Blaho je rád, že zámorská príprava vydala v Miláne ovocie.

Slovenskí rýchlostní kanoisti sa z majstrovstiev Európy v Miláne vrátia domov s tromi zlatými medailami. Dve z nich vybojovala posádka komárňanského štvorkajaku Richard a Michal Riszdorferovci, Erik Vlček a Juraj Tarr. Primát v K4 na 500 metrov vyhrali v sobotu, na kilometri dominovali v nedeľu. Presne tak ako šéftréner slovenských kanoistov Pavel Blaho predpokladal. Tretí titul pridali v nedeľu Ivana Kmeťová a Martina Kohlová, ktoré prvýkrát v kariére vyhrali neolympijskú disciplínu K2 na 200 metrov. Táto šestica spolu s Mariánom Ostrčilom bude Slovensko reprezentovať aj na Hrách XXIX. olympiády v Pekingu. Všetci siedmi sa na olympijský rok 2008 pripravovali v zámorí, kde mali vytvorené tie najideálnejšie podmienky na tréning a na regeneráciu síl. "Som rád, že dve z týchto troch lodí splnili túžby a nádeje, ktoré sme do nich ešte pred šampionátom v Miláne vkladali," povedal pre agentúru SITA po skončení milánskeho európskeho šampionátu Pavel Blaho.

SITA, aa, sz, fr | 19.05.2008 07:56:07

Podľa neho mužský štvorkajak i ženský dvojkajak v Miláne predali to, čo v Amerike natrénovali. Trénera Blaha po vydarenom šampionáte starého kontinentu mrzí iba to, že vo výsledkových listinách nebol vyššie Marián Ostrčil, ktorý na ME vyhral v kategórii C1 na 500 m iba malé finále a obsadil 10. miesto.

"Už pred šampionátom sme hovorili, že najväčšie ambície na získanie medailí na majstrovstvách Európy majú tri naše lode. Dve splnili, čo sme od nich očakávali. Marián Ostrčil trochu zaostal za našimi očakávaniami. Mám pocit, že Marián po minuloročnom úspechu na MS v Duisburgu zaspal na vavrínoch, že ho sláva spálila," konštatoval šéftréner slovenskej kanoistiky.

Pavol Blaho však verí, že do olympiády sa tento obdivuhodný bojovník dá psychicky dokopy a zlepší sa aj technicky. "Jeho disciplína je predovšetkým o technike jazdenia, ktorá sa dá cibriť iba tvrdým tréningom. A práve v ňom sme niekde urobili chybu. Možno aj výberom sparingpartnera. To ešte musíme dôkladne rozobrať a nájsť riešenie. Lebo aj jeho sparingpartner Attila Varga sa v Miláne nepresadil tak ako po minulé roky. Preto musíme nájsť spôsob ako športovú formu Mariána Ostrčila do pekinskej olympiády zlepšiť," dodal Pavel Blaho.

Pavel Blaho tiež pripomenul, že "na konkurencii, ktorá sa zišla na jubilejnom X. európskom šampionáte, bolo vidieť, že tí najlepší všetku pozornosť sústredili na olympiádu." Šéftréner kanoistov SR pripomenul, že všetci bojovali o miestenky ako levy a práve ten boj o ich ďalší športový život bol najväčším prínosom celého milánskeho podujatia. "Taliani pochopili milánsky šampionát ako národný sviatok, o čo sa zaslúžil najmä člen K4 Antonio Rossi, ktorý na ME ziskom bronzovej medaily na 1000 m vybojoval svoju piatu účasť na olympiáde. Všetci, čo sa točia okolo kanoistiky, mu to žičili a všetci sa z toho aj úprimne tešili. Preto nielen Miláno, ale v podstate celé športové Taliansko žilo týmto kanoistickým šampionátom. Antonio Rossi je legendou svetového kanoistického športu a každý ho tak aj bral. Aj preto by som šampionát v Miláne zaradil medzi tie úspešnejšie aj z hľadiska mediálneho záujmu o dianie na pretekoch," pripomenul žičlivé prostredie, ktoré panovalo v dejisku šampionátu.

"Pokiaľ ide o naše ostatné lode, ktoré zostali v semifinále, resp pred jej bránami, do Milána sme ich brali preto, aby v priamej konkurencii ukázali ako trénujú, ako sa v materských kluboch pripravujú," zdôraznil šéftréner Blaho a pokračoval: "Tento rok je symbolicky tým, že v rýchlostnej kanoistike postupne dochádza k výmene generácií. Úspešní pretekári po olympiáde odídu a na ich miesta sa čoraz nástojčivejšie a dravejšie tlačia nové mená, noví ambiciózni športovci. Boli by sme radi, keby obmenu spomínanej generácie zachytili aj naši perspektívni pretekári. Výsledky v Miláne však ukázali, že okrem siedmich pretekárov, ktorí sa nominovali do Pekingu, a ktorí sa postarali o tri tituly na ME 2008, nemáme v súčasnosti na Slovensku ďalších športovcov, od ktorých môžeme v blízkom čase čakať medailu z európskeho alebo svetového šampionátu. Stále sa musíme spoliehať na reprezentantov, ktorí sa medailovo presadili už v minulosti. A to platí aj o dvojkajaku Kmeťová - Kohlová, aj o Mariánovi Ostrčilovi. Preto sme zvedaví, čo nám prinesie olympijský rok."

Diskusia

Buďte prvý, kto napíše komentár k článku
Blaho je rád, že zámorská príprava vydala v Miláne ovocie.“.

Späť na zoznam aktualít
Slovenský pohár 2022
1. KOM
100,0%
1 410,50
2. NOV
64,5%
909,50
3. TTS
54,2%
764,50
4. UKB
53,8%
758,50
5. PIE
46,7%
658,00
Nedávne a najbližšie podujatia
Tip od vás...
Ak ste narazili na zaujímavý článok alebo informácie, dajte nám o nich vedieť, radi ich spracujeme a následne uverejníme.