Slovenský štvorkajak strieborný.

Slovensko má na Hrách XXIX. olympiády v Pekingu ďalšiu medailu. Zaslúžil sa o to v pretekoch rýchlostných kanoistov na 1000 m mužský štvorkajak s posádkou Richard a Michal Riszdorferovci, Erik Vlček a Juraj Tarr, ktorý skončil druhý a rozšíril tak slovenskú medailovú bilanciu na 6 vzácnych kovov (3 - 2 - 1). Najúspešnejšou výpravou v úvodný finálový deň súťaží v areáli Šunji Olympic Rowing-Canoeing park boli Nemci, ktorí získali dve zlaté - v K4 žien na 500 m a K2 mužov na 1000 m, k tomu pridali ešte po jednej striebornej a bronzovej medaile. Dvojnásobnú zlatú radosť mali aj Bielorusi, ktorí triumfovali v C2 a K4 mužov na kilometrovej trati. Zlato pre Maďarsko putovalo v C1 Maďari a Briti sa tešili v K1 mužov. Celkovo aspoň jeden vzácny kov získali reprezentanti 11 krajín.

SITA, zs | 22.08.2008 13:10:57

V úvodnej finálovej disciplíne piatkového pekinského finálového bloku v mužskom singlkajaku na 1000 m si zlato vybojoval Brit Tim Brabants. Tridsaťjedenročný majster sveta na tejto trati z minuloročného šampionátu v nemeckom Duisburgu a tohtoročný majster Európy z Milána výborne odštartoval a už v prvej štvrtine trate získal náskok, ktorý si udržal až do cieľa. K bronzu zo Sydney 2000 pridal do svojej zbierky druhý kov s piatimi kruhmi. Druhý s vyše sekundovým odstupom prišiel do cieľa o rok starší obhajca zlata z Atén a dvojnásobný svetový šampión z rokov 2002 a 2005 Nór Eirik Veraas Larsen, bronz si vybojoval Ken Wallace z Austrálie, pre ktorého je to prvý olympijský kov v kariére.

Olympijským víťazom v C1 na 1000 m sa stal minuloročný majster sveta z Duisburgu, 25-ročný Maďar Attila Sándor Vajda. Bývalý tréningový partner Slováka Mariána Ostrčila získal svoj druhý olympijský kov v kariére, v Aténach pred štyrmi rokmi na tej istej trati vybojoval bronz. Preteky začal voľnejšie. Na prvom medzičase po 250 m bol až predposledný, zostávajúce tri úseky mal však spomedzi všetkých deviatich finalistov najrýchlejšie. Po polovici pretekov figuroval už na 6. pozícii. Záver mal doslova zdrvujúci. Po 750 m už viedol a do cieľa svoj náskok pred strieborným Davidom Calom zo Španielska zvýšil na viac ako 2 sekundy. Cal tak neobhájil svoje zlato spod Akropoly. Bronz si vybojoval Kanaďan Thomas Hall, pre ktorého je to prvý veľký kov z individuálnych pretekov na celosvetovom podujatí. Slovenský reprezentant Marián Ostrčil, ktorý práve na kilometri vybojoval vlani na MS v Duisburgu senzačné striebro práve za Vajdom, nepostúpil v Pekingu zo semifinále.

Nemeckí reprezentanti Martin Hollstein a Andreas Ihle triumfovali v dramatických pretekoch K2 mužov na 1000 m. Od štartu sa držali na medailových priečkach, ich zdrvujúcemu finišu nedokázala ani jedna z lodí vo finále odolať. V cieli mali pred najväčším prekvapením - striebornými Dánmi Kimom Vraaem Knudsenom a Renem Holtenom Poulsenom bezmála dvojsekundový náskok. Bronz si tesne vybojovali Taliani Andrea Facchin a Antonio Scaduto, ktorí o 78 tisícin sekundy prešprintovali poľskú posádku. Pre Ihleho je to druhá olympijská medaila, v Aténach bol členom posádky nemeckého strieborného štvorkajaka. Holstein si pohľad zo stupienka víťazov vychutnával po prvý raz. Preteky nezvládli favorizovaní Maďari Zoltán Kammerer, Gábor Kucsera. Majstri sveta z roku 2006 na tejto trati po štarte nasadili tempo, ktorému nakoniec sami podľahli. Ešte v polovici mali pred súpermi takmer dvojsekundový náskok, potom doslova "stvrdli" a na poslednom štvrťkilometri dosiahli najpomalší čas spomedzi všetkých finalistov. Prepadli sa až na konečnú 5. priečku.

