Trio Slovákov s tromi medailami.

Mimoriadne úspešne vstúpili do novej sezóny, ktorá má prívlastok predolympijská, slovenskí reprezentanti v rýchlostnej kanoistike. Na pretekoch 1. kola Svetového pohára v Záhrebe z jazera Jarun na predmestí chorvátskej metropoly "vylovili" dve zlaté a jednu bronzovú medailu. Kajakárky Ivana Kmeťová s Martinou Kohlovou triumfovali v sobotu v A-finále na olympijskej trati 500 m, v nedeľu potvrdili svoju výnimočnú formu aj v divácky najatraktívnejších šprintérskych pretekoch na 200 m. Kanoista Marián Ostrčil si vybojoval svoju prvú individuálnu medailu v pretekoch tohto rangu v kariére, keď v C1 na kráľovskej kilometrovej trati dopádloval tretí.

SITA, zs, ds | 07.05.2007 19:24:58

"Prvá skúška dopadla veľmi dobre. Je to odraz kvalitnej zimnej prípravy. Dievčatá už na jeseň absolvovali sústredenie v USA a potom mali v tom istom stredisku šesťtýždňový zimný blok. Mali možnosť trénovať s olympijskými víťazkami, tvrdo na sebe pracovali. Zlepšili sa u nich aj niektoré fyziologické parametre a ukázalo sa, že toto je tá správna cesta. Investícia je síce veľká, ale keď športovec k tomu seriózne pristúpi, výsledok sa dá očakávať," pochválil výkony slovenských reprezentantov ústredný tréner rýchlostných kanoistov Pavel Blaho.

"Je to úžasný úspech. Tento rok budú majstrovstvá sveta zároveň olympijskou kvalifikáciou, a tak sa celý svet v zime pripravoval mimoriadne tvrdo. O to viac teší prvenstvo dievčat v olympijskej disciplíne. Je to veľká nádej na to, aby uspeli aj v kvalifikácii do Pekingu. Nechcem však predbiehať, sezóna je len na začiatku. Vrchol bude až v auguste v Duisburgu. Treba pokračovať v tvrdej príprave. Prvá konfrontácia však dopadla nad očakávanie dobre," pridal svoje vyjadrenie spokojnosti tréner Kmeťovej a Kohlovej Filip Petrla. Jeho zverenky sa po ročnej pauze vrátili k svojim pôvodným postom - Ivana Kmeťová na miesto háčika, Martina Kohlová si sadla dozadu. "Sme samozrejme veľmi šťastné, bol to perfektný víkend. My sme pred odchodom do Záhrebu vôbec nevedeli, do čoho ideme. Mali sme za sebou tvrdú zimnú prípravu. Spolu sme absolvovali iba zopár jázd, ale mali sme obe z toho výborné pocity. Verili sme, že zajazdíme čo najlepšie výsledky a vyšlo to. Chceli sme ísť do finále, nakoniec z toho boli dve prvenstvá," neskrývala svoje dobré pocity šťastná Ivana Kmeťová.

Marián Ostrčil na minuloročných majstrovstách sveta v Szegede zažiaril na päťstometrovej trati, kde sa po prvý raz prebojoval do A-finále a v ňom skončil ôsmy. Na aténskej olympiáde sa mu zase darilo na kilometri, v ktorom si vypádloval siedme miesto. V Záhrebe mu päťstovka nevyšla, ušlo sa mu iba miesto v B-finále, ale na dvojnásobnej trati si vybojoval bronz. "Nemôžem hodnotiť svoje vystúpenie inak ako pozitívne. Išlo sa mi dobre. Na päťstovke nám fúkalo do chrbta, zajazdil som výborný čas, ale na postup do finále to nestačilo. Na kilometri to bolo naopak. Fúkalo spredu, časy boli pomalé, ale ja som z toho vyťažil. To býva vždy lotéria. Preto chcem aj naďalej jazdiť obe trate. Keď mi nevyjde jedna, mám ešte šancu, že to vyjde v druhej," vysvetľoval svoju stratégiu najlepší slovenský kanoista. "Je dobré, že je univerzálny a vie sa pripraviť v oboch disciplínach. Má tak väčšiu šancu na úspech. Ideálne by bolo, keby sa etabloval v absolútnej špičke na dlhší čas," potvrdil jeho slová hlavný reprezentačný kormidelník.

Už o dva týždne je na programe 2. kolo SP v maďarskom Szegede. Slovensko bude mať oveľa širšie zastúpenie, počíta sa s bezmála dvadsaťčlennou výpravou. "V Záhrebe štartovali pretekári zo štyridsiatich dvoch krajín, ale Szeged bude ešte ťažší. To už bude generálka na majstrovstvá Európy. Budú tam štartovať aj pretekári z Maďarska, Nemecka, Česka. Prvý krok však bol veľmi dobrý, ostáva veriť, že aj ďalšie budú rovnako úspešné," uzavrel Pavel.

Diskusia

Buďte prvý, kto napíše komentár k článku
Trio Slovákov s tromi medailami.“.

Späť na zoznam aktualít
Slovenský pohár 2024
1. KOM
100,0%
421,50
2. ŠAM
62,9%
265,00
3. PIE
61,6%
259,50
4. NOV
58,7%
247,50
5. ŠKP
45,6%
192,00
Nedávne a najbližšie podujatia
KP juniori a U23
10.06.2024 | Bratislava, Zemník
ME Majstrovstvá Európy - šprint seniori
13.06.2024 | Szeged, HUN
SP Veľká cena Komárna
15.06.2024 | Komárno, Stredisko kanoistiky Komárno
SP Trenčianska regata
22.06.2024 | Trenčín, Lodenica KK TTS
ME Majstrovstvá Európy - šprint juniori U23
27.06.2024 | Bratislava, SVK
SP Novácka päťstovka
06.07.2024 | Nováky, Jazero
Tip od vás...
Ak ste narazili na zaujímavý článok alebo informácie, dajte nám o nich vedieť, radi ich spracujeme a následne uverejníme.