Slováci v Záhrebe s dvoma striebrami.

Slovensko na MS v rýchlostnej kanoistike v Záhrebe v medailovej bilancii na konečnom 13. mieste.

SITA, ru | 30.08.2005 20:32:47

Slovenskí rýchlostní kanoisti sa vrátili z 34. majstrovstiev sveta v Záhrebe s dvoma striebornými medailami. O obe sa zaslúžil mužský štvorkajak. Najskôr v zostave Richard Riszdorfer, Michal Riszdorfer, Erik Vlček, Róbert Erban obsadil druhé miesto na kráľovskej kilometrovej trati a potom s posádkou Michal Riszdorfer, Juraj Tarr, Andrej Wiebauer, Róbert Erban skončil na rovnakej pozícii aj na polovičnej vzdialenosti. V medailovej bilancii obsadilo Slovensko konečnú 13. priečku. V porovnaní s predchádzajúcimi MS, ktoré sa v roku 2003 uskutočnili v americkom Gainesville, je to mierny ústup z pozícií, pretože tam si slovenskí reprezentanti vybojovali dve zlaté medaily. Zo 16 slovenských lodí, ktoré sa v nádhernom areáli Jarun na južnom okraji chorvátskej metropoly v majstrovských súťažiach predstavili, postúpilo sedem do A-finále, rovnaký počet bol aj v B-finále. Neuspeli iba singlkajakári - Tibor Győri na 1000 m skončil v semifinále, Peter Gelle na 500-ke nepostúpil z rozjazdy. "Nie je to zlý výsledok, ale priznám sa, čakal som o niečo viac. Trochu ma sklamali Kmeťová s Kohlovou, ktoré od európskeho šampionátu v Poznani nedokázali svoju formu vygradovať. Na druhej strane musím uznať, že mali toho v tejto sezóne dosť, pretože absolvovali všetky preteky Svetového pohára, majstrovstvá Európy juniorov i seniorov a teraz aj majstrovstvá sveta. Niekde nám chýbal aj kúsok šťastia, ktoré k športu patrí. Absolutórium si zaslúžia oba medailové štvorkajaky. Budeme sa musieť doma zamyslieť aj nad prácou kanoistov. Ak sa vo svetovej špičke dokážu presadiť naši kajakári, neviem, prečo by to nemohlo ísť aj im. Šampionát nám ukázal, že svet sa uberá cestou úzkej špecializácie. Toto si budeme musieť uvedomiť aj my. Nedá sa sedieť na viacerých stoličkách," zhodnotil vystúpenie Slovákov na MS v Záhrebe ústredný tréner Pavel Blaho.

Na 1000 metrovej trati chýbalo slovenskému štvorkajaku na zlatú pozíciu Nemecka iba 276 tisícin sekundy, bronzoví Poliaci už strácali na víťazov vyše 1,5 sekundy. "Išli sme veľmi pekné preteky. Nemci nás prekvapili, čakal som totiž, že na posledných dvesto metroch ich prevalcujeme, ale dokázali odolať. Nedá sa nič robiť, tentokrát boli lepší. Verím, že nabudúce im to vrátime. Striebro nie je sklamaním, pretože sme podali výkon, na ktorý máme," poznamenal starší z bratov Riszdorferovcov Michal. "V závere som mal pocit, že by z toho mohlo byť aj zlato, Nemci však boli lepší. Opäť potvrdili, že na vrcholné podujatia vedia skvele načasovať formu. Nemáme si čo vyčítať, všetci sme išli na doraz, odviedli sme maximum. Oproti majstrovstvám Európy sme si výkonnosť udržali, Nemci však dokázali neuveriteľne vyskočiť. Veď v Poznani, síce spolovice v inej zostave, skončili poslední. Pred pretekmi som bol nervózny. Mal som obavy, aby som to chlapcom nepokazil. Veľmi zle som spal, chytil som aj nádchu, nedalo sa mi dýchať. Myslím si, že druhé miesto je krásne a verím, že nielen nám, ale celému Slovensku urobilo radosť," pridal sa nový muž v posádke Róbert Erban.

V pretekoch na 500 m delilo Slovákov v K4 iba 0,096 s. Zopakovali tak svoj výsledok z majstrovstiev Európy, ktoré sa pred mesiacom uskutočnili v poľskej Poznani. Aj tam aj v Záhrebe ich zdolali Bielorusi. "V prvom momente som si myslel, že sme vyhrali. Až keď som videl cieľovú fotografiu, musel som uveriť, že je to ´iba´ striebro. Ale mám z neho radosť. Ten rozdiel medzi nami a Bielorusmi bol päť-šesť centimetrov. Bielorusi to napálili od začiatku a už po dvoch záberoch boli pred nami. V polovici trate sme ich predbehli, viedli sme však len veľmi tesne. V závere nás dostali," poznamenal Juraj Tarr, ktorého slová doplnil opäť Róbert Erban: "Bielorusi nie sú lepší, hoci sme s nimi v tejto sezóne trikrát prehrali. Teraz to bolo najtesnejšie. Tento rok im to už nemôžeme vrátiť, lebo sezóna sa skončila. Je to však výzva do ďalšej prípravy.

Šampionát v Záhrebe poznačilo nepriaznivé počasie. Citeľný chlad a časté dažďové prehánky nepridávali pretekárom na výkonnosti. Časy, ktoré dosahovali, boli podstatne slabšie, ako pred mesiacom na majstrovstvách Európy v poľskej Poznani. Chorváti sa nevyhli ani organizačným zmätkom. Do histórie vojdú "mŕtve" preteky v semifinále K2 mužov na 500 m, kde nedokonalou videotechnikou nedokázali určiť, ktorá z lodí skončila na druhom a ktorá na treťom mieste a blamáž vyriešili naozaj šalamúnsky - do A-finále postúpilo nie tradičných deväť, ale až desať lodí, vrátane slovenského dua Richard Riszdorfer, Erik Vlček. Najmä počas prvých dvoch dní MS nedokázali Chorváti načas zabezpečiť ani výsledkový servis. V ich prospech však hovorila slušná návštevnosť na pretekoch a už spomínané prekrásne prostredie. Šampionát bol rekordným z hľadiska účasti - v Záhrebe štartovali reprezentanti 77 krajín. MS v areáli Jarun patrili najmä nemeckým pretekárom. Až v desiatich prípadoch znela pri slávnostnom ceremoniáli a odovzdávaní medailí ich hymna. Druhou najúspešnejšou krajinou bolo Maďarsko, ktorého reprezentanti si odviezli šesť zlatých medailí. Na budúci rok sa svetová špička zíde na jubilejnom 35. svetovom šampionáte práve v maďarskom Szegede, kde sa očakáva návrat južných susedov Slovenska na výslnie.