VZ a voľby - ako ich vidím ja

Včerajšie voľby do nových orgánov SZRK boli dosť prekvapivé. Zo starých členov Predsedníctva vypadli Jana Masárová, Ľubor Štark a Mário Klieštenec. Prví dvaja nekandidovali, Máriovi sa stala osudná jeho pasivita či už v dochádzke, ale viac ako predsedu Komisie mládeže. Väčšina diskusie VZ sa niesla totiž v kritickom duchu na prácu s mládežou.

01.02.2009 21:19:02

Do nového Predsedníctva sa dostali Ladislav Váňa, Imrich Tóth a Robert Petriska. Prví dvaja pracujú intenzívne s mládežou, Robo Petriska po dlhoročnom pôsobení ako juniorský tréner SZRK dnes pôsobí viac ako manažér v NŠC.

Zo zvolených členov Predsedníctva prejavili záujem o funkciu predsedu Jaroslav Ostrčil a Robert Petriska. Aj keď Petriska nemá vo vedúcich pozíciách veľa skúseností, presvedčivo vyhral. Ostrčilov osud bol pravdepodobne spečatený po jeho pôžičkovej afére. Aj keď verejne sľúbil, že všetko vysvetlí, nikdy sa tak nestalo. Pozícia nášho zväzu v orgánoch riadiacich šport na Slovensku, aj keď to verejne nikto nepovedal, bola odvtedy značne oslabená. Ináč si totiž neviem vysvetliť fakt že ministerstvo nás v projekte Jarovce podporí, ale peniaze nám nedá.Tiež mám dojem, že jeho práca v riadení zväzu sa potom značne obmedzila. Svedčia o tom zápisnice z rokovaní Predsedníctva. Podľa nich napr. komisie, okrem ŠTK, prakticky nepracovali.

Petriskova úloha nebude ľahká. Diskusia VZ jasne dala najavo nespokojnosť s prácou s mládežou, s činnosťou sekretariátu a so získavaním sponzorských zdrojov.

Prehľad čerpania rozpočtu neobsahoval čerpanie vlastných zdrojov. Prehľad čerpania štátnych prostriedkov, z ktorých je väčšina prísne účelová, sa javil len ako povinné cvičenie. Borisova výhovorka že nebolo času by sa aj dala akceptovať, ale viacerí si zrejme pamätajú, že sa to nestalo prvý krát.

To, že sponzorské príjmy zväzu sú, aspoň podľa informácií ktoré máme nulové, ma zaráža. Slušné štátne dotácie nemusia byť večné a potom bude oveľa ťažšie získavať pozície, ktoré sme mali za predchádzajúcich vedení zväzu. Okrem toho že takto získaná koruna (pardón, euro), ako by spadla z neba.

Javí sa mi, že Robo je asi posledný predseda, ktorý má šancu aspoň začať budovať Jarovce. Vzhľadom na rôzne už rozbehnuté aktivity v tejto oblasti to nebude mať ľahké.

Na záver sa vyjadrím k môjmu výsledku vo voľbách. Získať 17 hlasov, pričom som nemal podporu domáceho klubu ani niektorých kamarátov, považujem za veľmi dobrý výsledok. Chcem sa tu zároveň poďakovať všetkým, čo mi dali dôveru a som rád, že ich nie je málo.

Na záver želám našim novým a staronovým funkcionárom aby nás viedli zodpovedne, rozvážne a múdro, budeme to potrebovať.

Diskusia k článku:

Anonym

Zaujímavé čítanie:-)..... a čo takto vážska kaskáda...je tam viac priehrad, ktoré by snad boli vhodné....kompetentní, skúste zvážiť aj tieto možnosti. Kanoistika by sa mohla dostať aj do tých miest slovenska kde o nej ani nechyrujú :-))

romanb

Jasné. Pokiaľ vyjde zámer mesta, veľa použiteľných vecí, nám vybudujú iní, ale hlavne budú tam chodiť ľudia. Blbé môže byť, že na jar a na jeseň tam zvykne fúkať. Ale to môže všade.

Anonym

Najpriechodnejsie by boli Zlate piesky a netreba stracat cas v Jarovciach.Neviem si predstavit ako sa deti budu dopravovat do Jaroviec,ktore su odveci.

Anonym

Rozbehla sa tu celkom pekná debata. Čo je najpodstatnejšie a každý realista by si to mal uvedomiť, je to, že v dnešnej dobe asi nikto nedá kanoistom len tak ani pozemky a ani niekoľko desiatok miliónov na vybudovanie areálu v Jarovciach. Jarovce smerujú niekam úplne inde. Skôr sa z toho územia stáva areál pre vodných motoristov a kotvisko hausbótov. Zlaté piesky sa dajú vylepšiť ďaleko jednoduchšie a v rámci rozvoja už jestvujúceho areálu, ktorý v podstate funguje a je obľúbený a navštevovaný. Nakoniec v časoch minulého režimu sa na Zlatých organizovali juniorské a myslím, že dokonca aj seniorské medzinárodné regaty, ktoré boli v tom čase robené na vysokej úrovni. Prístup k areálu, ubytovanie a ostatné veci, ktoré sú aj dnes funkčné by takémuto využitiu jazera a organizácii podujatí určite pomohli aj dnes.

