Záverečná 3. časť úvodného BIG rozhovoru s Radom Rusom.

Existuje medzi tebou a výrobcom lode spätná väzba, máš možnosť nejakých špeciálnych úprav ?

Sýkora Ivan | 17.10.2003 16:22:22

Áno, vždy sa pýta ako komu sedí loď, aj keď má svojich ľudí, ktorí mu testujú lode. Tvar sa moc už nedá meniť, ale dá sa spraviť loď vyššia, nižšia, mne však najviac vyhovuje ten stred, ktorý vyrába. Hlavne čo si dávam spevniť prednú a najmä zadnú špicu, lebo na tých prenáškach v maratóne sa tá loď dosť buchne, keď tam je napr. kameň alebo betón. Loď musí byť tvrdá a ľahká.

Stáva sa často, že máte medzi sebou na pretekoch kontakt lodí na maratóne , vrazíte do seba ?

Stáva sa, zažil som také niečo viac krát, napr. na ME, kde som bol druhý som ja narazil dosť tvrdo na kameň, alebo keď som získal titul Majstra Európy, tak mi vrazili do lode tak, že som mal v nej dieru, ale loď vydržala. Našťastie boli prerazené len dve vrstvy lode a tretia -posledná to vydržala. Dá sa povedať, že každá medaila okrem poslednej bronzovej, kde som vyviazol len s odratou zadnou špicou, ma stála skoro loď. (smiech)

Je ešte po takom údere loď opraviteľná alebo to už nie je ono ?

Dá sa to opraviť, ale už to nie je ono, nie je už ako nová a ani esteticky to nevypadá....

Už je to narušené, má to teda aj vplyv na psychiku ako tá loď vypadá ?

Pre mňa ani moc nie, mne sa to dokonca aj niekedy páčilo, keď bolo na nej vidieť tie rany, že už niečo zažila tá loď a ja s ňou.

A máš aj svoj sen, čo sa týka lode, túžiš po nejakej konkrétnej, na ktorej by si chcel jazdiť ?

Zo začiatku, keď som nemal ľahkú loď, som túžil po nej, ale teraz som spokojný s tou žltou, ktorú mám. Netúžim nejako extrémne po napr. maratónskom Plastexe, nie som moc náročný. Dá sa povedať, že už mám vybavenie porovnateľné so svetovou konkurenciou.

Zo širšieho hľadiska by sme možno mali tie tri spomínané zložky rozšíriť aj o celkové podmienky ? Na prípravu, cesty, sústredenia, vybavenie ? Si v súčasnosti ako reprezentant zabezpečený na úrovni ?

To zabezpečenie je na minimálnej úrovni, na jar sa ide na jedno 10-dňové sústredenie do Chorvátska, ktoré mi hradí klub a zväz na polovicu. Takže aj v tomto tkvie snaha sa odvďačiť klubu tým, že tu napr. pokosím tú trávu.

Ale z hľadiska tej reprezentácie je to dosť slabé. Asi to súvisí s tým, že to nie je olympijská disciplína ?

Veľmi to s tým súvisí, ale na druhej strane je to už ďaleko lepšie ako to bývalo. Ja patrím medzi prvých priekopníkov v maratóne a kedysi sme nemali ani poriadne dresy. Ostatní chodili kompletne vybavení a my tak rôzne, jeden taký dres, iný onaký, čo zohnal s nápisom SLOVAKIA, ale teraz už máme zhruba všetko rovnaké.

Myslím si, že to je dosť dôležité, taký pocit spolupatričnosti a je to reprezentácia štátu....

Keď už hovoríme o tej reprezentácii, mám zlú skúsenosť s poľskými organizátormi, už druhý krát mi to spravili, keď na Európe vytiahli raz vlajku s dolepeným znakom a teraz naposledy slovinskú miesto slovenskej...

....miesto našej ? To je trápne....

Áno, nechcel som tam robiť rozruch na stupni víťazov, lebo znela francúzska hymna, ale cítil som hnev aj dosť veľké sklamanie. Aj preto, že som tam mal so sebou svoju peknú slovenskú vlajku.

Ešte späť k tréningu ma napadla jedna otázka, čo súvisí s tým zabezpečením. Vzhľadom na to, že žijeme v zemepisných šírkach, kde voda v zime zamŕza a podmienky na cesty do Južnej Afriky ako ma v Čechách Martin Doktor nemáš, ako trénuješ v zime, chýba ten kontakt s vodou počas tej zimy ?

