Štyri otázky pre Borisa Bergendiho – generálneho sekretára SZRK.

Vzhľadom na to že v tejto sezóne sú za nami všetky vyhlasovania a oceňovania, požiadali sme Borisa Bergendiho, aby nám zodpovedal nasledujúce otázky...

30.12.2008 02:32:05

1. Ako ste spokojný s rokom 2008?

Rok 2008? Otázka bola položená tak všeobecne, tak si dovolím tak aj odpovedať :-) Detičky mi pekne rastú, premenlivo poslúchajú, (aspoň niekto), spoznávajú rôzne športy a samozrejme najviac obľubujú sedieť v kajaku. Vyskúšali si aj prvý splav do Komárna a keď skončil, do nemoty sa pýtali, kedy pôjdeme na ďalší. Ale otázka asi smerovala trochu inam :-).

Tento rok bol jednoznačne olympijský. A ja ako večný optimista som sa tešil na dve a keď sa podarí, tak na tri olympijské kovy. Nemôžem povedať, že som bol s výsledkami dievčat a Mariána spokojný. Očakávania boli niekde úplne inde. Čo bolo pozitívum, tak jednoznačne obrovská skúsenosť, nielen zo samotného podujatia, ale celej prípravy naň. Verím, že dievčatá vôbec nepovedali posledné slovo. Majú perspektívu a odhodlanie napraviť si renomé. Marián, podľa môjho názoru, doplatil na ťahanice okolo trénera, s ktorým by sa pripravoval na Peking. Potenciál však v sebe má a kvalitný výsledok môžeme očakávať už nasledujúcu sezónu. Chalani z K4 vybojovali absolútny výsledok. Aj keď pri „preťatí cieľovej pásky“ ma mrzelo, tak ako každého športovca túžiaceho po Olympe, že to nebola zlatá medaila. Ale keď si uvedomíme, že na MS 2006 skončili v tejto disciplíne na 5.mieste a rok na to tretí, je tento výsledok v olympijskom roku obdivuhodný.

Ďalšou akciou, s ktorou som spokojný je určite Leto s kajakom. Hneď po pár prvých pretekoch tejto sezóny, keď si každý určite všimol hrozivo nízky počet štartujúcich, som po zhodnotení štatistiky pretekárov za posledných 5 rokov (2003-487, 2004-442, 2005-405, 2006-412, 2007-406, 2008 apríl-379), navrhol mierne upraviť pravidlá projektu a hlavne zvýšiť odmenu za registráciu novej prípravky. Konečný výsledok 62 novoregistrovaných je potešujúci výsledok. Projekt bude pokračovať v budúcej sezóne, v ktorej sa budú započítavať aj tohtoroční noví pretekári, ako aj novoregistrovaní budúci rok.

Mierne spokojný som s výsledkami našich juniorov. V januári/februári prebehne výberové konanie na nového trénera juniorskej reprezentácie a určite bude našou spoločnou úlohou prehodnotiť doterajší systém prípravy mládeže. Či metodikou zväzu, alebo klubu. Som presvedčený, že talentovaných športovcov máme, ako aj kvalitných a odhodlaných klubových trénerov. Len všetko musíme „správne poskladať“.

Čo som nespokojný, tak to je určite zdĺhavé vybavovanie Jaroveckého kanála. Je to zdĺhavý boj s úradmi, úradníkmi, a presadzovanie našich záujmov na miestach kde nemáme účasť. Teraz sa situácia skomplikovala prenájmom „našich“ pozemkov súkromnou firmou. Aktuálne sa má situácia tak, že som sa pred sviatkami stretol s jednou veľmi dôležitou osôbkou, ktorá by náš záujem mohla posunúť.

Ďalej nemôžem byť spokojný s našimi marketingovými aktivitami, ale to je kapitola sama o sebe.

Vedel by som ešte popísať množstvo plusov a mínusov, ale už to asi začína byť zdĺhavé. :-)

