Tucet Slovákov bude dostávať financie zo solidarity MOV

Atléti Matej Tóth, Lucia Klocová a Libor Charfreitag, športoví strelci Zoltán Baláž a Daniela Demjén-Pešková, gymnasta Samuel Piasecký, triatlonista Richard Varga, vodný slalomár Martin Halčin, rýchlostný kanoista Matej Rusnák, plavec Richard Nagy a dvojica plážových volejbalistiek Natália Dubovcová a Dominika Nestarcová budú až do konca olympijských hier 2016 v Riu de Janeiro poberať podporu z celosvetového štipendijného programu Olympijskej solidarity Medzinárodného olympijského výboru. Tucet športovcov navrhol Slovenský olympijský výbor (SOV), ktorému dodali podklady národné športové federácie. Návrh SOV akceptoval MOV, ktorý nový cyklus štipendijného programu spustil v septembri. Vďaka MOV dostane dvanástka slovenských športovcov viac ako 180-tisíc eur. Individuálni športovci počas dvoch rokov budú dostávať sumu v priemere 800 dolárov mesačne, u dvojice plážových volejbalistiek v rámci osobitného projektu podpory kolektívneho športu pôjde o celkovú sumu 60-tisíc dolárov.

SITA, pp;mj | 20.09.2014 21:29:50

Prostriedky môžu športovci použiť na financovanie celkového zabezpečenia svojej prípravy na olympijské hry 2016 (vrátane športového materiálu, doplnkov výživy, telovýchovno-lekárskych prehliadok, masáží a pod.), ako aj účasti na súťažiach. Okrem toho z prostriedkov OS MOV budú mať financovanú účasť na jednom kvalifikačnom podujatí na OH v Riu.

Okrem dvanástky "letných" športovcov získal mimoriadne štipendium zjazdový lyžiar Adam Žampa na podporu prípravy na zimné olympijské hry 2018 v Pjongčangu. Podporu dostal na preklenutie obdobia do spustenia samostatného programu Olympijskej solidarity MOV. SOV podporil nedávny tréningový pobyt Adama Žampu na Novom Zélande.

"Vybraných športovcov považujeme za tých, ktorí budú tvoriť základ Slovenského olympijského tímu, preto chceme touto cestou skvalitniť ich prípravu," uviedol prezident Slovenského olympijského výboru František Chmelár. V novom Slovenskom olympijskom tíme, ktorý vytvoria kandidáti na štart na olympijských hrách v Riu spolu so štipendistami, bude ďalších 22 "letných" športovcov (atléti a atlétky Martina Hrašnová, Marcel Lomnický, cyklisti Peter Sagan, Peter Velits, štvorkajak Gábor Jakubík, Matej Michálek, Marek Krajčovič, Viktor Demin, dvojkajak Juraj Tarr, Erik Vlček, strelci a strelkyne Zuzana Štefečeková, Danka Barteková, Erik Varga, Andrzej Olejník, Juraj Tužinský, vodní slalomári Michal Martikán, Peter a Pavol Hochschornerovci, Jana Dukátová, Ladislav a Peter Škantárovci a zápasník Isván Lévai). Okrem nich do tímu zaradili aj troch zástupcov zimných športov (Anastasia Kuzminová, Veronika Velez-Zuzulová, Petra Vlhová). Nový tím podporila spoločnosť Tipos bez pár desiatok tisíc sumou jeden milión eur. "V zálohe sú ďalší kandidáti, ktorí majú otvorené dvere do Slovenského olympijského tímu. Dnes sme schválili aj program Slovenského olympijského tímu mládeže ako formy podpory dvanástich talentov, o ktorých si myslíme, že by mohli mať predpoklady zúčastniť sa a dosahovať výsledky na ďalších olympijských hrách," doplnil František Chmelár. V Slovenskom olympijskom tíme sú zatiaľ zaradení športovci, ktorí sa už kvalifikovali na olympijské hry do Ria, alebo na vrcholných svetových podujatiach dokázali, že patria k svetovej špičke.

Ohlasy štipendistov:

Daniela Demjén-Pešková (strelkyňa): "Poberala som Olympijskú solidaritu pred olympijskými hrami v Londýne, pre mňa to nie je nič nové. Budem ju využívať na účasť na Svetových pohároch, na ktorých sa dá kvalifikovať na olympijské hry. Iné finančné prostriedky budem môcť využiť na ďalšie formy prípravy."

Dominika Nestarcová (plážový volejbal): "Podporu z Olympijskej solidarity využijeme na prípravu. Na Slovensku nemáme najlepšie podmienky, lebo je tu aj zima a nemáme zodpovedajúce haly. Chodili sme sa počas zimy pripravovať do Brna alebo Stuttgartu. Chceme sa čo najlepšie pripraviť na budúcosezónne turnaje, ktoré sa počítajú do olympijského rebríčka."

