Telovýchovní šéfovia dostali košom.

Šéfovia najväčších športových spolkov ďalej strácajú zo svojej niekdajšej moci a vplyvu. Ani jedného si minister školstva Martin Fronc nevybral do rady pre šport, ktorú v minulých dňoch zostavil. Po zániku Štátneho fondu telesnej kultúry je práve ona orgánom, ktorý predkladá ministrovi návrhy o.i. na rozdelenie financií z verejných zdrojov.

PRAVDA, Marián Šimo | 18.02.2003 21:40:27

Za existencie fondu v jeho rade prevažovali silní muži spolkov a pár z nich má odvtedy na Slovensku pomníček v podobe športoviska. Po zániku fondu na prelome rokov 2001-02 utvoril vtedajší minister Milan Ftáčnik koordinačnú radu pre šport. V nej sedeli už úplne všetky hlavy veľkých organizácií.

Vo Froncovej zostave nefigurujú obvyklé mená ako Chmelár, Holko, Ihring, Halada či Laurinec. V športových kuloároch zašumelo, ale šéfovia si zachovali dekórum. "Minister má právo si vybrať ľudí," zareagovali, ako keby dohodnutí, predsedovia Slovenského združenia telesnej kultúry a Slovenského olympijského výboru. "Neberiem to tragicky," dodal Ján Holko. "Po tých rokoch v rôznych orgánoch som dokonca rád, že budem mimo," skonštatoval František Chmelár. Na poznámku, že ide o prejav nedôvery vládnej garnitúry k športovej, obaja pripustili, že "dá sa to aj tak vnímať".

Z deviatich členov rady vyšší funkcionársky post v športe zastáva iba Mária Mračnová a Milan Muška. Zato sú v nej napríklad úspešní tréneri dvoch najpopulárnejších športov - okrem Jozefa Vengloša aj kouč zlatého hokejového tímu Ján Filc.

"Kreovanie rady vychádzalo z potreby pokryť rôzne oblasti tak, aby minister mal poruke schopný orgán. Sú v nej aj ľudia z vrchných poschodí spolkovej sféry, no najmä takí, ktorí okrem prepojenia na vrch majú aj skúsenosť z terénu," povedal štátny tajomník ministerstva školstva a predseda rady László Szigeti. Podľa jeho názoru, "treba zmeniť celú filozofiu v oblasti športu a začať reformy."

Na tie však garnitúra funkcionárov, ktorá vedie slovenský šport už roky, zjavne nemá chuť. V poslednom čase nevyvíja nijakú činnosť už ani Slovenská športová rada, ktorá chcela byť strechou spolkovej sféry a jej sedem reprezentantov tvorilo základ minulej rady športu.Diskusia

Buďte prvý, kto napíše komentár k článku
Telovýchovní šéfovia dostali košom.“.

Späť na zoznam aktualít
MSM GROUP
KINET - internet a televízia
Slovenský pohár 2021
1. KOM
100,0%
597,50
2. NOV
47,0%
281,00
3. PIE
33,1%
197,50
4. ŠAM
27,2%
162,50
5. UKB
27,0%
161,50
Nedávne a najbližšie podujatia
MS Majstrovstvá sveta - seniori
16.09.2021 | Kodaň, DNK
Súťaž olympijskych nádejí
17.09.2021 | Račice, CZE
MSR Majstrovstvá Slovenska - maratón
18.09.2021 | Štúrovo
MS Majstrovstvá sveta - veteráni
24.09.2021 | Ternopiľ, UKR
MS Majstrovstvá sveta - maratón
27.09.2021 | Bascov, RUM
Svetový pohár - maratón
15.10.2021 | Shaoxing, CHN
Tip od vás...
Ak ste narazili na zaujímavý článok alebo informácie, dajte nám o nich vedieť, radi ich spracujeme a následne uverejníme.
Mediálny partner
Slovenská tlačová agentúra