Slováci bez medaily, ale nesklamali

Slovenskí rýchlostní kanoisti sa z pretekov záverečného III. kola Svetového pohára v poľskej Poznani budú vracať bez medailového zisku. Najbližšie k nemu mala Ivana Kmeťová, ktorá vo finále K1 žien na 200 m zaostala za stupňom víťazov o 182 tisícin sekundy. Spolu s Martinou Kohlovou potom obsadili vo finále K2 na 200 m piate miesto, na olympijskom polkilometri dopádlovali na siedmej pozícii. Rovnaká priečka patrila vo finále C1 aj Mariánovi Ostrčilovi, ktorý tak naznačil necelých šesť týždňov pred začiatkom Hier XXIX. olympiády vzostup formy. Veď rovnako ako v sobotu na kilometri, kde dopádloval piaty, si zlepšili svoje tohtoročné výsledkové maximum. Aj z tohto hľadiska nebolo vystúpenie slovenskej minivýpravy na jazere Malta sklamaním.

SITA | 29.06.2008 19:49:42

O najlepší výsledok slovenských reprezentantov v sobotnom finálovom bloku štartov sa postaral v C1 Marián Ostrčil, ktorý v A-finále obsadil piate miesto. Strieborný medailista z minuloročných majstrovstiev sveta v nemeckom Duisburgu tak vylepšil svoj najlepší tohtoročný výsledok z pretekov SP v maďarskom Szegede, kde skončil na rovnakej trati siedmy. V K2 mužov slovenský dvojkajak s posádkou Peter Gelle, Andrej Wiebauer zvíťazil v B-finále, celkovo ho teda klasifikovali na desiatej priečke. Kajakár Róber Erban sa dostal v K1 mužov iba do C-finále, v ňom skončil tretí, celkovo mu teda patrilo 21. miesto.

V nedeľu predpoludním sa v Poznani bojovalo vo finále na 500 m. Kanoista Marián Ostrčil v C1 a kajakárky Ivana Kmeťová s Martinou Kohlovou v K2 žien obsadili vo svojich finále zhodne siedme miesta. Marián Ostrčil si opäť rovnako ako na kilometrovej trati vylepšil svoje tohtoročné maximum, ženský dvojkajak zopakoval svoje umiestnenie z pretekov I. kola SP v maďarskom Szegede. Zo slovenských lodí sa ešte v B-finále K2 mužov predstavili Peter Gelle s Andrejom Wiebauerom, obsadili slušné 2. miesto, celkovo ich teda klasifikovali na 11. pozícii. Až v C-finále K1 mužov pádloval Róbert Erban, prišiel do cieľa piaty, celkovo mu teda patrí 23. miesto.

Ivana Kmeťová potvrdila svoje skvelé šprintérskej kvality aj vo svojom individuálnom štarte v K1 žien na 200 m. V dramatickom finále doslova siahala na medailu, ktorá jej nakoniec ušla o 182 tisícin sekundy. Za víťaznou Španielkou Teresou Portelovou zaostala o 0,81 s. O niekoľko minút neskôr štartovala s Martinou Kohlovou aj vo finále K2 na tejto neolympijskej, ale divácky najatraktívnejšej trati a spolu dopádlovali do cieľa na piatej pozícii. neobhájili tak svoje európske zlato z májového šampionátu v Miláne a prvenstvo z pretekov I. kola SP v maďarskom Szegede. Obe sa však v tejto sezóne zameriavajú predovšetkým na preteky na 500 m, v ktorých budú štartovať na Hrách XXIX. olympiády v Pekingu.

C2: 1. Andrej Bohdanovič, Alexander Bohdanovič (Bielorus.) 3:35,289

K4 muži: 1. Bielorusko (Roman Piatrušeko, Alexej Abalmasov, Artur Litvinčuk, Vadzim Machnev) 2:54,033

C4: 1. Bielorusko (Andrej Bohdanovič, Alexander Vaušeckij, Konstantin Ščarbak, Alexander Bohdanovič) 3:20,173

Finále na 500 m:

K4 ženy: 1. Poľsko (Beata Mikolajczyková, Aneta Konieczna, Edyta Dzineiszewská, Dorota Kuczkowská) 1:31,593

K2 ženy:

1. Beata Mikolajczyková, Aneta Konieczná (Poľ.) 1:40,801, ... 7. Ivana Kmeťová, Martina Kohlová (SR) 1:42,981

finále na 1000 m:

K4 ženy:

1. Taliansko (Stefania Cicaliová, Alessandra Galiotttová, Fabiana Sgroiová, Alice Fagioliová) 3:18,784