VODNÝ SLALOM-MS: Slováci potvrdili svoju hegemóniu

Slovenskí vodní slalomári ovládli 34. majstrovstvá sveta, ktoré sa v nedeľu 11. septembra skončili v Čunove. V desiatich disciplínach šampionátového programu získali osem medailí, z toho tri zlaté, dve strieborné a tri bronzové. Bez vzácneho kovu zostali iba kajakári v súťaži jednotlivcov i družstiev a slovenská vlajka sa na stožiaroch neobjavila ani po súťaži družstiev kanoistiek, ktorú usporiadateľská krajina neobsadila. Taká úroda sa Slovákom nepodarila doteraz nikdy v histórii. Suverénnym spôsobom triumfovali v celkovej medailovej bilancii i v hodnotení olympijských, individuálnych aj tímových disciplín. Od roku 2008 nepretržite kraľujú všetkým vrcholným podujatiam.

SITA, zs;lo;ru | 12.09.2011 13:09:01

"Môžeme byť maximálne spokojní. Možno niekto čakal, že na domácej vode to bude jednoduché, ale treba si uvedomiť, že okruh špičkových vodných slalomárov sa neustále zväčšuje. Dôkazom bolo napríklad to, že ani olympijskí víťazi a mnohonásobní majstri sveta sa neprebojovali ani do finále, respektíve nedosiahli na pódium pre medailistov. Z roka na rok je to aj v našom športe ťažšie, preto ma výsledky našich reprezentantov tešia, sú prísľubom do budúcnosti," začal svoje hodnotenie vystúpenia domácich slalomárov prezident Slovenskej kanoistickej asociácie Ivan Cibák.

Slováci organizovali svetový šampionát prvýkrát v histórii, ale vôbec to nebolo vidieť, že sú v tomto nováčikmi. Napriek tomu, že sa s nimi nepekne zahralo počasie a museli za tri dni stihnúť to, čo mali pôvodne naplánované na päť, dokázali všetko pripraviť na špičkovej úrovni a vo vynikajúcej kvalite. "Vedenie Medzinárodnej kanoistickej federácie aj vedúci jednotlivých výprav, s ktorými som hovoril, boli veľmi spokojní. Musím sa pochváliť, že sme zaznamenali rekordne nízky počet protestov proti rozhodnutiam arbitrov, čo svedčí aj o vysokej kvalite rozhodcov. Naozaj, niet čo šampionátu vyčítať," pokračoval prvý muž slovenskej kanoistiky.

V čom boli čunovské majstrovstvá sveta výnimočné, bola divácka kulisa. "Nikdy v živote som na žiadnych pretekoch nič podobné nezažil. Atmosféra, akú vytvorili diváci najmä počas finále, bolo úžasná," hovoril bronzový v C1 mužov Matej Beňuš. "Takáto divácka kulisa a povzbudzovanie nebýva ani na olympijských hrách," pridal sa Michal Martikán. Všetci slovenskí pretekári sa zhodli na tom, že ich úspech sa rodil aj s prispením fanúšikov. "Vedeli sme, že verejnosť bude mať záujem o náš šampionát. Bolo to krásne, mám z toho radosť. Už roky chodievam na vrcholné podujatia, ale veru ani ja si nepamätám, že by niekedy bola taká kulisa, ako bola teraz u nás. Príjemne to prekvapilo aj prezidenta ICF Josého Perurenu Lópeza. Teší ma, že si cestu do areálu našlo aj niekoľko štátnych činiteľov, čo azda môže nášmu športu v budúcnosti pomôcť," doplnil Ivan Cibák.

Podľa jeho slov už má Areál vodných športov Divoká voda v Čunove svoje miesto medzi špičkovými svetovými areálmi. "Vlani sme mali majstrovstvá Európy, teraz majstrovstvá sveta, na budúci rok finále Svetového pohára. ICF uvažuje o tom, že by sme si záverečné preteky Svetového pohára potom zopakovali aj v roku 2013, pretože následne sú majstrovstvá sveta v Prahe, tak mimoeurópskym pretekárom by takéto riešenie veľmi vyhovovalo. Verím, že vodnoslalomársku elitu u nás ešte privítame na ďalších podujatiach," vyslovil želanie šéf slovenských vodných slalomárov.

Na tohtoročnom svetovom šampionáte sa bojovalo aj o miestenky na budúcoročné olympijské hry v Londýne. Slováci si vybojovali štyri z piatich možných. Bez istoty účasti na súťažiach pod piatimi kruhmi zostali kajakári. "Nie je to žiadna tragédia. Jednoducho to nevyšlo. Chlapcom nemôžeme vyčítať nedostatok bojovnosti. Práve naopak, v snahe o čo najlepší výsledok urobili chyby, za ktoré zaplatili. Na budúcoročných majstrovstvách Európy v nemeckom Augsburgu sa bude bojovať ešte o dve voľné miesta. Ja verím, že budeme mať v Londýne zastúpenie aj v tejto kategórii," uzavrel prezident Slovenskej kanoistickej asociácie Ivan Cibák.

