V K4 striedanie - M. Riszdorfera nahradí Jakubík

Historicky najúspešnejší slovenský rýchlostný kanoista Michal Riszdorfer vypadol zo zostavy K4 mužov pre preteky II. kola Svetového pohára, ktoré sa koncom mája uskutočnia v nemeckom Duisburgu. Práve na týchto pretekoch mala podľa pôvodného plánu potvrdiť zostava Richard Riszdorfer, Michal Riszdsorfer, Erik Vlček a Juraj Tarr, že je kvalitne pripravená na boj o olympijský úspech v Londýne. V takomto zložení si totiž vlani na majstrovstvách sveta vypádlovali miestenku na Hry XXX. olympiády a podľa kritérií Slovenského zväzu rýchlostnej kanoistiky (SZRK) mali na pretekoch SP dokázať, že majú na to, aby rovnocenne bojovali so svetovou elitou o najvyššie méty.

SITA, zs;pp | 04.05.2012 20:41:47

„V minulotýždňových kvalifikačných pretekoch v Račiciach Michal Riszdorfer neuspel. V semifinále K1 na 1000 m skončil až piaty, čo by preňho znamenalo účasť iba v B-finále, teda boj o konečné desiate až osemnáste miesto. Navyše pri vážení jeho lode po pretekoch sa zistilo, že je o pätnásť dekagramov ľahšia, ako povoľujú pravidlá a bol diskvalifikovaný. Prvé tri miesta v A-finále obsadili Tarr, Vlček a Richard Riszdorfer, o ich nominácii teda nebolo pochýb. Michal Riszdorfer však nepotvrdil, že do zostavy patrí,“ vysvetľoval v rozhovore pre SITA generálny sekretár SZRK Boris Bergendi.

Dvojnásobný olympijský medailista, osemnásobný majster sveta a jedenásťnásobný majster Európy Michal Riszdorfer teda musel uvoľniť svoje miesto v lodi. SZRK sa rozhodlo posadiť k triu skúsených borcov 22-ročného Gábora Jakubíka. Ten v Račiciach v K1 mužov na 1000 m skončil piaty. Štvrtý Martin Jankovec totiž bude bojovať o miestenku do Londýna v kajakárskom singli na kilometri.

Pre 35-ročného Michala Riszdorfera ešte bliká iskierka nádeje štartovať v britskej metropole. Ak sa štvorkajaku v novom zložení nebude v Duisburgu dariť, prídu na začiatku júna na rad ďalšie interné kvalifikačné preteky. V nich bude mať šancu ukázať, že výbuch na začiatku mája bol len malým vybočením z jeho excelentnej kariéry.

Diskusia k článku:

Anonym

http://sport.sme.sk/diskusie/1995403/1/Riszdorfer-z-kajaka-vypadol-Zatial.html

Anonym

Ajhľa, zažiadalo sa niekomu spravodlivosti. K tomu asi toľko - kvôli požiadavke na regulárnosť podmienok sa chodí do Račíc. Táto podmienka zaznievala z Komárna, avšak na štarte v jednotlivých kategóriach sme mali biedne zastúpenie. Aký význam mali tieto "kvalifikáče" keď v kiláku K4 bola pustená na trať jedna jediná K4 a zašla čas slabého singlistu. To vtedy bolo normálne? Je čas na poriadok, ale ani to ako prebieha tohtoročná kvalifikácia nevzbudzuje dôveru a nádej v spravodlivejšie postupy. Platí hádam v celom svete jedno porekadlo - mečom bojuješ a mečom padneš. Skrátka - bratia si zožali to čo zasiali. Je to nemilé , ale život je niekdy krutý. Veď keby aspoň budúce generácie vyrastali v regulárnosti a žičlivosti. Je čas na poučenie sa a nie na hľadanie nepriateľov.Na tom, že sa niektorí jednotlivci vyčlenili z radov slovenských rýchlostných kanoistov /neúčasť a neúcta voči slovenským vrcholovým podujatiam/ je i podpis viacerých i súčasných funkcionárov. A práve tí ostávajú tíško v pozadí ....

