Zlatý štvorkajak sa vracia na tréning do SAE

Slovenský štvorkajak v zložení Denis Myšák, Erik Vlček, Juraj Tarr a Tibor Linka, ktorý v auguste na MS 2015 v Miláne triumfom na 1000 m šokoval svet, necelý rok pred OH 2016 v Rio de Janeiro (5. - 21. augusta) nespí na vavrínoch víťazov. Veľmi intenzívne trénuje, aby v lete budúceho roka prišiel do Brazílie na svoju súťaž čo najlepšie pripravený. Zverenci trénera Petra Likéra, ktorí majú za sebou 17-dňovú športovú prípravu v Spojených arabských emirátoch (5. - 22. novembra), sa do tohto klimaticky vhodného prostredia opäť vracajú. Už 1. decembra začínajú v Dubaji druhý tréningový pobyt, ktorý bude trvať do 13. decembra.

SITA, ds;sz | 30.11.2015 21:18:45

"Základom nášho tréningu v Spojených arabských emirátoch je najazdiť čo najviac kilometrov na vode. Pre nás v tomto období, keď sa u nás začína zima, je hlavná voda. Intenzívna príprava na vode," tvrdil 36-ročný Juraj Tarr a pokračoval: "Raňajší tréning v Dubaji bol vždy založený na objemoch odjazdených kilometrov. Po obede sme mali na programe cvičenie v posilňovni. Plus sme si k tomu pridali vybehanie, počas ktorého sme absolvovali šesť až osem kilometrov, alebo vypádlovanie na vode na desať kilometrov. Nebolo to vôbec monotónne, lebo tréner nám sem - tam zvykol pridať aj veslársky trenažér."

Podľa člena strieborného štvorkajaka z OH 2008 v Pekingu tréning na veslárskom trenažéri je veľkou drinou. "Tréner vždy chce, aby sme sa na tom trenažéri čo najviac vytrápili. Lebo pobyt v Dubaji bude dobrým základom pre našu klasickú zimnú kondičnú prípravu. V Dubaji totiž strávime posledné dva tohtoročné týždne na vode, na ktorú sa potom dostaneme až vo februári, keď budeme trénovať v Amerike," objasnil schválený harmonogram prípravy Juraj Tarr, ktorý si podmienky v Dubaji pochvaľoval.

"Na tréning na vode využívame umelé zálivy okolo trate pre automobilové preteky Formuly 1. Jeden okruh okolo nej má 24 kilometrov. Je to v podstate už otvorená časť mora. Pre najazdenie minútových úsekov sme si zasa našli trať dlhú šesť a pol kilometra. Je to od móla, pri ktorom si sadáme do lode, až po začiatok otvoreného oceánu. Šesť a pol kilometra ideme smerom tam, šesť a pol kilometra späť. Tých trinásť kilometrov nám na prípravu na vode úplne stačí. Dá sa však trénovať aj okolo zvyšných umelých ostrovoch, na ktorých stále budujú rôzne stavby. Jedno kolo okolo spomenutých ostrovov meria okolo 30 kilometrov, čo je pre nás ideálne."

"My si už teraz tesne pred olympiádou nemôžeme dovoliť ísť do neznámeho prostredia. Už nie je čas na testovanie nových destinácií a experimentovanie v príprave. Miesta, v ktorých sa teraz budeme pripravovať, sú všetko overené krajiny, overené strediská. V Spojených arabských emirátoch sme boli aj minulý rok. Tiež v novembri. Tamojšie podmienky nám vyhovujú, vieme, do čoho ideme. Preto sme sa rozhodli pre túto krajinu. Podľa mňa program prípravy máme zostavený veľmi dobre. Rozhodujúce bude, aby sme teraz zostali zdraví," doplnil desaťnásobný majster sveta v rýchlostnej kanoistike Erik Vlček.

Slovenskí reprezentanti však v Dubaji netrávia hodiny iba pobytom na vode a v posilňovni. V čase zaslúženého voľna sa usilujú trochu spoznať aj krajinu. "Keďže na rozdiel od minulosti nám pribudli mladí ´parťáci´ Tibor Linka a Denis Myšák, tam ich trochu po Dubaji sprevádzame. Zobrali sme ich do tretej najväčšej mešity na svete. Chceli sme im tiež ukázať aj legendárny sedemhviezdičkový hotel. Ale v pondelok a v utorok v ňom neboli návštevné dni, tak sme ten luxus obdivovali iba z ulice," priblížil cestovateľské zážitky voľných dní 36-ročný rodák z Komárna.

