V C1 Martikánovo zlato.

Slovenský reprezentant Michal Martikán si vo svojom domovskom Areáli vodného slalomu Ondreja Cibáka v Liptovskom Mikuláši vybojoval v C1 prvý titul majstra Európy v pretekoch jednotlivcov v kariére. Bolo to posledné zlato, ktoré mu v jeho zbierke doteraz chýbalo. Olympijský víťaz z Atlanty 1996 a päťnásobný majster sveta triumfoval najmä vďaka fantastickej druhej jazde, po semifinálovom kole bol až piaty. "Pokazil som prvú jazdu a vedel som, že musím vo finále dobiehať stratu. Podarilo sa mi to, je to skvelý pocit. Boli to obrovské nervy až do konca. Čakanie v cieli na výsledky mojich súperov, ktorí štartovali až za mnou, bolo nekonečné, ale oplatilo sa," už s úsmevom vravel spokojný nový majster Európy. Vo finále totiž štartoval ako šiesty a musel čakať, ako pôjdu štyria slalomári, ktorí v prvom kole zajazdili rýchlejší čas. "Ani druhá jazda nebola bezchybná, ale bola dobrá. Som rád, že to prišlo v pravú chvíľu. Priznávam, tlak na mňa bol obrovský, po nie celkom vydarenej prvej jazde sa to ešte zvýšilo. Urobil som si to však sám," pokračoval 28-ročný rodák z Liptovského Mikuláša. Martikán zajazdil aj v semifinále absolútne najrýchlejší čas, ale 4 trestné sekundy za dva dotyky bránky ho stáli líderskú pozíciu. Najmä nepochopiteľný náraz do pravej tyčky na relatívne jednoduchej 2. bránke ho môže mrzieť. Na víťaza prvej jazdy Francúza Pierrea Labarella však vtedy strácal iba 1,69 s, odstupy boli teda minimálne. Vo finále dokázal z času prvej jazdy ešte takmer sekundu skresať a hlavne zašiel čisto, bez jediného dotyku bránky. Jeho odstup od nakoniec strieborného Labarella v súčte časov bol 3,34 s. Bronz si vybojoval Grék Christos Tsakmakis.

SITA, zs, pp | 16.06.2007 15:26:39

Druhý slovenský reprezentant Juraj Minčík skončil siedmy. V porovnaní s minuloročným 19. miestom teda výrazný posun vyššie. Od spokojnosti mal však ďaleko. "Nebudem skrývať, že som chcel medailu. Cítil som, že formu mám. A okrem toho - sme doma. Ale bohužiaľ, na stupeň víťazov to nestačilo. Veľmi mi je ľúto dotyku bránky vo finále, mohol som byť ešte vyššie," otvorene vravel po dojazde do cieľa. Priznal, že vo finále sa snažil ísť na hranici rizika, pretože iba to ho mohlo posunúť na vytúženú medailu. "V jedenástej bránke som špičkou lode trafil tyčku. Chcel som ísť čo najbližšie k bránke a nevyšlo mi to. Bol to ťuk, aký sa vyskytne raz za čas. Myslím, že keby som to desaťkrát skúšal takto trafiť, tak mi to nevyjde ani raz," uzavrel Juraj Minčík.

Tretí Slovák v 40-člennom štartovom poli Matej Beňuš skončil v semifinále pätnásty a do desaťčlenného finále nepostúpil. "Prvá polovica trate bola veľmi dobrá, ale potom som urobil hrubú chybu, narazil som špičkou lode do bránky a to ma stálo postup do finále. Všetci veľkí favoriti pokazili a ja tiež. Som veľmi sklamaný, trúfal som si na oveľa lepšie umiestnenie. Mojím hlavným cieľom bolo finále, nevyšlo mi to. Verím, že na blížiacich sa pretekoch Svetového pohára to bude pre mňa lepšie," zhodnotil svoj semifinálový pokus Matej Beňuš.

Senzáciou pretekov C1 bolo vypadnutie obhajcu titulu majstra starého kontinentu z minuloročného šampionátu v L´Argentiére La Bessée, dvojnásobného olympijského víťaza Francúza Tonyho Estangueta, ktorý v semifinále skončil až na 24. mieste.

V kategórii kajakárok vyšlo Slovensko medailovo naprázdno. Jana Dukátová, ktorá po semifinále viedla, druhú jazdu nezvládla a v súčte časov z oboch kôl klesla na 4. miesto. Od vzácneho kovu ju delilo 0,07 s. "Čo sa k tomu dá povedať?," vravela vynášajúc kajak z vody a zadržiavajúc slzy sklamania. "Prvá polovica finálovej jazdy bola výborná, potom sa to však na mňa zosypalo. Jedenástu bránku som podbehla a ešte som ju aj ťukla. Zbytočne som tam stratila čas aj sily. Potom som chcela stratu dobehnúť, ale proti bola aj voda, zavrela ma v najnevhodnejšej chvíli. Asi som aj ja tlačila do toho viac, ako bolo potrebné. Na štarte som vôbec nebola nervózna, vedela som, že mi stačí ísť štandard a je to moje," pokračovala Jana Dukátová. Jej sebavedomie mohlo vyplývať aj z toho, že v oboch kvalifikačných jazdách i v semifinálovom kole zajazdila suverénne najrýchlejší čas. V semifinále však na poslednej bránke zavadila pravým pádlom o tyčku a boli z toho dve trestné sekundy, ktoré jej náskok pred súperkami zredukovali. "Začala som finišovať, už som sa videla v cieli. Stačila chvíľková strata koncentrácie a už to bolo," vysvetľovala svoju školácku chybu úradujúca majsterka sveta z minuloročného šampionátu v Prahe. "Ešte raz opakujem, je to obrovská škoda. Druhá polovica finálovej jazdy zmarila všetko dobré, čo som predtým urobila," zakončila Jana Dukátová.

