Telovýchovní šéfovia dostali košom.

Šéfovia najväčších športových spolkov ďalej strácajú zo svojej niekdajšej moci a vplyvu. Ani jedného si minister školstva Martin Fronc nevybral do rady pre šport, ktorú v minulých dňoch zostavil. Po zániku Štátneho fondu telesnej kultúry je práve ona orgánom, ktorý predkladá ministrovi návrhy o.i. na rozdelenie financií z verejných zdrojov.

PRAVDA, Marián Šimo | 18.02.2003 21:40:27

Za existencie fondu v jeho rade prevažovali silní muži spolkov a pár z nich má odvtedy na Slovensku pomníček v podobe športoviska. Po zániku fondu na prelome rokov 2001-02 utvoril vtedajší minister Milan Ftáčnik koordinačnú radu pre šport. V nej sedeli už úplne všetky hlavy veľkých organizácií.

Vo Froncovej zostave nefigurujú obvyklé mená ako Chmelár, Holko, Ihring, Halada či Laurinec. V športových kuloároch zašumelo, ale šéfovia si zachovali dekórum. "Minister má právo si vybrať ľudí," zareagovali, ako keby dohodnutí, predsedovia Slovenského združenia telesnej kultúry a Slovenského olympijského výboru. "Neberiem to tragicky," dodal Ján Holko. "Po tých rokoch v rôznych orgánoch som dokonca rád, že budem mimo," skonštatoval František Chmelár. Na poznámku, že ide o prejav nedôvery vládnej garnitúry k športovej, obaja pripustili, že "dá sa to aj tak vnímať".

Z deviatich členov rady vyšší funkcionársky post v športe zastáva iba Mária Mračnová a Milan Muška. Zato sú v nej napríklad úspešní tréneri dvoch najpopulárnejších športov - okrem Jozefa Vengloša aj kouč zlatého hokejového tímu Ján Filc.

"Kreovanie rady vychádzalo z potreby pokryť rôzne oblasti tak, aby minister mal poruke schopný orgán. Sú v nej aj ľudia z vrchných poschodí spolkovej sféry, no najmä takí, ktorí okrem prepojenia na vrch majú aj skúsenosť z terénu," povedal štátny tajomník ministerstva školstva a predseda rady László Szigeti. Podľa jeho názoru, "treba zmeniť celú filozofiu v oblasti športu a začať reformy."

Na tie však garnitúra funkcionárov, ktorá vedie slovenský šport už roky, zjavne nemá chuť. V poslednom čase nevyvíja nijakú činnosť už ani Slovenská športová rada, ktorá chcela byť strechou spolkovej sféry a jej sedem reprezentantov tvorilo základ minulej rady športu.Diskusia

Buďte prvý, kto napíše komentár k článku
Telovýchovní šéfovia dostali košom.“.

Späť na zoznam aktualít
MSM GROUP
KINET - internet a televízia
Slovenský pohár 2019
1. KOM
100,0%
1 235,00
2. PIE
70,0%
864,00
3. NOV
68,7%
849,00
4. TAT
41,1%
507,50
5. ŠAM
38,9%
480,50
Nedávne a najbližšie podujatia
Pohár SNP
19.06.2021
ME Majstrovstvá Európy juniorov a U23 - šprint
24.06.2021 | Poznaň, POL
Novácka päťstovka, 49. ročník
03.07.2021 | Nováky, jazero
ME Majstrovstvá Európy - maratón
08.07.2021 | Moskva, RUS
Samaria Cup
10.07.2021
Tip od vás...
Ak ste narazili na zaujímavý článok alebo informácie, dajte nám o nich vedieť, radi ich spracujeme a následne uverejníme.
Mediálny partner
Slovenská tlačová agentúra