V Szegede slovenské lode najlepšie v B-finále K4 500 m, Mládková 9. v K1 200 m

Slovenské lode ovládli B-finále disciplíny K4 500 m na úvodných pretekoch Svetového pohára 2018 v rýchlostnej kanoistike v maďarskom Szegede.

SITA, ds | 20.05.2018 23:24:36

Zvíťazila štvorica Adam Botek Milan Fraňa, Csaba Zalka, Samuel Baláž (1:19,627 min) len veľmi tesne pred skúsenejším kvartetom Peter Gelle Erik Vlček Juraj Tarr Tibor Linka (1:19,638). Znamená to, že Slováci obsadili celkové desiate a jedenáste miesto. A-finále olympijských "káštvoriek" sa skončilo triumfom Španielov (1:18,002) pred dvoma posádkami Maďarska.

"Nehovoril by som o nejakom veľkom prekvapení či šoku. Naši mladí rýchlostní kanoisti majú veľmi dobrú výkonnosť a vo svojej kategórii do 23 rokov by mohli dosiahnuť pekné výsledky na ME či MS. Výkon kvarteta sa z jazdy na jazdu zlepšoval. Čo sa týka ,,starých´, nečakali sme nejaký veľký výsledok, keďže sa necítia v lodi komfortne a stále sa hľadajú. Oproti iným posádkam však mali minimum času, aby si to spolu vyskúšali a rozjazdili sa. Myslím si, že z tohto pohľadu bolo ich vystúpenie slušné. V Duisburgu na II. Svetgovom pohári vyskúšame kvarteto v inom zložení a potom sa budeme rozhodovať, v akej zostave pošleme posádku na majstrovstvá Európy. Toto obdobie považujem, čo sa týka káštvorky, za experimentálne, po ktorom by sa mala vyprofilovať najlepšia posádka s výhľadom na olympiádu," komentoval športový riaditeľ sekcie hladkých vôd Slovenskej kanoistiky Filip Petrla na webe canoe.sk.

V nedeľňajšom programe sa spomedzi Slovákov v A-finále predstavili aj kajakárky Ivana Mládková a Marianna Petrušová. Skúsená Mládková v K1 200 m skončila na poslednom 9. mieste. Zvíťazila Dánka Emma Aastrand Jörgensenová. Na dlhej trati K1 5000 m Marianna Petrušová finišovala ako deviata. Zvíťazila Maďarka Vanda Kiszliová. V B-finále sa predstavili kanoista Matej Rusnák a kajakár Gábor Jakubík. Rusnák skončil v C1 500 m štvrtý, čiže celkovo trinásty a rovnako pochodil aj Jakubík v K1 500 m.

Výsledky - SP v rýchlostnej kanoistike - Szeged (Maď.) - nedeľa - Slováci:

MUŽI
K4 500 m - B-finále: 1. (10.) Slovensko II (Adam Botek Milan Fraňa, Csaba Zalka, Samo Baláž) 1:19:627 min, 2. (11.) Slovensko I (Peter Gelle Erik Vlček Juraj Tarr Tibor Linka) 1:19,638, 3. Austrália 1:21,054. A-finále: 1. Španielsko (Rodrigo Germade, Marcus Walz, Cristian Toro, Saúl Craviotto) 1:18,002, 2. Maďarsko II 1:18,291, 3. Maďarsko I 1:18,430.

K1 200 m - C-finále: 1. (19,) Chrisjan Coetzee (JAR) 35,265,...4. (22.) Ľubomír Beňo (SR) 35,726. A-finále: 1. Jevgenij Lukancov (Rus.) 33,844

K1 500 m - B-finále: 1. (10.) Roman Anoškin (Rus.) 1:37,464,...4. (13.) Gábor Jakubík (SR) 1:38,814

C1 500 m - B-finále: 1. (10.) Balázs Kiss (Maď.) 1:48,639,... 4. (13.) Matej Rusnák (SR) 1:50,506

ŽENY
K1 200 m - A-finále: 1. Emma Aastrand Jörgensenová (Dán.) 38,918,...9. Ivana Mládková (SR) 40,418

K1 5000 m: 1. Vanda Kiszliová (Maď.) 22:13,380 min,... 9. Marianna Petrušová (SR) 23:52,647.

V Szegede slovenské lode najlepšie v B-finále K4 500 m, Mládková 9. v K1 200 m“.