Rozhovor s Vítom Pjajčíkom, dušou pretekov v ONV

Sme na 12. ročníku Medzinárodných majstrovstiev Moravy (MMM) v Ostrožskej Novej Vsi (ONV), pretek je zaradený do termínovej listiny ICF (International Canoe Federation- medzinárodná kanoistická federácia), zároveň je to VI.pretek ČP na dlhé trate a v čase nášho rozhovoru už prebehol 4.pretek ČP dračích lodí. Máte tu takmer tisícku pretekárov z viac ako 50 oddielov z 6 krajín, široká domácu účasť a mňa napadá jediné slovo: VRCHOL. A preto sa obraciam na riaditeľa a dušu (v oficiálnych dokumentoch sa uvádza slovko manažér, mne sa viac páči tá duša....bez nej by bol človek len robot) celého preteku Víta Pjajčíka s logickou otázkou.

Sýkora Ivan | 05.12.2004 08:52:24

Môžeš nám popísať ako ste to celé dosiahli a hlavne kto stál pri zrode myšlienky robiť preteky v ONV ?

... no tak ja by som zase neprisudzoval sebe tú myšlienku, pretože my akurát nadväzujeme na to, čo už založili vlastne zakladatelia oddielu. Myslím, že už v 59om roku boli usporiadané prvé kanoistické preteky, to už pamätá aj nestor nášho oddielu Ludvík Ondračka, ktorý je od tej doby stále jeho hybnou silou. Takže ja skôr nadväzujem, než by som bol nejaký protagonista niečoho nového. My skôr pokračujeme v tom, čo tu už bolo, ale akurát sa to priebehom doby mení. Najskôr boli krajské preteky, potom bol Český pohár, no a teraz sa to vlastne kombinuje. Hoci Majstrovstvá Moravy neboli, dokonca možno nás aj niekto časom napadne, že robíme Majstrovstvá Moravy iba my, že by chceli trebárs robiť inde MM, kto vie ? My sme to kedysi začali už od roku 1993 a zatiaľ takto ideme vlastne až do dnes. Je to 12. ročník a v tom 12. ročníku je zahrnutý aj jeden ročník, kedy bohužiaľ kvôli povodniam to proste nešlo. To sme museli preteky zrušiť. Ale počítame to vlastne ako ročník, hoci neprebehol. No a opakujem, tá tradícia je a ja som iba ten ďalší, čo sem prišiel a v nej pokračujem. Tiež to nerobím sám. Kebyže to robím sám, tak to nezvládnem. Musíme si uvedomiť, že je to napríklad tak 5 ľudí, ktorí sa do toho fakt obujú, ale samozrejme k tomu potrebujú ešte tých ďalších členov oddielu a kamarátov, ktorí s tým pomôžu. Takže sami by sme to nezvládli bez ich pomoci. Ale zase na druhej strane, keď si traja - štyria ľudia povedia, že to proste robiť nebudú, tak preteky síce budú, ale napríklad dá sa tu jedna bójka na jednej strane, druhá na druhej a také budú preteky.

Toto chápem, s týmto problémom sa podľa mňa stretáva každý organizátor pretekov na takejto našej úrovni. Možno aj inde na Slovensku a aj v Čechách. Ale práve to by som chcel vedieť, že kde nastal taký ten zlom, že z nejakých malinkých regionálnych pretekov sa zrazu stávajú preteky, ktoré môžeme smelo povedať majú medzinárodný význam a sú zaradené do kalendára ICF ? A to nie je málo.