Ja si myslím svoje, že to telo si potrebuje oddýchnuť od vody, v tom prechodnom období kľudne aj mesiac. No a v zime máme bazén na lodenici, aj keď tam sa namáhajú tie isté svaly ako na vode. To prvé sústredenie prinesie síce prvý kontakt s vodou, ale ideálne by bolo dve sústredenia na vode ....a čo sa týka toho Doktora, mne osobne sa niekoľko mesačné sústredenia zdajú moc, človek sa môže zničiť.

Ozaj používaš POLAR pri tréningu a uplatňuješ poznatky z toho vyplývajúce ?

Používam ho hlavne na jar, keď začíname jazdiť. Inak mám ho vďaka sponzorovi, ktorý mi ho kúpil. Osobne som zistil sám na sebe, že je dôležité začať na jar pomaly, postupne vyciťovať vodu a až po 200-300km začať jazdiť prvé úseky. Takže sledujem na začiatku ten tep, ale špeciálne vyhodnotenia nerobím, len keď sme na sústredení, kde majú na to podmienky reprezentační tréneri.

Spomínaš „cítenie“ vody, čo to znamená ? Je to také rozhodujúce kritérium pre teba?

To je pre každého dôležité, kto vycíti tú vodu najlepšie, ten vyhráva....

Takže nie je to len o svaloch?

To absolútne nie !

Dobre, poďme ďalej. Hovoríme o výbave....

Áno, ten šport tester tam patrí, ale keď hovoríme voda, loď a človek, tak medzi to by som dal ešte pádlo. Nie som naň nejaký náročný, ale je dôležité. Zvykol som si od začiatku na dosť tvrdé pádlo, teraz som na začiatku sezóny ho po rokoch zmenil. Mám nové trochu dlhšie a so širším listom. Osobne by som v maratóne preferoval pádlo s uhlíkovým listom miesto dreveného, nakoľko v našej disciplíne nemusí byť dodržaná minimálna hĺbka 2m a tak dostáva pádlo dosť zabrať v plytkej vode.

A nielen pádlo, čo sa týka dopadov na telo, hovorí sa u kanoistov o dosť veľkom zaťažení kolena alebo aj chrbta, dokonca aj oveľa väčšom oproti kajakárom, cítiš sám na sebe už nejaké dopady?

Našťastie zatiaľ nie, musím zaklepať (klop,klop,klop). Niekedy pobolievajú kríže, ale to je skôr z tréningu. A nemyslím si, že kajakári sú nejako menej zaťažovaní, tiež sú buď hrbatí, alebo kriví na jednu stranu takisto, väčšinou na tú, na ktorú štartujú. A čo sa týka kanoistov je to zvyčajne vychýlenie na jednu stranu, kde ťahajú.

Kompenzuješ to nejakými cvikmi, zamýšľaš sa nad tým ?

Zamýšľam sa nad tým, keď zaspávam, že ktorú stranu by som mal naťahovať a ktorú nie. A určite by som sa mohol aj viac venovať strečingu, masážam, ale paradoxne nie je čas.

Keď trénuješ dlhé hodiny sám, keď na tréningu „hltáš“ osamotený svoje dávky km, na čo myslíš počas tréningu ?

Sústreďujem sa hlavne na techniku a vodu, ale niekedy, keď už mám toho dosť a som smädný, tak mám pocit akoby som ťahal v pepsi cole a mám chuť sa napiť.

A počas pretekov ? Tam už snáď treba byť sústredený len na každý záber....

To je už úplne iné, tam nepoužívam ani okuliare, lebo by ma to znervózňovalo. Napr. aj nejaká špina vybehne vpredu na lodi, to ma dokáže dosť rozptýliť....

to si viem predstaviť, že to musí byť nepríjemné sa na to stále pozerať....

áno, nemám to rád, takisto keď mám nejakú trávu na špici, tá musí ísť čím skôr preč.

Máš nejaký rituál pred pretekami, okrem dôkladnej rozcvičky, ktorú ako sledujem, nikdy neodflákneš ?

Rozcvička tá musí byť....a rituál ? Asi iba tá červená šatka, ktorú nosím na preteky

Preteky, víťazstvá, prehry, tomu všetkému predchádza tréning. Náročný, každodenný, určite máš toho aj ty niekedy dosť a povieš si, že dnes nejdem ? Alebo máš pevnú vôľu a prekonáš sa za každých okolností ?