Obhajkyňa zlata z minuloročného šampionátu Elena Kaliská nemala svoj deň. Po semifinále bola "až" siedma a ani túto pozíciu si vo finále neudržala - klesla o jeden stupienok na konečné ôsme miesto. "Samozrejme, že som sklamaná. Určite všetci očakávali odo mňa lepší výsledok. Je to šport. Na druhej strane som rada, že konkurencia rastie," snažila sa nájsť aspoň čosi pozitívne olympijská víťazka z Atén 2004 a majsterka sveta z Penrithu 2005 a hneď sa aj snažila analyzovať príčiny tohto výsledku: "V prvej jazde som dvakrát ťukla bránku, bola som nervózna. V druhej som mala dokonca tri dotyky a to je veľa. Je pravda, že to trochu ovplyvnil silný vietor, ktorý sa spustil akurát cez finále, ale na to sa nechcem vyhovárať. Fúkalo nám všetkým. Určite veľa záležalo od športového šťastia."

Smolu mala tretia Slovenka v 30-člennom štartovom poli Gabriela Stacherová, ktorá v semifinále skončila jedenásta a teda bola prvou nepostupujúcou do desaťčlenného finále. "Urobila som niekoľko chýb, tie ma stáli postup. Najmä v kombinácii dvoch protiprúdnych bránok v polovici trate to bolo pomalé. Je to šport...," skonštatovala smutne po semifinále Stacherová, ktorej na postup do priamych bojov o medaily chýbalo 1,65 s.

Titul v K1 žien si vybojovala Rakúšanka Violetta Oblingerová-Petersová pred Nemkou Mandy Planertovou, bronz si z Liptova odváža nestárnuca Češka Štěpánka Hilgertová.

V nedeľu VIII. ME vo vodnom slalome v Liptovskom Mikuláši vyvrcholia individuálnymi pretekami kajakárov a deblistov.

Výsledky:

C1:

1. Michal Martikán (SR) 211,87 (4 trestné sekundy), 2. Pierre Labarelle (Fr.) 215,21 (0), 3. Christos Tsakmakis (Gr.) 216,08 (0), 4. Jon Erguin (Šp.) 218,68 (0), 5. Jan Benzien (Nem.) 219,74 (4), 6. Stuart McIntosh (V.Brit.) 219,93 (4), 7. Juraj Minčík (SR) 220,31 (2), 8. Alexander Lipatov (Rus.) 223,76 (6), 9. Fulvio Fina (Tal.) 229,03 (2), 10. Stefan Pfannmöller (Nem.) 263,98 (52), ... 15. Matej Beňuš (SR) - nepostúpil do finále

K1 ženy:

1. Violetta Oblingerová-Petersová (Rak.) 229,02 (0), 2. Mandy Planertová (Nem.) 230,44 (0), 3. Štěpánka Hilgertová (ČR) 231,99 (2), 4. Jana Dukátová (SR) 232,06 (4), 5. Marcela Sadilová (ČR) 236,05 (2), 6. Laura Blakemanová (V.Brit.) 236,74 (6), 7. Irena Pavelková (ČR) 236,77 (2), 8. Elena Kaliská (SR) 240,67 (10), 9. Jennifer Bongardtová (Nem.) 241,40 (6), 10. Fiona Pennieová (V.Brit.) 249,09 (6), 11. Gabriela Stacherová (SR) - nepostúpila do finále

Diskusia

Buďte prvý, kto napíše komentár k článku
V C1 Martikánovo zlato.“.

Späť na zoznam aktualít
Slovenský pohár 2024
1. KOM
100,0%
1 250,50
2. PIE
62,4%
780,00
3. ŠKP
60,0%
750,00
4. NOV
58,3%
729,00
5. ŠAM
56,2%
703,00
Nedávne a najbližšie podujatia
ZRUŠENÉ Pohár Slávie UK - Memoriál Jána Matochu
28.09.2024 | Bratislava, Zemník
ZRUŠENÉ Rozlúčkové preteky
05.10.2024 | Bratislava, Zemník
Tip od vás...
Ak ste narazili na zaujímavý článok alebo informácie, dajte nám o nich vedieť, radi ich spracujeme a následne uverejníme.
Novácka päťstovka
Slovenská kanoistika
Mesto Nováky
Ministerstvo financií Slovenskej republiky
Trenčiansky samosprávny kraj
VOP Nováky, a. s.
NyNa
Športové centrum polície
SMH s.r.o.
Martin Baluch BAJO
Andrea Oršulová & Partners s. r. o.
Noving Nováky
TH STAV s.r.o.
BOZPO, s.r.o.
Askew s. r. o.
Carcoustics Slovakia Nováky s.r.o.
Innovatrics s.r.o.
Fingera.sk | Dochádzkový, prístupový a stravovací systém s 99,98% presnosťou
PRESPOR spol. s r.o.
Vaša s.r.o.
pewag slovakia s.r.o.
FINAL - CD spol. s r. o.
KINET - internet a televízia
Vepos Nováky
Miroslav Mičo - KAMEŇ
BEZAM SK, s. r. o.