Záver prípravy olympionikov v Taliansku.

Pavel Blaho (ústredný tréner reprezentácie SR): "Chcem, aby posledných štrnásť až osemnásť dní mali maximálny pokoj na prípravu, aby ich nič nevyrušovalo v sústreďovaní sa na Peking"

SITA, zs, mj | 14.05.2008 15:26:22

Už istú účasť na Hrách XXIX. olympiády v Pekingu má zatiaľ sedem slovenských reprezentantov v rýchlostnej kanoistike. V pretekoch mužských štvorkajakov sa predstaví kvarteto Richard a Michal Riszdorferovci, Erik Vlček a Juraj Tarr, ktoré patrí k vážnym kandidátom na zisk vzácneho kovu. Na minuloročnom svetovom šampionáte v nemeckom Duisburgu si v C1 ziskom striebornej medaily zabezpečil účasť v čínskej metropole Marián Ostrčil a rovnako sa zaradil do širšieho okruhu favoritov. V ženskom dvojkajaku sa v Šunji Olympic Rowing-Canoeing park predstaví aj Ivana Kmeťová s Martinou Kohlovou, ktorým medaila na olympijskej päťstovke v Duisburgu ušla o zlomok sekundy. Obe si však trúfajú urobiť na OH úspešný reparát.

Olympijská kvalifikácia ešte nie je ukončená, poslednou príležitosťou na zisk miestenky sú majstrovstvá Európy, ktoré sa od štvrtka 15. mája do nedele 18. mája uskutočnia v talianskom Miláne. Slovenský zväz rýchlostnej kanoistiky (SZRK) však už v týchto dňoch má jasnú predstavu, ako bude vyzerať záverečná príprava slovenských olympionikov na najväčší sviatok športovcov celého sveta. "Ja by som bol veľmi rád, keby tak, ako všetci siedmi absolvovali spolu zimnú prípravu v americkom olympijskom stredisku v San Diegu, pokračovali spolu až do olympiády. Chcem, aby posledných štrnásť až osemnásť dní mali maximálny pokoj na prípravu, aby ich nič nevyrušovalo v sústreďovaní sa na Peking. Je jasné, že to sa dá jedine tak, že úplne zmenia prostredie. Vytypovali sme si miesto v toskánskom Aresse na severe Talianska neďaleko hraníc so Švajčiarskom, kde by mali mať všetko, čo budú na záverečnú prípravu potrebovať. Potom sa vrátia na týždeň domov a už odcestujú do Pekingu," naznačil perspektívny plán ústredný tréner slovenskej reprezentácie Pavel Blaho.

Funkcionári SZRK nič neponechávajú na náhodu ani priamo v dejisku OH. "Máme všetko zabezpečené na takej úrovni, ako špičkové tímy. Všetci siedmi, ktorí už majú účasť istú, boli na jeseň na predolympijskej regate, kde si mohli vyskúšať vodu. Rovnako si vyskúšali ubytovanie v hoteli, v ktorom budú počas olympiády bývať. Na dve-tri noci ostanú v olympijskej dedine, ale potom sa presťahujú do hotela asi pätnásť minút pešo od vodáckeho areálu, aby mali naozaj všetky podmienky na maximálne výkony," pokračoval kormidelník slovenskej reprezentácie. V Pekingu im bude najmä pri tlmočení pomáhať aj bývalá kajakárka z Komárna Linda Medveová, momentálne študujúca v Číne. "Samozrejme sme mysleli aj na celý podporný tím, najmä lekárov a masérov. Po materiálnej a technickej stránke i stránke organizačného zabezpečenia je naozaj všetko pripravené tak, aby športovcom nič nebránilo dosiahnuť vrchol svojho snaženia," zakončil Pavel Blaho.

Slovenskí rýchlostní kanoisti si v ére samostatného Slovenska doteraz vybojovali dva vzácne kovy - v Atlante 1996 obsadil Slavomír Kňazovický v pretekoch C1 na 500 m striebornú pozíciu a v Aténach 2004 mužský štvorkajak v zostave súrodenci Richard a Michal Riszdorferovci, Erik Vlček a Juraj Bača skončil v pretekoch na 1000 m tretí. V Pekingu by túto bilanciu určite chceli ešte vylepšiť.

Diskusia

Buďte prvý, kto napíše komentár k článku
Záver prípravy olympionikov v Taliansku.“.

Späť na zoznam aktualít
Slovenský pohár 2024
1. KOM
100,0%
512,50
2. ŠAM
61,8%
316,50
3. PIE
56,7%
290,50
4. NOV
54,0%
276,50
5. ŠKP
42,9%
220,00
Nedávne a najbližšie podujatia
ME Majstrovstvá Európy - šprint seniori
13.06.2024 | Szeged, HUN
SP Veľká cena Komárna
15.06.2024 | Komárno, Stredisko kanoistiky Komárno
SP Trenčianska regata
22.06.2024 | Trenčín, Lodenica KK TTS
ME Majstrovstvá Európy - šprint juniori U23
27.06.2024 | Bratislava, SVK
SP Novácka päťstovka
06.07.2024 | Nováky, Jazero
MS Majstrovstvá sveta - šprint veteráni
12.07.2024 | Plovdiv, POL
SP Pohár Interu
13.07.2024 | Bratislava, Zemník
SP Samaria Cup & Memoriál V. Gálisa
20.07.2024 | Šamorín, Jazero Lagúna
Tip od vás...
Ak ste narazili na zaujímavý článok alebo informácie, dajte nám o nich vedieť, radi ich spracujeme a následne uverejníme.
Novácka päťstovka
Slovenská kanoistika
Mesto Nováky
Ministerstvo financií Slovenskej republiky
Trenčiansky samosprávny kraj
VOP Nováky, a. s.
NyNa
Športové centrum polície
SMH s.r.o.
Martin Baluch BAJO
Andrea Oršulová & Partners s. r. o.
Noving Nováky
TH STAV s.r.o.
BOZPO, s.r.o.
Askew s. r. o.
Carcoustics Slovakia Nováky s.r.o.
Innovatrics s.r.o.
Fingera.sk | Dochádzkový, prístupový a stravovací systém s 99,98% presnosťou
PRESPOR spol. s r.o.
pewag slovakia s.r.o.
FINAL - CD spol. s r. o.
KINET - internet a televízia
Vepos Nováky
Miroslav Mičo - KAMEŇ
BEZAM SK, s. r. o.