Slovenská K4 zlatá, šokovala skvelým časom.

Pavel Blaho: "To sme ešte na takomto vrcholnom podujatí azda ani nevideli".

SITA, zs | 31.07.2005 23:18:44

Slovenský štvorkajak s posádkou Richard Riszdorfer, Michal Riszdorfer, Erik Vlček a Róbert Erban získal na majstrovstvách Európy v rýchlostnej kanoistike v poľskej Poznani na 1000 m trati zlato. Nadviazal tým na zlatú sériu, ktorú prerušilo iba vystúpenie na minuloročnej olympiáde v Aténach, kde skočil "iba" tretí. Pre prvých troch členov posádky je to už celkovo štvrtý spoločný titul majstrov starého kontinentu, na 1000 m trati tretí, Róbert Erban sa však na najvyšší stupienok v pretekoch takéhoto rangu postavil po prvý raz. Michal Riszdorfer má zlato aj z ME 1999 v K2 spoločne s Jurajom Bačom. Svoju šnúru titulov začal slovenský štvorkajak v roku 2001 na šampionáte v talianskom Miláne, kde vyhral na 1000 m. O rok neskôr v maďarskom Szegede pridal zlaté double, keď zvíťazil na 1000 i 500 m. Vlani sa na ME v Poznani nezúčastnili, pretože nechceli prerušiť prípravu na Hry XXVIII. olympiády v Aténach. Na začiatku aktuálnej sezóny vystriedal na mieste zadáka v lodi Juraja Baču skúsený už 33-ročný Róbert Erban. V Poznani to bol vôbec ich prvý spoločný štart na medzinárodnej scéne. Na "kráľovskej" tisícke dosiahli fantastický čas 2:49,875 min. "Počas pretekov fúkal vietor do chrbta, ale čas pod dve minúty päťdesiat sekúnd je skvelý. Riči (Richard Risdorfer) veľmi dobre trafil tempo. Celú trať sme išli veľmi rýchlo, na záverečných dvesto metroch sme to dokázali ešte vystupňovať. Keď som sa sto metrov pred cieľom obzrel a videl som, že vedieme o pol lode, bolo mi jasné, že vyhráme. Je to však skvelý pocit," povedal pre agentúru SITA Michal Riszdorfer. Pred pretekmi vládla medzi nimi trochu nervozita. "Nevedeli sme, ako sme na tom, lebo to bol náš prvý spoločný štart. Pred rozjazdami sme si trúfali na prvú šestku, po nich už na prvú štvorku. Je aj pre mňa trochu prekvapenie, že sme vyhrali s takým prehľadom," doplnil starší z bratov Riszdorferovcov. "Som rád, že to dokázali. Po troch rokoch sa vrátili na majstrovstvá Európy a aj s Robom Erbanom v posádke dokázali veľmi suverénne zvíťaziť. Ich čas ma milo prekvapil, lebo to sme ešte na takomto vrcholnom podujatí azda ani nevideli. Boli však optimálne podmienky - teplo, vietor do chrbta. Oni sú ľahučkí, im to vyhovovalo," poskytol svoj poľad z brehu tréner Pavel Blaho. Na medailu siahali aj Juraj Tarr s Andrejom Wiebauerom v K2 mužov. Nakoniec skončili štvrtí. "Prekvapil aj dvojkajak. Je to ich najlepší výsledok v tejto disciplíne. Zabojovali na hranici svojich schopnistí, môžeme byť s ich vystúpením v Poznani spokojní," pokračoval v hodnotení kormidelník slovenských reprezentantov. Trochu viac sa čakalo vo finále C1 od Mariána Ostrčila. Deviate miesto je trochu sklamaním. "Mal veľké problémy. Vietor jemu nevyhovuje. On je jeden z tých ťažších pretekárov, ponor lode má teda hlbší a vlny mu špliechali dovnútra. Do cieľa prišiel s plnou loďou vody. Je pravdou, že prvýkrát štartoval v takejto ťažkej jazde vedľa favoritov, možno aj to mu dalo zabrať psychicky a možno ho prekvapilo tempo, ktoré súperi od začiatku nasadili. Osobne si však myslím, že mal na lepší výsledok," uzavrel Pavel Blaho.

Majstrovstvá Európy pokračujú v Poznani v sobotu popoludní rozjazdami a semifinálovými jazdami na neolympijskej trati 200 m.