Konečná medailová bilancia 34. MS v Čunove:

Celkovo:

1. Slovensko 3 - 2 - 3

2. Francúzsko 2 - 2 - 1

3. Nemecko 1 - 2 - 2

4. Česko 1 - 1 - 1

5. Slovinsko 1 - 0 - 0

Rakúsko 1 - 0 - 0

Austrália 1 - 0 - 0

8. Čína 0 - 2 - 0

9. Poľsko 0 - 1 - 0

10. V. Británia 0 - 0 - 1

Taliansko 0 - 0 - 1

Španielsko 0 - 0 - 1

Medailová bilancia v olympijských disciplínach:

1. Slovensko 1 - 1 - 2

2. Francúzsko 1 - 1 - 1

3. Slovinsko 1 - 0 - 0

Rakúsko 1 - 0 - 0

5. Nemecko 0 - 1 - 0

Poľsko 0 - 1 - 0

7. Španielsko 0 - 0 - 1

Medailová bilancia v individuálnych pretekoch:

1. Slovensko 1 - 1 - 3

2. Francúzsko 1 - 1 - 1

3. Slovinsko 1 - 0 - 0

Rakúsko 1 - 0 - 0

Česko 1 - 0 - 0

5. Nemecko 0 - 1 - 0

Poľsko 0 - 1 - 0

Čína 0 - 1 - 0

7. Španielsko 0 - 0 - 1

Medailová bilancia v pretekoch družstiev:

1. Slovensko 2 - 1 - 0

2. Nemecko 1 - 1 - 2

3. Francúzsko 1 - 1 - 0

4. Austrália 1 - 0 - 0

5. Česko 0 - 1 - 1

6. Čína 0 - 1 - 0

7. Taliansko 0 - 0 - 1

Veľká Británia0 - 0 - 1

Diskusia k článku:

dudu
Anonym

Ktora krajina usporiada olympiske nadeje o rok?

Anonym

Aj ja diky za link. Preco vsak ani ciatrky nie je na oficiálnom webw? A nielen o "Nádejách" chýbajú tam od začiatku roka informácie z Prezídia i STK. Na jednej strane obmedzil zväz informovanosť prostredníctvom "nováckej" stránky a na strane druhej sa úplne odmlčal. Nechcem nadávať ale mám pocit že si z nás - radových členov niekto robí dobrý deň. Máme vytvorené komisie prppagácie, mládeže atd ale komu sú prospešné ? Aké sú ich výstupy? Cesi spracovali na podporu tréningovú metodiku a je k dispozícii na ich webw. My nakupujeme dresy, nejaké lode a materiál avšak ja to vidím ako bohapusté plytvanie "skromných" fondov. Niet na dopravu, stravu a trénerov. Zaoberá sa tým niekto

? A to je jedno, či sa to týka strediska alebo repre. Radová základňa žije v biednych podmienkach - a nemusela by ....

Anonym

Ďakujem :-)

Anonym

http://www.k-pzkaj.pl/

Anonym

kto vie ako jazdili naše olympijské nádeje??

Anonym

organizačné pokyny olympijské nádeje na canoe.sk

Späť na zoznam aktualít
Slovenský pohár 2024
1. KOM
100,0%
512,50
2. ŠAM
61,8%
316,50
3. PIE
56,7%
290,50
4. NOV
54,0%
276,50
5. ŠKP
42,9%
220,00
Nedávne a najbližšie podujatia
ME Majstrovstvá Európy - šprint seniori
13.06.2024 | Szeged, HUN
SP Veľká cena Komárna
15.06.2024 | Komárno, Stredisko kanoistiky Komárno
SP Trenčianska regata
22.06.2024 | Trenčín, Lodenica KK TTS
ME Majstrovstvá Európy - šprint juniori U23
27.06.2024 | Bratislava, SVK
SP Novácka päťstovka
06.07.2024 | Nováky, Jazero
MS Majstrovstvá sveta - šprint veteráni
12.07.2024 | Plovdiv, POL
SP Pohár Interu
13.07.2024 | Bratislava, Zemník
SP Samaria Cup & Memoriál V. Gálisa
20.07.2024 | Šamorín, Jazero Lagúna
Tip od vás...
Ak ste narazili na zaujímavý článok alebo informácie, dajte nám o nich vedieť, radi ich spracujeme a následne uverejníme.
Novácka päťstovka
Slovenská kanoistika
Mesto Nováky
Ministerstvo financií Slovenskej republiky
Trenčiansky samosprávny kraj
VOP Nováky, a. s.
NyNa
Športové centrum polície
SMH s.r.o.
Martin Baluch BAJO
Andrea Oršulová & Partners s. r. o.
Noving Nováky
TH STAV s.r.o.
BOZPO, s.r.o.
Askew s. r. o.
Carcoustics Slovakia Nováky s.r.o.
Innovatrics s.r.o.
Fingera.sk | Dochádzkový, prístupový a stravovací systém s 99,98% presnosťou
PRESPOR spol. s r.o.
pewag slovakia s.r.o.
FINAL - CD spol. s r. o.
KINET - internet a televízia
Vepos Nováky
Miroslav Mičo - KAMEŇ
BEZAM SK, s. r. o.