Úspešná obhajoba Rusa v C1.

Slovenský reprezentant Radoslav Rus získal na Váhu v Trenčíne titul majstra Európy v kanoistickom maratóne, keď v domácom prostredí odolal tlaku dvojice Maďarov. Rus zvíťazil v sobotňajších pretekoch kategórie C1 na 28,4 km a vybojoval si tak svoj tretí titul kontinentálneho šampióna. "Bolo to skutočne ťažké, ale nedá sa to nejako porovnávať s predchádzajúcimi pretekmi. Každé sú o niečom inom. Som však veľmi šťastný a spokojný. Musím sa priznať, že som bol veľmi nervózny. Som dostatočne skúsený pretekár, ale čím som starší, tým to je horšie," povedal s úsmevom na tvári kanoista KRK DAK Kiaba

SITA, zs, lb | 14.07.2007 17:35:50

Rus predstihol na trati pozostávajúcej zo šiestich kôl svojho najväčšieho konkurenta a jedenásťnásobného majstra sveta (3x v C1 a 8x v C2) Edvina Csabaia z Maďarska o vyše minútu. Tretí skončil ďalší maďarský reprezentant Dávid Varga. "Začal som dobre, potom som však na dvojicu Maďarov stratil. Tréner mi po treťom kole zakričal, že druhá polovica trate je naša. Keď som sa začal v 4. kole doťahovať, veril som, že sa mi to podarí. Jeden z mojich súperov sa síce prevrhol, ale šport nie je o tom, čo by bolo keby. Jednoducho sa to stalo a ja sa môžem ťažko dohadovať, či by som vyhral, aj keby nemal problémy. Záver som išiel naplno, nemohol som sa obzerať," uviedol po úspešnej obhajobe titulu 32-ročný Nováčan, ktorý triumfoval aj na ME v roku 2005 v českom Týne nad Vltavou a v roku 2001 v maďarskom Györi. Okrem toho raz skončil druhý (1999) a raz si vychutnal pohľad z bronzového stupienka (2003). Navyše v roku 2004 si priviezol striebro aj z majstrovstiev sveta v nórskom Bergene. Druhý slovenský reprezentant v 11-člennom štartovom poli Matej Rusnák skončil ôsmy.

V kategórii kajakárok na tej istej trati si titul vybojovala Maďarka Renáta Csayová pred svojou krajankou Vivien Folláthovou, bronz patrí Poľke Barbare Przybylskej. Z dvojice slovenských reprezentantiek dokončila preteky iba Eva Jamrichová, ktorá pripádlovala do cieľa na 9. pozícii. Dominika Srnáková preteky vzdala.

Výsledky - sobota:

C1 muži - 28,4 km: 1. Radoslav Rus (SR) 2:19:33,681 h, 2. Edvin Csabai 2:20:37,442, 3. Dávid Varga (obaja Maď.) 2:21:16,147, ... 8. Matej Rusnák (SR) 2:34,51,501

K1 ženy - 28,4 km: 1. Renáta Csayová 2:16:00,855, 2. Vivien Folláthová (obe Maď.) 2:17,50,502, 3. Barbara Przybylská (Poľ.) 2:20:04,255, ... 9. Eva Jamrichová 2:47,58,773, ... Dominika Srnáková (obe SR) - preteky nedokončila