Vlček: "Sezóna 2015 sa zlomila vtedy, keď som zlomil loď"

Najúspešnejší rýchlostný kanoista v dejinách Slovenska Erik Vlček, ktorý má okrem striebra z OH 2008 v Pekingu a bronzu z OH 2004 v Aténach (oba cenné kovy získal ako člen K4, pozn.) v zbierke aj desať titulov majstra sveta v K2 a K4, si vysoko cení aj tohtoročný prírastok do jeho unikátnej kolekcie. Do kolónky svetový šampión totiž senzačne pridal jubilejné desiate zlato na MS 2015 v Miláne. Na severe Talianska spolu s dlhoročným kolegom v lodi Jurajom Tarrom a dvojicou mladíkov Denisom Myšákom a Tiborom Linkom dominovali v pretekoch K4 mužov na 1000 m.

SITA, sz;ru | 08.12.2015 20:39:21

"Pokiaľ ide o rok 2015, najpamätnejším a najhodnotnejším výsledkom a výkonom bol náš triumf na majstrovstvách sveta v Miláne. Finálová jazda sa nám vydarila nad očakávanie. Bol to skvelý výsledok a super zážitok," zdôraznil onedlho 34-ročný rodák z Komárna (nar. 29. decembra 1981), ktorý svoju zlatú kolekciu začal "budovať" dvojnásobným triumfom v súťaži K4 (na 500 a 1000 m) už pred trinástimi rokmi - na MS 2002 v španielskej Seville.

"Tento rok bol celkom zaujímavý, lebo zo začiatku sezóny sme sa dosť trápili. Potom sme sa, našťastie, z toho nejakým zázrakom ´vyhrabali´. Vrátili sme sa k ´starej´ disciplíne - štvorkajaku. Zo začiatku to síce bola iba skúška alebo skôr nejaký nápad vyplniť čas čakania na pretekoch. Potvrdilo sa však, že to bolo veľmi dobré spojenie s mladými chlapcami. Napokon to dopadlo tak, že sme vyhrali zlato na MS v Miláne," reagoval na otázku agentúry SITA skúsený a úspešný slovenský reprezentant, ktorý sa aktuálne chystá na svoju piatu olympiádu.

"Pred sezónou sme mali iné plány. Nakoniec nás to zobralo úplne iným smerom. Stavili sme na správnu kartu, rozhodli sme sa pre správnu disciplínu," tvrdil Erik Vlček. Podľa neho práve teraz bilancujeme celkom zaujímavý rok. "Počas neho sa stali aj neplánované veci a situácie. Zasa sme sa niečo naučili, opäť sme o niečo múdrejší. Momentálne celá naša príprava smeruje k olympijským hrám v Riu, kde by sme sa určite chceli predstaviť v ´ká dvojke´ i v ´ká štvorke", prezradil odchovanec komárňanskej kanoistiky plány s budúcoročným účinkovaním v brazílskom Rio de Janeiro (5. - 21. augusta 2016).

"Dosť som sa trápil. A totálne najkrízovejšie to bolo tesne pred MS v Miláne. Na poslednom tréningu pred svetovým šampionátom to boli hotové galeje. Išlo sa nám veľmi zle, možno najhoršie za celý rok. Veľmi intenzívne sme to vnímali, lebo v minulých rokoch v takom istom období sme boli zvyknutí mať inú formu, zvykli sme jazdiť úplne iné časy. Pred pretekmi sme nešli dobre, z toho sme boli celkom hotoví. Psychicky nás to dosť zobralo," detailne priblížil Erik Vlček vtedajšie psychické rozpoloženie, v ktorom spolu s Jurajom Tarrom, Denisom Myšákom a Tiborom Linkom cestovali na MS v Miláne, kde boli v hre aj letenky na OH v Brazílii.