Romanb

v podstate aj ja som za hocijakú variantu, ktorá bude najlepšia. Ale pokiaľ ja viem, Jarovce majú budovať developeri a v čase fin. krízy na celé dobudovanie asi peniaze tak skoro mať nebudú. Zabudnime, že nám dá niečo Min.školstva (myslím okrem podporných rečí). Na Zlatých by malo mať podiel aj mesto Bratislava. A v súčasnosti len mesto, môže niečo pre nás aj majetkovo urobiť. Viď MS v hokeji atď. Ako to vidím ja, štát a rôzni cudzí investori nám v súčasnej situácii nič zadarmo nedajú.

Buco

Berem jednu aj druhu variantu. Ked ste vodaci, urcite to poznate v Poznani aj v Raciciach. Lokality by som prirovnal takto: Racice = Zemnik (Jarovce) a poznanska Malta Lake = Zlate piesky.

Bol by som zvedavy na nazory, keby sa niekto rozhodol budovat vodacky areal tak daleko ako su Racice od Prahy. A pozrime sa - je to jeden z najlepsich vodackych arealov v Europe, a tym padom aj na svete. Preto, ak by ozaj odniekial spadli prachy, som za Jarovce. Aj tak sa tam mesto "o chvilu" roztiahne, takze to bude jeho sucast. Aj na Zlate sme kedysi chodievali ako na kraj sveta, a teraz to povazujeme za sirsie centrum Bratislavy. Okrem ineho, na Zlatych nejdu bagrovat dvojkilak, ale konecne dorobia kilak aj s najazdom na bloky a dojazdom, takze veslari tam nebudu moct organizovat poriadne medzinarodne podujatia na ich standardne dvojkilaky.

Romanb

na Zlatých majú kvôli dráhe prebagrovať jazero, veslári potrebujú 2km. Ale zoberte, že tesne vedľa kanoistickej dráhy je v sezóne každý deň do 10 tis. návštevníkov. To je aj pre sponzorov zaujímavé, umiestniť tam reklamy atď. Nehovorím už o mládeži a potencionálnych divákoch na preteky atď. Pokiaľ nedáme kanoistiku všetkým na "oči" tak nemáme v konkurencii iných športov šancu!

Anonym

Aj keby zvaz uz mal nejake pozemky 1 vec je hradza ,kanal nie je chraneny od dunaja a je tam potrebna vystavba hradze aby tam bol vobec niekto ochotny stavat a nezaplavovalo to zvysna infrastruktura a materialno-technicka vybavenost je uz otazka ceny kto co ako kedy dalsia vec je aby bol areal vyuzivanny celorocne a nie len pocas letnej sezony ale aby tam bola hala bazen... aby si dokazal na seba zarobit a byt v zisku a ked bude po nom dopyt tak nie je problem vybavit na meste aby potiahli mhd linku az ku kanalu co sa tyka zlatych pieskov ak si niekto pamata ked tam byvali majstraky tak tam kilak nijak nevosiel aj keby rozbagrovali ostrov tak tam kilak nevojde a je tam postaveny vlek a rastie tam dost zeliny cize plocha je o to mensia a pre veslarov je to tiez male....

Anonym

A kde by mal ten autobus zastávku ? Však ku kanálu nevedie žiadna normálna cesta a za vyššieho stavu Dunaja sa tam treba dokonca cez jedno miesto aj prebrodiť.

Konecne!!!ma zvaz Predsedu

Jarovecke rameno ma najlepsiu polohu aku moze mat ked fuka tak bud spredu alebo zo zadu je hlboke takze kazda draha by mala rovnake podmienky.A s dopravou by problem nebol ked by tam uz stala nejaka lodenica.Mam zistene ze by mesto vedelo zabepecit linku ktora by chodila 2x za den.

BMX-kar

Ja sa len chcem opýtať, alebo poukázať na to, že keď niekde robia kanál, tak nejaký ten čas predtým sa na tom mieste sledujú poveternostné podmienky. Robí sa niečo také aj v Jarovciach? Lebo ak tam fúka 360 dní v roku a 5 dní nie, tak to tiež nie je zrovna ideálne miesto.

romanb

Tam je ešte jeden moment. V Jarovciach sa síce bude budovať nejaké športové centrum a všelijaké blbosti okolo, ale kanoistika je letný šport a v lete je na Zlatých pieskoch plno ľudí a rôznych akcií, ktoré sa dajú využiť aj pre spropagovanie kanoistických akcií, alebo pretekov. Z hypermarketu si ťažko niekto odskočí prejsť sa ku kanoistickému areálu. A to už nehovorím o doprave, kde napojenie Zl. pieskov je pre mimo bratislavských priam ideálne.

