Zdolal rakovinu a chce víťaziť aj na vode.

Keď bol malý, túžil sa stať hokejistom. Rodinná tradícia ho však spojila s vodou v kvapalnom a nie pevnom skupenstve. Juraj Tarr je najnovším členom štvorkajaka, elitnej lode slovenskej rýchlostnej kanoistiky. Posadil sa do nej na základe výsledkov kvalifikačných pretekov na začiatku sezóny.

www.pravda.sk | 27.06.2007 03:25:55

Na poste zadáka nahradil Róberta Erbana. "Je to skvelý pocit vrátiť sa k chalanom do lode. Som rád, že mi dal reprezentačný tréner Pavol Blaho šancu," povedal 28-ročný Komárňan.

Pred siedmimi rokmi pádloval v štvorkajaku s Richardom Riszdorferom, Erikom Vlčekom a Róbertom Erbanom na olympiáde v Sydney a do ká štvorky si sadal aj neskôr - naposledy na MS 2005 v Záhrebe, kde na neolympijskej päťstovke prispel k zisku striebra.

Čomu pripisuje svoje zlepšenie? "Už minulý rok som mal celkom dobrý. Túto zimu som napredoval v plávaní a trikrát do týždňa som si po tréningu ešte zahral hokej. Myslím, že mi to dosť pomohlo. Na hokej vraj mám talent. Akurát ten nešťastný príklep mi stále nejde. Dolámal som aj novú karbónovú hokejku," pousmial sa Tarr, ktorý je aj zanieteným hokejovým priaznivcom. Pozorne sledoval aj nedávny svetový šampionát v Moskve. "Obdivujem Mariána Hossu a vlastne celé trenčianske trio s Demitrom a Gáboríkom, takže som si to nemohol nechať ujsť."

Odmalička vyrastal v lodenici, kam ho priviedol otec. Juraj Tarr starší je bývalý kanoista. Aj preto skúšal Tarr junior zaberať najskôr s jednolistovým pádlom, no rýchlo presedlal na kajak. Z otca sa stal najväčší fanúšik. "Keď sú preteky, vždy tŕpne," dodal Juraj.

Svoj talent rozvíjal až do roku 1997, keď ho pribrzdila nepríjemná lekárska diagnóza. "Po juniorských majstrovstvách sveta ma otec Juraja Baču operoval. Na ľavej strane krku mi vybral veľkú uzlinu. Poslali ma na vyšetrenie do Bratislavy, kde mi zistili rakovinu štítnej žľazy. Dvakrát v priebehu mesiaca ma operovali, následná liečba rádioaktívnym jódom trvala rok a pol."

Prečo práve ja, vravel si v nemocnici mladý kajakár. Život bez obľúbeného športu si nedokázal predstaviť. "Bojoval som. Občas som zašiel do lodenice a previezol som sa na vode. A potom prišla skvelá správa. Lekári mi povedali, že sa nemusím v športovaní obmedzovať. Môžem robiť to, na čo sa cítim. Na začiatku roka 2000 som začal naplno zaberať. S Ričim, Erikom a Robom sme pádlovali spolu len dva mesiace, no chopili sme sa šance a cestovali na druhý koniec sveta na olympiádu."

V Sydney skončil slovenský štvorkajak štvrtý, pol sekundy za bronzovým Poľskom. "Pred hrami by sme štvrté miesto určite brali, po nich nás to samozrejme škrelo. Z môjho pohľadu to bol však fantastický rok," uviedol Juraj Tarr.

Pred sebou má vidinu ďalšej olympiády. Do Pekingu sa však musí štvorkajak najskôr kvalifikovať. "Na majstrovstvách sveta v Duisburgu pôjde o veľa. S chalanmi som sa už o tom bavil. Oželeli by sme aj titul, len nech to vyjde o rok v Číne."

PRAVDA - Boris Vanya

Diskusia

Buďte prvý, kto napíše komentár k článku
Zdolal rakovinu a chce víťaziť aj na vode.“.

Späť na zoznam aktualít
Slovenský pohár 2024
1. KOM
100,0%
421,50
2. ŠAM
62,9%
265,00
3. PIE
61,6%
259,50
4. NOV
58,7%
247,50
5. ŠKP
45,6%
192,00
Nedávne a najbližšie podujatia
KP juniori a U23
10.06.2024 | Bratislava, Zemník
ME Majstrovstvá Európy - šprint seniori
13.06.2024 | Szeged, HUN
SP Veľká cena Komárna
15.06.2024 | Komárno, Stredisko kanoistiky Komárno
SP Trenčianska regata
22.06.2024 | Trenčín, Lodenica KK TTS
ME Majstrovstvá Európy - šprint juniori U23
27.06.2024 | Bratislava, SVK
SP Novácka päťstovka
06.07.2024 | Nováky, Jazero
MS Majstrovstvá sveta - šprint veteráni
12.07.2024 | Plovdiv, POL
SP Pohár Interu
13.07.2024 | Bratislava, Zemník
Tip od vás...
Ak ste narazili na zaujímavý článok alebo informácie, dajte nám o nich vedieť, radi ich spracujeme a následne uverejníme.