Z majstrovstiev SR v ťahaní na trenažéroch

V kanoistike tak ako aj v iných športoch medzi sebou súperia športovci ktorí majú predovšetkým súťažného ducha. Práve preto mnohí vodáci súťažia nielen na kajakoch, ale zúčastňujú sa aj bežeckých súťaží, pretekoch na bežkách, biatlonových súťažiach a mnohých ďalších. Aj keď nejde vždy o víťazstvo, ale niekedy len o ten dobrý pocit zo súperenia so seberovnými, alebo kamarátmi ktorí si prídu ako partia zasúťažiť z rôznych častí Slovenska. Práve preto je to pre mňa nepochopiteľná skutočnosť, že majstrovstiev Slovenska na trenažéri, ktoré sú jedinou oficiálnou zimnou súťažou zväzu prišlo tak málo pretekárov.

SZRK/ps | 07.02.2011 20:36:08

Aj keď asi každému kto si to skúsil je jasné, že výsledky na stroji nie sú ani zďaleka totožné s výkonnosťou na vode, predsa je to len súťaž, ktorá sa pohybom k nášmu športu najviac približuje. Okrem toho príprava na trenažéroch, alebo v pádlovacom bazéne je aj jedným z dôležitých článkov zimnej prípravy vodákov na sezónu, tak prečo nesúťažiť práve v tejto disciplíne? Každý tréner robí so svojimi zverencami testy v posilňovni, pri behu, v plávaní a ktovie v čom ešte a pritom žiaden z týchto ukazovateľov sám o sebe ešte nič nehovorí o výkonnosti na vode. Prečo disciplína, ktorá sa najviac podobá nášmu športu zostáva pre mnohých trénerov bez povšimnutia aj počas celoslovenského merania síl je mi záhadou.

Počtom pomerne slabú slovenskú účasť však vylepšili pretekári z Dukly Trenčín, Ostrožskej Novej Vsi a kvalitné pretekárske družstvo z Livy, ktoré si aj tento rok odnieslo pár najcennejších kovov hlavne v mužských disciplínach a z našich sa nenechal zahanbiť pôvodom kajakár Marián Ostrčil.

Z výkonov ma najviac zaujala Nina Petrovičová z Interu Bratislava, ktorá na oboch tratiach časom porazila juniorky, ba aj ženy.

Podstatne lepšie sa podarilo zabezpečiť tento rok technickú stránku pretekov, keď na rozťahanie bolo k dispozícii až päť strojov a servis zabezpečili ľudia priamo od výrobcu z Dansprintu, ktorí deň pred pretekmi zrepasovali všetky stroje.

Zvýšená kvalita strojov sa ukázala hlavne na 200m trati, kde sme oproti minulému roku podstatne znížili počet chybových závodov. História sa zopakovala u čierneho koňa Branislava Piknu, ktorý tak ako vlani aj tento rok musel štart opakovať, pretože už od úvodných metrov mu stroj ukazoval veľmi nízke rýchlosti a podchvíľou aj počas ťahania vykázal nulu. V opakovanom sólovom štarte však tento rok uspel a obsadil so Slovákov prvé miesto s výborným časom pričom celkovo skočil tretí za dvomi Litvancami. Horše na tom skončil Martin Dugas v junioroch, ktorí bojoval na jasnej medailovej pozícii avšak po 150 metroch mu stroj párkrát vynechal, v dôsledku čoho sa začal v poradí prepadávať a v samom závere súťaž zabalil. Po krátkej pauze s opakovaným štartom mu však rýchlo došli sily a opravnú jazdu nedokončil. Zhrnutím môžem konštatovať, že v dôsledku techniky nám vypadol z jázd za celý deň len jeden pretekár, čo je v porovnaní s minulým rokom perfektný výsledok.

Lepšie dopadli preteky aj z pohľadu sponzoringu, kde sa podarilo zabezpečiť ceny pre pretekárov v podobe športových búnd, tričiek, čiapok, ponožiek od NŠC, už tradičný sponzor Katkus bike Martina Blažeka sa nenechal zahanbiť ani tento rok a venoval pretekárom okrem iného aj množstvo športových fliaš. Tento rok sa vrátil do sponzoringu aj náš bývalý reprezentant Gusto Schmiedl, ktorý venoval tým starším pretekárom soľ do kúpeľa z mŕtveho mora a tým mladším sady prezervatívov svetovej značky Live style J Niektorých víťazov určite potešil náš nový štedrý sponzor Olympic Casino, ktorý daroval víťazom poukazy do kasína v celkovej hodnote 300 EUR a prispel aj na medaily. Medzi sponzormi nechýbal ani Reno Vajda, majiteľ našej najznámejšej vodáckej firmy.Toto je miesto, kde by sme chceli sponzorom poďakovať za spoluprácu.

Po celkom vydarenom súťažnom dni určite patrí poďakovanie aj všetkým trénerom a pretekárom ktorých ešte stále kanoistika baví ako šport a prišli si zasúťažiť. Sme vďačný zástupcom spoločnosti Dansprint za technickú a organizačnú pomoc, NŠC za materiálnu podporu, klubom a trénerom za zapožičanie pretekárskych strojov ako aj celému tímu ľudí ktorí svojim dielom pomohli úspešne zorganizovať M SR na trenažéri.

Ahojte znovu o rok,

Peter Soldán

Diskusia

Buďte prvý, kto napíše komentár k článku
Z majstrovstiev SR v ťahaní na trenažéroch“.

Späť na zoznam aktualít
Slovenský pohár 2023
1. KOM
100,0%
1 266,50
2. UKB
76,6%
970,50
3. PIE
65,4%
828,00
4. NOV
60,6%
767,00
5. ŠAM
51,0%
645,50
Nedávne a najbližšie podujatia
I. KP seniori + testovanie juniori a kadeti
27.04.2024 | Bratislava, Zemník
M-SR dlhé trate
04.05.2024 | Piešťany, Váh-Slňava
Jungov memoriál
11.05.2024 | Štúrovo, Lodenica pod mostom Márie Valérie
Rudno Cup, 9. ročník
18.05.2024 | Nitrianske Rudno, Priehrada
Tip od vás...
Ak ste narazili na zaujímavý článok alebo informácie, dajte nám o nich vedieť, radi ich spracujeme a následne uverejníme.