Slováci s medailovými túžbami.

Kanadský Dartmouth bude od štvrtka 13. augusta do nedele 16. augusta dejiskom 37. majstrovstiev sveta v rýchlostnej kanoistike. Mesto neďaleko Halifaxu na východe krajiny privíta svetovú špičku po 12 rokoch, šampionát sa tam na jazere Banook konal už v roku 1997. Vtedy sa o najlepší výsledok slovenskej výpravy postarala posádka C4 v zložení Slavomír Kňazovický, Juraj Filip, Peter Páleš a Csaba Orosz, ktorá na 200 m skončila štvrtá.

SITA, zs;ru | 11.08.2009 19:21:12

Tentoraz sú ambície slovenskej výpravy väčšie. Mužský štvorkajak patrí nielen medzi ozdoby slovenskej kanoistiky, ale športu v krajine pod Tatrami vôbec. Od roku 2001 sa z vrcholných svetových podujatí pravidelne vracia s medailou. Tentoraz sú však ich ambície skromnejšie. "Myslím si, že majú na to, aby na kilometrovej trati skončili do šiesteho miesta. Po minuloročnej olympiáde si totiž naozaj dopriali väčší oddych a tréningy neboli také intenzívne, ako predtým. Nie, nie sú to prehnane skromné ciele. Ja sa priznám, že mňa ziskom striebra na majstrovstvách Európy v Brandenburgu veľmi príjemne prekvapili. To bol pre nich veľký úspech. Teraz je prvá šestka reálnym odhadom ich súčasných možností. K majstrom Európy Bielorusom sa môžu pridať Maďari, Nemci, ale aj ďalší. Preto nečakajte automaticky medailu, tá je tentoraz dosť vysoko," upozorňuje pred začiatkom šampionátu Tibor Soós - tréner komárňanského kvarteta v zostave Richard a Michal Riszdorferovci, Erik Vlček a Juraj Tarr. "Každý túži po medaile. My nie sme výnimkou. Naozaj však tentoraz nie sme v pozícii top favoritov. Patríme v našej hlavnej disciplíne na tisíc metrov medzi kandidátov na stupeň víťazov, ale to nič neznamená. Ja som sám zvedavý, v akej fazóne prídu Bielorusi. Tí zvíťazili na olympiáde v Pekingu, stali sa majstrami Európy, ale titul majstrov sveta im zatiaľ chýba. Súhlasím s trénerom, že máme na to, aby sme boli v prvej šestke. Nižšie by už bolo sklamaním," pridal sa "hovorca" posádky Richard Riszdorfer.

V Kanade prežijú skúsení borci z komárňanskej liahne jednu premiéru. Na svetovom šampionáte ešte nikdy neštartovali na 200 m trati. "V minulosti sme ju jazdili, potom sme sa už sústredili iba na olympijský kilometer a päťstovku. Tú nám teraz zrušili. To je veľká škoda, pretože v nej sme si verili najviac. V dvojstovke nie sme celkom doma," priznáva už šesťnásobný seniorský majster sveta. Podľa neho im dvojstovka pomáha najmä v skvalitnení štartov, pretože tam každé zaváhanie znižuje šancu na dobrý výsledok. "Krátky šprint je lotériou. My sme radi, že sme na majstrovstvách Slovenska vo Zvolene, ktoré boli zároveň aj kvalifikáciou do Dartmouthu, dokázali, že vieme jazdiť aj túto trať. V Kanade by sme chceli postúpiť do finále. Uvidíme, či sa nám to podarí," pokračoval mladší z bratov Riszdorferovcov.

Druhou medailovou nádejou slovenskej výpravy je ženský dvojkajak, v ktorom sedia Ivana Kmeťová s Martinou Kohlovou. Z júnových majstrovstiev Európy v nemeckom Brandenburgu si toto duo priviezlo až dve medaily - mimoriadne cenné striebro z K2 na olympijskej trati 500 m a bronz z divácky najatraktívnejšieho šprintu na 200 m. "Taký istý program absolvujeme aj v Dartmouthe. Samozrejme, že po úspešných majstrovstvách Európy nám stúplo sebavedomie, viac si veríme. S tým narástli aj naše ambície. Nemôžem sľúbiť, že privezieme medailu, ale určite chceme útočiť na pozície na stupňoch víťazov. Spokojné by sme boli, keby sa nám podarilo zopakovať výsledok z predchádzajúceho šampionátu v nemeckom Duisburgu, kde sme skončili na dvojstovke strieborné a na päťstovke na štvrtom mieste. Vtedy to bol pre nás obrovský úspech, veď sme si tým vybojovali účasť na vlaňajšej olympiáde v Pekingu," povedala pre agentúru SITA 24-ročná Martina Kohlová. Spolu so svojou rovesníčkou z Novák Ivanou Kmeťovou sa už etablovali medzi absolútnou svetovou elitou, o čom svedčí kompletná zbierka medailí z ME, keď najjagavejší kov získali na minuloročnom kontinentálnom šampionáte v talianskom Miláne na 200 m. Z majstrovstiev sveta je pre túto dvojicu doterajším maximom spomenuté striebro z neolympijskej dvojstovky z Duisburgu.