Vlček a spol. boli doma v závere novembra aj preto, lebo Grand Prix Abú Zabí na okruhu Yas Marina sa končil tohoročný seriál pretekov MS Formuly 1. "Nedalo sa tam zostať. Pre formulu tam všetko rapídne zdraželo. Ceny hotelov prudko vzrástli. Ani nevieme, či tie naše hotely neboli rezervované pre tieto preteky. Piloti tímov F1 bývajú v povestnej ´veľrybe´ priamo na trati. Ale mechanici, funkcionári a ostatní návštevníci bývali v hoteloch, v ktorých sme počas sústredenia boli my. Predsa je to Abú Zabí. Každý tie preteky chce vidieť, každý ich chce zažiť. Preto tam bolo toľko ľudí, hoci to bol poriadne drahý výlet za formulou jeden," reagoval Juraj Tarr na otázku, či "likérovci" nemohli v Abú Zabi zostať aj počas pretekov MS F1, ktorej sú veľkými obdivovateľmi.

"Minulý rok sa nám podarilo dostať do boxov niektorých tímov hneď po pretekoch, lebo vtedy ešte testovali pneumatiky. Pozerali po nás, že čo tam robíme. Ale mali sme na sebe tričká s nápisom World Championship 2014. Presne také, aké mali aj ľudia z tímu Mercedes. Tak nás tam nechali. Teraz to chceme tiež tak urobiť, aby sme medzi nimi neboli veľmi podozriví," tvrdil Juraj Tarr.

Úspešný kajakár vie, že situácia v porovnaní s minulým rokom sa v dejisku pretekov F1 radikálne zmenila. "Minulý rok sa dalo po tomto okruhu normálne behať a bicyklovať. Stačilo sa zaregistrovať a mohli ste tam trénovať," povedal Tarr o možnej príprave na trati F1 a pokračoval: "Chceli sme tam behať aj dva týždne pred podujatím, ale už nás tam nepustili. Povedali nám, že okruh je už uzatvorený." Juraj Tarr toto opatrenie vníma ako reakciu na teroristické útoky v Paríži. Podľa neho strážcovia okruhu F1 celý areál zatvorili preto s takým časovým predstihom, aby im tam niekto pred podujatím F1 niečo nebezpečné nedoniesol.

"Uvidíme, ako to s behaním a bicyklovaním na okruhu F1 bude teraz niekoľko dní po skončení pretekov. Ak sa tam bude dať trénovať, tak najbližšie dva týždne to budeme musieť aj využiť," dokončil Juraj Tarr, ktorý okrem seriálu pretekov F1 má vo veľkej obľube aj hokej. Aj ten v rámci kondičnej prípravy v minulosti v zime pravidelne hral.

Diskusia k článku:

Anonym

Kohlová v Riu možno iba sama v lodi

http://www.canoe.sk/index.php?go=aktuality&news=3062

Štvorkajak najúšpešnejší kolektív Bratislavy

http://www.canoe.sk/index.php?go=aktuality&news=3063

Anonym

Sevillské sústredenie si oživili medzinárodnou konfrontáciou

http://www.canoe.sk/index.php?go=aktuality&news=3061

Anonym

Tvrdá drina v teple až do Vianoc

http://www.canoe.sk/index.php?go=aktuality&news=3056

Späť na zoznam aktualít
Slovenský pohár 2023
1. KOM
100,0%
1 266,50
2. UKB
76,6%
970,50
3. PIE
65,4%
828,00
4. NOV
60,6%
767,00
5. ŠAM
51,0%
645,50
Nedávne a najbližšie podujatia
I. KP seniori + testovanie juniori a kadeti
27.04.2024 | Bratislava, Zemník
M-SR dlhé trate
04.05.2024 | Piešťany, Váh-Slňava
Jungov memoriál
11.05.2024 | Štúrovo, Lodenica pod mostom Márie Valérie
Rudno Cup, 9. ročník
18.05.2024 | Nitrianske Rudno, Priehrada
Tip od vás...
Ak ste narazili na zaujímavý článok alebo informácie, dajte nám o nich vedieť, radi ich spracujeme a následne uverejníme.