Samuel Piasecký (športová gymnastika): "Je to super psychická podpora, že so mnou počítajú a nepatrím do starého železa. Miniem podporu na prípravu na olympijské hry, na ktoré máme o rok kvalifikáciu."

Adam Žampa (zjazdové lyžovanie): "Veľmi ma potešilo, že zo všetkých slovenských zimných športovcov práve mňa vybrali za štipendistu, ktorý bude mať vďaka tomu zabezpečenú podstatnú časť prípravy na ZOH 2018 v Pjongčangu. Veľmi si to vážim. Vďaka tejto podpore MOV budeme môcť rozšíriť náš realizačný tím o fyzioterapeuta, ktorého sme doteraz nemali."

Matej Rusnák (rýchlostná kanoistika): "Som rád, že som sa dostal do tohto projektu Olympijskej solidarity. Peniaze z tohto fondu využijem predovšetkým na regeneráciu, ktorá je veľmi dôležitá v našom športe. Platí v nej zásada, že koľko trvá tréning, toľko by mala trvať aj regenerácia, čo som doteraz dosť zanedbával. Peniaze tiež využijem na zahraničné sústredenia, ktoré chceme v zimných mesiacoch absolvovať. Zatiaľ nemáme vybranú destináciu, v zimnom období by sme však chceli dlhší pobyt v JAR."

Matej Tóth (atletika): "V prípade olympijských hier 2016 v Brazílii bude mimoriadne dôležitá aklimatizácia, na čo chceme zamerať svoju pozornosť. Pred niekoľkými rokmi som vyhral Svetový pohár v Mexiku, ale málokto si spomína, že pred týmto podujatím som strávil v tejto krajine mesačné sústredenie. Samozrejme, uvedomujem si, že na medailu z olympijských hier si robí chuť viacero špičkových svetových chodcov. Viem, že o tom, či budú medzi medailistami alebo nie, rozhodnú aj malé detaily. Peniaze zo solidarity využijeme na dlhšie sústredenie v Južnej Amerike, ktoré by sme chceli zorganizovať už na budúci rok. Viem si veľmi dobre predstaviť aj dlhšie sústredenie tesne pred OH v Riu 2016 niekde v blízkosti dejiska."

Diskusia k článku:

Anonym

Mal som sen. Bežal som MMM v Košiciach a dosiahol som neuveritelny vysledok - priam rekordny cas ma vsak uplne prebral zo snenia. Hned ako som sa precitol zo sna sa dostali ku mne vysledky z Hargasovho memorialu. Nebodaj opat som sa ocitol vo sne. Ved ako inak by som mohol realne hodnotit dosiahnute vysledky. Napr. Jediny muz co dopadloval do ciela /vsetka cest/ , zvladol kilometer v priemere za dve a pol minuty ... Tak i toto je cesta zvysovania kvality

Späť na zoznam aktualít
Slovenský pohár 2024
1. KOM
100,0%
997,50
2. NOV
61,4%
612,50
3. ŠAM
60,4%
602,50
4. PIE
58,8%
587,00
5. UKB
51,8%
517,00
Nedávne a najbližšie podujatia
MS Majstrovstvá sveta - šprint veteráni
12.07.2024 | Plovdiv, BUL
SP Pohár Interu
13.07.2024 | Bratislava, Zemník
MS Majstrovstvá sveta - šprint juniori a U23
17.07.2024 | Plovdiv, BUL
SP Samaria Cup & Memoriál V. Gálisa
20.07.2024 | Šamorín, Jazero Lagúna
MSR SPM-SR krátke trate
02.08.2024 | Bratislava, Zemník
Olympijské hry
06.08.2024 | Paríž, FRA
MSR M-SR SUP
10.08.2024 | Bratislava, Zemník
Tip od vás...
Ak ste narazili na zaujímavý článok alebo informácie, dajte nám o nich vedieť, radi ich spracujeme a následne uverejníme.
Novácka päťstovka
Slovenská kanoistika
Mesto Nováky
Ministerstvo financií Slovenskej republiky
Trenčiansky samosprávny kraj
VOP Nováky, a. s.
NyNa
Športové centrum polície
SMH s.r.o.
Martin Baluch BAJO
Andrea Oršulová & Partners s. r. o.
Noving Nováky
TH STAV s.r.o.
BOZPO, s.r.o.
Askew s. r. o.
Carcoustics Slovakia Nováky s.r.o.
Innovatrics s.r.o.
Fingera.sk | Dochádzkový, prístupový a stravovací systém s 99,98% presnosťou
PRESPOR spol. s r.o.
Vaša s.r.o.
pewag slovakia s.r.o.
FINAL - CD spol. s r. o.
KINET - internet a televízia
Vepos Nováky
Miroslav Mičo - KAMEŇ
BEZAM SK, s. r. o.