Medaila chýba, Slováci patria do širšej špičky

Ani jeden z pätnástich slovenských rýchlostných kanoistov na svetovom šampionáte v Duisburgu medailu nezískal, ale reálne sa o ňu pokúšali hneď niekoľkí. Dve štvrté a jedno šieste miesto a tiež ďalších sedem finálových umiestnení sú dôkazom toho, že Slováci neboli v severnom Porýní-Vestfálsku na výlete.

SITA, ds;sz;mj | 02.09.2013 21:06:50

"Preukázali sme, že patríme k širšej svetovej špičke. Od tej užšej nás delia medaily, ktoré sme nezískali. Máme ale niekoľko veľmi dobrých finálových umiestnení, ktoré sa započítavajú do zložitého systému financovania športu. V rámci konkurencie slovenských športov patríme stále medzi top, čiže medzi zväzy, ktoré by mali dostať viac financií," vyjadril sa generálny manažér Slovenského zväzu rýchlostnej kanoistiky Boris Bergendi.

O dávke smoly môžu hovoriť kajakárky Ivana Kmeťová a Martina Kohlová, ktorým medaila na olympijskej päťstovke ušla pomedzi prsty. Od bronzu ich delilo 29 tisícin sekundy. O toľko ich predstihli bronzové medailistky z minuloročných Hier XXX. olympiády v Londýne Poľky Karolina Najová a Beata Mikolajczyková. "Chceli sme byť do šiesteho miesta a sme štvrté. Škoda, že to nevyšlo na medailu, keď už bola tak blízko," povzdychla si Ivana Kmeťová.

Len pred mesiacom si prvýkrát od londýnskeho sklamania sadla do spoločnej lode s Martinou Kohlovou. Pred šiestimi rokmi práve v Duisburgu získali striebornú medailu v K2 na 200 m, čo je pre obe zatiaľ životný úspech.

"Z našej jazdy bolo cítiť progres a to je dôležité," doplnila svoju parťáčku Martina Kohlová. Tá svoju duisburskú bilanciu vylepšila ešte o šieste miesto z disciplíny K1.

"Pokiaľ ide o finančnú podporu vybraných športovcov, práve dievčatá z kádvojky si svojimi výkonmi v Duisburgu výrazne pomohli do budúcnosti," skonštatoval Boris Bergendi.

S veľkým očakávaním sa spájala seniorská majstrovská premiéra mladíkov z káštvorky. Tohtoroční majstri Európy z poľskej Poznane a svetoví šampióni z kanadského Wellandu do 23 rokov Marek Krajčovič, Matej Michálek, Gábor Jakubík a Viktor Demin obsadili na kilometrovej trati siedme miesto. Možno čakali viac, ale v nabitej konkurencii najmä zbierali skúsenosti a už postupom do finále splnili, čo sa od nič čakalo.

",Nemusíme mať výčitky či pocity hanby. Myslím si, že to bola pekná bodka za mimoriadne úspešnou sezónou," glosoval Marek Krajčovič. "Vo finále sme mohli iba prekvapiť. Dosiahli sme to, na čo momentálne máme," tvrdil ďalší člen štvorkajaka Gábor Jakubík.

Slovenskí rýchlostní kanoisti si v doterajšej histórii samostatnosti vypádlovali na svetových šampionátoch 26 medailí (10+7+9) a teraz v Duisburgu vyšli len tretí raz medailovo naprázdno. Vzhľadom na klesajúcu medailovú krivku z veľkých podujatí v posledných rokoch však môžu byť so svojím výsledkom spokojní.

"Celkovo môžeme povedať, že sme napriek chýbajúcej medaile urobili dobré meno Slovensku," skonštatoval Boris Bergendi.

Slováci na 40. MS v Duisburgu

1000 m:

K1 muži: 7. Peter Gelle (SR) 3:49,381

C1 muži: v B-finále 3. (celkovo 12. miesto) Matej Rusnák (SR) 4:03,852

K2 muži: 9. Erik Vlček, Juraj Tarr (SR) 3:27,187

K4 muži: 7. Slovensko (Marek Krajčovič, Matej Michálek, Gábor Jakubík, Viktor Demin) 3:01,773

500 m:

K1 muži: 7. Peter Gelle (SR) 1:44,625

C1 muži: 8. Rastislav Kohút (SR) 1:57,668

K2 muži: 7. Erik Vlček, Juraj Tarr (SR) 1:33,753

K2 ženy: 4. Ivana Kmeťová, Martina Kohlová (SR) 1:48,566

200 m:

