Úspešní olympionici vnímajú financovanie i sociálne postavenie

Úspešné zväzy individuálnych športov vnímajú pozitívne proces prípravy nového zákona o športe, čo si vypočuli zástupcovia tvorcov na spoločnom pondelkovom podvečernom stretnutí. Najväčšie diskusie pri prijímaní zákona budú pravdepodobne o finančných otázkach. Zástupcovia menších, ale úspešných športov chcú byť prospešní pri samotnej legislatívnej tvorbe právnej normy.

SITA, pp;mj | 14.04.2015 12:34:18

Obe strany hodnotili pondelkové stretnutie kladne. "Náš prístup, technika práce a komunikácie pri tvorbe zákona sú časovo náročné, ale je to správna cesta. Chceme pripraviť férový zákon a spoznať všetky problematické témy, ktoré riešime," uviedol člen pracovnej skupiny pre prípravy normy Peter Sepeši, ktorý sa už cíti aj ako polyhistor. Pri tvorbe zákona musí podľa vlastných slov pochopiť rôzne témy a oblasti, o ktorých sa mu ani nesnívalo. "Ak navrhneme niečo zlé, športovci budú trpieť. A to nechceme," tvrdí Sepeši.

Stretnutie úspešných individuálnych federácií inicioval Slovenský zväz kanoistiky na divokej vode. Sme veľmi radi, že sme mali možnosť vypočuť si základne tézy pripravovanej reformy priamo od ľudí, ktorí do nej vkladajú veľké množstvo energie a času. Pracovná skupina zložená z právnikov a špičkových odborníkov na legislatívu preukázala aj športového ducha. Myslíme si, že naše názory sú si napriek prvotným obavám blízke. Členovia skupiny majú cit pre individuálny šport. Bola to príjemná debata o nastaveniach a filozofii samotného zákona. Snažili sme sa byť prospešní pre ich prácu. Niektoré okruhy, ktoré sa týkajú individuálneho športu, by sme chceli v budúcnosti oponovať a priniesť aj vlastné predstavy," uviedol generálny manažér SZKDV Richard Galovič.

Na schôdzke nechýbali ani zástupcovia športovcov Danka Barteková a Michal Martikán. Úspešnú strelkyňu potešilo pozvanie i záujem zo strany tvorcov zákona. "Mám pocit, že existuje snaha zakomponovať do zákona záležitosti, ktoré nás trápia. My ako individuálni športovci máme iné postavenie ako kolektívni. Týkajú sa nás rezortné strediská a naše sociálne postavenie v nich. Športové centrum polície, Dukla či Národné športové centrum majú podľa mňa miesto v zákone a nemám pocit, že by sa im doteraz venovala dostatočná pozornosť. Myslím si, že naše názory padnú na úrodnú pôdu," skonštatovala Danka Barteková.

Michal Martikán zrušil pondelkový popoludňajší tréning a prišiel si vypočuť názory na normu i návrhy financovania športu do budúcnosti. "Zákon chce zmenu systému i financovania. Ak by teraz neboli ochranné mechanizmy, nastavenie, ktoré momentálne existuje, je pre náš šport likvidačné. Myslím si, že si to nezaslúžime," tvrdí dvojnásobný olympijský víťaz vo vodnom slalome.

V súčasnosti je pripravená neekonomická časť návrhu a začínajú sa debaty o finančnej časti. Momentálne platný model financovania sa nepozdáva viacerým športovým zväzom. Mnohé majú obavy, že po prijatí nového zákona by mohli prísť o ďalšie finančné prostriedky zo strany štátu. Obe strany chcú predovšetkým transparentnosť a spravodlivý legislatívny rámec pre celé športové hnutie. "Sme presvedčení, že každý, kto podľa súčasnej úpravy dostáva financie od štátu, ich podľa novej nebude mať nižšie. Dúfam, že príde k zhode a vzor modelu financovania bude dokomunikovaný tak, aby boli spokojné veľké i malé zväzy," tvrdí Peter Sepeši. Pracovná skupina v súčasnosti operuje s návrhom vzorca financovania, ktorý vytvorili už dávnejšie za ministra školstva Eugena Jurzycu. Jednotlivým položkám sa má určiť istá váha. "Chceli by sme, aby v športe boli presne stanovené pravidlá bez vplyvov rôznych komisií, čo by úplne odstránilo možnosti korupcie," tvrdí Sepeši.

Súčasné nastavenie vzorca je podľa úspešných športov z olympijských hier pre nich likvidačné. Model financovania je otázka pohľadu. Navrhujú, aby sa vytvorili dva finančné balíky - jeden pre samotnú štátnu športovú reprezentáciu a druhý pre zvyšné oblasti. "Dnes je športový úspech násobený rozšírenosťou športu a jeho popularitou. Optimálnejší model by bol, ak by k športovému úspechu bola pripočítavaná popularita," tvrdí Richard Galovič a pokračuje: "Kolektívne a individuálne športy sú vo svojej dostupnosti natoľko odlišné, že je na tieto aspekty potrebné myslieť nielen pri nastavení všeobecného rámca zákona, ale aj pri ekonomickej báze najdôležitejšej právnej normy slovenského športu. Z hľadiska masovosti nemôžeme pri súčasných ekonomických podmienkach našej krajiny ´veľkým´ športom konkurovať. Naša cesta musí byť predovšetkým športový úspech. Zároveň by sme boli nesmierne radi, keby strediská vrcholového športu pri jednotlivých rezortoch fungovali ako koordinované servisné strediská zabezpečujúce sociálnu starostlivosť o športovú prípravu športovcov všetkých športových zväzov, ktoré sa budú na štátnej reprezentácii podieľať."

Diskusia k článku:

Anonym

Robert Petriska: Výsledky testov sú optimistické, naznačujú úspech

http://www.canoe.sk/index.php?go=aktuality&news=2862

Sezóna štartuje v utorok v Račiciach + program 1. kvalifikačných pretekov

http://www.canoe.sk/index.php?go=aktuality&news=2863

Anonym

Krokodýl rozbil turbínu, mladí slalomáři měli na MS v Brazílii volno

http://www.kanoe.cz/sporty/slalom-a-sjezd/12-slalom/clanky/5987-krokodyl-rozbil-turbinu-mladi-slalomari-meli-na-ms-v-brazilii-volno

Anonym

POZOR: Zmena termínu testovania RDJ a kadetov

http://www.canoe.sk/index.php?go=aktuality&news=2860

Späť na zoznam aktualít
Slovenský pohár 2024
1. KOM
100,0%
421,50
2. ŠAM
62,9%
265,00
3. PIE
61,6%
259,50
4. NOV
58,7%
247,50
5. ŠKP
45,6%
192,00
Nedávne a najbližšie podujatia
KP juniori a U23
10.06.2024 | Bratislava, Zemník
ME Majstrovstvá Európy - šprint seniori
13.06.2024 | Szeged, HUN
SP Veľká cena Komárna
15.06.2024 | Komárno, Stredisko kanoistiky Komárno
SP Trenčianska regata
22.06.2024 | Trenčín, Lodenica KK TTS
ME Majstrovstvá Európy - šprint juniori U23
27.06.2024 | Bratislava, SVK
SP Novácka päťstovka
06.07.2024 | Nováky, Jazero
MS Majstrovstvá sveta - šprint veteráni
12.07.2024 | Plovdiv, POL
SP Pohár Interu
13.07.2024 | Bratislava, Zemník
Tip od vás...
Ak ste narazili na zaujímavý článok alebo informácie, dajte nám o nich vedieť, radi ich spracujeme a následne uverejníme.