Na ME do Brandenburgu 15 Slovákov.

V nedeľu až do neskorej noci trvala búrlivá a mimoriadne emocionálna debata predsedníctva Slovenského zväzu rýchlostnej kanoistiky (SZRK) o nominácii na blížiace sa majstrovstvá Európy v rýchlostnej kanoistike, ktoré sa majú uskutočniť od 24. do 28. júna v nemeckom Brandenburgu. Na pretekoch Zvolenská tisícka na Môťovskej priehrade neďaleko Zvolena, ktoré boli nominačnými pre účasť na spomínanom šampionáte, totiž ešte v piatok došlo ku kontroverznej situácii v pretekoch K4 mužov na 200 m. "Kombinovaná posádka zložená z mladíkov z Dukly Trenčín a ŠKP Bratislava bola na štarte údajne mimo štartovacie zariadenie, ktoré zaisťuje regulárnosť štartu, čo som nevidel, alebo sa Komárňanom zaseklo štartovacie zariadenie. Vtom zaznel zvukový signál, ale obe posádky - spomínaná kombinovaná i komárňanská so súrodencami Riszdorferovcami, Vlčekom a Tarrom, boli presvedčené, že štartér to vráti. Trvalo niekoľko sekúnd, kým pretekári pochopili, že signál na zastavenie pretekov nezaznie. Skôr sa spamätali mládežníci, favorizovaní Komárňania ich začali naháňať, ale na takej krátkej trati nemali šancu. Prehrali o päť centimetrov,“ vysvetľoval kurióznu situáciu generálny sekretár SZRK Boris Bergendi. Nasledovala séria protestov, nakoniec jury rozhodla opakovať preteky. "Druhá jazda nebola jednoznačná a Komárňania ju vyhrali tiež tesne, možno o desať centimetrov,“ uviedol Boris Bergendi (rozdiel v cieli bol 125 tisícin sekundy - pozn. autor).

SITA, zs;rt | 15.06.2009 14:28:29

Pri schvaľovaní nominácie v nedeľu sa však kontroverzný moment opäť dostal na stôl. Podľa rozhodnutia SZRK si totiž víťazi jednotlivých kategórií zaistia účasť na majstrovstvách Európy, a tak sa viedla dlhá debata, kto vlastne má na prvom vrchole sezóny reprezentovať Slovensko. Nakoniec ostali v platnosti výsledky opakovanej jazdy a v Brandenburgu bude štartovať kvarteto z Komárna.

Víkendové preteky čiastočne ovplyvnil aj silný vietor na hranici regulárnosti. Aj to bol jeden z dôvodov neúspechu kanoistu Mariána Ostrčila v pretekoch na 1000 aj 500 m. Vicemajster sveta na kilometrovej trati z Duisburgu 2007 a účastník minuloročnej olympiády v Pekingu skončil na 1000 m druhý a na polovičnej trati tretí a prvý vrchol sezóny bude bez neho. V kanoe hrá vo veternom počasí úlohu smer, z ktorého fúka vietor. Praváci a ľaváci nemajú rovnaké podmienky. No a na Môťovskej priehrade ľavákom, teda aj Mariánovi Ostrčilovi, fúkalo "naopak“. Pretekári na prvých štyroch miestach však boli ľaváci, všetci teda mali rovnaké podmienky.

"Podľa nominačných kritérií stanovených ešte pred sezónou mali mať pretekári v singlových disciplínach, ktorí budú štartovať na majstrovstvách Európy, možnosť vybojovať si účasť na majstrovstvách sveta umiestnením na kontinentálnom šampionáte do štrnásteho miesta. V C1 sme to sprísnili na ôsme miesto. Do Brandenburgu teda Marián Ostrčil nepocestuje, je prvým náhradníkom, ale ak nominovaní pretekári skončia horšie ako na spomenutom ôsmom mieste, budú o účasť na augustových majstrovstvách sveta v kanadskom Dartmouthe bojovať v dodatkovej kvalifikácii,“ dodal B. Bergendi.

Na ME pocestuje na základe schválenej nominácie 15 slovenských reprezentantov - 11 kajakárov, dvaja kanoisti a dve kajakárky.

Nominácia SR na ME v rýchlostnej kanoistike (Brandenburg/Nem. 24. - 28. júna):

Kajakári:

K1 muži na 1000 m: Gabriel Jakubík

K2 muži na 1000 m: Róbert Erban, Andrej Wiebauer

K4 muži na 1000 m: Richard Riszdorfer, Michal Riszdorfer, Erik Vlček, Juraj Tarr

Siso

neviem ako vy pani ale pokial viem tak sme nesplnili nominacne kriteria nakolko bola potrebna ucast v raciciach kde bol len bixo a druha podmienka dostatocna vykonnost co priznajme si hovorim zaseba ja nemam na spickovej urovni ked trenujemlen popri praci. tolko zmojej strany ale inak vdaka za podporu potesila :-)

Anonym

SKRATKA NIVOCENIE NASHO CASU AJ USILIA.ZASE RAZ GRATULUJEM KU DALSEJ"PODPORE"TOHOTO SPORTU.CO MYSLITE,KOLKO TRENEROV A PRETEKAROV BUDE MAT NABUDUCE ESTE CHUT BOJOVAT??A ZA CO?ohovaranie vyhovorky nabalovanie sa nove pravidla neserioznost atd.

Anonym

zrejmä nie vsetci maju pravo štartovat na ME

Anonym

- taka drobnost - pre kategoriu C2 to nebol kvalifikac ? Nevidim tam ziadne nominacie a mam dojem, ze vo vysledkoch C2 je uvedena aj vitazna lod.

karol

divna logika takze na 500m najlepsia lod je ta ktora prisla druha ano ? zaujimave ze na 1000m to neplatilo - logicky.

Anonym

Mily Karol zrejmä im ide o to aby na vrcholnom podujati reprezentovala Slovensko najlepsia lod. Neviem ci si niekedy klacal v kanojke. Tak si to vyskusaj!

Anonym

Máte pravdu,Karol aj anonym, "náš" zväz je totálne prehnitý!!! Od bývalého predsedu, včetne dnešného. Je nechutné sa pozerať na to ako sa tu manipuluje s nominačnými kritériami len preto,že to niekomu momentálne nevyhovuje. Je to šport, má byť možno viacej možností ako potvrdiť svoju kvalitu športovým výkonom a nie manipulovať a prepúštať miesto...za zeleným stolom. Je to šport!!! Tak si to uvedomte! snád sa tu niekto zo zodpovedných spametá =( Veľa športových úspechov

Anonym

Karol mas uplnu pravdu je to bordel!

karol

Rusnakovy fukalo rovnako ako Ostrcilovy obaja su lavaci !!!

a Kohut ktory vyhral C1 500m sa kde stratil? Preco ide na ME na 500m Hagara, ktory bol na 2. mieste. Rychlo zmenite 14 miesto na 8 a specialne len pre C1 ???? Na jednej strane su vymyslene nejake nominacne kriteria a na druhej strane si urobite co chcete. O co vam ide ?