich motivuje tak mozno prvy rok ... pripadne este tie ziacke kategorie.

Anonym

ja sa ani necudujem, ze sa nechce zucastnovat sa pretekov vacsiemu mnozstvu pretekarov. A naco? Ked sa neumiestnia do prvej trojky, budu pocuvat len kopec demotivacnych kecov. Motivacia ist na dalsie preteky je nulova.

Najlepsi ktori maju podmienky na trening sa zucastnuju velmi sporadicky. Ak pridu tak rozdiel vo vykone je tak priepastny az je to demotivacne pre zvysne startove pole a pohlad na to tiez neprida na pocte divakov ani pretekarov. Slabsi pretekar moze mat na pretekoch pocit, ze tam snad uz je len do poctu. Propagacia pretekov nijaka = divaci len ty co idu okolo ani netusia co to je za sport. Na brehu su vlastne len oddielovy kolegovia a treneri. Je to cele o reklame - tento sport je na slovensku v uplnom upadku, pretoze ho nikto nepropaguje. Naopak este aj v radoch samotnych kajakarov a kanoistov sa najde dost tych co mu robia zlu reklamu. Sa zamyslite, kedy naposledy ste vy niekoho nahovarali, aby sa dal na konistiku on lebo aby tam dal svoje dieta.

Anonym

A na čo je potrebné čakať, aby sa podporila účasť váhajúcich pretekárov. Viem, ž je tu i finančná stránka veci, ale verte mi že nie je to len o nich. Myslím si, že najmä organizátori zo Šamorína si zaslúžia pochvalu, nielen za organizáciu a prístup k samotným pretekom, ale i duchom, ktorý cítiť z ich snaženia. Nie je to snáď dosť na to aby sa im pomohlo? Nemajú i pozoruhodné výsledky s mládežou? Alebo je tu závisť a neprajnosť, ktorá sa vznáša v ovzduší? Všimnite si poriadne ich prácu a výsledky! A keď chcete čakať, tak prosím vás povedzte mi na čo čakáte?

Mica

súhlasím, aj šprint by mohol zatraktívniť tento šport, ja osobne si myslím, že určite viac ako maratón,

BMX-kar

No s tým slovenským pohárom by som sa moc neponáhľal čo sa týka pretekov ako Šamorín a Inter...

Anonym

Úroveň vyhodnocovania zobrazovania výsledkov Haviar computing je úmerná úrovni ktorú páni Haviarovci dosahujú i v ostatných funkciách, ktoré zastávajú v dianí rýchlostnej kanoistiky. Ale to tu už niekto pred časom ohodnotil svojim kritikckým názorom, lenže niekto to zvrtol na úplne inú tému. Problematika štyroch dráh v Čilistove alebo na Štrkovci je dávno známa, v Šamoríne chcú počnúc budúcim ročníkom upraviť dno Lagúny tak, aby sa dalo jazdiť v regulérnych šiestich dráhach-zatiaľ im pomáha k dobrej účasti štedré odmeňovanie v hlavných disciplínach. Ako sa s touto otázkou vysporiada Inter nie je známe, no pokles účastníkov je markantný. Škoda, lebo i šprint by mohol zatraktívniť tento šport, najmä keď sa preteky organizujú v tak frekventovanej časti Bratislavy akoje Štrkovec, chýba však propagácia a podpora zo strany zväzu, aby sanebál tieto preteky zaradiť do skupiny Slovenského pohára.

Mica

zabezpečovateľ technickej časti jednotlivých pretekov by mal spĺňať určité predpoklady úrovne zabezpečenia, čo Haviar Computing nedokáže. Ako potom chceme propagovať tento šport? Čo sa týka dohlášok v Šamoríne, je to téma na debatu, pri štyroch dráhach to však vidím ako dosť veľký problém, už problémom je vytvorenie aspoň trošku spravodlivého postupového kľúča, rozjazdy s jedným až šiestimi pretekármi sú nekorektné. Osobne si myslím, že na Lagúne by sa dalo vybudovať 6 dráh, detto aj na Interi. Keď sa totiž pretekárovi "nezadarí! (čo sa pri 200m trati môže stať), tak o pol tretej skončí preteky s jednou absolvovanou jazdou, a je možné, že daľšiu sezónu si rozmyslí, či takto "obetuje" sobotu , prípadne aj nedeľu. Vyjadrite názor!

Anonym

ináč aj jednotlivci slovenský pohár by sa už patrilo... dakujem..

Anonym

mohli by byvat zvrejnene nominacie aj na svetove pohare a ine medzinarodne preteky a nasledne na to aj vysledky ale to ma nastarosti szrk a nie admin....

Späť na zoznam aktualít
Slovenský pohár 2023
1. KOM
100,0%
1 266,50
2. UKB
76,6%
970,50
3. PIE
65,4%
828,00
4. NOV
60,6%
767,00
5. ŠAM
51,0%
645,50
Nedávne a najbližšie podujatia
Rudno Cup, 9. ročník
18.05.2024 | Nitrianske Rudno, Priehrada
SP II. Svetový pohár - šprint
24.05.2024 | Poznaň, POL
Medzinárodná regata juniorov/U23
24.05.2024 | Bratislava, Zemník
SP Svetový pohár - maratón
01.06.2024 | Brandenburg, GER
Pohár SNP
01.06.2024 | Piešťany, Váh-Slňava
KP juniori
08.06.2024 | Bratislava, Zemník
ME Majstrovstvá Európy - šprint seniori
13.06.2024 | Szeged, HUN
Veľká cena Komárna
15.06.2024 | Komárno, Stredisko kanoistiky Komárno
Tip od vás...
Ak ste narazili na zaujímavý článok alebo informácie, dajte nám o nich vedieť, radi ich spracujeme a následne uverejníme.