V roku 2011 v SR bolo 16 porušení antidopingových pravidiel

Antidopingová agentúra Slovenskej republiky (ADA SR) zaznamenala v roku 2011 celkovo 16 porušení antidopingových pravidiel, ako pozitívnych napokon vyhodnotila päť. V ďalších prípadoch išlo o nepriaznivé analytické nálezy, po ďalšom skúmaní ich ADA SR uzavrela bez ďalšieho trestu športovcov. Komisári ADA SR testovali počas minulého roka slovenských i zahraničných športovcov, pri dvoch kontrolách sa zistilo porušenie antidopingových pravidiel u švajčiarskeho hokejistu počas majstrovstiev sveta 2011 v Bratislave a v Košiciach, testom neprešli tiež jeden zahraničný cyklista či šermiar.

SITA, pp;mj | 01.02.2012 20:36:55

K porušeniam antidopingových pravidiel prišlo u športovcov v rýchlostnej kanoistike, futbale, karate, streľbe, cyklistike, šerme, u dvoch vo vzpieraní a dostihoch a u šiestich v hokeji. "Jeden prípad vo vzpieraní je ešte neuzavretý. U športovca sme zistili zvýšenú hodnotu pomeru testosterónu a epitestosterónu. V súčasnosti sa podrobuje polročnému sledovaniu, po ktorom hodnoty porovnáme z hľadiska možného previnenia,“ uviedol riaditeľ ADA SR Miroslav Motyčík.

Komisári Antidopingovej agentúry Slovenskej republiky vykonali v roku 2011 celkovo 827 dopingových testov. Kontroly sa týkali zástupcov 44 športov, z testovaných bolo 604 Slovákov a 223 cudzincov. Súťažných kontrol bolo 717, zvyšok mimosúťažných. V roku 2012 by malo prísť k zmene pomeru súťažných a mimosúťažných kontrol, tento rok ho ovplyvnili majstrovstvá sveta v hokeji, finále volejbalovej Európskej ligy, cyklistické preteky Okolo Slovenska, dostihové mítingy i ďalšie veľké podujatia na Slovensku.

Zo slovenských športovcov porušili dopingové predpisy futbalista Branislav Obžera (pozitívny test na hormonálne antagonisty a modulátory), vzpierač Richard Tkáč (anabolický steroid boldenon/androsterón) a hokejisti Marcel Šterbák, Samir Saliji a Lukáš Bohunický (všetci metyl-2-hexamín). Obžera napokon vyviazol z prípadu pokarhaním, hokejisti dostali v pondelok ročný trest zákazu činnosti a prípadom Richarda Tkáča sa zaoberá Medzinárodná vzpieračská federácia. Tkáčovi hrozí až štvorročný trest, vzhľadom na okolnosti by však mohol podľa riaditeľa ADA SR Miroslava Motyčíka dostať polovičný dvojročný dištanc.

ADA SR vstúpila v roku 2010 do systému ADAMS, čo je centralizovaný systém s údajmi o športovcoch zapojených do antidopingového programu v súčinnosti s antidopingovým kódexom Svetovej antidopingovej agentúry. Systém ADAMS má tri úrovne - medzinárodnú, národnú a základnú. ADA SR spravuje národnú a základnú úroveň registra. Momentálne podľa informácií projektového manažéra ADA SR Jána Dojčana je v medzinárodnom registri, ktorý spravujú medzinárodné športové federácie, 26 Slovákov, v národnom 283 športovcov a v základnom 493 športovcov zo 40 zväzov. "Športové zväzy majú povinnosť v individuálnych športoch zaradiť do národného registra športovcov, ktorí skončili na majstrovstvách sveta, Európy alebo vo Svetovom pohári do 20. miesta a boli v prvej tretine výsledkovej listiny. V národnom registri sú aj športovci, ktorí prekonali svetový alebo európsky rekord, členovia Slovenského olympijského top tímu a Juniorského olympijského tímu, členovia rezortných stredísk a športovci, ktorí si vybojovali účasť na olympijských a paralympijských hrách," informoval Ján Dojčan.

ADA SR spolupracuje so Slovenským olympijským výborom pri testovaní adeptov na účasť na olympijských hrách v Londýne 2012. "S SOV sme sa dohodli, aby nedával športovcom podmienku dvoch kontrol pred olympijskými hrami, ktorá sa dá štandardne naplniť, ale aj nenaplniť. V súlade s pravidlami Medzinárodného olympijského výboru bude do olympijského tímu zaradený športovec, ktorý bol testovaný v období pol roka pred hrami. Môžu ho testovať doma i v zahraničí," informoval Miroslav Motyčík.

