Zástupcovia ôsmich veľkých zväzov podporujú návrh financovania

Návrh nového financovania športu zo strany Ministerstva školstva, mládeže, vedy, výskumu a športu SR má podporu medzi najväčšími športovými zväzmi, ktoré združujú 80 % registrovaných športovcov na Slovensku. Kladné stanovisko k návrhu vyjadrili zástupcovia Slovenského futbalového zväzu, Slovenského zväzu ľadového hokeja, Slovenského atletického zväzu, Slovenského zväzu cyklistiky, Slovenského tenisového zväzu, Slovenskej basketbalovej asociácie, Slovenského zväzu hádzanej a Slovenského zväzu kanoistiky na divokej vode, ktorí vyzdvihujú predovšetkým jeho pozitívne aspekty. Podľa nového modelu by 90 % financií malo ísť športovým zväzom na základe presne merateľných kritérií - úspešnosti športov, popularity, záujmu a mládežníckej základne. Doteraz sa 30 % štátnych prostriedkov rozdeľovalo na základe kritérií a 70 % podľa lobingu a zvykového práva.

SITA, pp;mj | 14.02.2012 14:48:29

"Pre nás je veľmi dôležitá transparentnosť a dopredu zverejnené dáta a kritériá, ktoré budú rozhodovať o tom, koľko financií športový zväz dostane. Za 15 mesiacov, čo som vo funkcii, som sa k týmto dátam nevedel dopracovať," uviedol prezident Slovenského futbalového zväzu Ján Kováčik, ktorého doplnila predsedníčka Slovenského atletického zväzu Mária Mračnová: "Atletika je exaktný šport a som veľmi rada, že sú dané exaktné pravidlá hry. Snažíme sa zvyšovať podiel detí na atletike a do tohto procesu musíme vstúpiť ešte výraznejšie a viac sa snažiť. Pre nás je výhodou, že vieme, s čím môžeme počítať a za koľko môžeme akcie organizovať."

Zväzy po novom majú väčšiu zodpovednosť, strácajú sa však mantinely na využívanie finančných prostriedkov. Tie budú môcť rozdeľovať adresnejšie ako doteraz, keď boli viazané len konkrétne. Kritériá sú nastavené na dlhšie časové obdobie. "Dôležité je, že s peniazmi sa bude dať narábať priamo vo zväzoch, ktoré môžu dávať viac do mládeže, keďže špičkoví športovci sú zabezpečení z iných zdrojov," uviedol šéf zväzu kanoistov na divokej vode Ivan Cibák.

Práve na prácu s mládežou sa chcú zamerať aj tenisti, ktorí v nej vidia možnosť na zvyšovanie finančných prostriedkov do budúcna. "Podľa návrhu vieme, čo robiť, aby sme v budúcnosti dostávali z finančného koláča viac. Vítam, že veľký podiel financií je určený pre talentovanú mládež, ktorá je kľúčom k budúcim úspechom. Budeme musieť mládeži venovať viac priestoru ako doteraz," tvrdí prezident Slovenského tenisového zväzu Tibor Macko.

V novom systéme financovania sa posúva do popredia aj úspešnosť športovcov. Podľa autorov návrhu a zástupcov zväzov je rozdiel, či slovenský športovec získa medailu na majstrovstvách sveta v nohejbale, alebo sa dostane na svetový šampionát vo futbale. "Ak niekto vyhral Tour de France, doteraz bol z pohľadu financovania športu na Slovensku nula. Teraz vieme, za čo bojujeme. Máme tabuľky. Kombinácia úspechov, popularity a masovosti je veľmi dôležitá. Nehovoríme, že všetko v návrhu je výborné, ale stojíme za ním," uviedol prezident Slovenského zväzu cyklistiky Peter Prívara.

Slovenská basketbalová asociácia má v súčasnosti pozastavené financovanie zo štátneho rozpočtu. Nový model však jej predstavitelia privítali. "Ak by už bol dva alebo tri roky v praxi, nemuseli sme zachraňovať strešnú organizáciu a mohli sme sa venovať rozvoju športu," tvrdí prezident SBA Jaroslav Janáč.

Úplne do praxe sa nový systém financovania dostane do piatich rokov. Dovtedy bude trvať nábehová fáza, počas ktorej sa bude postupne meniť percento odoslaných finančných prostriedkov podľa starého a nového modelu. "Neobhajujeme bezhlavo tento model, pretože ani on nie je bezchybný. Obhajujeme však niečo, čo je lepšie ako doteraz, niečo, v čom sú presne stanovené kritériá. Úplne spravodlivý model nikto nevymyslel," uviedol Ján Kováčik.

Najvážnejším problémom slovenského športu je jeho minimálne financovanie. Ak by bol finančný objem vyšší, spokojnejšie by boli aj menšie zväzy. "V tomto prostredí nemôže šport prežiť s týmito prostriedkami. V súčasnosti štát financuje 80 športových zväzov. Štát si musí povedať, čo bude financovať a čo nebude. Do športu však musí prísť oveľa viac finančných prostriedkov. S tým, čo teraz dostávame, nebudeme ani my, futbalisti, na tom úplne dobre a nemôžeme si dovoliť veľký rozvoj,“ doplnil Ján Kováčik.

Zástupcovia osmičky športových zväzov si od nového návrhu financovania sľubujú, že šport získa dôveru verejnosti, že s prostriedkami dokáže narábať hospodárne. Aj touto cestou očakávajú prinavrátenie dôvery vo financovanie športu.

Diskusia k článku:

Anonym

Takže štát bude podporovať najmä športy, ktoré sú pre uplatnenie reklamy a tipovacie agentúry zaujímavé a už dnes spotrebujú 99 % reklamných finančných prostriedkov? A teraz, na základe dostupnosti finančných zdrojov spotrebuju všetky deti, aj tie ktoré na tieto športy nikdy nebudú mať. Výborne a o pár rokov nám bude stačiť financovať už len osem športových zväzov s tridsaťtisícovými platmi trénerov. A veľmi pochybujem, že medzinárodné výsledky týchto športov budú lepšie ako sú teraz.

Anonym

K pánovi Prívarovi len stručne. Keď niekto vyhrá Tour de France, nebude do smrti potrebovať od Ministerstva ani euro. Už len účasť je reklama ako Brno. To platí aj pre futbal, hokej a tenis. Im nebude robiť problém nábor mládeže. Ale pre kanoistiku sú bohužiaľ zväzové peniaze jediné reálne. A p. Cibák sa asi pripravuje na let na Mars. Lebo reálne už nie je nohami na Zemi.

Anonym

http://www.canoe.sk/index.php?go=aktuality&news=1902

Späť na zoznam aktualít
Slovenský pohár 2023
1. KOM
100,0%
1 266,50
2. UKB
76,6%
970,50
3. PIE
65,4%
828,00
4. NOV
60,6%
767,00
5. ŠAM
51,0%
645,50
Nedávne a najbližšie podujatia
KP veslári, Zemník, Bratislava (uzavretá trať)
13.04.2024
I. KP seniori + testovanie juniori a kadeti
27.04.2024 | Bratislava, Zemník
M-SR dlhé trate
04.05.2024 | Piešťany, Váh-Slňava
Jungov memoriál
11.05.2024 | Štúrovo, Lodenica pod mostom Márie Valérie
Rudno Cup, 9. ročník
18.05.2024 | Nitrianske Rudno, Priehrada
Tip od vás...
Ak ste narazili na zaujímavý článok alebo informácie, dajte nám o nich vedieť, radi ich spracujeme a následne uverejníme.