"Navyše sa mi podarilo rozbiť aj našu ´ká dvojku´. Tesne pred cestou na svetový šampionát. Naozaj na poslednú chvíľu nám ju stihli opraviť, pričom úplne ju ´doladili´ až na pretekoch v dejisku MS," skonštatoval kanoista, ktorý aj v Kristových rokoch dokáže držať krok s oveľa mladšími súpermi. "Myslím si, že práve vo chvíli, keď som zlomil loď, sa zlomila aj celá sezóna. Vtedy sme si už vyčerpali celý prídel tohoročnej smoly. Odkedy nám loď opravili, odvtedy sme išli dobre. Znova sme nabrali energiu. Fakt si myslím, že to bol ten zlomový moment. Veď to bolo v našom prípade už naozaj totálne dno. V tej najväčšej tréningovej kríze sme už nemali kam padnúť. Dokonca aj loď som zlomil, ešte aj tá sa nám pokazila. Tam sa podľa mňa zlomila celá sezóna. Od toho momentu sme už išli iba hore. A v pretekoch v K2 na MS v Miláne sme to spolu s Jurajom vytiahli až na 4. miesto."

Erik Vlček sa vrátil aj k téme zlomená loď. "Podarilo sa to takou nešťastnou náhodou. Na poslednom sústredení v maďarskom Szolnoku sme išli pripraviť lode a ostatný materiál na odjazd do Milána. Ako som ju po poslednom tréningu utieral, podarilo sa mi ju zhodiť z regálu, na ktorom bola. Ako sa prevrátila, tak smoliarsky padla o poschodie na nižší regál, ktorý mal dosť ostré hrany - a práve tá jedna hrana ju úplne prebila, prederavila. Musím sa priznať, že vtedy mi nebolo veľmi do spevu. Naozaj nie," objasnil Erik Vlček okamih, ktorým otočil vývoj sezóny 2015 o 180 stupňov.

Diskusia k článku:

Anonym

Vlček: Pred MS som bol zo všetkých najslabší

O jeden z najväčších úspechov slovenského športu v tomto roku sa zaslúžil štvorkajak Denis Myšák, Erik Vlček, Juraj Tarr a Tibor Linka. Na augustových majstrovstvách sveta v rýchlostnej kanoistike v Miláne zverenci trénerov Petra Likéra a Mariána Tesárika jasne triumfovali v pretekoch na 1000 metrov. V sobotu sa vrátili z tréningového pobytu v Spojených arabských emirátoch. Ale nielen o ňom sme sa porozprávali s historicky najúspešnejším kajakárom Slovenska, 10-násobným majstrom sveta Erikom Vlčekom, onedlho 34-ročným (nar. 29. 12. 1981) štvornásobným účastníkom OH.

viac na: http://www.canoe.sk/index.php?go=aktuality&news=3060

Späť na zoznam aktualít
Slovenský pohár 2024
1. KOM
100,0%
421,50
2. ŠAM
62,9%
265,00
3. PIE
61,6%
259,50
4. NOV
58,7%
247,50
5. ŠKP
45,6%
192,00
Nedávne a najbližšie podujatia
KP juniori a U23
10.06.2024 | Bratislava, Zemník
ME Majstrovstvá Európy - šprint seniori
13.06.2024 | Szeged, HUN
SP Veľká cena Komárna
15.06.2024 | Komárno, Stredisko kanoistiky Komárno
SP Trenčianska regata
22.06.2024 | Trenčín, Lodenica KK TTS
ME Majstrovstvá Európy - šprint juniori U23
27.06.2024 | Bratislava, SVK
SP Novácka päťstovka
06.07.2024 | Nováky, Jazero
MS Majstrovstvá sveta - šprint veteráni
12.07.2024 | Plovdiv, POL
SP Pohár Interu
13.07.2024 | Bratislava, Zemník
Tip od vás...
Ak ste narazili na zaujímavý článok alebo informácie, dajte nám o nich vedieť, radi ich spracujeme a následne uverejníme.