ME v Račiciach sú prvým krokom k Milánu

S oprávnenými medailovými ambíciami idú na blížiace sa majstrovstvá Európy v rýchlostnej kanoistike do českých Račíc (1.- 3. 5.) slovenskí reprezentanti. Podľa prezidenta Slovenského zväzu rýchlostnej kanoistiky Roberta Petrisku úspešný výsledok vedenie SZRK očakáva predovšetkým od kajakárov, ktorí patria dlhodobo k oporám reprezentácie v tomto športe. Ide najmä o dvojnásobných majstrov sveta v K2 z vlaňajšej Moskvy Erika Vlčeka a Juraja Tarra, ako aj talentovaný štvorkajak. Práve v tejto "vlajkovej lodi" slovenskej kanoistiky došlo pred šampionátom k vynútenej zmene na poste "háčika". Zdravotne indisponovaného Mareka Krajčoviča (akútne bolesti zuba a opuch tváre) musel v lodi obhajujúcej strieborné medaily z lanského európskeho šampionátu v Brandenburgu nahradiť talentovaný Denis Myšák.

SITA, pp | 29.04.2015 20:48:56

"V našom športe jednotlivé krajiny pracujú počas sezóny s plánovanou aj neplánovanou stratégiou. Plánovaná stratégia umožňuje nevytiahnuť všetky tromfy hneď na začiatku sezóny, ale svoje možnosti prezentovať postupne. Neplánovaná stratégia zasa umožňuje nahradiť niektorých členov posádky inými pretekármi. Práve toto sa teraz stalo nám, keď sme museli Krajčoviča vymeniť za Myšáka," objasnil nečakaný zásah do zloženia slovenského štvorkajaka šéf SZRK Robert Petriska.

Športový riaditeľ zväzu Filip Petrla zdôraznil, že pri výmene Krajčoviča mohli počítať iba s dvoma potenciálnymi náhradníkmi - Denisom Myšákom a Tiborom Linkom. Ostatní kajakári boli naplno vyťažení svojimi disciplínami, v ktorých sa predstavia v Račiciach.

"Denisa Myšáka veľmi dobre poznáme. Je to úspešný medailista z juniorských kategórií a podujatí do 23 rokov. Preto sa domnievame, že svoju úlohu na majstrovstvách Európy zvládne. Veríme, že dokáže určiť správnu taktiku aj frekvenciu pádlovania," uviedol Petrla. Podľa neho v prospech ďalšieho výkonnostného rastu štvorkajaka hovorí skutočnosť, že ďalší mladí pretekári sa tlačia do posádky. Partia okolo Gábora Jakubíka a Viktora Demina už teraz pociťuje tlak zo strany mladších kolegov.

"Dejisko šampionátu veľmi dobre poznáme. Na tomto kanáli už dlhé roky organizujeme aj naše kvalifikačné preteky, pretože na Slovensku regulérnu trať zatiaľ nemáme. Preto verím, že naši pretekári sa svojich úloh zhostia dobre a že dokážu premeniť medailové ambície v realitu," pokračoval Filip Petrla. "Medaila z ME v Račiciach by určite potešila priaznivcov slovenskej rýchlostnej kanoistiky, aj nás - funkcionárov," nadviazal R. Petriska na slová F. Petrlu.

Keďže európsky šampionát je prvým z troch tohtoročných významných podujatí, obaja vrcholní predstavitelia SZRK niekoľkokrát zdôraznili, že po ňom by boli spokojní s kvalitnými výkonmi nominovaných reprezentantov. Tie si želajú najmä smerom k augustovým majstrovstvám sveta v Miláne, ktoré budú zároveň aj kvalifikačným podujatím na OH 2016 v Riu de Janeiro.

"Veríme, že naši elitní pretekári sa dokážu medailovo presadiť už v Račiciach, ktoré netradične skoro otvárajú novú sezónu. Na šampionát nastupujú prakticky z objemovej prípravy. Pretekári z krajín s lepšou klímou, ktorá umožňuje jazdiť na vode už skoro na jar, budú určite v miernej výhode," skonštatoval R. Petriska.