2. Ako sa vám večeralo s prezidentom SR na vyhlasovaní ankety „Rýchlostný kanoista roka 2008“?

Bolo to veľmi zaujímavé stretnutie. Návšteva pána prezidenta na našom vyhodnotení ankety dala akcii úplne iný rozmer. Vo vyššie položenej otázke by som to mohol bez výčitiek spomenúť ako diplomatický úspech nášho zväzu, podčiarknutý tou skutočnosťou, že pán Gašparovič sa zúčastnil jediného zväzového vyhodnotenia ankety medzi všetkými športmi. Možno by bolo zaujímavé spomenúť, že všetko sa zomlelo veľmi rýchlo. Dve hodiny pred začiatkom mi zazvonil telefón a na druhej strane mi príjemný ženský hlas, viditeľne zvyknutý na takéto oznamy, jednoducho oznámil, že „pán prezident by sa veľmi rád zúčastnil našej akcie“. Keď som sa hodinu pred začiatkom dostavil do Alizé, kde sa vyhodnotenie konalo, už tam bolo celkom dosť ochrankárov, cez ktorých som „mal problém“ preniesť škatuľu s trofejami pre víťazov. S „prezidentovými“ dievčatami sme prešli protokol a potom nasledovala samotná akcia. Pán Gašparovič je veľmi spontánny, príjemný človek, s ktorým sme preberali okrem problematiky kanoistiky aj poľovnícke zážitky, preteky áut do vrchu, slovensko – maďarské vzťahy (kde som ho vôbec neprekvapil našim dobrým, zväzovým, dvojnárodnostným súžitím) alebo sme sa zasmiali na zopár zážitkoch, ktoré zažil s mojím otcom, s ktorým sa pozná už niekoľko desiatok rokov. Veľmi nepríjemné faux-pas bolo meškanie členov našej K4, ktorí sa dostali na vyhlásenie s 50 minútovým meškaním. Môžu síce teraz pomachrovať, že na nich čaká aj prezident, ale bolo to pre nás dosť nepríjemné. Keď som sa pýtal dievčat od protokolu, koľko asi môžem očakávať, že nám pán prezident venuje času, tak mi povedali, že asi hodinku, že toľko zvykne. To že sme ho odprevadili teda nie o šiestej, ale o pol ôsmej je nám iba cťou, že sa s nami všetkými dobre cítil. „Šéf“ jeho kancelárie pán Parkanyi je tiež veľmi príjemný a zábavný človek a veľmi sme sa za večer zasmiali.

3. Čo okrem štandardných záležitostí plánujete v roku 2009?

Aby som aj skrátil čítanie, tu iba poviem, že zakrátko takýto príspevok napíšem na zväzové stránky, takže sledujte. :-) dúfam, že to bude zaujímavé.

4. Budete cez Vianoce oddychovať a relaxovať, alebo pracovať? (-;

Tak teraz vidíte, že cez Vianoce, ako to býva, som „hekticky oddychoval“, že k týmto otázkam som sa dostal až teraz a aj píšem v túto hodinu :-) [poznámka redakcie: otázky odoslané 17.12.2008 15:41, odpovede prijaté 30.12.2008 01:00, článok uverejnený – pozri dátum hore :-) ]

Už môžem povedať, že som prežil krásne Vianoce, v kruhu rodiny a priateľov.

Medzi sviatkami prežívam čas relaxačno pracovne. Koniec roku je pre športové zväzy veľmi náročný, pretože je potrebné zastaviť „finančný vagón“ presne na nule a keď to možno na papieri vypadá jednoducho, celkom mávam z toho šediny, aby sa v každej položke minulo toľko, koľko má. Na začiatku roku nás hneď čaká predloženie projektov na Ministerstvo školstva, spracovanie propozícií pretekov a rozoslanie organizátorom a celoročné vyúčtovanie roku 2008 tiež na Ministerstvo školstva. Takže žiadna nuda. Ale pred tým ešte Silvester a ten s rodinou absolvujem vo Valčianskej doline.

To by bol asi záver. Nakoniec by som rád všetkým čitateľom poprial do nového roku veľa zdravia, úspechov, rodinnej pohody, aby sa Vám splnilo čo najviac z Vašich snov a plánov.

Samozrejme veľa úspechov a pevnú výdrž prajem stránkam kanoe.sk. Som veľmi rád, že sú, a že sú také kvalitné.

V mene Kanoe.sk ďakujeme za rozhovor a priania, taktiež želáme Borisovi Bergendimu pevné nervy a hlavne veľa zdravia jemu a celej rodinke.

Diskusia k článku:

palo mikecz

prajem vám úspešný nový rok!som vodákom od narodenia!!

ked sa budete plaviť okolo mojho ranča na malom dunaji rád vás privítam je tu u mna aj možnosť táborenia a pre detičky jazdy na konoch!

pozri www.rancupala.sk tel. 0905223963 alebo 0911113223

tak ahoj - palo mikecz

Späť na zoznam aktualít
Slovenský pohár 2023
1. KOM
100,0%
1 266,50
2. UKB
76,6%
970,50
3. PIE
65,4%
828,00
4. NOV
60,6%
767,00
5. ŠAM
51,0%
645,50
Nedávne a najbližšie podujatia
I. KP seniori + testovanie juniori a kadeti
27.04.2024 | Bratislava, Zemník
M-SR dlhé trate
04.05.2024 | Piešťany, Váh-Slňava
Jungov memoriál
11.05.2024 | Štúrovo, Lodenica pod mostom Márie Valérie
Rudno Cup, 9. ročník
18.05.2024 | Nitrianske Rudno, Priehrada
Tip od vás...
Ak ste narazili na zaujímavý článok alebo informácie, dajte nám o nich vedieť, radi ich spracujeme a následne uverejníme.