Telefonický rozhovor do Duisburgu s trénerom Blahom, nedeľa 8,00 ráno.

Nielen o medaily z Majstrovstiev sveta, ale aj o miestenky na Olympijské hry 2008 v Pekingu (predovšetkým) sa bojuje od stredy na krásnom Duisburgskom kanále (s už aj dobudovaným súbežným rozjazďovacím kanálom). Z MS získa pre svoju krajinu istotu účasti na olympiáde z každej olympijskej disciplíny 6 najlepších lodí. Pre „neúspešných“ sa na budúci rok uskutoční aj dodatková kvalifikácia v rámci kontinentov...

Sýkora Ivan | 12.08.2007 12:58:53

Predovšetkým o výsledkoch a šanciach slovenských reprezentantov na olympijských tratiach sme sa v krátkosti telefonicky porozprávali s našim reprezentačným šéftrénerom PAVLOM BLAHOM.

Blahoželám k obidvom medailám! Začnime fantastickým striebrom Mariána Ostrčila na C1 muži 1000m. Môžeš okomentovať jeho jazdu a ako vnímaš ty osobne zisk 2.miesta?

Určite je to historický úspech. Marián trénoval s Vajdom. Ukázalo sa, že spoločný tréning s maďarským majstrom sveta prináša ovocie. A musím zdôrazniť, že obom vyšla dobre vylaďovacia fáza. Z jeho prístupu a nastúpenej cesty si musia zobrať príklad aj ostatní reprezentanti. Roky dosahujeme dobré výsledky na Európe, ale na MS je to horšie. V tomto je Ostrčil dobrým príkladom. Práve tie posledné tri týždne prípravy pred vrcholom sezóny budeme musieť zmeniť asi aj v prípade K4. Aj Nemci tu predvádzali fantastické závery na 1000m, čo svedčí o tom, že práve tá záverečná fáza prípravy im vyšla výborne, akurát sme to konzultovali teraz s nemeckým trénerom (Pavol sa na úvod telefonátu práve s ním lúčil).

Napadlo ťa v duchu, že by „Osťo“ mohol získať medailu alebo všetko smerovalo k vybojovaniu miestenky na OH do Pekingu?

Keď sa ma predtým z Pravdy pýtali, že ktoré lode – jednoznačne som povedal K4, Mariána a K2 dievčatá. S tým, že keď Mariánovi všetko sadne, tak samozrejme som rátal, že si vybojuje olympiádu, ale medaila prekvapila. Aj jeho samého. Väčšinou je to popísané aj v odbornej literatúre, že niekedy, keď športovec dosiahne víťazstvo, tak ani nevie, čím presne ho dosiahol, proste mu ten pretek vyšiel. Marián aj rozcvičenie aj všetko ostatné pred pretekmi robil ako vždy, bol úplne normálny. A samozrejme, že bol veľmi šťastný! Myslím si, že aj dráha mu sedela, aj vietor a mal aj toho Vajdu vedľa. On s ním trénoval do poslednej bodky, takže to vyšlo obidvom. To sa stávalo v minulosti, keď trénoval Wichmann s Ljubekom a nakoniec ho Ljubek porazil na olympiáde - to je rovnaký prípad z histórie. To je dobré, že aj tento maďarský pretekár Mariána potrebuje, Marián s ním systematicky trénuje a tým aj jeho ženie do tréningu a v príprave sú obidvaja spokojní.

K4 1000 m opäť bronz ako na OH a opäť možno trošku sklamanie vzhľadom na očakávania vyvolané médiami a predchádzajúcimi výsledkami.

Už včera sme to konzultovali, oni boli spokojní. Všetko išlo OK, ale už ten postupový čas Poliaci mali lepší a objektívne boli veľmi dobrí. Aj tí Nemci tam v prvej dráhe stále boli. Včera sme to analyzovali, človek je druhý deň múdrejší. Nemci prakticky prekvapili, chalani hovorili, že nič nešli na Európe, ale to je práve ono, mať ten tréning postavený na to zlaďovanie formy pred vrcholom. Nad tým sa budeme musieť zamyslieť!

Na druhej strane aj napriek tomu sklamaniu, je to medaila z MS a postup na OH.....