vodak

Súhlasím s Romanom. Vybudovanie Jaroviec je kvôli finančnej náročnosti úplne nereálne. Tí čo o tom stále snívajú, pravdepodobne snívajú aj o tom, ako si počas výstavby uchmatnú z koláča vyčlenených financií niečo aj pre seba. Nakoniec všetci naši top pretekári vyrástli či už na Váhu, alebo na Dunaji. Ak sa dostali na určitú úroveň, potom bol dostatok prostriedkov, aby mohli trénovať na kvalitných kanáloch. Ak by sme mali Jarovce, pochybujem, že by nechodili do Ameriky, Talianska atď. Diéty sú diéty... Skúste sa ešte obhajcovia Jaroviec zamyslieť nad tým, ako by ste posielali svoje dieťa na tréning do tej divočiny, niekoľko kilometrov od zástavky MHD, hlavne na jeseň, keď je o piatej tma.

Romanb

Ja si nemôžem pomôcť, ale načo nám budú Jarovce. Je to ďaleko. Pre žiakov ani nehovorím. Naša špička aj tak trénuje inde ako na Slovensku (USA, Taliansko, Chorvátsko). Akí diváci tam prídu? Nejaký zablúdený rybár a celkom určite kopa indivíduí na motorových skútroch. Nie je tam žiadne zázemie - ubytovanie, reštaurácia atď. Údržba takého areálu bude stáť majland a akurát zväz zruinuje. Tam bude určite treba rozvíjať aj iné aktivity aj pre širšiu verejnosť, iné športy atď. Teraz som v Bratislavských novinách zaregistroval štúdiu Zlatých pieskov aj s veslárskou dráhou. Myslím, že by sme sa mali orientovať týmto smerom.

Anonym

A hádam ste p. Haviar nechceli tak úspešne ako Sláviu UK viesť i zväz. Veď nebyť práce obetavého Jenda Matochu, tak sa ako klub nemáte čím resp. kým pochváliť. A tie výsledky dosiahnuté vo "vymyslenej" asociácii sú tiež veľavravné, takže je smutné, keď ste získali 17 hlasov. Aj to niečo naznačuje a objasňuje príčiny stavu rýchlostnej kanoistiky.

Anonym

Pri čítaní Vášho hodnotenia ma napadajú dve myšlienky - 1. Je to v Slávii také zlé, že nepodporujú "svojho"? Osobne ma však zaráža tá Vaša odvaha kandidovať na funkciu bez podpory a osobne si myslím že i morálnych a odborných schopností. Veď v doterajších sme Vás mohli dostatočne spoznať.

2. Zaráža ma však Vaše hodnotenie výsledkov volieb predsedu SZRK, a to hodnotenie osoby p. Ostrčila. Ako je možné, že v tomto prípade sa človek, ktorý nedokázal splniť svoj prísľub vysvetlenia veľmi spornej pôžičky , opätovne a skoro i úspešne uchádzal o znovuzvolenie? Vaše hodnotenie práce p. Ostrčila poukázalo i na negatívny dopad jeho fungovania v SZRK. Preto sa pýtam, kto a prečo nominoval tohto pána do orgánov zväzu? Je jeho ďalšie zotrvanie /i napriek zvoleniu do predsedníctva/ v orgánoch SZRK žiadúce a prospešné? Viedla sa vôbec predvolebná "kampaň", ktorá by takéto a podobné prešľapy vyniesla na povrch skôr, než sa rozhoduje vo voľbách?Aká je potom legitimita i ostatných /a nielen zvolených/ funkcionárov?

vodak

Čo tým pán Haviar myslí, že nemal podporu domáceho klubu a niektorých kamarátov ? Nenominoval ho snáď na VZ materský oddiel ?

Anonym

Dakujeme za postrehy, verim ze ich uz viac od daneho autora nebude...

Späť na zoznam aktualít
Slovenský pohár 2023
1. KOM
100,0%
1 266,50
2. UKB
76,6%
970,50
3. PIE
65,4%
828,00
4. NOV
60,6%
767,00
5. ŠAM
51,0%
645,50
Nedávne a najbližšie podujatia
Rudno Cup, 9. ročník
18.05.2024 | Nitrianske Rudno, Priehrada
SP II. Svetový pohár - šprint
24.05.2024 | Poznaň, POL
Medzinárodná regata juniorov/U23
24.05.2024 | Bratislava, Zemník
SP Svetový pohár - maratón
01.06.2024 | Brandenburg, GER
Pohár SNP
01.06.2024 | Piešťany, Váh-Slňava
KP juniori
08.06.2024 | Bratislava, Zemník
ME Majstrovstvá Európy - šprint seniori
13.06.2024 | Szeged, HUN
Veľká cena Komárna
15.06.2024 | Komárno, Stredisko kanoistiky Komárno
Tip od vás...
Ak ste narazili na zaujímavý článok alebo informácie, dajte nám o nich vedieť, radi ich spracujeme a následne uverejníme.