Trenčania sa cítia dotknutí a poškodení.

Športová redakcia agentúry SITA dostala od vedenia športového oddielu rýchlostnej kanoistiky Dukla Trenčín reakciu na články, ktoré v servise SITA vyšli po víkendových pretekoch Zvolenská tisícka. Preteky mali punc nominácie na majstrovstvá Európy 2009 v nemeckom Brandenburgu (24. - 28. júna). Uvádzame ju v plnom znení bez redakčných úprav:

SITA, zs;mj | 17.06.2009 18:40:05

Reakcia na článok agentúry SITA uverejnený pod názvom: "Na ME do Brandenburgu 15 Slovákov" zo dňa 15. 6. 2009

V spomínanom článku odznelo viacero nepravdivých a zavádzajúcich informácií.

Napriek vydanej oprave sa pretekári a taktiež klub Dukla Trenčín stále cítia poškodení. Považujeme za potrebné uviesť viacero informácií na pravú mieru.

Prvá informácia, že pretekári zloženej posádky z ŠKP Bratislava a Dukly Trenčín boli údajne mimo štartovacie zariadenie, keď zaznel zvukový signál, ktorý bol štartovým povelom. Táto okolnosť začala byť v tomto duchu prezentovaná komárňanskou posádkou a ich trénerom až na druhý deň po dotyčnej jazde. Veľmi dôrazne sa ohradzujeme proti takémuto klamlivému tvrdeniu, ktoré na nás vrhá tieň podvodu a nešportového správania. Štartér, ktorý zodpovedá za priebeh štartu v prípade, že by to bola pravda, by našu posádku napomenul a neodštartoval by jazdu, lebo jednou zo základných povinností štartéra je kontrola, či sú lode v štartovacích blokoch. Zarážajúce na tom však je, že nikto túto lož neoveroval, nikto sa nás na nič nepýtal a generálny sekretár SZRK túto informáciu ako údajnú poskytol SITA a tá ju bez overenia uverejnila. Pri prerokovávaní protestu (ktorý podal zástupca komárňanskej K4) výborom pretekov, ktorý je poradným orgánom hlavného rozhodcu v závažných prípadoch, bol prizvaný aj štartér pretekov, aby túto situáciu objasnil. Tento vo svojom stanovisku uznal štart za platný a v súlade s pravidlami rýchlostnej kanoistiky. Podľa pravidiel rýchlostnej kanoistiky, článku 2.15.2 proti rozhodnutiu štartéra, ohľadom štartu, nie je možné vznášať dodatočné námietky. Z tohto dôvodu hlavný rozhodca po prerokovaní protestu tento zamietol a uznal výsledok jazdy za platný. Vzápätí nasledovalo odvolanie (opäť podané zástupcom komárňanskej K4) proti rozhodnutiu hlavného rozhodcu. Podľa pravidiel článok 1.21.4 odvolanie však možno podať len ak je domnienka, že hlavný rozhodca rozhodol v rozpore s pravidlami, čo sa však nestalo. Odvolanie riešila Jury pretekov, ktorej stanovisko bolo nasledovné: "Pravidlá rýchlostnej kanoistiky porušené neboli, ale Jury v rámci objektivity rozhodla zopakovať štart." Pýtame sa v záujme akej objektivity? Tej, že nevyhrali údajní favoriti, ktorí so štartom na dvestometrovej trati majú len minimum skúseností oproti druhej posádke zloženej z ŠKP Bratislava a Dukly Trenčín? Musíme priznať, že štartový rozjazd nevyšiel ani jednej posádke, zaváhanie bolo zrejmé u oboch lodí, ale podľa vyjadrenia rozhodcov zaváhanie nastalo po odštartovaní štartérom, ktoré prebehlo v súlade s pravidlami. To, že frustrácia porazenej posádky a ich trénera bola taká veľká, že nedokázali "stráviť" svoje osudné zlyhanie na štarte týchto pretekov za prítomnosti médií, ich neoprávňovalo korektnosť jazdy spochybňovať. Obdivuhodné je, že pretekári posádky z ŠKP Bratislava a Dukly Trenčín rešpektovali autoritu Jury a na opakovaný štart (v rozpore s pravidlami) prišli, hoci sami netušili, že sú len obeťou komplotu proti sebe samým a po ich vyčerpávajúcom súťažnom dni dávajú druhú šancu porazenej oddýchnutejšej "favorizovanej" komárňanskej posádke, ktorej členovia neštartovali vo finále K2 200m, ktoré sa konalo krátko pred finále K4.