Ánooo

Nik ale nepovedal, že keď bude Mišo piaty tak vypadne zo štyrky. Lenže on bol piaty v semifinále a na to aby absolvoval so cťou jazdu v B-finále nemal, bolo by to podradné pre jeho "úroveň", radšej sa nechal diskvalifikovať. Podľa mojho názoru trápne a maximálne nešportové. Toto je gesto športovca čo ide našej mládeži príkladom?

Čo sa týka výberu jednotlivcov do K4 tak myslím, že individuálna výkonnosť je dôležitá, aj ked nie sopercentne limitujúca, ale ked je v individuálnej výkonnosti prepad môže hovoriť kto chce-čo chce ale zákonite sa to odrazí aj na výkone posádkovej lode. Z tohto pohľadu to dobre robia "bratia" v Česku, skladajú štyrák z prvej šestky na kvalifikáči. Skúšajú všetky varianty najoptimálnejšiu posádku pošlú na šampionát. Vyzerá že to má relatívny úspech a je to určite športovejšie ako vopred "zabetónovaná" posádka ktorá sa zmení iba ak sa chce jej samotnej, niekoho vyradiť a la Baču, neskôr Erbana. Kuriozitou je že teraz z nej vypadol ten čo to celé odštartoval-sériu vyhadzovov :) Ako sa vraví, na každého raz dojde.. otázkou teraz ostáva ako zostaviť čo najlepšiu posádku na OH 2012

Roman

Vyberať do posádky K2 a K4 najlepších singlistov, je podľa mňa asi taká debilina ako keď Rusi postavili na OH v hokeji tím zo svojich najväčších hviezd a divili sa, že vypadli vo štvrťfinále

Anonym

I prehry treba brat sportovo. A ked vyhras tak sa vrat ....Musi sa ale povedat, ze dlhe roky sa nik z K4 nemusel v singlovom rozstrele pobit o miestenku v lodi. Vzdy to boli skor rozne "tahy".

Anonym

nebudú a ani nemôžu byť štvrtí a basta houk :-)

Anonym

Rozhodne sa okolo posádky K4 točí veľký záujem. I vďaka ich úspechom v poslednom zložení. Nie celkom transparentné nominácie /a to platí i pre úspešnú posádku s bratmi Riszdorferovcami/ však akoby nemali konca kraja. Každý tušil, že sa blíži čas konfrontácie výkonnosti a z nej vyplývajúce dôsledky. Na nominácie podobné iným športom sme v tomto odvetví akosi pozabudli. A že to nevieme sme sa presvedčili i v tomto poslednom prípade. Stanoviť jasné spravodlivé pravidlá a na ich základe aj rozhodovať je ním stíle vzdialené. Je jasné, že výkonnosť má kolísavú resp. i programovanú tendenciu. Konkurencia prináša nielen súpajúcu kvalitu, ale i nervozitu a s ňou netrpezlivosť. Práve tá v poslednom rozhodovaní chýbala. Michalove výsledky z Račíc neboli ideálne rovnako ako jeho nepochopiteľná diskvalifikácia /tá je neospravedlniteľná/. Otvára sa tu príležitosť nastupujúcej generácie a tu vidno našu nekoncepčnosť prípravy. Pretože sme si nedokázali v priamom konkurenčnom prostredí vytvárať rovnocennú zálohu s primeranými skúsenosťami. Robiť to v olympijskom roku to nie je ozaj ideálne - takýto postup mal prísť podstatne skôr. A hlasy volajúce po otvorenejšom spôsobe prípravy a zrušenie "imunity" tu zaznievali roky. Za dnešný stav si môžeme "gratulovať" a nemal by sa už opakovať. Lobizmus je cítiť i v tomto prípade - ovšem nik ho nechce pripustiť. Nie je to správna a schodná cesta zvyšovania kvality vzťahov a výkonnosti. Lepší majú mať v každom prípade prednosť ...

