SZKDV ocenil svojich najlepších.

Výsledky ankety Vodný slalomár roka 2005.

SITA, zs, to | 13.12.2005 19:56:29

V bratislavskom Dome športu v sobotu ocenili najlepších slovenských vodných slalomárov roka 2005. V kategórii kajakárok podľa očakávania zvíťazila Elena Kaliská. Po rozpačitom úvode sezóny sa dokonale pripravila na jej na vrchol - majstrovstvá sveta na prelome septembra a októbra v austrálskom Penrithe a obhájila pozíciu svetovej jednotky z predchádzajúceho roka. Titul majsterky sveta v jej zbierke do tohto šampionátu v kanále, v ktorom sa v roku 2000 bojovalo o olympijské pocty v rámci Hier XXVII. olympiády v Sydney, chýbal. O to väčšiu radosť z neho mala, veď ním zavŕšila svoju zlatú zbierku zo OH, MS, ME a SP. Okrem toho získala aj prestížny Svetový pohár. Slovenský zväz kanoistiky na divokej vode (SZKDV) jej zároveň udelil cenu za TOP výsledok roka. "Zo začiatku výsledky neboli také, ako by som si želala. V závere to však bolo super. Prišiel výsledok, ktorý by mi ani vo sne nebol napadol. Určite som veľmi rada, že mi to vyšlo práve na majstrovstvách sveta, lebo titul zo svetového šampionátu mi doteraz chýbal. Hnacím motorom pre mňa je snaha udržať sa na vrchole. Pokúsim sa o to aj v budúcej sezóne," povedala Elena Kaliská. Medzi kanoistami dominoval bronzový z MS v C1 Michal Martikán. Bol to jeho štvrtý bronz zo svetových šampionátov v kariére (okrem toho má vo svojej zbierke 5 zlatých medailí). Na súťaž družstiev nenastúpil, pretože sa ponáhľal domov, aby stihol narodenie svojej dcéry. "Práve to považujem za jedno z najväčších víťazstiev, aj keď to nie je šport. Teší ma, že som natiahol sériu majstrovstiev sveta, na ktorých som získal medailu už na desať rokov. Až na konci roka sme urobili loď, ktorá zodpovedá novým pravidlám a vyhovuje mi. To mi dáva optimizmus do ďalších sezón," pridal Michal Martikán. V K1 mužov si zaslúžene ocenenie prevzal Peter Cibák, ktorý ako prvý Slovák v histórii vybojoval na vrcholnom podujatí (OH, MS, ME) vzácny kov v najsilnejšie obsadzovanej kategórii kajakárov - v penrithskom kanáli získal bronz. Aj v súťaži debloviek si ocenenie prevzali medailisti z MS - strieborní Milan Kubáň s Mariánom Olejníkom. Od protinožcov si priviezli aj tretie miesto vo SP 2005 a dokonale zastúpili suverénov predchádzajúcich rokov bratov Pavla a Petra Hochschornerovcov, ktorým sezóna vôbec nevyšla podľa predstáv. Ich víťazstvo v ankete bolo veľmi tesné, pretože medzi kandidátmi boli aj Ladislav a Peter Škantárovci - majstri Európy v kategórii do 23 rokov a bronzoví zo seniorského šampionátu v slovinskom Tacene. Tí nakoniec dostali ocenenie Talent roka za najvýraznejší výkonnostný skok v sezóne 2005. Najlepšími vodnými zjazdármi sa stali majstri Európy z francúzskeho Chalaux v C2 Šutek a Štefan Grega, za juniora roka vyhlásili Mateja Beňuša, ktorý získal zlato na MSJ v talianskej Mezzane v zjazde a úspešne reprezentoval aj na slalomárskom šampionáte (8. miesto v C1 a 4. miesto v 3xC1). Cenu pre trénera roka si prevzal Peter Mráz, ktorý okrem iných pripravuje aj Elenu Kaliskú. "Na vlaňajší olympijský úspech sme nadviazali plným medailovým zásahom na majstrovstvách sveta. Teší ma, že sme konečne zabrali aj medzi kajakármi, kde sme na medailu čakali niekoľko desaťročí," povedal Mráz.