Z nadbytku z lotérií za rok 2002 rozdelia pre šport 78 mil. Sk.

Na svojom prvom zasadnutí sa vo štvrtok v Bratislave zišla novovytvorená Rada ministra školstva SR pre šport.

SITA, pp, ss | 11.03.2003 22:47:07

Po zániku Štátneho fondu telesnej kultúry predkladá rada súčasnému ministrovi školstva Martinovi Froncovi návrhy na rozdelenie financií z verejných zdrojov a projekty na pomoc rozvoja slovenského športu. Predsedom Rady ministra školstva pre šport je štátny tajomník ministerstva školstva László Szigeti, jej členmi sú tréner hokejových majstrov sveta Ján Filc, futbalový odborník Jozef Vengloš, podpredsedníčka Slovenského olympijského výboru a predsedníčka Slovenského atletického zväzu Mária Mračnová, predseda Slovenskej spoločnosti telovýchovného lekárstva Dušan Hamar, vedúci katedry atletiky na FTVŠ UK Tomáš Kampmiller, dnes už bývalý generálny sekretár SZRK Miroslav Haviar, prezident Asociácie telovýchovných jednôt a klubov a podpredseda Združenia miest a obcí Slovenska Milan Muška a generálny riaditeľ sekcie štátnej starostlivosti o šport MŠ SR Stanislav Kosorin. "Záujem o problematiku športu na ministerstve školstva existuje. Aj preto som menoval radu, ktorá bude problémy športu riešiť. Nechceme robiť zázraky, ale spoločným úsilím sa veci pohnú. Mal som ideu zostaviť orgán, v ktorom by boli ľudia, ktorí problematike rozumejú," povedal minister školstva Martin Fronc. Na rokovaniach rady by sa malo hovoriť o viacerých okruhoch problémov. Medzi konkrétne úlohy patrí podieľať sa na príprave zákona o športe a prostredníctvom nových daňových zákonov zvýšiť podporu športu. Ministerstvo školstva prichádza s projektom Otvorená škola, v rámci ktorého by mali byť telocvične a športoviská otvorené aj počas víkendov. Aj naďalej bude ministerstvo podporovať projekty top tímov pre olympijské hry.

Na svojom štvrtkovom zasadnutí sa rada zaoberala svojím štatútom a rokovacím poriadkom. V ďalšom priebehu sa diskutovalo o materiáli o prerozdelení finančných prostriedkov z nadbytku z lotérií a číselných hier za rok 2002. Rada mala za úlohu navrhnúť ministrovi prerozdelenie sumy vo výške 78 miliónov korún. "Zhodli sme sa na kritériách a prioritách pre prerozdelenie financií," uviedol po zasadnutí predseda rady Laszló Szigeti. Rada odporučila ministrovi, aby Slovenskému olympijskému výboru pridelil 10 miliónov korún na prípravu top tímov pre OH a ďalších 8 miliónov na materiálno-technické zabezpečenie. Keďže rok 2003 je rokom telesne postihnutých, Slovenský zväz telesne postihnutých by mal dostať z nadbytku z lotérií 2 milióny korún a Slovenský paralympijský výbor na zabezpečenie prípravy na paralympiádu 2004 v Aténach 2,5 mil. Sk. Ďalších 10,5 milióna by malo ísť na financovanie školských športových súťaží na úrovni krajov a okresov. Zatiaľ bližšie nešpecifikované sumy z balíka by mali dostať aj Národný inštitút športu, Národné tréningové centrum SFZ v Senci a projekt Otvorená škola. Konečné slovo pri schvaľovaní návrhu bude mať minister školstva. V programe štvrtkového rokovania sa pôvodne malo hovoriť aj o rozpise finančných prostriedkov pre šport pre rok 2003. "K tomuto bodu sme sa nedostali. Všetci členovia rady dostali materiál na pripomienkovanie a približne o dva týždne sa k nemu vrátime," uviedol Szigeti.Diskusia

Buďte prvý, kto napíše komentár k článku
Z nadbytku z lotérií za rok 2002 rozdelia pre šport 78 mil. Sk.“.

Späť na zoznam aktualít
MSM GROUP
KINET - internet a televízia
Slovenský pohár 2019
1. KOM
100,0%
1 235,00
2. PIE
70,0%
864,00
3. NOV
68,7%
849,00
4. TAT
41,1%
507,50
5. ŠAM
38,9%
480,50
Nedávne a najbližšie podujatia
Pohár SNP
19.06.2021
ME Majstrovstvá Európy juniorov a U23 - šprint
24.06.2021 | Poznaň, POL
Novácka päťstovka, 49. ročník
03.07.2021 | Nováky, jazero
ME Majstrovstvá Európy - maratón
08.07.2021 | Moskva, RUS
Samaria Cup
10.07.2021
Tip od vás...
Ak ste narazili na zaujímavý článok alebo informácie, dajte nám o nich vedieť, radi ich spracujeme a následne uverejníme.
Mediálny partner
Slovenská tlačová agentúra