Zlaté medaily v pretekoch rýchlostných kanoistov v C2 na 1000 m získali Bielorusi Andrej a Alexander Bohdanovičovci. Súrodenecké duo naznačilo svoje ambície už prvenstvom na tohtoročných majstrovstvách Európy v Miláne, v čínskej metropole si triumf zopakovali. Až do posledného medzičasu boli na čele Nemci, v polovici trate boli pred zvyškom štartového poľa o takmer dve sekundy. Tempo však neudržali a v dramatickom závere ich Bielorusi zdolali. V cieli ich delilo 0,223 s. Po bronz si potom s takmer štvorsekundovým odstupom dopádlovali György Kozmann s Tamásom Kissom. Kiss nahradil v maďarskom dvojkanoe Györgya Kolonicsa, ktorý pred mesiacom vo veku 36 rokov náhle zomrel počas tréningu.

Slovenský mužský štvorkajak v zostave Richard Riszdorfer, Michal Riszdorfer, Erik Vlček a Juraj Tarr skončil vo finále K4 mužov na 1000 m na druhom mieste a získal strieborné medaily. Víťazstvo patrí Bielorusom, bronz Nemcom. Komárňanské kvarteto tak opäť o jeden stupienok vylepšilo výsledok slovenských farieb z predchádzajúcej olympiády. V Aténach v zostave s Jurajom Bačom namiesto Juraja Tarra vybojovali Slováci bronz, v Sydney 2000 v zložení Richard Riszdorfer, Juraj Tarr, Erik Vlček a Róber Erban skončila slovenská K4 štvrtá.

Slovákom vyšla prvá polovica pretekov. Odštartovali veľmi dobre a už na prvom medzičase po 250 m figurovali s minimálnym náskokom na líderskej pozícii. V polovici trate mali pred vtedy ešte druhými Bielorusmi vyše polsekundový náskok. Potom však bieloruské kvarteto preradilo na vyššie obrátky a Slováci nedokázali odpovedať. Naopak, akoby im dochádzali sily. Záverečný úsek mali dokonca druhý najpomalší spomedzi všetkých deviatich finalistov. Nakoniec však dokázali odraziť útok zozadu sa tlačiacich Nemcov a mohli sa tešiť zo strieborných medailí. Za Bielorusmi zaostali o 879 tisícin sekundy, pred Nemcami mali náskok 83 tisícin. Bez medaily zostali obhajcovia zlata z Atén 2004 i Sydney 2000 Maďari, ktorí sa tentoraz museli uspokojiť s 5. miestom, keď ich predstihli ešte aj Taliani. Strieborní z minuloročného svetového šampionátu v nemeckom Duisburgu Poliaci dopádlovali na šiestej pozícii.

Víťazkami pretekov ženských štvorkajakov na 500 m sa stalo nemecké kvarteto Fanny Fischerová, Nicole Reinhardtová, Katrin Wagnerová-Augustinová, Conny Wassmuthová. Ich prvenstvo bolo suverénne, viedli od štartu a pred seba nikoho nepustili. Tridsaťročná Katrin Wagnerová-Augustinová získala svoje štvrté olympijské zlato - bola už členkou posádky nemeckej K4, ktorá dominovala v Sydney 2000 a aj v Aténach 2004, pred ôsmimi rokmi bola navyše aj súčasťou víťazného dvojkajaku. Ďalšie členky posádky získali vôbec svoj prvý vzácny kov s piatimi kruhmi. Striebro si vybojovali Maďarky, ktoré napriek skvelému finišu zaostali o 74 stotín sekundy. Dramatický boj o bronz zviedli Austrálčanky a Poľky, nakoniec sa tešili kajakárky od protinožcov, ktoré boli v cieli skôr o 48 tisícin sekundy.