Zlato pre Kaliskú, bronz pre Martikána.

Súhrn výsledkov finále C1 a K1 žien na MS vo vodnom slalome v austrálskom Penrithe.

SITA, zs | 02.10.2005 12:14:48

Slovenskí vodní slalomári vybojovali v prvý finálový deň na XXIX. majstrovstvách sveta v austrálskom Penrithe na predmestí Sydney dva vzácne kovy. Elena Kaliská v K1 žien prvým titulom majsterky sveta potvrdila rolu svetovej jednotky. Michal Martikán v C1 získal bronzovú medailu. Okrem toho Juraj Minčík skončil medzi singlistami šiesty a Gabriela Zamišková v kategórii kajakárok desiata.

Olympijská víťazka z Atén a najlepšia slovenská športovkyňa uplynulého roka Elena Kaliská v kanáli, na ktorom sa pred piatimi rokmi bojovalo o olympijské pocty v rámci Hier XXVII. olympiády v Sydney, získala v K1 žien svoj premiérový titul svetovej šampiónky. V semifinále i finále zajazdila najlepší čas a s takmer trojsekundovým náskokom triumfovala pred Nemkou Mandy Planertovou, bronz už s takmer 10-sekundovou stratou získala Francúzka Peggy Dickensová. Pre 33-ročnú rodáčku zo Zvolena je to vôbec prvý vzácny kov zo svetového šampionátu v kariére. Po minuloročnom triumfe v Aténach tak potvrdila pozíciu najlepšej svetovej kajakárky. "Snažila som sa ísť obidve jazdy čo najlepšie. Vyšlo mi to a som veľmi rada. Išla som si svoje, nepokúšala som sa ísť zbytočne do rizika. Bolo určite viac kandidátok na popredné umiestnenie, ale pod tlakom sa jazdí veľmi zle. Každá chybička môže znamenať prepad o niekoľko miest. Veľkú rolu hrajú skúsenosti. Mám ich už dosť, ale v každých pretekoch zbieram nové. Ak mám byť úprimná, na štarte som si príliš neverila. Táto sezóna bola totiž pre mňa zlá. Koniec mi však vyšiel, čím sa potvrdilo, že príprava bola správna," povedala pre agentúru SITA Elena Kaliská. Smolu mala dvojnásobná olympijská víťazka Češka Štěpánka Hilgerová, ktorá bola po semifinále tretia, vo finále však mala až tri dotyky bránok a šesť trestných sekúnd ju odsunulo za stupeň víťazov. Od bronzu ju delilo 0,44 s. Ďalšia Slovenka Gabriela Zamišková, ktorá v semifinále skončila na 10. mieste, na finále nenastúpila, pretože ho zmeškala. "Pomocník, ktorý obsluhuje pás privádzajúci pretekárky na štart, jej ukázal dlaňou, že do štartu jej ostáva päť minút. Gabriela to však pochopila tak, že ešte nemá ísť a zostala v rozcvičovacom priestore. Potom sa zbadala a snažila sa dostať na štart, ale v čase, keď išla hore pásom, už jej pípalo štartové zariadenie. Bola to naša chyba, zlyhala tam komunikácia medzi ľuďmi, ktorí to mali na starosti," povedal k celej záležitosti generálny manažér Slovenského zväzu kanoistiky na divokej vode Richard Galovič. Tretia slovenská slalomárka v štartovom poli majsterka Európy do 23 rokov zo šampionátu v Krakove Jana Dukátová preteky nezvládla podľa svojich predstáv. V semifinále skončila až na 20. mieste, na najlepšiu desiatku slalomárok stratila vyše 8 sekúnd.