K1 muži: v C-finále 4. (konečné 22. miesto) Martin Vajda (SR) 37,184

C1 muži: Ľubomír Hagara (SR) pre zdravotné problémy nenastúpil na semifinále

K1 ženy: 6. Martina Kohlová (SR) 40,839

K2 muži: v B-finále 2. (konečné 11. miesto) Miroslav Zaťko, Ľubomír Beňo (SR) 32,201

5000 m:

C1 muži: 4. Matej Rusnák (SR) 22:47,248

K1 ženy 21. Ivana Kmeťová (SR) 24:35,587

Štafety na 4x200 m:

K1 muži: 9. Slovensko (Miroslav Zaťko, Ľubomír Beňo, Martin Vajda, Peter Gelle) 2:30,192

Diskusia k článku:

Anonym

So začiatkom predošlého komentára súhlasím. Samozrejme že tie ciele musia byť reálne, len si musíme uznať že niekedy naši kanoisti si tie ciele dajú z nepochopiteľných dôvodov nízko. Možno preto aby mohli pri rozhovore s novinármi povedať že splnili sme ciel? Ale aký?

Píšeš o podmienkach aké na slovensku sú, veď práve, zlepšenie týchto podmienok závisí od financií a tieto financie závisia od výsledkov. Ďalej píšeš, "citius,altius,fortius", čiže rýchlejšie,vyššie,silnejšie, je motto olympiády, ktoré platí do dnes a presne tak, treba sa o to aj usilovať, byť rýchlejší. Áno, šport treba robiť pre radosť, ale sa pýtam, čo je najväčšia radosť pre športovca a zadosťučinenie za jeho drinu? Predsa keď sa môže postaviť na stupeň víťazov. No nie?

Anonym

Vidim ze je tu vela schopnych, ktori vedia ako na to. Jedno vsak si treba vsimnut - ciele odtrhnute od realnych vykonnostnych schopnosti nie su cielmi. Su to hluposti. A je jasne ze ten kto dosahuje spickove vykony porovnatelne s konkurenciou si musi davat len tie najvyssie ciele. A ti ktori sa k tymto vykonom priblizuju, tak maju mat i zodpovedajuce ciele. K majstrovstvu sa vychovava a je to proces nelahky, dlhodoby a nie vzdy i uspesny. Je to nieco co sa neda vypocitat a vzdy musime mysliet na to ze hovorime o SPORTE a nie o matematike. Rozhodne musi potesit i vykonnostny rast i pre relativne horsom umiestneni. Alebo chceme vyhravat za kazdu cenu a zabudame na myslienku ktora by mala sport sprevadzat v kazdom veku ? Citius , altius, fortius - to je heslo olympiady a vyhrat moze len jeden ale k sportu by sme mali inspirovat vsetkych. A nie udupat co i len v zarodku ...A ked si k tomu vsetkemu pridame i podmienky za ktorych sa u nas sportuje, tak musime sa len radovat z kazdeho co i len maleho uspechu a podporovat jeho dalsie napredovanie. Robme sport pre radost a nie pre povinnost.

Anonym

Realny ciel z pohladu rastu pretekara? Uplne tomu nerozumiem. Ved preco by nemohol vyhrat MS 20-22rocny slovak, preco to dokaze nemec alebo madar? Kam ma rast ten pretekar? V mladosti setrime pretekarov (cital som tu vela takych nazorov ze to tak treba robit ) z dovodu aby sa nevystavil kym prejde do muzskej resp. zenskej kategorie, lenze ak nedosiahne vysledky po par rokoch ucinkovania medzi dospelymi tak polozi padlo a ide zarabat inak. Ved ked si pozrieme finalistov dospelakov, su to na par vynimiek medailisti aj z juniorskych pretekov. Ked zaostaneme od svetovej spicky v junioroch,tak sa to tazko dobehne u dospelych.

Anonym

Pred pretekmi sa nikdy nevie co dokaze super, dokonca aj finale je ine ako rozjazdy a medzijazdy, co muzi z "mladej" K4ky aj poznamenali, takze si myslim ze v hlave sa da prehrat ale aj vyhrat pretek, tym som nemyslel na K4ku, pred ktorou dole klobuk ako si vedeli udrzat formu cely rok na svetovej spicke. Iste ze realnost treba brat do uvahy, ale konecne sa naucme mysliet pozitivne a pred pretekmi nemat vyhlasania typu "ciel mame finale a s tym uz budeme spokojni." Toto som pocul niekolkokrat od funcionarov a zial aj od pretekarov. Treba si radsej priznat ze tie vysledky neboli oslnujuce a napravit ich. Cest vynimkam, ako zeny K2 a K1. Ciel ma byt medaila a ak sa nedosiahne,vzdy je co zmenit a vylepsovat.

