OH RIO 2016: Kohlová aj Farkas spokojní s utorkom

V rýchlostnej kanoistike sa v utorok predstavili okrem Petra Gelleho vo svojich B-finále na Hrách XXXI. olympiády v brazílskom Riu de Janeiro aj ďalší dvaja slovenskí reprezentanti Martina Kohlová a Vincent Farkas. Nebojovali síce o medaily, no boli so svojim výsledkom spokojní. Skúsenejšia Kohlová bola v K1 na 200 m druhá a celkovo desiata, Farkas v K1 na 1000 m tretí a celkovo jedenásty.

SITA, fr;mj | 17.08.2016 12:46:42

"Je to pre mňa zadosťučinenie za pondelok. Veľmi sa teším, že sa mi nič zlé nestalo a mohla som predviesť svoj výkon. Som desiata najrýchlejšia žena na planéte, je to super. Dnes ma zdolala len viacnásobná olympijská medailistka Natasa Dusevová-Janicsová. V pondelok som navyše vyradila úradujúcu majsterku Európy, ktorá sa nedostala ani do B-finále. Za sebou som nechala aj ďalšie medailistky z MS. V utorok som bojovala, keďže v pondelok som nemohla predviesť to, čo vo mne je. Dnes som mohla ukázať svoj potenciál a teším sa. Bolo by super, keby som vyhrala B-finále, ale byť desiata na planéte je výborné. Tento rok som sa sústredila hlavne na to, aby som sa sem dostala, máme výrazne obmedzené počty. Snívala som o tom a bolo to náročné. Mnohé dievčatá zostali doma a čo by ony dali za to, aby boli desiate. Sen som si splnila a predviedla som super finálovú jazdu. Škoda semifinále, ale rozjazda aj B-finále boli skvelé. Šla som naplno a teším sa zo "striebornej medaily" v malom finále,“ povedala Martina Kohlová, ktorú už v stredu čakajú rozjazdy na 500 m. "Päťstovka je disciplína, ktorou som si vyjazdila olympiádu. Viac som si síce verila na dvojstovke, ale päťstovka by mala byť dominantná disciplína, aj keď vzhľadom na konkurenciu je to náročnejšie. Na tréningoch som šla lepšie päťstovkové tempá. Uvidím, na čo mi to bude stačiť," dodala.

Pre Vincenta Farkasa sa už olympiáda skončila. Mladý Šamorínčan sa tešil z celkového jedenásteho miesta. "V B-finále som chcel skončiť do štvrtého miesta, aby som bol celkovo do dvanástej pozície. Podarilo sa mi byť tretí, čo je slušný výsledok na to, že je to moja prvá olympiáda. Zobudil som sa zo zlého sna, včerajšok bol pre mňa nočná mora. Nevedel som nájsť sám seba. Akoby som bol stratený v lese a hľadal cestu von. Výdatne som sa vyspal a cítil som sa veľmi dobre. Vydal som zo seba to, čo viem. Do poslednej chvíle som sa neodvážil pozrieť na súperov, iba som sa sústredil na seba. V pondelok som nebol smutný z toho, že som sa nedostal do A-finále, ale z toho, že som nepredviedol výkon, na ktorý som trénoval celý čas. To, čo som chcel vo finále urobiť, som však napokon odviedol. Nemôžem byť nespokojný, pretože sa to nedá porovnávať s pondelkom,“ poznamenal.

V pondelok ho pobolievali kríže a cítil ich aj v utorok ráno, no počas súťaže sa s tým výborne vyrovnal. "Mal som mentálny tréning, ako na to zabudnúť. Ráno pred finále ma síce kríže boleli, ale v hlave sa mi totálne podarilo vylúčiť bolesť a aj keď ma to ťahá, tak som šiel cez bolesť. Zvíťazil som ja a nie bolesť," pokračoval Farkas. Kam zaradí svoje účinkovanie na premiérovej olympiáde? "Dosiahol som zatiaľ najlepší výsledok vo svojej kariére, veď som zdolal napríklad bronzového medailistu z Londýna Makra Odershawa z Kanady či majstra sveta Maďara Henrika Vasbányaia. O niečom takom sa mi ani nesnívalo,“ povedal.

Vincent Farkas sa na OH 2016 v Riu mohol porovnávať s najlepšími, no sám vie, že od absolútnej svetovej špičky je ešte vzdialený. "Niekto dozrie rýchlo, inému to trvá roky. Ja asi patrím do druhej kategórie. Stále musím veľa makať, aby som sa súťažne mohol porovnávať s elitou. Mám to dobre rozbehnuté, ale musím sa dostať cez všetky prekážky. Neviem, ako dlho mi to potrvá, ale každé ráno, keď sa zobudím, budem pracovať na tom, aby to bolo čo najrýchlejšie,“ dodal.

Diskusia k článku:

Anonym

OH RIO 2016

17.08.2016

RÝCHLOSTNÁ KANOISTIKA

muži - 1000 m: K2 (rozjazdy 14.08, semifinále 15.20, Erik Vlček, Juraj Tarr)

ženy - 500 m: K1 (rozjazdy 14.58, semifinále 15.55, Martina Kohlová)

Späť na zoznam aktualít
Slovenský pohár 2024
1. KOM
100,0%
421,50
2. ŠAM
62,9%
265,00
3. PIE
61,6%
259,50
4. NOV
58,7%
247,50
5. ŠKP
45,6%
192,00
Nedávne a najbližšie podujatia
KP juniori a U23
10.06.2024 | Bratislava, Zemník
ME Majstrovstvá Európy - šprint seniori
13.06.2024 | Szeged, HUN
SP Veľká cena Komárna
15.06.2024 | Komárno, Stredisko kanoistiky Komárno
SP Trenčianska regata
22.06.2024 | Trenčín, Lodenica KK TTS
ME Majstrovstvá Európy - šprint juniori U23
27.06.2024 | Bratislava, SVK
SP Novácka päťstovka
06.07.2024 | Nováky, Jazero
MS Majstrovstvá sveta - šprint veteráni
12.07.2024 | Plovdiv, POL
SP Pohár Interu
13.07.2024 | Bratislava, Zemník
Tip od vás...
Ak ste narazili na zaujímavý článok alebo informácie, dajte nám o nich vedieť, radi ich spracujeme a následne uverejníme.