Vlček s Tarrom podstúpili testy výkonnosti v NŠC

Dvojnásobní úradujúci majstri sveta v rýchlostnej kanoistike v K2 mužov na 500 a 1000 m Erik Vlček a Juraj Tarr vstup do zimného prípravného obdobia na novú sezónu 2015 začali v stredu popoludní testovaním aktuálnej výkonnosti na pôde bratislavského Národného športového centra (NŠC). Zopakovali si osvedčenú prax zo záveru minulého roka, kedy tiež v NŠC podstúpili približne rovnaké testy.

SITA, sz;rk | 12.11.2014 18:14:20

"Tento rok sme v rámci športovej prípravy spolu s Jurajom podstúpili viacero veľmi zaujímavých testov. Máme z nich veľké množstvo výsledkov a rôznych ukazovateľov. Takže vďaka tejto databáze môžeme porovnávať svoju výkonnosť z obdobia, keď sme boli v plnom súťažnom nasadení, a teraz po šesťtýždňovom oddychu," priblížil dvojnásobný úradujúci majster sveta v rýchlostnej kanoistike Erik Vlček zmysel a podstatu stredajšieho testovania.

"Spolu s odborníkmi hľadáme možnosti ako tieto testy využiť pre skvalitnenie tréningu. Samozrejme vieme, že aj tieto testy sa postupne vyvíjajú, takže stále hľadáme také, ktoré by boli ideálne pre naše potreby. Hľadáme tie ukazovatele, ktoré si vieme zobrať pre športovanie. Tak sa dá povedať, že testujeme nie iba seba, ale aj tieto testy," pokračoval 32-ročný najúspešnejší rýchlostný kanoista v histórii samostatného Slovenska.

"Toto je vstupná kondičná a zdravotná previerka, na konci februára 2015 bude ďalšia, a porovnaním výsledkov oboch testov zistíme, akú kvalitnú sme mali celú zimnú prípravu," zapojil sa Juraj Tarr do besedy o podstate momentálnej previerky fyzických síl v "laboratóriách" NŠC.

"Musím sa priznať, že úvodné tréningy po mojej dovolenke dosť boleli. Ale už som sa opäť dostal do optimálnej tréningovej formy. Veď už niekoľko týždňov chodíme spolu na vodu, hýbeme sa, snažíme sa čo najlepšie pripraviť na záverečné tohoročné sústredenie v Spojených arabských emirátoch, ktorým v podstate uzavrieme naše aktívne jazdenie na vode. Po návrate domov sa už zameriame iba na kondíciu. K slovu sa dostanú bežky, ako aj kondičné behy v horách," pokračoval Juraj Tarr, aby vzápätí pripomenul, že vrcholom súťažného ročníka 2015, na ktorý sa už začínajú spolu s Erikom Vlčekom a trénerom Petrom Likérom chystať, budú augustové majstrovstvá sveta v Miláne, na ktorých sa bude dať vyjazdiť miestenka na OH 2016 v Rio de Janeiro.

Tridsaťpäťročný rodák z Komárna Juraj Tarr počas pauzy v rámci testovania priznal, že po úspešnom súťažnom ročníku, v ktorom sa im podaril unikátny dvojnásobný triumf na svetovom šampionáte v Moskve, si doprial netradične dlhú prestávku v trvaní ôsmich týždňov. Jeho kolega z dvakrát v Moskve pozlátenej lode Erik Vlček oddychoval tento rok iba v minulosti viackrát osvedčených šesť týždňov.

"Samozrejme, že na dobré sa rýchlo privykne. Po náročnom súťažnom programe, ktorý sme tento rok spolu s Jurajom absolvovali, som privítal dni, keď som nemusel ráno vstávať na tréning, keď ma nečakali žiadne športové povinnosti, keď som sa mohol venovať rodine. Bolo to pekné obdobie, ale momentálne asi stačilo. Ak je človek od mala zvyknutý systematicky trénovať, tak po niekoľkých týždňoch mu už chýba akákoľvek športová aktivita. Čím dlhšie človek oddychuje, tým sa potom horšie rozbieha. Tým je to pre jeho organizmus ťažšie," otvorene priznal Erik Vlček. Podľa skúseného slovenského reprezentanta vhodnú mieru treba vedieť nájsť aj pri oddychu po náročnej sezóne. "Treba nájsť hranicu, po ktorú sa v ničnerobení ešte dá ísť. Keď som začínal byť taký akýsi nesvoj, vedel som, že mi chýba tréning. Preto tých šesť týždňov oddychu mne osobne úplne stačilo," tvrdil Erik Vlček v prestávke funkčných

Jeho dvojička z lode Juraj Tarr si zaslúžený oddych spestril jeho obľúbeným hokejom. "Trikrát počas týždňa som chodil s hokejovou partiou hrávať na štadión do Nových Zámkov. Tam som sa dobre odreagoval od nášho športu... Ale už som zistil, že ja nemôžem prestať športovať. Celý život som bol v pohybe, musím v tom pokračovať," tvrdil Juraj Tarr, ktorý priznal, že prvé hodiny v posilňovni, na vode a na kanoistickom trenažéri dosť boleli. Ale už to má za sebou. Už sa teší na ďalšie životné výzvy. Tou najväčšou športovou výzvou v súčasnosti je dobre sa pripraviť na budúcoročný svetový šampionát v Miláne, na ktorom sa budú rozdávať miestenky na OH 2016 v Riu.

Diskusia k článku:

Anonym

Na testovaní Erika Vlčeka a Juraja Tarra v NŠC boli aj médiá

http://www.canoe.sk/index.php?go=aktuality&news=2761

„Novigradská partia“ hlási splnenie tréningového plánu

http://www.canoe.sk/index.php?go=aktuality&news=2762

Späť na zoznam aktualít
Slovenský pohár 2023
1. KOM
100,0%
1 266,50
2. UKB
76,6%
970,50
3. PIE
65,4%
828,00
4. NOV
60,6%
767,00
5. ŠAM
51,0%
645,50
Nedávne a najbližšie podujatia
SP II. Svetový pohár - šprint
24.05.2024 | Poznaň, POL
Medzinárodná regata juniorov/U23
24.05.2024 | Bratislava, Zemník
SP Svetový pohár - maratón
01.06.2024 | Brandenburg, GER
Pohár SNP
01.06.2024 | Piešťany, Váh-Slňava
KP juniori
08.06.2024 | Bratislava, Zemník
ME Majstrovstvá Európy - šprint seniori
13.06.2024 | Szeged, HUN
Veľká cena Komárna
15.06.2024 | Komárno, Stredisko kanoistiky Komárno
Trenčianska regata
22.06.2024 | Trenčín, Lodenica KK TTS
Tip od vás...
Ak ste narazili na zaujímavý článok alebo informácie, dajte nám o nich vedieť, radi ich spracujeme a následne uverejníme.