Gainesville 2003

Vraciame sa z ďalších Majstrovstiev sveta, Iet do Európy je dlhý a je tu dosť času na úvahu a pokus o podrobnejší rozbor situácie, v ktorej sa naša seniorská rýchlostná reprezentácia práve nachádza. Musím hneď povedať, že vlani sa mi obdobný článok písal oveľa ľahšie. Počas fotografovania hneď po skončení MS v Seville boli takmer všetci vysmiati. Ak by sme sa boli fotili včera, asi by medzi našimi športovcami prevažovali smutnejšie tváre. Ako to občas v živote býva, pomyslené nožnice výkonnosti našich najlepších a ostatných sa ďalej roztvárajú. Špička (komárňanská K4) sa zlepšila, ostatní v porovnaní so svetom poklesli.

Slovenská kanoistika XXI, Miroslav Haviar | 25.12.2003 00:07:00

Po vlaňajších úspechoch boli očakávania dosť vysoké. V Top tíme Slovenského olympijského výboru sme mali zaradených osem športovcov (Richard Riszdorfer, Michal Riszdorfer, Erik Vlček, Juraj Bača, Peter Páleš, Ján Kubica, Juraj Kadnár a Róbert Erban). Títo mali vytvorené výborné finančné a materiálne podmienky a záležalo len na ich tréneroch a na nich samotných, ako ich využijú.

Príprava prebiehala podľa plánu a bez závažnejších mimoriadnych udalostí. Podobne ako vlani sa niektorí kajakári nekonfrontovali na prvých kvalifikačných pretekoch. Podľa mňa už to bol prvý signál, že nemienia stavať na trvalej vysokej výkonnosti, ale len pripraviť sa na jeden vrchol. Druhý kvalifikáč bol prekvapujúci len nečakanou prehrou Petra Páleša na C 1 5 00 aj 1 000 m. N a svetových pohároch potvrdil komárňanský štvorkajak svoju dominanciu, z ďalších posádok sa presadili len Kadnár s Erbanom v Záhrebe, aj keď treba poznamenať, že v slabšej konkurencii. Prvým vážnym mementom boli Majstrovstvá Slovenska. Peter Páleš vyprášil Mariána Ostrčila, Kadnár s Erbanom boli týždeň po nominácii v zjavnom útlme a nečakala sa tiež prehra Marcely Erbanovej s dorastenkou Ivanou Kmeťovou. Celkové východiská teda pred MS neboli bohvieaké, nádej na zlepšenie však stále existovala.

Majstrovstvá sveta odhalili súčasnú situáciu v rýchlostnej kanoistike, ale aj v celom slovenskom vrcholovom športe v plnej nahote. Výpravu sme mali širokú a pomerne dobre zabezpečenú. Ak boli nejaké problémy, napríklad jednotvárna americká strava, tak tie isté mali aj naši konkurenti.

Komárňanci nezaváhali ani raz. Vedia čo chcú, a zjavne vedia aj ako to dosiahnuť. A hlavne nelenia podriadiť tomu všetko. Vo svete sa tomu hovorí profesionálny prístup. Ďalší naši Top športovci kanoisti Páleš s Kubicom ako aj Marián Ostrčil pôsobili utlmeným dojmom. Na MS som pôsobil vo funkcii traťového rozhodcu, takže som preteky sledoval odzadu. N a našich kanoistoch ma hneď zaujala ich nižšia dynamika, čo v praxi vyzeralo, ako keby im kontrovanie trvalo dlhšie ako súperom. Na C2 1 000 m sa Páleš s Kubicom dostali do finále ako naša jediná loď okrem K4. Vo finále dostali v závere vlnu od televízneho katamaranu, ich šanca na vyjazdenie olympiády (umiestnenie do 6. miesta) však už vtedy bola minimálna. V semifinále na 500 m, čo je zvyčajne ich Iepšia disciplína, však vyrobili kiks, aký sa tak ľahko nevidí. Idúc na postupovom mieste vykopol Jano Kubica nepochopiteľne už asi 1 0 metrov pred cieľom, čím sa sami vyradili z postupu. Ďalšie naše nádeje na vyjazdenie olympijských miesteniek, Kadnár s Erbanom ako keby sa nepozbierali z neúspechu na Majstrovstvách Slovenska. Podobne ako kanoisti už od štartu začínali vlažnejšie ako postupujúce lode a v závere tiež nepresvedčili. Výsledkom bola na obidvoch tratiach účasť v malom finále, kde obsadili druhé miesto na K2 1000 m a tretie miesto na K2 500 m.