Ďalej reagujeme na citát z článku "Nakoniec ostali v platnosti výsledky opakovanej jazdy a v Brandenburgu bude štartovať kvarteto z Komárna.“ Toto tvrdenie nie je založené na pravde, pretože platnosť výsledkov predmetnej disciplíny je pozastavené do vyriešenia protestu, ktorý bol podaný na športovo-technickú komisiu SZRK.

Ďalším hrubým zavádzaním pisateľa bola informácia, ktorá uvádza, že Mariánovi Ostrčilovi fúkalo "naopak". M. Ostrčil je ľavák takisto ako jeho súperi, M. Rusnák, R. Kohút, Ľ. Hagara, ktorí sa uchádzali o nomináciu na ME v Brandenburgu 2009. Fúkal vietor zľava, ktorý je pre ľavákov výhodnejší ako vietor sprava. Argument o neregulárnosti pretekov nemôže obstáť, pretože dané poveternostné podmienky nezvýhodňovali žiadneho z týchto pretekárov. Naopak zmena nominačných kritérií po určení nominácií na ME, je výrazné znevýhodnenie víťaza kvalifikácie v tejto disciplíne. Zaujímavým paradoxom v tejto kauze je, že navrhovateľ zmeny (otec M. Ostrčila) sprísnenia kritérií, je tá istá osoba, ktorá pri tvorbe pôvodných nominačných kritérií presadzovala variant, ktorý mal M. Ostrčilovi uľahčiť priamy postup z ME na MS bez dodatočných kvalifikačných pretekov.

Dúfame, že naše vyjadrenia dostanú minimálne taký priestor, ako nepravdivé a zavádzajúce informácie poskytnuté generálnym sekretárom SZRK a komárňanskou K4 a nekalé praktiky SZRK vrátane hrubého porušovania pravidiel rýchlostnej kanoistiky budú pranierované.

Podpísaní:

Hlavný tréner Dukla Trenčín Mgr. Pavol Dian

Hlavný tréner ŠO RK Mgr. Slavomír Kňazovický

Zodpovedný vedúci na pretekoch "Zvolenská tisícka" Mgr. Radovan Šimočko

Pretekár štartujúci v disciplíne K4 200m, K1 200m, K2 200m, K1 500m, K2 500m, K2 1000m Peter Gelle

Pretekár štartujúci v disciplíne K4 200m, K1 200m, K2 200m, K1 500m, K2 500m, K2 1000m Tomáš Martinek

Pretekár štartujúci v disciplíne C1 200m , 500m, 1000m Ľubomír Hagara

Pretekár štartujúci v disciplíne C1 200m , 500m, 1000m Rastislav Kohút

Diskusia k článku:

Anonym

Nechapem preco by mala ist kazda vytazna posatka z kvalifikacu na MEJ ked sme vsetci dobre videli na jun regate v Piestanoch ako na tom nase reprezentantky stoja v porovnani so svetom..........alebo ze by sa tie nase dokazali do Europi zlepsit o 5 sekund.....???

Anonym

áno je to smiešne, ako silou mocou chcú dostať aj takých športovcov na ME juniorov, ktoré nezískali nomináciu.

Anonym

to si kde prisiel na taku kacicu?

Anonym

Pre úplnosť treba ešte dodať, že za odkladaním štartu v prípade kvalifikácie na OH v Sydney bol p. Ostrčil Jaroslav.

Anonym

Pan Knazovicky zaujimave je ze v olympijskom roku 2000 ste odkladali start 3x a to tiez kvoli vetru.Vasim superom bol P.Pales padlujuci na tu istu stranu ako vy.Samozrejme že vas porazil no na OH v Sydney ste aj tak startovali vy. Odvolava te sa na vietor no kazdy pretekar vie ze islo len o vlny.

Anonym

vie niekto kto je vlastne nominovaný na MEJ

Anonym

aha, dik

Supo

je na www.canoe.sk

Anonym

Program na preteky v Komarne, ktore su uz za 2dni nebude ???