No je to skutočne fakt, že to, že naše preteky sú zaradené do termínovky ICF si veľmi vážia v cudzine a berú to tak, že to má už určitú úroveň. A nakoniec napríklad Poliaci to vnímajú ako veľmi významný pretek a kvôli nemu si napríklad upravujú tie svoje menšie preteky tak, aby nekolidovali s nami a aby sem mohli prísť. Takže niečo to znamená, aj keď skôr, keď sme s tým začali, že to dáme do medzinárodnej „termínovky“ tak bolo okolo toho reči.... Ale človek zrazu zistí, že to má akúsi váhu a postupom času bude zisťovať, že to má možno ešte väčšiu váhu ako si myslí. Takže to je taká ozaj zaujímavá vec. A teraz kde bol ten zlom? To by som musel zalistovať v materiáloch, čo mám doma. Začínali sme skutočne v tom 93om, ten prvý ročník, to tu bolo štyri, päť moravských klubov, proste klasické skoro krajské majstrovstvá. My by sme teraz chceli urobiť také krajské majstrovstvá ako sa robili skôr, napr. juhomoravského kraja. Ale to by znamenalo Brno, Znojmo a to je všetko. A keď to zoberieme reálne, tak v Brne sú dvaja pretekári, v Znojme ich bolo donedávna päť, a hoci teraz tam už sú nejaký mladí noví, pri takom počte čo by to bol za pretek ? Severnej Morave by to samozrejme nevadilo, že sa stretnú s nami a viac-menej asi vďaka tým skúsenostiam, postupne z toho vniklo MMM. Možno tomu pomohol aj český zväz kanoistov, ktorý vlastne pridelil Český pohár do ONV a skombinovalo sa to s naším verejným pretekom, pričom Český pohár sa normálne boduje. A nakoľko to je dlhá trať, nie je problém, keď tam pôjde aj 100 pretekárov, bodovanie je jasné. Takže vďaka českému zväzu kanoistov sem tie české oddiely viac menej nechcem povedať, že musia prísť, ale pokiaľ chcú získať tie body, tak sem proste prídu. Aj keď je to pre niektoré ďaleko. Veď aj pre nás je na Slovensko bližšie ako napríklad do Prahy a aj preto občas na to Slovensko zájdeme na preteky a je to pre nás dobré, že to máme takto všetko blízko (napr. Trenčín alebo Piešťany), aj keď s „termínovkou“ sú vždy problémy. Ale obecne, keď sa urobí čas, je chuť a má to určitú kultúru, tak tí pretekári, ktorí to nemajú ďaleko, tak by možno boli aj hlúpi, keby neprišli a nechceli sa zúčastniť pretekov a získať tak možnosť konfrontácie aj vďaka spomínanej pomoci zväzu. A nakoniec sa snažíme aj o to, aby tu boli aj ďalší cudzinci, aby skutočne to malo veľkú medzinárodnú úroveň. A hlavne keď sa človek pohybuje na iných regatách a medzinárodných pretekoch, tak nadviaže kontakty ....ale na moje počudovanie, potom sem prídu úplne iní ľudia, s ktorými tie kontakty ani nenadviaže. To je také zaujímavé. Ale niekedy jeden krát aj prídu tí pôvodní, ale skôr sem začnú jazdiť úplne iné oddiely, s ktorými som prišiel predtým do kontaktu.

Ale je fakt, že robím dosť veľa pre medializáciu pretekov v regióne, to sa nám v minulosti dosť darilo....kedysi sme mali každý týždeň niečo zverejnené o kanoistike. Hoci teraz to už tak nie je aj preto, že úspechov je menej. A keby teda aj boli tie úspechy, tak to už asi tak nebude, je tu napr. ligový futbal atď. Vystihli sme obdobie, keď bola chuť a aj čas stále niečo písať, tvoriť. A tie média sú veľmi významné, možno predstavujú až rozhodujúci faktor v celej tej činnosti oddielu v rámci získavania peňazí. Vždy súvisí všetko so všetkým, aj to „hlúpe“ zbieranie odpadkov tu v areáli....najprv si pomyslí človek, éch sú to malé deti, ale nakoniec odhalí také súvislosti, že sa niekedy až divý.

Už si sa dotkol ďalšej otázky, ktorú som mal pripravenú a síce témy sponzorstva. Je jasné, že za takýmito pretekmi sa skrýva neopísateľné úsilie celého štábu dobrovoľníkov, ale aj tvoje osobné. Ale na druhej strane vieme každý dobre, že bez sponzorov nie je možné takéto preteky ani usporiadať. Ako sa vám darí prilákať sponzorov a či to stačí pokryť nevyhnutné náklady, aj keď ako sa hovorí, peňazí nie je nikdy dosť....

Netreba si nič nahovárať, v prvom rade sú to známosti, ale je fakt, že mnohé z nich sme si museli dlho budovať. V poslednom čase sú to aj rôzne štátne inštitúcie a úrady so svojimi programami na podporu športu. Ale je potrebné vypracovávať projekty. Priame náklady sa nám darí pokryť, ale keď to zoberieme do dôsledkov, existuje aj celý rad nepriamych nákladov. Veľa vecí by sme chceli zlepšiť, ale aby to bolo z roka na rok alebo v blízkej budúcnosti, tak to nejde. No a za tú dobu sa môže prihodiť všeličo a nakoniec tie peniaze nebude treba......

Povedal si, že nie je problém pokryť finančne chod oddielu, aj keď nie sú tie možnosti ideálne.. Ale spomínal si, že dôležitejší je duch a atmosféra toho oddielu. Nie je to len samotná športová činnosť, ale aj činnosti s tým súvisiace. Napríklad si spomínal, že sa oživila vaša posádka dračej lode, čo je spolu 22 ľudí. A že činnosť oddielu je pozitívne vnímaná aj v samotnej obci. Aj napriek neprajníkom, ktorí sa ale nájdu všade......(JUJ, obrovská CHYBA sa mi stala na diktafóne, kedy som nezbadal koniec pásky a preto len sumarizujem Vítovu rozsiahlejšiu informáciu, ospravedlňujem sa jemu aj Vám, pracujem na lepšom digitálnom záznamníku....)

