Marián Ostrčil si prípravu v San Diegu pochvaľuje

Marián Ostrčil: "Myslím si, že môžem byť maximálne spokojný. Položil som dobré základy, na ktorých sa už bude teraz dať stavať."

SITA, zs;kj;mj | 11.04.2008 21:17:34

Slovenský reprezentant v rýchlostnej kanoistike Marián Ostrčil sa v pondelok po takmer osemtýždňovom sústredení v americkom olympijskom tréningovom centre v San Diegu vrátil domov na Slovensko. V stredu už prvýkrát išiel na domácu vodu. "Ešte stále pociťujem časový posun, ale zvykám si. Verím, že do konca týždňa už budem plne reaklimatizovaný," povedal 27-ročný strieborný medailista z "kráľovského" kilometra v C1 na minuloročných majstrovstvách sveta v nemeckom Duisburgu. Práve týmto výsledkom si zabezpečil účasť na Hrách XXIX. olympiády v Pekingu, kde by mal štartovať nielen na 1000 m trati, ale aj na polovičnej vzdialenosti. Sústredenie v USA podľa neho splnilo to, čo od neho očakával. "Odchádzal som s určitými predsavzatiami, koľko toho chcem natrénovať a aký čas by som na meranom úseku chcel na záver dosiahnuť. Všetko sa mi podarilo naplniť, dokonca dvojkilometrový úsek s obrátkou som prepádloval rýchlejšie, ako som čakal. Myslím si, že môžem byť maximálne spokojný. Položil som dobré základy, na ktorých sa už bude teraz dať stavať," pochvaľoval si najlepší slovenský kanoista.

Tréningy v San Diegu mali zo začiatku predovšetkým objemový charakter, postupne prechádzal aj na intenzívne rýchle úseky. "Na vode som najazdil vyše tisíc kilometrov. K tomu som pridával posilňovňu, kondičné behy, bicykel. Bolo to únavné, nielen fyzicky, ale aj psychicky mimoriadne náročné. Využíval som aj kvalitné možnosti regenerácie priamo v stredisku - masáže, vírivky, vyskúšal som aj ľadový kúpeľ," pokračoval Marián Ostrčil. Tréningové plány a odborné konzultácie mu poskytoval tréner Filip Petrla, pod ktorého vedením v San Diegu trénoval aj ženský dvojkajak s posádkou Ivana Kmeťová - Martina Kohlová. Práve tieto dve kajakárky boli najčastejšie jeho tréningovými sparingpartnermi. "Prvé tri týždne to bolo na vode doslova prepchaté. Trénovali tam aj veslári a niekedy to bolo naozaj na hrane. Potom sa to zlepšilo a ďalšie štyri týždne sme mali výborné podmienky. Pred odchodom som mal trochu obavy z vetra, ktorý tam zvykne fúkať, ale našťastie sa moje obavy nenaplnili," pridal ďalšie informácie rodený Bratislavčan momentálne bývajúci v Trenčíne.

Tento týždeň bude pre neho predovšetkým aklimatizačným. Už v pondelok 14. apríla však odchádza na dva týždne do českých Račíc, kde bude pokračovať v príprave. Už to budú špeciálne tréningy zamerané predovšetkým na rýchlosť a techniku. Prvý májový víkend absolvuje práve v Račiciach interné nominačné preteky a prvý ostrý štart má naplánovaný o ďalšie dva týždne neskôr na majstrovstvách Európy v talianskom Miláne. "Ďalší program budem spresňovať až po šampionáte. Chcel by som absolvovať dvoje preteky Svetového pohára, pravdepodobne to bude maďarský Szeged a Poznaň v Poľsku," naznačoval svoje predolympijské plány vicemajster sveta.

Vlani veľkú časť prípravy absolvoval s úradujúcim svetovým šampiónom Maďarom Attilom Vajdom. Asi to obom prospelo, pretože Vajda v Duisburgu na MS zvíťazil, Ostrčil skončil druhý. Už na konci minulého roka mu však Maďari oznámili, že v olympijskej sezóne, keď si každý špičkový pretekár chráni pred súpermi svoje tréningové tajomstvá, spoločné tréningy nebudú mať. "Telefonoval som s Attilom. Aj jemu chýba tréningový sparing. Jazdí s viacnásobnou majsterkou sveta Natasou Janicsovou. Ona je však ´ťažká´ povaha a naznačoval mi, že keby si on mohol vybrať, radšej by trénoval so mnou. Myslím si, že rozhodujúce budú majstrovstvá Európy. Ak sa tam ukáže, že vlani po príprave so mnou bol na tom výkonnostne lepšie, možno nám dovolia opäť trénovať spolu," zakončil Marián Ostrčil.

Diskusia

Buďte prvý, kto napíše komentár k článku
Marián Ostrčil si prípravu v San Diegu pochvaľuje“.

Späť na zoznam aktualít
Slovenský pohár 2024
1. KOM
100,0%
997,50
2. NOV
61,4%
612,50
3. ŠAM
60,4%
602,50
4. PIE
58,8%
587,00
5. UKB
51,8%
517,00
Nedávne a najbližšie podujatia
MS Majstrovstvá sveta - šprint veteráni
12.07.2024 | Plovdiv, BUL
SP Pohár Interu
13.07.2024 | Bratislava, Zemník
MS Majstrovstvá sveta - šprint juniori a U23
17.07.2024 | Plovdiv, BUL
SP Samaria Cup & Memoriál V. Gálisa
20.07.2024 | Šamorín, Jazero Lagúna
MSR SPM-SR krátke trate
02.08.2024 | Bratislava, Zemník
Olympijské hry
06.08.2024 | Paríž, FRA
MSR M-SR SUP
10.08.2024 | Bratislava, Zemník
Tip od vás...
Ak ste narazili na zaujímavý článok alebo informácie, dajte nám o nich vedieť, radi ich spracujeme a následne uverejníme.
Novácka päťstovka
Slovenská kanoistika
Mesto Nováky
Ministerstvo financií Slovenskej republiky
Trenčiansky samosprávny kraj
VOP Nováky, a. s.
NyNa
Športové centrum polície
SMH s.r.o.
Martin Baluch BAJO
Andrea Oršulová & Partners s. r. o.
Noving Nováky
TH STAV s.r.o.
BOZPO, s.r.o.
Askew s. r. o.
Carcoustics Slovakia Nováky s.r.o.
Innovatrics s.r.o.
Fingera.sk | Dochádzkový, prístupový a stravovací systém s 99,98% presnosťou
PRESPOR spol. s r.o.
Vaša s.r.o.
pewag slovakia s.r.o.
FINAL - CD spol. s r. o.
KINET - internet a televízia
Vepos Nováky
Miroslav Mičo - KAMEŇ
BEZAM SK, s. r. o.