Anonym

Je to obrovská škoda, že sa nepočkalo do duisburgu myslím si, že nebolo potrebné tak sa ponáhľať s výmenou. Všetko by sa v kľude a v pohode vyriešilo s chladnou hlavou a bez zbytočného nervovania všetkých okolo. Mišo aj Ricsi by si zaslúžili rozhodnúť sa sami su najskúsenejší a určite by sa rozhodli tak aby bolo dobre

Anonym

http://sport.cas.sk/clanok/222921/bratia-riszdorferovci-koncia-v-k4-do-londyna-nepojdu.html

ivan sýkora

Z kvalitnej konkurencie vyrastie nová kvalita, platí to v živote aj v športe! Len tak ma napadlo, že čo bude, ak K4 skončí v Duisburgu na 4.mieste?, keď si čítam info z canoe.sk:

"Ak novozložená loď s Jakubíkom skončí v Duisburgu na stupni víťazov, na zasadnutí prezídia SZRK sa budem zasadzovať o to, aby v tejto zostave išla aj do Londýna. Ak chalani skončia na 5. alebo 6. mieste, o zložení K4 sa definitívne rozhodne až na druhej internej kvalifikácii 5.-6. júna a tam budú mať možnosť zabojovať o Londýn Mišo Riszdorfer i majster sveta v K2 na 1000 m Peter Gelle," dodal Petriska.

DRŽÍM VŠETKÝM PALCE už teraz na kvalifikácii v POZNANI, mám radosť že do súbojov o miestenky na OH do Londýna zasiahnu mnohí z tých, s ktorými som o tom kedysi robil rozhovory! Na OH sa pozriem aj osobne ako divák, ale lístky mám len na vodný slalom (tam je tiež krutá národná vyraďovačka!) a 1x na atletiku. Verím, že to bude krásny zážitok! Kanoistiku si pozriem v TV, tak nech sa tam prebojuje čo najviac lodí! Držte sa!

Anonym

http://www.canoe.sk/index.php?go=aktuality&news=1932

Späť na zoznam aktualít
Slovenský pohár 2024
1. KOM
100,0%
512,50
2. ŠAM
61,8%
316,50
3. PIE
56,7%
290,50
4. NOV
54,0%
276,50
5. ŠKP
42,9%
220,00
Nedávne a najbližšie podujatia
ME Majstrovstvá Európy - šprint seniori
13.06.2024 | Szeged, HUN
SP Veľká cena Komárna
15.06.2024 | Komárno, Stredisko kanoistiky Komárno
SP Trenčianska regata
22.06.2024 | Trenčín, Lodenica KK TTS
ME Majstrovstvá Európy - šprint juniori U23
27.06.2024 | Bratislava, SVK
SP Novácka päťstovka
06.07.2024 | Nováky, Jazero
MS Majstrovstvá sveta - šprint veteráni
12.07.2024 | Plovdiv, POL
SP Pohár Interu
13.07.2024 | Bratislava, Zemník
SP Samaria Cup & Memoriál V. Gálisa
20.07.2024 | Šamorín, Jazero Lagúna
Tip od vás...
Ak ste narazili na zaujímavý článok alebo informácie, dajte nám o nich vedieť, radi ich spracujeme a následne uverejníme.
Novácka päťstovka
Slovenská kanoistika
Mesto Nováky
Ministerstvo financií Slovenskej republiky
Trenčiansky samosprávny kraj
VOP Nováky, a. s.
NyNa
Športové centrum polície
SMH s.r.o.
Martin Baluch BAJO
Andrea Oršulová & Partners s. r. o.
Noving Nováky
TH STAV s.r.o.
BOZPO, s.r.o.
Askew s. r. o.
Carcoustics Slovakia Nováky s.r.o.
Innovatrics s.r.o.
Fingera.sk | Dochádzkový, prístupový a stravovací systém s 99,98% presnosťou
PRESPOR spol. s r.o.
pewag slovakia s.r.o.
FINAL - CD spol. s r. o.
KINET - internet a televízia
Vepos Nováky
Miroslav Mičo - KAMEŇ
BEZAM SK, s. r. o.