Dostávam sa k záverečnej otázke a síce zopakujem svoju úvodnú myšlienku o vrchole, v ktorom sa momentálne nachádzajú tieto vaše preteky a preto sa pýtam, čo ďalej, či máte niečo nové pripravené, o čom premýšľate do budúcnosti a či sa vám podarí udržať minimálne túto úroveň ?

Aby som sa priznal, že keď mi vo štvrtok večer pred pretekmi došla štartovná listina s mnohými chybami a následne som spal jednu hodinu a musel vyraziť do školy (Vít je okrem kanoistiky tiež učiteľom na základnej škole v susednej Ostrožskej Lhote), tak som bol rozhodnutý, že sa už organizácii pretekov v budúcich rokoch nebudem venovať alebo si dám chvíľu oddych a potom budem pokračovať. Ale ako potom prebiehajú tie preteky a človek vidí aj tú dobrú náladu a atmosféru pretekov, tak premýšľa ináč. Aj keď občas zaznamenávam aj výlevy zlosti nad niečím, čo nefunguje tak ako by si dotyčný akurát v ten okamih prial. Ale opakujem, tá atmosféra celková je fajn, ale najmä, keď sa už odovzdajú poháre víťazom a naša partia si sadne k prvému voľnému stolu a máme neoficiálne zhodnotené celé preteky a našu činnosť, tak v tom okamihu človek si premyslí, že v tom bude zas pokračovať ďalej, že to má zmysel. Naša činnosť je veľmi viazaná na jazero, z ktorého sa bude ťažiť štrkopiesok. A keďže ide o ťažobný priestor spolu s ostatnými susednými jazerami a už tohto roku sa malo a budúci rok je to isté, že sa prekope kanál, aby sem mohol jazdiť remorkér na ťažbu piesku, bude to dosť veľká zmena. Aj keď nám majitelia sľúbili, že sa nejako dohodneme, stále je otvorená otázka ako to bude ďalej. Možno sa už nebude dať pretekať ako doteraz, my sami počítame s tým, že sa napríklad pôjdu len dlhé trate. Dôležité je aj to, aby ľudia, čo to robia, čo tvoria základ organizačného výboru, vydržali a pokračovali vo svojej činnosti. Budúci rok ak nám to ťažobná spoločnosť umožní sa pôjde teda určite dlhá trať, ale ja som už hovoril aj so súčasným maratónskym šéftrénerom Tomášom Ježkom a ten by bol rád, keby sme tu urobili aspoň polmaratón, že sú tu dobré podmienky a prebehne sa s jazera na jazero a dokonca spomenul, že z toho druhého jazera je to už len kúsok k rieke Morave a že sa ponúkajú tým pádom úplne nové možnosti....proste tie podmienky na maratón by boli veľmi zaujímavé, ale dosť veľa záleží aj na tej ťažobnej spoločnosti, ktorá obhospodaruje všetky jazerá. Ale už sme do ICF posielali na budúci rok rovnaký termín ako tento, čiže prvý septembrový víkend. Momentálne počítame s tým, že pretek bude pokračovať v takom rozsahu ako je, čiže aj 500m aj dlhé trate. V zálohe máme aj variant len dlhá trať a prípadne nám bolo povedané, že môžeme urobiť 500m aj bez bójok, lebo je to potrebné a boli by to dobré. Proste, keď to pôjde, urobíme preto všetko. Ale či bude takýto počet pretekárov aj budúci rok, to závisí od Českého zväzu kanoistiky, lebo pokiaľ to nebude pohárový pretek, tak najmä tie české oddiely sem všetky neprídu. Ale na druhej strane my si hovoríme, či máme stále počúvať všelijaké pripomienky a či by pre nás nebolo lepšie a jednoduchšie usporiadať MMM a kto chce, nech sem príde a komu sa nepáči, nech zostane doma. Máme v zálohe aj nejaké ďalšie myšlienky, aj keď napríklad obľúbené bankety aké sa robia pri medzinárodných regatách pri počte 55 oddielov nie je možné robiť, resp. možné to je, ale za iných finančných podmienok. Pokračujeme proste ďalej.

Ďakujem veľmi pekne za rozhovor a želám veľa síl celému organizačnému tímu, nech sa vám darí udržať minimálne takúto úroveň pretekov aj do budúcich ročníkov.

Diskusia

Buďte prvý, kto napíše komentár k článku
Rozhovor s Vítom Pjajčíkom, dušou pretekov v ONV“.

Späť na zoznam aktualít
Slovenský pohár 2023
1. KOM
100,0%
1 266,50
2. UKB
76,6%
970,50
3. PIE
65,4%
828,00
4. NOV
60,6%
767,00
5. ŠAM
51,0%
645,50
Tip od vás...
Ak ste narazili na zaujímavý článok alebo informácie, dajte nám o nich vedieť, radi ich spracujeme a následne uverejníme.