Anonym

V zasade sa da suhlasit s nazorom o zvysovani si svojich cielov, ale treba mat na pamati i ich realnost. A to je z pohladu rastu pretekara to najdolezitejsie.

A este jedno info - Stano nedokoncil maraton. A ako dopadli preteky v Komárne - zas niet ani zmienky .....

Anonym

Na jednej strane treba zagratulovať účastníkom za dosiahnuté výsledky, ale treba si uvedomiť aj to, že svet si zapamätá iba medailistov! Takže nebuďme spokojní s tým, že naši pretekári sú vo finále, ale hlavne učiť a smerovať myslenie pretekára tým smerom aby sa neuspokojil "len" s finálovou účasťou, aby chcel dosiahnúť viac ako siedme osme deviate miesto. Ak pretekár ide na preteky tým, že chce dosiahnúť "len" finále a daj bože sa tam aj dostane, tak sa s tým aj uspokojí, potom to vo finále aj tak vyzerá. Žiaľ to vidím často aj u dospelých. Takže nemôžme byť spokojní s finálovým umiestnením. Máme veľa talentovaných pretekárov, ktorí sú schopní dosiahnúť oveľa viac, ale tento cieľ im treba zaryť aj do pamäte!

Anonym

pekny vysledok. gratulujem ucastnikom!

Anonym

klikni si na http://sportis.cz/admin/data/prilohy/2013/raciceOH/total_points.pdf

a potom nájdi aj početnosť výpravy a počet štartov a možno sa veci budú javiť inak. Tým nehovorím, že neboli pozitívne výkony niektorých jednotlivcov, ale treba pozrieť aj obsadenosť kategórií atď.

Anonym

Tvoja poznamka nestala ani za koment, no predsa by som ti radil nehodnot co nedokazes posudit a zdrz sa podobnych blbych reci.

Anonym

Nuž, výsledky na olympijských nádejách, neboli bohviečo.

Anonym

Osem slovenských lodí v A-finále na "olympijských nádejách" v Račiciach

http://www.canoe.sk/index.php?go=aktuality&news=2423

Anonym

Mladíci zo štvorkajaka na medailu nesiahli. Na MS skončili siedmi

http://sport.pravda.sk/ostatne-sporty/clanok/291576-mladici-zo-stvorkajaka-na-medailu-nesiahli-na-ms-skoncili-siedmi/

Skvelý rok, ale siedme miesto sa mladíkom z K4 málilo

http://sport.pravda.sk/ostatne-sporty/clanok/291589-skvely-rok-ale-siedme-miesto-sa-mladikom-z-k4-malilo/

Slovenskí kanoisti zostali na MS napokon bez medaily

http://sport.sme.sk/c/6919109/slovenski-kanoisti-zostali-na-ms-napokon-bez-medaily.html#ixzz2e3L83DxD

Kanoisti upadli do frustrácie, z MS sa vrátia bez jedinej medaily

http://sportky.topky.sk/c/112688/kanoisti-upadli-do-frustracie-z-ms-sa-vratia-bez-jedinej-medaily#ixzz2e3LHq7ur

http://sport.pravda.sk/ostatne-sporty/

Späť na zoznam aktualít
Slovenský pohár 2023
1. KOM
100,0%
1 266,50
2. UKB
76,6%
970,50
3. PIE
65,4%
828,00
4. NOV
60,6%
767,00
5. ŠAM
51,0%
645,50
Nedávne a najbližšie podujatia
M-SR dlhé trate
04.05.2024 | Piešťany, Váh-Slňava
Jungov memoriál
11.05.2024 | Štúrovo, Lodenica pod mostom Márie Valérie
Rudno Cup, 9. ročník
18.05.2024 | Nitrianske Rudno, Priehrada
Medzinárodná regata juniorov/U23
24.05.2024 | Bratislava, Zemník
Pohár SNP
01.06.2024 | Piešťany, Váh-Slňava
Tip od vás...
Ak ste narazili na zaujímavý článok alebo informácie, dajte nám o nich vedieť, radi ich spracujeme a následne uverejníme.