Slováci v boji o zlato aj proti vetru a vlnám.

Tibor Soós: "Rozjazda bola príliš profesorská, vo finále musíme ísť inak!".

SITA, ds, kj, zs | 25.08.2004 19:18:37

Slovenská rýchlostná kanoistika prišla na olympijské hry do Atén so smelou, ale realitu zrkadliacou ambíciou zisku jednej medaily. Mal by sa o ňu postarať štvorkajak, ktorý je už takmer tri roky vo svojej disciplíne na 1000 i 500 m svetovou jednotkou. Kvarteto v zložení Richard Riszdorfer, Michal Riszdorfer, Erik Vlček a Juraj Bača nenašlo premožiteľa od majstrovstiev sveta 2001 v poľskej Poznani. Vtedy ako čerství majstri Európy z Milána na 1000 m a strieborní z polovičnej vzdialenosti skončili na 500 m tretí a na "olympijskom" kilometri dokonca až šiesti. Odvtedy sa na dvoch svetových (Sevilla 2002, Gainesville 2003) i jednom európskom šampionáte (Szeged 2002), na ktorých štartovali, zlato trblietalo iba na ich hrudiach. "Šport je tým krásny, že aj vyložení favoriti niekedy zlyhávajú. Spomeňte si na nedávne futbalové majstrovstvá Európy a parádny marš Grékov," nadhodil takmer alibisticky komárňanský tréner Tibor Soós. Po úvodnom uvoľnenom tóne pokračoval už seriózne. "Z našej rozjazdy som mal pocit, že chalani ma skúšajú. Bol to dosť profesorský výkon, ktorý by nemusel stačiť ani na medailu. Deväťdesiat sedem záberov za minútu? To je dosť málo. Majú na to, aby išli takých 120. Súperi sa ma pýtali, či zahmlievame, ale my sme na takomto postupe vôbec neboli dohodnutí," komentoval Soós pondelkovú rozjazdu, z ktorej si Komárňanci vybojovali priamy postup do finále. Soós doplnil, že trať v Schiniase s pravidelným vetrom a nepríjemnými vlnami Slovákom príliš nevyhovuje, ale to asi nikomu. "Vo finále netreba taktizovať, to sa nevypláca. Maďari išli už v rozjazde naplno, aspoň mám ten pocit. Chceli totiž veľmi zdolať Bielorusov. Tak nejako musíme ísť vo finále a ja verím, že aj pôjdeme," podotkol. Na margo veterného počasia v kanoistickom areáli skúsený tréner a psychológ poznamenal: "Vietor v chrbte pomáha najmä ľahším kajakárom, ktorí nevydržia celý kilometer odpádlovať v tempe. Trať sa zásluhou takého vetra opticky skracuje a našim pretekárom, ktorí sú aj silové typy, to príliš nevyhovuje. V tréningu jazdíme 2:57 min, v pretekoch to bude možno až o desať sekúnd rýchlejšie. Táto voda je rýchla a navyše aj teplá, má vyše 20 stupňov, my v príprave na Váhu sme mali takých 18." Slováci zo šampionátov či pretekov Svetového pohára, kde sa jazdí aj polovičná vzdialenosť 500 m, nie sú zvyknutí na štvordňovú prestávku medzi rozjazdami a finálovými pretekmi. V tomto smere im čas bude vypĺňať najmä tréning. "V stredu sme mali na programe rýchlu sedemstopäťdesiatku na čas a vo štvrtok ešte dve stopäťdesiatky. Aspoň takýmto spôsobom sa budeme snažiť nahradiť to klasické pretekanie sa," doplnil Soós.

K najväčším súperom Slovákov v boji o olympijské zlato budú okrem tradičných favoritov Maďarov patriť aj reprezentanti Bieloruska a Nemecka. Mužom číslo jeden v nemeckom tíme je český tréner Josef Capoušek. "Netrúfam si predpovedať výsledky tejto súťaže, bude to veľmi zaujímavé a rýchle. Rozhodne to, komu najviac pomôže vietor v chrbte. Zo skúsenosti viem, že by mohol pomôcť viac Slovákom ako mojim nemeckým zverencom, oni sú skôr silovejší. Rýchli vedia byť aj Maďari," nechal sa počuť tréner nemeckých kajakárov. Všetci štyria členovia posádky slovenskej medailovej nádeje už skúsenosti s olympijským finále majú. Richard Riszdorfer a Erik Vlček pred štyrmi rokmi na penrithskom kanáli v Sydney dopádlovali s Jurajom Tarrom a Róbertom Erbanom v káštvorke na 4. mieste, Juraj Bača so starším z dvojice Riszdorferovcov Michalom zase v K2 na 1000 m skončili na 6. priečke. Teraz si Slováci nemedailové umiestnenie nepripúšťajú.

Diskusia

Buďte prvý, kto napíše komentár k článku
Slováci v boji o zlato aj proti vetru a vlnám.“.

Späť na zoznam aktualít
Slovenský pohár 2024
1. KOM
100,0%
997,50
2. NOV
61,4%
612,50
3. ŠAM
60,4%
602,50
4. PIE
58,8%
587,00
5. UKB
51,8%
517,00
Nedávne a najbližšie podujatia
MS Majstrovstvá sveta - šprint veteráni
12.07.2024 | Plovdiv, BUL
SP Pohár Interu
13.07.2024 | Bratislava, Zemník
MS Majstrovstvá sveta - šprint juniori a U23
17.07.2024 | Plovdiv, BUL
SP Samaria Cup & Memoriál V. Gálisa
20.07.2024 | Šamorín, Jazero Lagúna
MSR SPM-SR krátke trate
02.08.2024 | Bratislava, Zemník
Olympijské hry
06.08.2024 | Paríž, FRA
MSR M-SR SUP
10.08.2024 | Bratislava, Zemník
Tip od vás...
Ak ste narazili na zaujímavý článok alebo informácie, dajte nám o nich vedieť, radi ich spracujeme a následne uverejníme.
Novácka päťstovka
Slovenská kanoistika
Mesto Nováky
Ministerstvo financií Slovenskej republiky
Trenčiansky samosprávny kraj
VOP Nováky, a. s.
NyNa
Športové centrum polície
SMH s.r.o.
Martin Baluch BAJO
Andrea Oršulová & Partners s. r. o.
Noving Nováky
TH STAV s.r.o.
BOZPO, s.r.o.
Askew s. r. o.
Carcoustics Slovakia Nováky s.r.o.
Innovatrics s.r.o.
Fingera.sk | Dochádzkový, prístupový a stravovací systém s 99,98% presnosťou
PRESPOR spol. s r.o.
Vaša s.r.o.
pewag slovakia s.r.o.
FINAL - CD spol. s r. o.
KINET - internet a televízia
Vepos Nováky
Miroslav Mičo - KAMEŇ
BEZAM SK, s. r. o.