Boj proti dopingu previazalo Ministerstvo školstva SR so systémom financovania národných športových zväzov prostredníctvom zmlúv na rok 2012. Akékoľvek porušenie antidopingovej regulácie sa môže spájať so zastavením alebo krátením štátnych finančných dotácií. "Prijímateľ dotácie by mal hneď Antidopingovú agentúru alebo ministerstvo informovať o porušení pravidiel. Nemalo by sa stávať už to, čo v minulosti, že aj keď informácia už bola na Slovensku, my sme ju oficiálne nemali. Rovnako aj organizátori podujatí so štátnou podporou musia dodržiavať všetky podmienky boja proti dopingu. Ak sa to nestane, pôjde o porušenie finančnej disciplíny,“ uviedol riaditeľ sekcie športu MŠVVaŠ SR Ladislav Križan.

Diskusia k článku:

Anonym

Iné podronosti ani meno, alebo mená a ani druh porušenia neboli nikomu z kanoistického prostredia zverejnené.

Anonym

Tak ako to bolo s tym dopingom ? Preco nik doposial nedal ziadne vysvetlenie k informacii p. Motycika je asi jasne - niekto by sa musel neprijemne citit .... A to by nebolo spravne - radsej si pockame na vacsii prehresok a to potom VSETCI odsudime. Naco sa zaoberat len s takymi prkotinami. No ako zasejeme taku urodu mozme cakat. Uz treba len popolievat.

Anonym

Gratulujem organizátorom MSR v ťahaní na trenažéroch. Opäť je zmenené miesto preteku ? A to bez upozornenia, asi aby prišlo ešte menej účastníkov. Najprv Mladosť, potom Elán a teraz znovu Mladosť. Žeby to bolo v dôsledku vysokej hladiny vody ? :-)) Ste ozaj organizátori NUMBER ONE ...

Anonym

A koho sa chceš pýtať na zväzovej stránke? Vlastné zápisnice nie sú schopní zverejňovať skôr ako za štvrťroka, tak načo ich zaťažovať. Aj tak by si sa dozvedel, že všetko podstatné už zverejnili - jedine keby sa "zbláznili" a venovali sa aj "zbytočnostiam" . Tí resp. ten čo to kočíruje už iný nebude .

Anonym

http://abysportnebolel.sk/

Anonym

Hádam po dlhšom období sa na CANOE.SK objavil veľmi pozoruhodný názor z pera Ing. Miroslava Haviara. V článku KAM SA PONÁHĽAME sa zaoberá našimi cieľmi a výchovou mlade pri príprave seniorov /http://www.canoe.sk/index.php?go=aktuality&news=1898/. V tejto súvislosti si môžeme pripomenúť nielen prehrešky v tréningu, motivácii, strave a výžive, ale vo mne rezonuje i vypísanie mládežnickych kategórii na MSR v ťahaní na trenažéri. Viesť mládež k súťaživosti je rozhodne správne. Len či je táto disciplína vhodná i pre kategórie mlade, ktorá len začína zvládať finesy techniky? Pri pohľade na mnohých starších pretekárov v minulých ročníkoch "trenažéra" sa mi vynárajú kŕčovitá snaha za každú cenu "dopádlovať" do cieľa. A práve u nastupujúcej generácie navodzovať potrebu pádlovať za každú cenu do víťazného konca prináša obrovské chyby v technike. Žiaľ miesto cibrenia citu sa presadzuje najmä hrubá sila. A vo veku keď sa každá chyba vštepuje priam rýchlosťou chrípkového víru. Okrem toho sú to deti, ktoré dozrievajú a rastú ako z vody, neviem, ale čo by na to riekli detskí lekári - ortopédi? Krivé chrbtice, poškodené zdravie mnohých "úspešných" detí nás varujú dostatočne. Dajme deťom radšej vhodnejšiu prípravu do pretekov a nelámme ich techniku a zdravie na trenažérových pretekoch. Je iné využiť trenažér v príprave, nácviku s cieľom zvládať techniku a iné je "lámať" rekordy v rýchlosti.

I tohtoročné prihlášky seniorov niečo naznačujú. A vraciam sa opäť k názoru Ing. M. Haviara z citovaného článku :" Nechcem týmto vyháňať našich najmenších z lodeníc. Len si myslím, že by sme sa mali pri ich výchove viac zamerať na všeobecný rozvoj, napr. hry a turistiku, ako na ich pretekanie." Ozaj na zamyslenie nezodpovedných zodpovedných.....

Anonym

Hmmm, no predsa je cudne, aby sme sa dozvedeli len to co sa spytame na zvazovej stranke. Hlavne vtedy, ked by sme info mali dostat automaticky bez opytania. Taky zvaz ako ho mame je nanic !!!