Mávam taký pocit samozrejme, ale snažím sa to prekonať. Hovorím si, že musím ísť trénovať, lebo chcem byť dobrý a musím ísť na tú vodu. A keď cítim na vode, že idem pomaly, že to nejde, tak idem dole z vody a oddychujem aktívne na brehu.

Ak môžeme trošku viac o tej príprave, podľa všetkého si už viac menej sám sebe trénerom, alebo konzultuješ s niekým prípravu? Pomáha Ti niekto metodicky s prípravou ?

Samozrejme mám trénera tu v Novákoch, je ním Ľubo Hagara, ktorý predpisuje celkový plán aj objemy a ja normálne trénujem zimné aj prechodné obdobia ako všetci. Len cca 4 týždne pred pretekami mi napíše individuálny plán na doladenie formy. Predtým som ešte konzultoval aj s bratom Rasťom, ktorý robí tiež trénera. A samozrejme všetko sa riadi podľa celkovej únavy, vnútorných pocitov a aktuálnej formy, teda podľa toho, ako sa cítim.

A ako reprezentant dostávaš predpísané na začiatku sezóny objemy, plány ?

Nie, všetko je to klubová záležitosť.

Už sme spomínali začiatky, bavíme sa o človeku, možno sme preskočili tvojich trénerov v minulosti, ktorí ťa formovali, pomohli, zanechali „stopu“ ?

V úplných začiatkoch to bol Krasický a Tóth, potom tesne pred vojnou už spomínaný Hagara a po návrate z nej opäť až do dnes Hagara.

Spomínaš vojnu v Dukle Trenčín, ešte keď by si spravil také porovnanie podmienok tam a v Novákoch, nemyslím len finančné, to je asi jasné, ale aj celkovú atmosféru ?

Finančné to je v prospech Trenčína, ale tie obecné spoločenské v rámci klubu nie. Tam som si bol sám sebe trénerom až do doby, kým to neprevzal a nezačal písať plány Slávo Kňazovický, ale to som už ja odchádzal preč.

Keď to zhrniem, podmienky tu v Novákoch sú nejaké, zažil si podmienky v Dukle, si reprezentant, nelákalo ťa odísť napr. do ŠKP alebo do toho Trenčína ? Hoci osobne si to neviem predstaviť, v mojich očiach si prirodzenou súčasťou Novák....vyrastal si tu...

Lákalo, nelákalo....Po konci vojny mi v Dukle ponúkli miesto, žil som tam na ubytovni, trénoval som, všetko prebiehalo normálne ako tu. Existoval tam systém obnovovania zmlúv na konci sezóny aj podľa výsledkov a trošku aj od iných faktorov to záviselo, lebo na Dukle bol problém s miestami. Zrazu mi oznámili, že so mnou nepredĺžia zmluvu....bol som dosť prekvapený, čakali tam iní ľudia na to moje miesto, tak som sa s tým zmieril. Ešte som 4 mesiace čakal, lebo mi sľúbili, že sa to zmení. Zaevidoval som sa na úrade práce, zostal som nezamestnaný , ale keď to potom opäť odložili o 2 mesiace, už som sa začal zaujímať o možnosti tu v Novákoch, lebo už od jari som vlastne trénoval tu. Bolo to celé v roku 1999, kedy som na Majstrovstvách sveta získal 5 miesto a na jeseň striebornú medailu na ME a aj keď Dukla prejavila záujem, už som sa rozhodol, že zostanem doma. Aj vďaka predsedovi oddielu p.Oršulovi, primátorovi mesta Novák a podpore NCHZ Nováky sa podarilo vytvoriť pre mňa profesionálne podmienky na šport. Celá táto kauzička vyvrcholila diskusiou, či tú medailu získali Nováky alebo Trenčín, kde som ešte mal papiere, ale podľa mňa to boli Nováky, kde som trénoval.

Zaujímavé, dá sa povedať, že za tejto dosť ťažkej psychickej situácie jedna z najúspešnejších sezón, nemalo to na teba vplyv, nebola tá príprava rozhádzaná?

Príprava prebehla v poriadku, lebo som sa prakticky stále pripravoval tu v Novákoch, ale psychicky to bolo dosť náročné. Paradoxne, až keď som skončil druhý, potom začala mať Dukla záujem.

Obráťme list, súčasťou prípravy športovca je aj strava, výživa, doplnky, energie. Sú dovolené aj nedovolené, v prostredí kanoistiky som sa stretol s výrazom „sypať si“.