Marcele Erbanovej nestačil na postup do finále ani už tradične relatívne výborný výkon v semifinále, ktoré na išla v porovnaní s inými jazdami ako vymenená.

Martina Kohlová s Janou Oršulovou zaostali za postupom do finále o 4 sekundy. V malom finále skončili podľa predpokladov (časy zo semifinále) na 8. mieste. Marián Ostrčil neprekročil svoj štandard, keď skončil na obidvoch tratiach v malom finále (1000 m 3. a 500 m 6.).

Posledný náš pretekár na olympijských tratiach Andrej Wiebauer sa nedostal ani do malého finále, keď ho od neho na obidvoch tratiach delili asi 2 sekundy .Tieto výkony je dosť ťažko komentovať. Andrej podával v sezóne doma solídne výkony, keď od našich naj lepších nebol ďaleko.

Na 200 m trati postúpili všetky naše posádky (Martin Chorváth na K 1 , Anton Grassl na C 1 , Biksadský Ostrčil na C2, Marcela Erbanová na K 1 , Oršulová Kohlová na K2 a Kužel- Belovič -Chorváth a Lipták na K4) do finále. Ich finálové výkony boli dosť prekvapujúce. Tí, od ktorých sme to ani nečakali dosiahli solídne výkony (Biksadský -Ostrčil 6. miesto a Oršulová -Kohlová 8. miesto). Ostrieľaní kozáci za predpokladmi zaostali. Určite sa viac čakalo od štvorkajaku (8. miesto ), Chorvátha (8. miesto ) ako aj od Grassla (9. miesto ). V súvislosti so šprintmi na 200 m trati treba však tiež sebakriticky poznamenať, že účasť tu bola slabšia. Jedným z faktov týchto Majstrovstiev sveta je totiž skutočnosť, že rozdiel v účasti na olympijských a neolympijských tratiach sa, značne prehĺbil. Výsledkom bolo 6 lodí na C4 1 000 m a 500 m a 7 lodí na 200 m, 13 lodí na K 1 ženy 1 000 m, 15 lodí na K2 ženy 1 000 m a 200 m. Stáva sa pravidlom, že viaceré silné krajiny neolympijské trate neobsadzujú, alebo ak, tak len v prípade špičkových posádok.

Zaujímavá je tiež tabuľka počtu športovcov, ktorí sa kvalifikovali na OH. Najviac ich má Poľsko (18), až potom nasledujú giganty Maďarsko (16) a Nemecko (16). Ďalšie poradie je Španielsko (11), Kanada (10), Čína (8), Bulharsko (7), Rusko ( 6), Rumunsko ( 6), Švédsko (5), Slovensko a Kuba ( 4), Nový Zéland, Nórsko, Taliansko a Lotyšsko (3), atď.

Pri pohľade na súčasné výsledky vidno, že boj o ďalších 1 00 miest bude predovšetkým v Európe veľmi ťažký. Kvalifikácia prebehne počas ME v Poznani a zúčastnia sa jej aj Afrika a Oceánia. Treba však veriť, že sa dokážeme zmobilizovať a ešte zopár miest na OH vybojujeme.

Záver tohto príspevku si žiada rozbor, prečo došlo k poklesu výkonnosti niektorých našich popredných reprezentantov .J a som sa tomu snažil trochu venovať po minuloročnej sezóne. Teraz by som očakával príspevok niekoho kompetentnej šieho.