Súperom nedá spávať štvorkajak Slovenska.

Hoci slovenský štvorkajak rýchlostných kanoistov Richard a Michal Riszdorferovci, Erik Vlček a Juraj Bača už takmer dva roky na významnejšom podujatí (MS, ME, SP) neprehral ani jedny preteky, na území Slovenska nie je ani jedna regulárna dráha pre rýchlostnú kanoistiku. To je paradox, ktorý už niekoľko rokov nechápe nikto z vyspelého kanoistického sveta. Je to kuriozita, ktorú si všimol aj predseda Medzinárodnej kanoistickej federácie (ICF) Ulrich Feldhoff, ktorý nechápavo krútil hlavou nad tým, že slovenskí pretekári pravidelne nosia medaily z MS a ME, no pritom doma nemajú žiadnu dráhu s medzinárodnými parametrami a domácu kvalifikáciu na MS a ME musia absolvovať v zahraničí. Napríklad v českých Račiciach.

TASR | 17.10.2003 21:12:13

Situácia, ktorá na Slovensku trvá dlhé roky, už dávnejšie nedá pokojne spať ani vedeniu SZRK. Ľudia na čele s Konštantínom Alexejenkom, šéfom SZRK, už prestali veriť krásnym sľubom, že špičkový areál pre rýchlostnú kanoistiku by mal v budúcnosti vyrásť neďaleko Jaroviec, kde chce skupina podnikateľov z firmy Netto Invest vybudovať veľkoryso riešený komplex olympijskej a športovej prípravy v hodnote 5 miliárd korún. Lenže v súčasnej dobe je takto chápaný areál hotovou utópiou. Prví to pochopili práve rýchlostní kanoisti, ktorí stále hľadajú čo najschodnejšiu cestu ako vytúženú regulárnu dráhu s medzinárodnými parametrami vyňať z tohto veľkoryso narysovaného projektu a za prijateľné peniaze (za niekoľko miliónov Sk) vybudovať aspoň tie najnevyhnutnejšie terénne a technické úpravy (spevnené prístupové cesty, rozhodcovská veža, technické zázemie). "Už dávnejšie sme vstúpili do rokovania s Povodím Dunaja i bratislavským magistrátom, aby sme spoločne našli spôsoby ako už budúci rok zorganizovať na Zemníku pri Jarovciach nejaké medzinárodné preteky," uviedol na margo výstavby skromnejšieho areálu Konštantín Alexejenko.

"Na tomto dunajskom ramene je už urobená regulárna dráha pre rýchlostnú kanoistiku. Je dlhá až 2200 metrov. Hladina vody v nej je stabilná, lebo k jej vyrovnávaniu prispieva najmä vodné dielo Gabčíkovo, ktoré drží stabilnú výšku hladiny," pokračoval Alexejenko. "Až teraz sme zistili, že ak by sme po OH 1996 v Atlante postupovali ako vodní slalomári, mohli sme mať Zemník v Jarovciach už hotový," pripomenul Alexejenko fakt, že Areál vodných športov v Čunove slúži slalomárom už siedmy rok. "Teraz musíme spojiť naše úsilie, aby sme čo najskôr vybudovali tie najnevyhnutnejšie tréningové objekty a mohli robiť medzinárodné preteky. Bratislavské letisko je blízko, ubytovacie možnosti v tomto meste tiež," tvrdí šéf SZRK.

"V Jarovciach v prvej etape stačí postaviť rozhodcovskú vežu. Päťmiliardovým investíciám v súčasnosti už neveríme. Pri dnešnej ekonomike to nie je reálna cesta. Navyše, potenciálni investori, ktorí chcú v Jarovciach postaviť veľký komplex športovísk, už niekoľko rokov nevedia vyriešiť sporné majetkovo-právne vzťahy. No my môžeme mať bez problémov k dispozícii 50-hektárové jazero, na ktorom už netreba nič robiť. Táto vodná plocha je v podstate už hotová. Teraz však treba urýchlene nájsť možnosti ako získať niekoľko miliónov korún na tie najnevyhnutnejšie investície," dodal Alexejenko.Diskusia

Buďte prvý, kto napíše komentár k článku
Súperom nedá spávať štvorkajak Slovenska.“.

Späť na zoznam aktualít
MSM GROUP
KINET - internet a televízia
Slovenský pohár 2021
1. KOM
100,0%
597,50
2. NOV
47,0%
281,00
3. PIE
33,1%
197,50
4. ŠAM
27,2%
162,50
5. UKB
27,0%
161,50
Nedávne a najbližšie podujatia
MS Majstrovstvá sveta - seniori
16.09.2021 | Kodaň, DNK
Súťaž olympijskych nádejí
17.09.2021 | Račice, CZE
MSR Majstrovstvá Slovenska - maratón
18.09.2021 | Štúrovo
MS Majstrovstvá sveta - veteráni
24.09.2021 | Ternopiľ, UKR
MS Majstrovstvá sveta - maratón
27.09.2021 | Bascov, RUM
Svetový pohár - maratón
15.10.2021 | Shaoxing, CHN
Tip od vás...
Ak ste narazili na zaujímavý článok alebo informácie, dajte nám o nich vedieť, radi ich spracujeme a následne uverejníme.
Mediálny partner
Slovenská tlačová agentúra