Štvorkajak SR do A-finále na 500 aj 1000

Slovenský štvorkajak v zložení Denis Myšák, Erik Vlček, Juraj Tarr, Tibor Linka bude dvakrát bojovať o medaily na majstrovstvách Európy v rýchlostnej kanoistike v Moskve. Po postupe do A-finále v disciplíne K4 500 m v piatok prenikla elitná slovenská loď medzi najlepších aj na "olympijskej" tisícke. Účasť v A-finále si vybojoval aj slovenský dvojkajak Martin Jankovec - Gábor Jakubík, a to na vzdialenosti 500 m.

SITA, ds;rk | 24.06.2016 20:27:03

Čo sa týka "káštvorky", najprv predpoludním v druhej rozjazde na 500 m Slováci skončili na druhom mieste, keď za víťaznými Maďarmi zaostali iba o 840 tisícin sekundy. Tretí finišovali Španieli. Všetky tieto lode postúpili priamo do A-finále bez potreby absolvovať ešte semifinále. Finále K4 500 m sa začne v sobotu 25. júna o 11.08 h SELČ. Ide o staronovú disciplínu, ktorá sa v programe ME objavila po siedmich rokoch. Popoludní si potom slovenskí reprezentanti druhýkrát sadli do spoločnej lode, tentoraz na 1000 m, a bolo z toho víťazstvo v prvej rozjazde a suverénny postup do nedeľňajšieho A-finále (10.39 h SELČ). Slováci zdolali druhých Poliakov o 640 tisícin sekundy. Štvorkajak Myšák, Vlček, Tarr a Linka je úradujúcim majstrom sveta z Milána 2015 na 1000 m, okrem zlatých medailí si Slováci vtedy zabezpečili aj istotu účasti na OH 2016 v Riu de Janeiro.

V úvodnom piatkovom bloku rozjázd na ME v Moskve sa predstavil aj kanoista Vincent Farkaš. V prvej rozjazde v C1 1000 m skončil siedmy a pokračoval do semifinále. V prvej semifinálovej jazde skončil štvrtý a finále bude bez neho.

Dvojkajak Martin Jankovec, Gábor Jakubík skončil v tretej rozjazde v K2 1000 m tretí a rovnako musel do semifinále. Štvrté miesto v ňom znamená postup do sobotňajšieho B-finále (9.47 h SELČ). Jankovec a Jakubík sa popoludní zlepšili a na polovičnej vzdialenosti, čiže K2 500 m, skončili v rozjazde na druhej priečke zaručujúcej postup do A-finále. Nad sily Slovákov boli iba Bielorusi Vitalij Belko a Roman Petrušenko, zvíťazili o máličko - 172 tisícin sekundy. Finále bude v nedeľu o 11.23 h SELČ.

V popoludňajšom bloku na 500 m kajakárka Ivana Kmeťová skončila tretia, v semifinále potom štvrtá a predstaví sa v B-finále (26. 6. o 9.40 h SELČ). Kanoista Matej Rusnák v rozjazde dopádloval na 500 m ako štvrtý a zo semifinále sa už ďalej neposunul. Skončil v ňom piaty.

Sobotňajšie dianie sa v Moskve začne o 9.40 h SELČ.

Výsledky - piatok - Slováci - súhrn:

MUŽI - rozjazdy

C1 1000 m - I. rozjazda (prvé tri lode do A-finále): 1. Martin Fuksa (ČR) 3:54,496,... 7. Vincent Farkaš (SR) 4:07,400 - postup do semifinále

C1 500 m - II. rozjazda (prvé tri lode do A-finále): 1. Michail Pavlov (Rus.) 1:47,904,...4. Matej Rusnák (SR) 1:49,536 - postúpil do semifinále

K2 1000 m - III. rozjazda (prvá loď do A-finále): 1. Marko Tomičevič, Milenko Zorič (Srb.) 3:13,824 min,...3. Martin Jankovec, Gábor Jakubík (SR) 3:16,784 - postúpili do semifinále

K2 500 m: 1. Vitalij Belko, Roman Petrušenko (Biel.) 1:27,464, 2. Martin Jankovec, Gábor Jakubík (SR) 1:27,636 - postúpili do A-finále

K4 500 m - II. rozjazda (prvé tri lode do A-finále): 1. Maďarsko 1:19,496 min, 2. Slovensko (Denis Myšák, Erik Vlček, Juraj Tarr, Tibor Linka) 1:20,336, 3. Španielsko 1:21,012 - postúpili do A-finále

K4 1000 m - I. rozjazda (prvé tri lode do A-finále): 1. Slovensko (Denis Myšák, Erik Vlček, Juraj Tarr, Tibor Linka) 2:51,980, 2. Poľsko 2:52,620, 3. Srbsko 2:54,528 - postúpili do A-finále

Semifinále:

C1 1000 m - I. semifinále: 1. Attila Vajda (Maď.) 3:55,984 min,...4. Vincent Farkaš (SR) 3:56,524 - nepostúpil do A-finále

C1 500 m - I. semifinále: 1. Adi-Aurelian Grozuta (Rum.) 1:51,588,...5. Matej Rusnák (SR) 1:52,132 - nepostúpil do A-finále

K2 1000 m - II. semifinále: 1. Ričardas Nekriosious, Andrej Olijnik (Litva) 3:10,920,...4. Martin Jankovec, Gábor Jakubík (SR) 3:14,224 - postúpili do B-finále

ŽENY

K1 500 m - III. rozjazda (prvá loď do A-finále): 1. Emma Jorgensenová (Dán.) 1:47,748,...3. Ivana Kmeťová (SR) 1:51,924 - postúpila do semifinále

Semifinále:

K1 500 m - I. semifinále: 1. Rachel Cawthornová (V. Brit.) 1:52,372,...4. Ivana Kmeťová (SR) 1:54,300 - postúpila do B-finále