Víťazné anketové repete v piatich kategóriách.

V Bratislave vo štvrtok slávnostne vyhlásili výsledky ankety Slovenského zväzu rýchlostnej kanoistiky Kanoista roka 2009. S výnimkou kategórie kanoistov si vo všetkých zvyšných piatich kategóriách zopakovali minuloročné triumfy tí istí pretekári. Pozíciu najlepšieho kajakára obhájil Erik Vlček, najlepšou kajakárkou sa opäť stala Ivana Kmeťová, v kategórii juniorov neohrozene kraľuje Juraj Oršula, za najlepšieho maratónca vyhlásili Mariána Lachkoviča a posádkou roka sa stal mužský štvorkajak v zložení Richard Riszdorfer, Michal Riszdorfer, Erik Vlček a Juraj Tarr. Zmena nastala medzi kanoistami, kde sa novým víťazom ankety stal Ľubomír Hagara.

SITA, zs;ds | 17.12.2009 21:47:08

V kategórii kajakárov po šiesty raz v rade zvíťazil Erik Vlček. Na začiatku júna v pretekoch Svetového pohára v maďarskom Szegede v obnovenej premiére K4 po ôsmich rokoch na 200 m obsadil spoločne so svojimi partnermi v štvorkajaku štvrté miesto. Rovnako na prvej "nepódiovej" pozícii skončili na tých istých pretekoch Komárňania aj na 1000 m. O týždeň neskôr paradoxne neuspeli v domácej kvalifikácii na majstrovstvá Európy, a tak v nemeckom Brandenburgu štartovali iba na kilometri. V generálke na tento prvý vrchol sezóny potvrdil Erik Vlček aj svoje singlové kvality na Veľkej cene Komárna, kde na 500-metrovej trati zdolal práve svojich partnerov zo štvorkajaka. Z európskeho šampionátu si priviezol striebro, ktoré získal v K4 na 1000 m. Bola to jubilejná 30. medaila pre Slovensko v ére samostatnosti z ME, pre neho to bol štrnásty vzácny kov z kontinentálnych majstrovstiev v kariére (celková bilancia 10-4-0). Z augustových majstrovstiev sveta v kanadskom Dartmouthe sa vrátil so striebrom na 200 m a bronzom z kráľovského kilometra. V jeho vitríne mali poradové čísla 10 a 11 (celková bilancia 6-2-3).

Na tróne v kategórii kanoistov vystriedal Ľubomír Hagara po piatich rokoch kraľovania Mariána Ostrčila. Na majstrovstvách Európy reprezentoval na 200 m, kde skončil v B-finále druhý, a 500 m, kde v B-finále dopádloval na 3. pozícii. Na majstrovstvách Slovenska vo Zvolene triumfoval v C1 na 200 a 500 m, tretie zlato si vybojoval v C2 na 500 m spoločne s Jánom Kubicom. Na svetovom šampionáte v Dartmouthe skončil v C1 na 200 m siedmy, čo je jeho najlepší výsledok v kariére, na 500 m sa kvalifikoval do B-finále, v ktorom obsadil 6. miesto.

Kajakárkou roka sa po štvrtý raz v rade stala Ivana Kmeťová. Spolu s Martinou Kohlovou boli najúspešnejšími členkami slovenskej výpravy na ME v Brandenburgu, odkiaľ si priviezli dve medaily - striebornú z olympijskej päťstovky a bronzovú z dvojstovky. Na MS v Dartmouthe si spoločne vypádlovali bronz na 200 m. Nevyšlo im semifinále na 500 m, suverénny triumf v B-finále na tejto trati bol len slabou náplasťou na sklamanie, veď mali reálnu šancu na medailu. Dvadsaťpäťročná Nováčanka príjemne prekvapila aj v singli, keď na pretekoch Svetového pohára v českých Račiciach skončila na 500 m štvrtá. Medailu si spoločne s Kohlovou priviezli aj z pretekov SP v Poznani, kde štartovali aj na pre ne netradičnej trati 1000 m a skončili strieborné. Pozíciu slovenskej jednotky potvrdila Ivana Kmeťová okrem iného aj prvenstvami v singlových pretekoch na 200 m na Nováckej päťstovke, či na 500 m na Veľkej cene Komárna.