Anonym

A ked nie na pivku, tak si mohli kvalifikac spravit niekde inde ako kazit atmosferu zvolenskej tisicke...

Anonym

Nechápem jednu vec. Načo sa robia nejaké kvalifikáče. Nemohli by sa aktéri a ich tréneri stretnúť niekde na pivečku a kto po tak siedmom - ôsmom pive nepadne pod stôl, ten pôjde na ME a MS.

Anonym

Huste veci sa tam diali...!!!Ale vlastne nic nove v slovenskej rychlostnej kanoistike

peťo

Takéto ťahy sa nerobili len u mužov, ale aj u junioriek. Nakoľko posádka ktorá obsadila 1.miesto v K2 500m nepostupuje na MEJ ako K2, ale ako K4 s posádkou, ktorá bola na druhom mieste. Bol by som zvedavý ak by posádka Mištinová a Matejková vyhrali 1. miesto v K2 na 500 m či by aj vtedy SRKZ navrhol takýto postup na MEJ. O tom veľmi pochybujem. Myslím, že pravidlá sú o niečom inom. Tu tiež vidno, kto má bližšie k ohnisku. Len nechápem prečo sa dotyční tréneri k danej situácii nevyjadrujú. Tak sa podporujú mladý športovci? Bol by som zvedavý, kto navrhol túto kombináciu a prečo. Tiež sa nevie prehltnúť prehra? Život je už o tom, raz sme dole a raz hore, treba sa naučiť bojovať a nie fňukať. Aj druhé miesto je pekné, ale pravidlá sú pravidlá a mali by platiť pre všetkých. Držím palce všetkým podvedeným športovcom, nech sa im darí a nech majú výdrž dokázať

Anonym

hagi nesiel 1000ku opravte si to :-)

Anonym

Môže niekto uverejniť zoznam členov Jury, ktorá rozhodovala o protestoch vo Zvolene?

Anonym

Konečne je to napísané tak ako to má byť, už som sa bál, že sa to ani nedostane na svetlo. Dohady typu JPP by sa nikdy nemali dostať neoverené do agentúr. Držím chalanom z dukly palce! Redakcii SITA ďakujem za uverejnenie opravujúcich článkov.

Späť na zoznam aktualít
Slovenský pohár 2024
1. KOM
100,0%
997,50
2. NOV
61,4%
612,50
3. ŠAM
60,4%
602,50
4. PIE
58,8%
587,00
5. UKB
51,8%
517,00
Nedávne a najbližšie podujatia
MS Majstrovstvá sveta - šprint veteráni
12.07.2024 | Plovdiv, BUL
SP Pohár Interu
13.07.2024 | Bratislava, Zemník
MS Majstrovstvá sveta - šprint juniori a U23
17.07.2024 | Plovdiv, BUL
SP Samaria Cup & Memoriál V. Gálisa
20.07.2024 | Šamorín, Jazero Lagúna
MSR SPM-SR krátke trate
02.08.2024 | Bratislava, Zemník
Olympijské hry
06.08.2024 | Paríž, FRA
MSR M-SR SUP
10.08.2024 | Bratislava, Zemník
Tip od vás...
Ak ste narazili na zaujímavý článok alebo informácie, dajte nám o nich vedieť, radi ich spracujeme a následne uverejníme.
Novácka päťstovka
Slovenská kanoistika
Mesto Nováky
Ministerstvo financií Slovenskej republiky
Trenčiansky samosprávny kraj
VOP Nováky, a. s.
NyNa
Športové centrum polície
SMH s.r.o.
Martin Baluch BAJO
Andrea Oršulová & Partners s. r. o.
Noving Nováky
TH STAV s.r.o.
BOZPO, s.r.o.
Askew s. r. o.
Carcoustics Slovakia Nováky s.r.o.
Innovatrics s.r.o.
Fingera.sk | Dochádzkový, prístupový a stravovací systém s 99,98% presnosťou
PRESPOR spol. s r.o.
Vaša s.r.o.
pewag slovakia s.r.o.
FINAL - CD spol. s r. o.
KINET - internet a televízia
Vepos Nováky
Miroslav Mičo - KAMEŇ
BEZAM SK, s. r. o.