Slovenská výprava s tromi medailami.

Slovenskí rýchlostní kanoisti si z XI. majstrovstiev Európy v nemeckom Brandenburgu priviezli tri vzácne kovy. Mužský štvorkajak s posádkou Richard a Michal Riszdorferovci, Erik Vlček a Juraj Tarr si v jedinej svojej disciplíne na 1000 m vypádloval striebro. Kov rovnakej hodnoty patrí aj Ivane Kmeťovej s Martinou Kohlovou z pretekov ženských dvojkajakov na 500 m. Táto dvojica vylepšila bilanciu sebe aj reprezentačnému družstvu ešte o bronz z pretekov K2 na 200 m. V celkovej medailovej bilancii obsadilo Slovensko 12. miesto. "Je síce pravda, že vlani sme v Miláne získali tri zlaté medaily, ale náš výsledok by som ako ústup z pozícií necharakterizoval," začal svoje hodnotenie reprezentačný tréner Pavel Blaho a hneď pokračoval vo vysvetľovaní: "Získali sme dve strieborné medaily na olympijských tratiach, to je veľký úspech. Mali sme mužský dvojkajak s posádkou Peter Gelle, Tomáš Martinek vo finále na 500 metrov. Tam síce skončili na ôsmom mieste, ale už to, že sa dokázali prebojovať až do záverečnej jazdy, je pre nich kvalitný výsledok. Veľmi si cením aj B-finále našich reprezentantov, pretože konkurencia je z roka na rok silnejšia. Myslím si, že pre majstrovstvá sveta, ktoré sa v auguste uskutočnia v Kanade, je to dobrý odrazový mostík," dodal strojca úspechov slovenskej rýchlostnej kanoistiky.

SITA, zs;ru | 29.06.2009 18:24:17

V singlových disciplínach dostali šancu mladí pretekári. Neurobili žiadnu dieru do sveta, ale ani nesklamali. "Singlkanoisti skončili dvakrát do dvanásteho miesta. Vzhľadom na ich vek je tam perspektíva rastu," s optimizmom hľadí do budúcnosti šéftréner slovenského výberu. Mimoriadne ho potešili kajakárky, ktoré po nie najpresvedčivejšom vystúpení na minuloročnej olympiáde v Pekingu opäť miešajú karty na najvyšších pozíciách. "Myslím si, že si z Pekingu zobrali ponaučenie, mám z ich výkonov radosť," neskrýval svoje pocity Pavel Blaho. Vie však, že za dvoma loďami, ktoré sa postarali o slovenský medailový zápis, je veľká priepasť. "Teraz sa budeme musieť zamerať na mládež. Šestnásť-sedemnásťroční adepti budú musieť na sebe oveľa tvrdšie pracovať," naznačil perspektívy slovenskej rýchlostnej kanoistiky skúsený lodivod.

Komárňanský štvorkajak prišiel o svoju parádnu disciplínu - preteky na 500 m, ktoré Medzinárodná kanoistická federácia (ICF) vyškrtla zo šampionátového programu. Práve na tejto trati na predchádzajúcich troch šampionátoch získali zlato. Na "kráľovskom" kilometri potvrdili svoju príslušnosť k svetovej elite. Pred majstrovstvami Európy hovorili skromne o umiestnení do šiesteho miesta. Vo svojej rozjazde síce zvíťazili, čím si zabezpečili priamy postup do finále, ale dosiahli celkovo až piaty najrýchlejší čas, ktorý akoby potvrdzoval, že ich ambície nie sú podhodnotené. Vo finále však ukázali predovšetkým veľké srdce, keď to od začiatku napálili naplno a až v závere ich zlomili olympijskí víťazi z Pekingu Bielorusi. "Na prvých dvoch miestach sa výsledkovo zopakovalo olympijské finále z Pekingu. Prečo teda hovoriť o neúspechu či ústupe? Dievčatá dokonca svoju bilanciu z vlaňajšieho Milána vylepšili. Vlani síce boli zlaté na 200 m, ale to nebola olympijská disciplína a najväčšie favoritky Maďarky a Nemky tam štartovali s pretekárkami z druhého sledu. Myslím si, že to nepreženiem, keď poviem, že tieto naše dve lode sú naozaj extratrieda a ja verím, že sa pomaličky dotiahnu na nich aj ďalší. Najmä už spomenutý mužský dvojakajak. Štatisticky to teda môže vyzerať horšie ako vlani, ale ja by som to hodnotil dokonca ako mierny vzostup," uzavrel Pavel Blaho.

Najúspešnejšou krajinou na ME v Brandenburgu sa stalo domáce Nemecko. To v 27 disciplínach získalo až 20 medailí, z toho šesť zlatých. V tesnom závese za nimi sa udržali Maďari, ktorí majú takisto šesť titulov majstrov starého kontinentu, ale majú menej vzácnych kovov nižšej hodnoty. Tretie miesto v medailovej bilancii patrilo Bielorusom. Celkovo stúpala na stožiar aspoň raz vlajka 16 krajín.

Diskusia

Buďte prvý, kto napíše komentár k článku
Slovenská výprava s tromi medailami.“.

Späť na zoznam aktualít
Novácka päťstovka
Slovenská kanoistika
Mesto Nováky
Ministerstvo financií Slovenskej republiky
Trenčiansky samosprávny kraj
VOP Nováky, a. s.
NyNa
Športové centrum polície
SMH s.r.o.
Martin Baluch BAJO
Andrea Oršulová & Partners s. r. o.
Noving Nováky
TH STAV s.r.o.
BOZPO, s.r.o.
Askew s. r. o.
Carcoustics Slovakia Nováky s.r.o.
Innovatrics s.r.o.
Fingera.sk | Dochádzkový, prístupový a stravovací systém s 99,98% presnosťou
PRESPOR spol. s r.o.
pewag slovakia s.r.o.
FINAL - CD spol. s r. o.
KINET - internet a televízia
Vepos Nováky
Miroslav Mičo - KAMEŇ
BEZAM SK, s. r. o.
Slovenský pohár 2024
1. KOM
100,0%
421,50
2. ŠAM
62,9%
265,00
3. PIE
61,6%
259,50
4. NOV
58,7%
247,50
5. ŠKP
45,6%
192,00
Nedávne a najbližšie podujatia
ME Majstrovstvá Európy - šprint seniori
13.06.2024 | Szeged, HUN
SP Veľká cena Komárna
15.06.2024 | Komárno, Stredisko kanoistiky Komárno
SP Trenčianska regata
22.06.2024 | Trenčín, Lodenica KK TTS
ME Majstrovstvá Európy - šprint juniori U23
27.06.2024 | Bratislava, SVK
SP Novácka päťstovka
06.07.2024 | Nováky, Jazero
MS Majstrovstvá sveta - šprint veteráni
12.07.2024 | Plovdiv, POL
SP Pohár Interu
13.07.2024 | Bratislava, Zemník
Tip od vás...
Ak ste narazili na zaujímavý článok alebo informácie, dajte nám o nich vedieť, radi ich spracujeme a následne uverejníme.