Ja by som takto povedal - nás veľa ľudí kritizovalo, že pred olympiádou sme stále vyhrávali. Najlepšiu výkonnosť K4 mala na MS 2003 v Atlante, rok pred olympiádou, kde vyhrali 500 m aj 1000 m úplne suverénne. Tam boli najdlhšie na príprave aj na jeseň aj na jar a myslím si, že sa tá výkonnosť aj vďaka tomu podarila udržať. A aj keď ten tréning bol postavený podobne, ale my sme tam boli už dva razy predtým, čo sme tu teraz neboli. Možno práve pred poslednou olympiádou nám tie mimoriadne výsledky možno zalepili oči. Skutočne, k olympiáde v Pekingu budeme musieť prepracovať hlavne tie posledné tri, štyri týždne.

Inak K4 vyhrali Nemci v 1. dráhe, aj Ostrčil získal striebro „schovaný“ v 1. dráhe, nie je za tým niečo špeciálne alebo to bola len náhoda?

Ona ta prvá je ako voľakedy devina, je to otočené. Je pravda, že trošku to bolo aj rozhodcami vyvolané, mám pocit, že keď išli na katamaráne, že to bolo viditeľné. Lenže my sme tých Poliakov suverénne porazili na K4 aj predtým. A samozrejme sú aj ďalšie momenty, nedá sa to jednoznačne hodnotiť. Nemci mali predtým chorého Alteposta, čo je ďaleko lepší singlista ako všetci naši štyria, čiže on to viedol výborne. U Poliakov tam to zase ťahal Twardowski, je to o tom, že sú v tých lodiach ozaj tí najlepší. Celkovo obsadenie jednotlivcov v lodi aj ich antropometria, to všetko hovorí v ich prospech. Ale určite sme radi, že sa vybojovalo zatiaľ tých 5 miest, t.z. 5 ľudí na olympiádu. A dve olympijské medaily, to má máloktorý šport na Slovensku.

Dnes nás čakajú finálové jazdy na 200 m a 500 m.

200-metrová trať je ako doplnková, tá nás moc nezaujíma. Práve sa trošku bojím, aby to „babám“ neuškodilo. Ten program je dosť na dlho postavený, poobede je finále na 500m. Dúfam, že sa nerozhodia, je to tak na hrane, takže preto sa toho trošku bojím.

Väčšie šance na medailu má K4, z pohľadu olympiády je dôležitejší štart dievčat na K2 500 m.

K4 môže teraz vyhrať, ale to nám k olympiáde nič nepovie, je to otázka prestíže.

A ako vidíš šance ženskej K2?

Je to otvorené, ťažko dopredu povedať. Napríklad niektoré lode suverénne postupovali, viaceré K2ky alebo Španiel Cal, čo išiel s Mariánom. Dittmer by si povedal jednoznačne, že vyhrá a nakoniec nevyhral. Oni sú na hrane toho postupu, uvidíme. Môže byť aj veľmi dobre, ťažko sa k tomuto vyjadriť. Lebo tá ich výkonnosť, ako aj K4, bola od jari po Amerike vynikajúca a teraz im postupne išla málinko dole.

Ďakujem za rozhovor a prajem veľa úspechov. Držíme dnes palce samozrejme všetkým posádkam!

Diskusia

Buďte prvý, kto napíše komentár k článku
Telefonický rozhovor do Duisburgu s trénerom Blahom, nedeľa 8,00 ráno.“.

Späť na zoznam aktualít
Slovenský pohár 2023
1. KOM
100,0%
1 266,50
2. UKB
76,6%
970,50
3. PIE
65,4%
828,00
4. NOV
60,6%
767,00
5. ŠAM
51,0%
645,50
Nedávne a najbližšie podujatia
SP II. Svetový pohár - šprint
24.05.2024 | Poznaň, POL
Medzinárodná regata juniorov/U23
24.05.2024 | Bratislava, Zemník
SP Svetový pohár - maratón
01.06.2024 | Brandenburg, GER
Pohár SNP
01.06.2024 | Piešťany, Váh-Slňava
KP juniori
08.06.2024 | Bratislava, Zemník
ME Majstrovstvá Európy - šprint seniori
13.06.2024 | Szeged, HUN
Veľká cena Komárna
15.06.2024 | Komárno, Stredisko kanoistiky Komárno
Trenčianska regata
22.06.2024 | Trenčín, Lodenica KK TTS
Tip od vás...
Ak ste narazili na zaujímavý článok alebo informácie, dajte nám o nich vedieť, radi ich spracujeme a následne uverejníme.