Zaujíma ma obecný názor na doping ako taký .....

Áno, sú prostriedky dovolené aj nedovolené, ale ja s tým problém nemám. Žijem na domácej strave. Keď bola dopingová kontrola, bol som na každej, vždy ma vytiahli.....na majstrovstvách sveta aj Európy. Akurát si brávam na preteky iontové nápoje a o ostatnom nemám prehľad. Akurát na jeseň po sezóne si dopĺňam želatinu, aby sa regenerovali kĺby. Môj názor na doping je taký, že keby som musel niečo brať kvôli výsledkom, tak to radšej ukončím kariéru a nebudem pretekať. Nechcem si kaziť život....

A myslíš si, že sa podporné prostriedky vyskytujú aj medzi kanoistami, či už na svetovej alebo domácej scéne ?

Áno stalo sa aj u nás, že mal popredný pretekár doping, bolo tam podozrenie na efedrin, ale paradoxne dostal pol roka dištanc práve na zimné obdobie, kedy sa nepreteká....takže to bol trest o ničom.

Takže aj na Slovensku prebiehajú dopingové kontroly ?

Áno, na majstrovstvách Slovenska na krátke trate boli, hlavne kontrolujú reprezentantov, ale aj na sústredenia chodí námatková kontrola.

Spomínal si nejaké doplnky, ako dopĺňaš energiu počas samotného maratónu, ozaj len bežná strava, alebo máš svoje špeciality ?

Áno, nič mimoriadne, akurát si dám Salko pár dní pred pretekmi a tie iontové nápoje počas maratónu. Niektorí pretekári si dávajú banány, ale to skôr tí slabší, ktorí na to majú čas.

Osobitne sa vrátim k okamihu o ktorom píšeš na webe, že počas MS 2001 ti došla voda. Celý rok príprav, vrchol sezóny a zrazu je takýto problém, čo sa stalo ?

Praskol mi sáčok, po dvoch kilometroch, keď som dobehol prvú skupinu, akurát keď som sa potreboval najviac napiť. To bolo hrozné....a prenáška bola až o 10km, kolega Ľubo Hagara mi síce potom hodil fľašu s vodou priamo do lode, ale už bolo neskoro. Raz mi dokonca praskol vak, čo som mal na chrbte, ešte keď som išiel na štart. Mám s nimi zlé skúsenosti a keď mi už praskol aj v tej Anglii v lodi, tak odvtedy ich nechcem ani vidieť. Vymyslel som si svoj systém výmeny fliaš a som s ním spokojný. Akurát raz sa mi uvoľnil na Dunajskom maratóne držiak, ale voda sa nevyliala...

Spomenul si Dunajský maratón viac krát, nie sú to tvoje obľúbené preteky, alebo máš nejaké na Slovensku špeciálne rád ?

Ani nie, nemám žiadne extra obľúbené, najradšej mám preteky, kde je zábava a kde o nič nejde.

Nedávno som ťa videl suverénne a krásnym spôsobom zvíťaziť na krátkej trati v Piešťanoch, nemáš ešte ambície aj v olympijských disciplínách, alebo to je len doplnok k príprave na maratón ?

Jazdím to len na Slovensku, ale zvíťazím, len keď neštartujú reprezentanti. Beriem to ako možnosť získať body pre klub. Ťažko hovoriť o väčších ambíciách, keď mi Peťo Páleš naseká 10-15 sekúnd na kiláku....

Máš 28 rokov, dostávaš sa do optimálneho veku maratónca, zároveň sa blíži vrchol tvojej sezóny, keď o mesiac sú MS v Španielsku. V tvojej zbierke medailí a umiestnení na svete chýba cenný kov...čo ty na to ? Aké máš ambície ?

Čo sa týka toho veku, je to teoretické a v súvislosti s majstrovstvami sveta odpoviem diplomaticky, že uvidíme ako to dopadne, budem sa pripravovať čo najlepšie. (medzitým ako všetci vieme skončil Rado na vynikajúcom 4.mieste...pozn. autora)

V súvislosti s ambíciami a umiestneniami, jasné že to je aj o medailách, ale osobne sa mi veľmi páčil výrok Romana Šebrleho na prebiehajúcich MS v atletike, ktorý pred poslednou disciplínou desaťboja povedal, že chce bežať tak, aby bol on sám so sebou spokojný .... stotožňuješ sa s takýmto prístupom, dovolím si odhadnúť, že určite je minimálne blízky tvojmu naturelu alebo sa mýlim ?

