V ankete najvyššie Vlček, Ostrčil, Erbanová a Rus.

Výsledky ankety Rýchlostný kanoista roka 2005.

SITA, de, kj | 06.12.2005 14:21:09

V Bratislave v pondelok slávnostne vyhlásili výsledky ankety Rýchlostný kanoista roka 2005. Vo všetkých kategóriách s výnimkou juniorov obhájili prvenstvá minuloroční víťazi. Medzi kajakármi bolo poradie na prvých štyroch priečkach úplne zhodné s rokom 2004. Vlaňajší triumf obhájil Erik Vlček. Člen zlatého štvorkajaka na 1000 m trati z majstrovstiev Európy v poľskej Poznani a strieborného na tej istej trati na svetovom šampionáte v chorvátskom Záhrebe zaznamenal aj ďalšie úspechy spoločne s Richardom Riszdorferom v K2. Na ME v Poznani skončili na 500 m štvrtí a v Záhrebe na MS šiesti. Na pretekoch Svetového pohára v nemeckom Duisburgu na 1000 m obsadili 5. miesto. Vlček je aj majstrom Slovenska na dlhých tratiach. Najlepším kanoistom sa suverénne stal Marián Ostrčil. Jeho najlepším medzinárodným výsledkom bolo 9. miesto na ME v Poznani na 1000 m. Na pretekoch SP v tom istom stredisku skončil v C1 na 500 m piaty a na dvojnásobnej trati šiesty. Na MS v Záhrebe sa dvakrát dostal do B-finále - na 1000 m v ňom obsadil 3. na 500 m 4. miesto. Na domácom šampionáte vo Zvolene si vybojoval tituly majstra Slovenska na oboch tratiach. "Vlani som takéto ocenenie čakal, teraz nie. Som rád, že sa mi pozíciu najlepšieho kanoistu podarilo obhájiť a potvrdiť, že vlani to nebola náhoda. Teší ma, že štvorkajak sa napriek zmenám v zostave udržal vo svetovej špičke a aj v deblovke s Richardom Riszdorferom vieme rovnocenne súperiť s najlepšími. Aj v budúcom roku to chcem skúšať v oboch lodiach," povedal po prevzatí ceny Erik Vlček.

Honor kráľovnej medzi kajakárkami obhájila Marcela Erbanová. Na oboch vrcholoch sezóny - MS i ME sa na 500 aj 200 m prebojovala do A-finále. Na šampionáte starého kontinentu skončila v oboch prípadoch piata, na MS jej patrila na olympijskej päťstovke 6. a na šprintérskej dvojstovke 9. pozícia. "Anketám nevenujem príliš veľkú pozornosť. Je to viac o obľúbenosti športovcov. Teší ma, že som obľúbená, ale rozhoduje sa v pretekoch. Úspechy z tohto roka zaväzujú a aj v budúcom roku sa ich pokúsim zopakovať," skonštatovala Marcela Erbanová.

O prvenstve Radoslava Rusa v kategórii maratóncov nebolo pochýb. Majster Európy z českého Týnu nad Vltavou a šiesty z MS v austrálskom Perthe je dlhodobo neohrozenou slovenskou jednotkou v tejto disciplíne. Rovnako nebolo problémom uhádnuť víťaza v kategórii posádok - stal sa ním štvorkajak s posádkou Richard Riszdorfer, Michal Riszdorfer, Erik Vlček a Róbert Erban. Už niekoľko rokov patrí K4 medzi parádne slovenské disciplíny. Aj po výmene Juraja Baču za Róberta Erbana na poste zadáka lode ostal slovenský štvorkajak medzi absolútnou svetovou špičkou. Na ME v Poznani získal na 1000 m zlato, na MS v Záhrebe striebro. V juniorskej vekovej kategórii si ocenenia prevzala nečakaná bronzová medailistka z MEJ v bulharskom Plovdive na 500 m Radka Kubalová, na MSJ v maďarskom Szegede skončila na tej istej trati piata. Najlepším klubom podľa hlasovania bol víťaz Slovenského pohára DAK Kiaba Nováky. "Aj v tomto roku bol vlajkovou loďou slovenskej kanoistiky náš štvorkajak. Som rád, že nestačil lesk a na majstrovstvách Európy v Poznani vytvoril akýsi neoficiálny rekord na kráľovskej tisícmetrovej trati. Vysoko hodnotím aj výkony dvojkajaka na 500 metrov a ustálenú výkonnosť Marcely Erbanovej. Darilo sa nám aj v neolympijskýách discplínach. Teší ma, že o sebe dávajú vedieť aj nádeje z radov juniorov," zhodnotil sezónu ústredný tréner slovenských rýchlostných kanoistov Pavel Blaho.