Marián Lachkovič obhájil svoje anketové prvenstvo z minulého roka. Na majstrovstvách Slovenska na dlhých tratiach v Novákoch zvíťazil v K1 mužov na 5000 m, neuveriteľne suverénny bol jeho triumf na majstrovstvách SR v maratóne v Trenčíne, kde mal pred strieborným Jurajom Dankom vyše osemnásťminútový náskok. Na záver sezóny si vybojoval zlato aj na Pohári Slávie UK a Hargašovom memoriáli.

V kategórii posádok anketové prvenstvo podľa očakávania získal mužský štvorkajak v zostave Richard a Michal Riszdorferovci, Erik Vlček a Juraj Tarr, ktorý aj v tomto roku potvrdil, že je skutočnou vlajkovou loďou slovenskej rýchlostnej kanoistiky. Z MS v Dartmouthe priviezol striebro z dvojstovky a bronz z kilometrovej trate, na ME skončil na 1000 m druhý, na 200 m, žiaľ, neštartoval. "Myslím si, že to bol úspešný rok. Vzhľadom na to, že sme ho poňali trochu viac oddychovo, vyťažili sme z jednotlivých pretekov celkom dobré výsledky. Mali sme tri štarty a získali tri medaily. V budúcom roku by sme sa chceli sústrediť na augustové majstrovstvá sveta," uviedol člen víťaznej posádky štvorkajaka Juraj Tarr.

Najúspešnejším juniorom sa rovnako ako vlani stal Juraj Oršula. Na MEJ v Poznani skončil v C1 na 500 m šiesty, na kilometri bol deviaty. Zo svetového šampionátu juniorov v Moskve si priviezol víťazstvo v B-finále C1 na 1000 m, na polovičnej trati skončil celkovo sedemnásty. Na medzinárodnej regate juniorov a pretekárov do 23 rokov v poľskom Bydgoszczi si vybojoval bronz na 1000 m. "Máme za sebou prvý rok nového olympijského cyklu, nemali sme taký široký záber ako možno po iné sezóny. Na Svetových pohároch nám to spočiatku až tak nešlo, ale neskôr na majstrovstvách Európy a sveta už najmä naša vlajková loď dosiahla výsledky, na ktoré sme u nich zvyknutí. Cením si, že náš štvorkajak od roku 2002 stále neopúšťa stupne víťazov a to zrejme málokto na svete dokázal. Samozrejme, vysokú latku výkonnosti si chceme udržať aj do budúcnosti," komentoval šéftréner reprezentácie Pavol Blaho.

Výsledky ankety Kanoista roka 2009 podľa kategórií:

Kajakár roka: 1. Erik Vlček (ŠKP Bratislava) 127 bodov, 2. Peter Gelle (Dukla Trenčín) 92, 3. Michal Riszdorfer (ŠKP Bratislava) 78

kanoista roka: 1. Ľubomír Hagara (Dukla Trenčín) 63, 2. Matej Rusnák (ŠKP Bratislava) 59, 3. Marián Ostrčil (UK Bratislava) 36

kajakárka roka: 1. Ivana Kmeťová (DAK Kiaba KRK Nováky) 79, 2. Martina Kohlová (UK Bratidslava) 54, 3. Simona Šamková (Piešťany) 21

junior roka: 1. Juraj Oršula 62, 2. Miroslav Zaťko (DAK Kiaba KRK Nováky) 37, 3. Marek Krajčovič (Inter Bratislava) 21

maratónec roka: 1. Marián Lachkovič (UK Bratislava) 65

posádka roka: 1. K4 mužov (Richard Riszdorfer, Michal Riszdorfer, Erik Vlček, Juraj Tarr - všetci ŠKP Bratislava) 85

Diskusia k článku:

Anonym

O odbornosti autora článku nebudem uvažovať, no náš nesporne najlepší maratónec zvíťazil na M SR ktoré sa konali v Piešťanoch a nie v Trenčíne s náskokom vyše osem minút a nie osemnásť. Malé nezrovnalosti, však?