Anonym

mas moznost sa spytat na zvazovej stranke. co cakas... ?

Anonym

Zrejme ty co porusily zivotospravu a pouzily zakazane latky dostaly STOP na par zimnych mesiacov,takze ich mena sa asi ani nedozvieme kedze na jar uz budu opat ,,cisty,, jak lalia.

Anonym

SZRK by mal urcite k tomuto clanku zaujat stanovisko , informovat minimalne na zvazovej stranke , koho sa uvedena vec tyka a ake bolo previnenie dotycnych osob. Ale nas zvaz zasadne nikdy neinformuje o dolezitych veciach ( vzdy sa to potrebne a dolezite dozvie len par vyvolenych ).

Anonym

A je to tu GORILA sa zacina objavovat aj medzi sportovcami a funkcionarmi!!!!!!!!!!

Anonym

Priklanam s k potrebe ozrejmit porusenie dopingových pravidiel vo vsetkych pripadoch. Je pravda. ze citovany material nie je z pramena SZRK, ale pokial je to pravda, co uviedol riaditeľ ADA SR Miroslav Motyčík, tak je priam povinnostou konkretizovat a vyvodit zaávery na pode porusovatelov. A to je v tomto pripade i obec rychlostnych kanoistov. Dakujem za promptne info.

Anonym

"K porušeniam antidopingových pravidiel prišlo u športovcov v RÝCHLOSTNEJ KANOISTIKE, futbale, karate, streľbe, cyklistike, šerme, u dvoch vo vzpieraní a dostihoch a u šiestich v hokeji."

..prečo sa tu nepíše aj čo konkrétne sa zistilo v rýchlostnej kanoistike??? koho to bol prešlap a aké sú následky? ..nech naša mládež vidí realitu a nech je to strašiak pre ostatních ktorí berú viacej doplnkov ako je potrebné.. a nie len doplnkov, hm? Že sú vypísané mená hokejistov je pekné ale už keď je nejaké zistenie v kanoistike, konkrétne rýchlostnej, prečo ho schovávate? ..ved s väčším pritiahnutím za vlasy je toto vlastne podpora dopingu v rýchlostnej kanoistike, kedže na jednej strane áno, v kanoistike došlo k porušeniu pravidiel o dopingu (čo môže znamenať všeličo, vyhýbanie sa kontrole, manipulácia so vzorkami, či doping samotný,..) na strane druhej strane to ticho ide pod koberec bez konkrétností a následkov. Zamyslite sa, ďakujem

Anonym

Kontrola je jedna stranka boja proti dopingu. Tu dolezitejsiu nejak zanedbavame, a to je vychova zamerana nielen na vykon ale najma "cistotu" sportovania. Spoliehame sa na rozne vyzivove "doplnky" a nevenujeme pozornost spravnej skladbe stravy. A to je len krok k pouzivaniu i nedolvolenych resp. zakazanych prostriedkov. Ktori z pretekarov, najma mladeznickych boli oboznameni dostatocne s obsahom a zlozenim "sypaciek" odporucanych alebo podkytovanych v niektorych oddieloch resp. reprezentaciou? A dostavaju ich viac ako je vhodne ....

bezdopingova napriek svalom :D

Aký má význam doping ??? podla mna j to len úbohý podvod !! to je ale pocit uspechu ked vie ta dotyčna osoba že čo je vo veci!! moj nazor je aby sa určite osoby nad sebou zamysleli a začali na sebe radšej poctivo pracovat !! :)

Späť na zoznam aktualít
Slovenský pohár 2023
1. KOM
100,0%
1 266,50
2. UKB
76,6%
970,50
3. PIE
65,4%
828,00
4. NOV
60,6%
767,00
5. ŠAM
51,0%
645,50
Nedávne a najbližšie podujatia
SP II. Svetový pohár - šprint
24.05.2024 | Poznaň, POL
Medzinárodná regata juniorov/U23
24.05.2024 | Bratislava, Zemník
SP Svetový pohár - maratón
01.06.2024 | Brandenburg, GER
Pohár SNP
01.06.2024 | Piešťany, Váh-Slňava
KP juniori
08.06.2024 | Bratislava, Zemník
ME Majstrovstvá Európy - šprint seniori
13.06.2024 | Szeged, HUN
Veľká cena Komárna
15.06.2024 | Komárno, Stredisko kanoistiky Komárno
Trenčianska regata
22.06.2024 | Trenčín, Lodenica KK TTS
Tip od vás...
Ak ste narazili na zaujímavý článok alebo informácie, dajte nám o nich vedieť, radi ich spracujeme a následne uverejníme.