Štvorkajak sa vracia k osvedčenému modelu prípravy.

Komárňanský mužský štvorkajak bol celé desaťročie akousi vlajkovou loďou slovenskej rýchlostnej kanoistiky. Hoci sa jeho posádka čiastočne menila, pravidelne vozieval medaily z majstrovstiev sveta, kontinentálnych šampionátov či pretekov Svetového pohára. Asi vrcholom ich snaženia boli bronzová medaila z OH v Aténach 2004 a striebro spred dvoch rokov z olympiády v Pekingu. V tomto roku však na pódium pre medailistov nevystúpili v žiadnych pretekoch. "Mali sme veru už aj úspešnejšie sezóny," so sebaironickým úsmevom sa obzrel za končiacim sa rokom najstarší, najskúsenejší a stabilný člen posádky Michal Riszdorfer a hneď pokračoval: "Tento rok sa nám nevydaril. Štvrté miesto na majstrovstvách Európy a úplne pokazené majstrovstvá sveta, kde sme sa nedostali ani do finále - to má od spokojnosti ďaleko."

SITA, zs;mj | 05.10.2010 15:29:57

Zverenci trénera Tibora Soósa sa však na nič nevyhovárali. Sami si uvedomovali, že dosiahnuté výsledky si spôsobili sami. "Bolo to pre nás poučenie. Teraz už vieme, že sme spravili nejaké chyby," nezakrýval Erik Vlček. "Menej sme pracovali," chlapsky priznal Michal Riszdorfer a po chvíľke vysvetľoval: "Naše súkromné životy nabrali iný smer. Narodili sa nám deti, viac sme sa venovali rodinám."

Po sérii úspechov tie tohtoročné výsledky nahlodali aj ich psychiku. "Ťažko sme to znášali, pretože sme si už zvykli na úspechy. Prvýkrát sa nám stalo, že sme vyšli naprázdno. O niečo dlhšie to v nás doznievalo. Na druhej strane chvalabohu, že sa nám to stalo teraz a nie na budúci rok, keď sa bude bojovať o olympijské miestenky. Verím, že nám to prospelo a teraz sa s o to väčšou chuťou pustíme do prípravy," hľadal pozitíva výkonnostného "výbuchu" Erik Vlček. "Teraz sa chceme zase vrhnúť do roboty. Čaká nás veľmi ťažký rok, bude kvalifikácia na olympiádu 2012 v Londýne. S prípravou chceme začať v najbližších dňoch. Celý november budeme v USA v kalifornskom Chula Vista naberať kondíciu, čaká nás tam objemová príprava. Bude to tréning, tréning a tréning až do apríla, keď sa nám začnú preteky. Budú to vlastne zabehané koľaje, v akých sme boli dlhé roky. Budeme musieť dbať na životosprávu, aby sme sa dostali späť na vysokú výkonnosť, akú sme mali," naznačil program členov celej posádky Michal Riszdorfer. "V podstate nadväzujeme na to, čo máme odskúšané a čo nám prinášalo úspechy. Budeme sa musieť vyhnúť akejkoľvek chybe. Ak sa to však nebude vyvíjať podľa našich predstáv, možno aj niečo zmeníme," zhrnul Erik Vlček.

Majstrovstvá sveta, ktoré sa v auguste budúceho roka uskutočnia v maďarskom Szegede, budú zároveň prvou možnosťou vybojovať si miestenku na olympijské hry do Londýna v roku 2012. "Budúci rok bude možno ešte náročnejší ako olympijský. Na majstrovstvách sveta musíme skončiť do ôsmeho miesta. Nebude to jednoduché. Konkurencia sa v štvorkajakoch po úprave programu šampionátov výrazne zvýšila. Čaká nás ťažká úloha," zamyslel sa nad najbližšou budúcnosťou Michal Riszdorfer. "Znížil sa počet disciplín, pre nás ostala v programe už len kilometrová trať, päťstovku a dvojstovku nám zrušili. Všetko sa to teraz koncentruje v tejto jedinej disciplíne, rozhodujú desatiny či dokonca stotiny sekundy," dodal Erik Vlček.

Motivácia Komárňanom určite nebude chýbať. "Ešte stále nás straší ten neúspech, takže to bude hlavná motivácia, to nás bude hnať dopredu. Ak by nám totiž nevyšiel ani budúci rok, padne nám aj olympiáda," uzavrel niekoľkonásobný víťaz ankety Kanoista roka na Slovensku v poslednom období Erik Vlček.

Diskusia k článku:

Anonym

a keby aj nie, nic netrva vecne ze ano. uz aj tak ich na slovensku asi tak skoro nikto neprekona v pocte uspechov. skor by ma zaujimala ich situacia ak sa rozhodnu skoncit, co potom asi robia takyto borci. hokejisti,futbalisti su zavodou, no nasi top sportovci vodaci su potom aspom tesne nad vodou?

Späť na zoznam aktualít
Slovenský pohár 2023
1. KOM
100,0%
1 266,50
2. UKB
76,6%
970,50
3. PIE
65,4%
828,00
4. NOV
60,6%
767,00
5. ŠAM
51,0%
645,50
Nedávne a najbližšie podujatia
Rudno Cup, 9. ročník
18.05.2024 | Nitrianske Rudno, Priehrada
SP II. Svetový pohár - šprint
24.05.2024 | Poznaň, POL
Medzinárodná regata juniorov/U23
24.05.2024 | Bratislava, Zemník
SP Svetový pohár - maratón
01.06.2024 | Brandenburg, GER
Pohár SNP
01.06.2024 | Piešťany, Váh-Slňava
KP juniori
08.06.2024 | Bratislava, Zemník
ME Majstrovstvá Európy - šprint seniori
13.06.2024 | Szeged, HUN
Veľká cena Komárna
15.06.2024 | Komárno, Stredisko kanoistiky Komárno
Trenčianska regata
22.06.2024 | Trenčín, Lodenica KK TTS
Tip od vás...
Ak ste narazili na zaujímavý článok alebo informácie, dajte nám o nich vedieť, radi ich spracujeme a následne uverejníme.