Taký vnútorný pocit mám až po pretekoch, či to bolo dobré alebo nie, či sa dalo viac alebo nedalo, ale najlepšie je, keď je tá medaila, vtedy je ten pocit ozaj dobrý.

Ale koľkí z nás môžu povedať, že sú v nejakej disciplíne alebo v činnosti, ktorej sa venuje skupina ľudí, siedmy, piaty, či štvrtý na svete. Keby to bolo také jednoduché, mohli tam ísť aj iní....

Áno mohli by to robiť viacerí, keby to bolo jednoduché. Ale u nás na Slovensku prevláda názor, že pokiaľ to nie je medaila, tak to veľa neznamená. Medaila je medaila...

Ako bude vyzerať tvoj záverečný mesiac príprav, aký bude tvoj ďalší program po maratóne v Trenčíne ?

Chvíľu si oddýchnem a začnem ladiť formu na svet. Každý rok je tá príprava iná, mení sa aj podľa pocitov, únavy a ja cítim podľa predchádzajúcich pretekov či mi chýba vytrvalosť alebo rýchlosť. Tomu tréner potom prispôsobí úseky a rozpis tréningu.

Prípadne rozšírim otázku, môžeš popísať stručne svoj tréningový deň alebo týždeň a ako moc sa líši tréning v prípravnom období a teraz počas sezóny ?

Hlavne na jar sa začne jazdiť veľa kilometrov, až potom postupne úseky a keď sa blížia prvé preteky, tak trošku zvoľniť a doladiť formu. Mám na sebe vyskúšané, že týždeň dva pred pretekami musím ladiť formu, aby som, ako hovorí tréner, mal na pretekoch hlad po súťažení a chuť pretekať.

A pomer beh, posilovňa, voda ?

Vychádzam plne z oddielového modelu, zimné prípravné obdobie ideme do sily, na jar voda. Beh je zdrojom kondície a hlavne na jeseň a v zime práve v spojení s tým posilovaním. V lete sa už tak veľa neposiluje, tam je hlavná voda, sila a kondícia sa len udržiava, aby moc neklesli. Trénujem dvojfázovo a hlavne na vode absolvujem väčšie objemy vzhľadom na svoju disciplínu.

Na záver trošku o inom. Pôsobíš skôr dosť ako introvert, ale na druhej strane som postrehol pár takých šibalstiev, takže nie si úplne uzavretý a smutný typ človeka, ako by sa mohlo zdať......

...to snáď nie, hlavne keď som s kamarátmi sa cítim dobre a som veselý. A keď som sám, tak prežijem aj také chvíle.

A máš aj svoju vlastnú webovú stránku www.radorus.szm.sk , čo bolo impulzom na jej vznik ?

Je to prezentácia mojich výsledkov, úspechov, dávam tam nové fotky z pretekov.....

...je veľmi dobre členená a zaujala ma výzva na spoluprácu pre prípadných sponzorov, podarilo sa ti na základe nej získať nejakých partnerov ?

Veru nie...

Aj to svedčí o niečom.... Ďakujem veľmi pekne za rozhovor a za príjemne strávený čas a prajem veľa úspechov!

Rado Rus & Ivan Sýkora Nováky 29.8.2003

Diskusia

Buďte prvý, kto napíše komentár k článku
Záverečná 3. časť úvodného BIG rozhovoru s Radom Rusom.“.

Späť na zoznam aktualít
Slovenský pohár 2023
1. KOM
100,0%
1 266,50
2. UKB
76,6%
970,50
3. PIE
65,4%
828,00
4. NOV
60,6%
767,00
5. ŠAM
51,0%
645,50
Nedávne a najbližšie podujatia
I. KP seniori + testovanie juniori a kadeti
27.04.2024 | Bratislava, Zemník
M-SR dlhé trate
04.05.2024 | Piešťany, Váh-Slňava
Jungov memoriál
11.05.2024 | Štúrovo, Lodenica pod mostom Márie Valérie
Rudno Cup, 9. ročník
18.05.2024 | Nitrianske Rudno, Priehrada
Medzinárodná regata juniorov/U23
24.05.2024 | Bratislava, Zemník
Tip od vás...
Ak ste narazili na zaujímavý článok alebo informácie, dajte nám o nich vedieť, radi ich spracujeme a následne uverejníme.