Slovenskí rýchlostní kanoisti si vybojovali na MS v ére samostatnosti dosteraz 19 medailí a vzácnym kovom sa už môže pochváliť rovnaký počet 19 vodákov. Ich celková bilancia je deväť zlatých, päť strieborných a rovnaký počet bronzových medailí. Na čele rebríčka jednotlivcov je Michal Riszdorfer, ktorý má vo svojej vitríne zo svetových šampionátov už osem zlatých, dve strieborné a dve bronzové

Štrnásťčlenná slovenská výprava je v Dartmouthe už od minulého týždňa. "Všetci absolvovali tréningy, zatiaľ to ide veľmi dobre. Počasie nám celkom nepraje, je chladnejšie a prší, ale od štvrtka má byť opäť pekne. Od dvoch lodí čakáme útok na najvyššie pozície, mladí pretekári by mali predovšetkým zbierať skúsenosti, ktoré by potom zúročili na konci olympijského cyklu. Od lodí so skúsenými posádkami čakám boj o čo najlepšie umiestnenie," naznačil ambície svojich zverencov hlavný tréner Pavel Blaho.

Na už spomenutom kontinentálnom šampionáte v Brandenburgu bojovali o post najúspešnejších výprav domáci Nemci s Maďarmi. Napokon obe veľmoci získali po šesť zlatých medailí, o prvenstve Nemecka rozhodol väčší počet strieborných kovov. Všeobecne sa očakáva, že veľmi podobný bude boj aj v Dartmouthe. Svetová špička je predovšetkým na starom kontinente. Na predchádzajúcich MS v roku 2007 v nemeckom Duisburgu z 81 medailí iba 5 išlo mimo Európu. Slováci vtedy jedným zlatom, dvoma striebrami a jedným bronzom obsadili v medailovej bilancii mimoriadne lichotivú tretiu priečku.

Po prvý raz sa na MS bude bojovať o medaily v pretekoch štafiet na 4x200 m vo všetkých troch singlových kategóriách. Počet súťaží sa však nemení - zostáva ich 27. Z programu vypadli preteky K4 mužov na 500 m, C4 na 500 metrov a K4 žien na 1000 metrov.

Program majstrovstiev sveta (začiatky pretekov sú v SELČ):

13. augusta (štvrtok): rozjazdy na 1000 m + K4 ženy na 500 m (14.00), rozjazdy na 500 m (19.30)

14. augusta (piatok): semifinále na 1000 m + K4 ženy na 500 m (14.00), semifinále na 500 m (19.30)

15. augusta (sobota): finále na 1000 m + K4 ženy na 500 m (13.30), rozjazdy na 200 m (18.10), semifinále na 200 m (20.35), B-finále a C-finále na 200 m (22.30)

16. augusta (nedeľa): C-finále na 500 m (13.30), A-finále na 500 m (14.00), A-finále na 200 m K1 muži, C1 a K1 ženy (15.11), B-finále na 500 m (15.47), finále na 200 m v zostávajúcich disciplínach (16.56), rozjazdy štafiet na 4x200 m (19.20), finále štafiet na 4x200 m (20.10)

Nominácia SR (na základe štartových listín na internetovej stránke MS):

1000 m

K1 muži: Martin Jankovec (Dukla Trenčín)

C1: Matej Rusnák (ŠKP Bratislava)

K2 muži: Andrej Wiebauer, Róbert Erban (ŠKP Bratislava)

K4 muži: Richard Riszdorfer, Michal Riszdorfer, Erik Vlček, Juraj Tarr (ŠKP Bratislava)

500 m

K1 muži: Ľubomír Beňo (Dukla Trenčín)

C1 : Ľubomír Hagara (Dukla Trenčín)

K2 muži: Peter Gelle, Tomáš Martinek (Dukla Trenčín)

K2 ženy: Ivana Kmeťová, Martina Kohlová (KRK Nováky/UK Bratislava)

200 m

C1: Ľubomír Hagara (Dukla Trenčín)

K2 muži: Ľubomír Beňo, Martin Jankovec (Dukla Trenčín)

K2 ženy: Ivana Kmeťová, Martina Kohlová (KRK Nováky/UK Bratislava)

K4 muži: Richard Riszdorfer, Michal Riszdorfer, Erik Vlček, Juraj Tarr (ŠKP Bratislava)

Diskusia

Buďte prvý, kto napíše komentár k článku
Slováci s medailovými túžbami.“.

Späť na zoznam aktualít
Slovenský pohár 2023
1. KOM
100,0%
1 266,50
2. UKB
76,6%
970,50
3. PIE
65,4%
828,00
4. NOV
60,6%
767,00
5. ŠAM
51,0%
645,50
Nedávne a najbližšie podujatia
I. KP seniori + testovanie juniori a kadeti
27.04.2024 | Bratislava, Zemník
M-SR dlhé trate
04.05.2024 | Piešťany, Váh-Slňava
Jungov memoriál
11.05.2024 | Štúrovo, Lodenica pod mostom Márie Valérie
Rudno Cup, 9. ročník
18.05.2024 | Nitrianske Rudno, Priehrada
Tip od vás...
Ak ste narazili na zaujímavý článok alebo informácie, dajte nám o nich vedieť, radi ich spracujeme a následne uverejníme.