F. Petrla v súvislosti s ME v Račiciach pripomenul, že vedenie SZRK ich stavia v rebríčku dôležitosti na jednu úroveň s európskymi hrami, ktoré sa budú konať v júni v azerbajdžanskom Baku. Preto nechcú v príprave nič podceniť, aj napriek ich skorému termínu sa pokúsia zabojovať o čo najlepší výsledok.

"Vzhľadom na to, že na Slovensku je systém odmeňovania postavený tak, že cenné sú najmä medaily z ME a MS, urobíme všetko pre to, aby sme v Račiciach boli úspešní. Podľa toho budeme potom hodnotení na úrovni ministerstva," zdôraznil športový šéf SZRK.

Slovenská výprava do dejiska šampionátu na severozápade Česka pôjde rozdelená na tri časti. Niektorí pretekári zostali v Račiciach už po minulotýždňových kontrolných pretekoch a absolvovali tam výcvikový tábor. Ďalší sa pripravovali v zahraničí a do Račíc pricestujú vo štvrtok. Malá skupina súťažiacich v disciplínach na 200 m zavíta do dejiska až v piatok 1. mája. Na ME by sa malo predstaviť 16 Slovákov.

Nominácia Slovenska na majstrovstvá Európy 2015 v rýchlostnej kanoistike v Račiciach (1.- 3. 5.):

Kajakári: Miroslav Zaťko (K1 200 m), Martin Jankovec, Ľubomír Beňo (obaja K2 200 m), Peter Gelle (K1 1000 m), Erik Vlček, Juraj Tarr (K2 500 m a 1000 m), Tibor Linka (K1 500 m), Denis Myšák, Matej Michálek, Gábor Jakubík, Viktor Demin (všetci K4 1000 m).

Kanoisti: Ľubomír Hagara (C1 200 m), Rastislav Kohút (C1 1000 m), Matej Rusnák (C1 500 m a 5 km)

Kajakárky: Ivana Kmeťová (K1 200 m, K2 200 m a 500 m), Martina Kohlová (K2 200 m a 500 m)

Diskusia k článku:

Anonym

ME Račice: Časový rozpis + Live výsledky + Live streaming + VIDEO pozvánka

http://www.canoe.sk/index.php?go=aktuality&news=2878

Späť na zoznam aktualít
Slovenský pohár 2024
1. KOM
100,0%
512,50
2. ŠAM
61,8%
316,50
3. PIE
56,7%
290,50
4. NOV
54,0%
276,50
5. ŠKP
42,9%
220,00
Nedávne a najbližšie podujatia
ME Majstrovstvá Európy - šprint seniori
13.06.2024 | Szeged, HUN
SP Veľká cena Komárna
15.06.2024 | Komárno, Stredisko kanoistiky Komárno
SP Trenčianska regata
22.06.2024 | Trenčín, Lodenica KK TTS
ME Majstrovstvá Európy - šprint juniori U23
27.06.2024 | Bratislava, SVK
SP Novácka päťstovka
06.07.2024 | Nováky, Jazero
MS Majstrovstvá sveta - šprint veteráni
12.07.2024 | Plovdiv, POL
SP Pohár Interu
13.07.2024 | Bratislava, Zemník
SP Samaria Cup & Memoriál V. Gálisa
20.07.2024 | Šamorín, Jazero Lagúna
Tip od vás...
Ak ste narazili na zaujímavý článok alebo informácie, dajte nám o nich vedieť, radi ich spracujeme a následne uverejníme.
Novácka päťstovka
Slovenská kanoistika
Mesto Nováky
Ministerstvo financií Slovenskej republiky
Trenčiansky samosprávny kraj
VOP Nováky, a. s.
NyNa
Športové centrum polície
SMH s.r.o.
Martin Baluch BAJO
Andrea Oršulová & Partners s. r. o.
Noving Nováky
TH STAV s.r.o.
BOZPO, s.r.o.
Askew s. r. o.
Carcoustics Slovakia Nováky s.r.o.
Innovatrics s.r.o.
Fingera.sk | Dochádzkový, prístupový a stravovací systém s 99,98% presnosťou
PRESPOR spol. s r.o.
pewag slovakia s.r.o.
FINAL - CD spol. s r. o.
KINET - internet a televízia
Vepos Nováky
Miroslav Mičo - KAMEŇ
BEZAM SK, s. r. o.