V C1 si slovenský reprezentant vo vodnom slalome Michal Martikán vybojoval bronzovú medailu. Päťnásobný majster sveta (z toho tri tituly má z individuálnych pretekov a dva zo súťaže družstiev) zajazdil v kanáli, v ktorom v roku 2000 získal olympijské striebro, skvelé semifinále, po ktorom mal vyše dvojsekundový náskok pred domácim Austrálčanom Robinom Bellom. Vo finále mal dotyk v ôsmej bránke, za čo podľa pravidiel dostal dvojsekundovú penalizáciu, celkovo zajazdil piaty najrýchlejší čas a v súčte oboch kôl klesol na bronzovú pozíciu. Pre trojnásobného olympijského medailistu je to štvrtý bronz zo svetového šampionátu (predtým 1995 v Nottinghame v individuálnych pretekoch i v súťaži 3xC1 a 1999 v Seu d´Urgell). "Som rád, že sa mi opäť podarilo získať na majstrovstvách sveta medailu. Po desiatich rokoch zase bronzovú, teda rovnakú, s akou som začal v Nottinghame. Asi som otvoril nový desaťročný cyklus. Mal som veľmi blízko k tomu, aby som v dnešných pretekoch zvíťazil, preto ma to trochu mrzí. V druhej jazde som urobil dve chyby, ktoré ma určite stáli zlato. Najskôr prišiel regulárny dotyk na ôsmej bránke a potom už za poslednou bránkou sa mi zrazu zavrela voda a ja som na to neskoro zareagoval. Pretočilo ma to, zabrzdilo a ja som určite stratil viac ako sedem desatín, ktoré mi chýbali na druhé miesto. Myslím, že som mohol aj s tým dotykom dnešné preteky vyhrať. Dopadlo to takto a určite ma to mrzí," pvedal pre agentúru SITA bezprostredne po pretekoch Michal Martikán. Premiérový titul majstra sveta si vybojoval domáci Robin Bell, ktorý bol po semifinále druhý a druhý najrýchlejší čas zajazdil aj vo finále. Jeho maximom bolo doteraz druhé miesto z MS 1999 v Seu d´Urgell. Striebro patrí dvojnásobnému olympijskému víťazovi Francúzovi Tonymu Estanguetovi, ktorý bol po semifinále až piaty, ale suverénne najlepším časom dňa vo finále sa vyšvihol až na druhú pozíciu. Je to už jeho štvrté striebro z MS, zlato v jeho zbierke zatiaľ chýba. Další slovenský reprezentant Juraj Minčík bol po semifinále na 8. mieste. Výborným výkonom vo finále, v ktorom dosiahol tretí najrýchlejší čas, sa posunul na konečnú 6. priečku. Alexander Slafkovský skončil v semifinále dvanásty a od účasti vo finálovej desiatke ho delilo 0,22 s.

Súhrn finálových výsledkov:

C1:

1. Robin Bell (Austr.) 209,26 (0), 2. Tony Estanguet (Fr.) 209,47 (4), 3. Michal Martikán (SR) 210,64 (2), 4. Jan Benzien (Nem.) 214,12 (2), 5. Stefan Pfannmöller (Nem.) 214,50 (2), 6. Juraj Minčík (SR) 214,99 (0), 7. Kynan Maley (Austr.) 215,84 (2), 8. Jan Mašek (ČR) 217,65 (4), 9. Ronie Dürrenmatt (Švajč.) 222,14 (6), 10. Stanislav Ježek (ČR) 231,40 (10),... 12. Alexander Slafkovský (SR) 110,16 (2) - nepostúpil do finále

K1 ženy:

1. Elena Kaliská (SR) 219,86 (0), 2. Mandy Planertová (Nem.) 222,69 (0), 3. Peggy Dickensová (Fr.) 229,38 (2), 4. Štěpánka Hilgertová (ČR) 229,82 (6), 5. Jennifer Bongardtová (Nem.) 232,22 (2), 6. Kimberley Walshová (V. Brit.) 236,41(4), 7. Irena Pavelková (ČR) 236,93 (6), 8. Laura Blakemanová (V. Brit.) 237,21 (6), 9. Marcela Sadilová (ČR) 242,88 (2), 10. Gabriela Zamišková - na finále nenastúpila, 20. Jana Dukátová (obe SR) 127,35 (4) - do finále nepostúpila

Zlato pre Kaliskú, bronz pre Martikána.“.