Štvorkajak sa napokon vyhol taktizovaniu.

Slovenský štvorkajak veľa práce s priamym postupom do finále súťaže na 1000 m na olympijských hrách v Pekingu nemal, svoju rozjazdu jasne vyhral. Medzi najlepších 9 priamo postupovali prví traja z rozjazdy. Vzhľadom na obmedzené počty miesteniek sa za pekinské rozjazdy dali považovať vlaňajšie nominačné podujatia, pondelkové preteky mali už punc semifinále.

SITA, pp, kj, mj | 19.08.2008 12:19:19

Pôvodne kvarteto Richard a Michal Riszdorferovci, Erik Vlček a Juraj Tarr zvažovalo, či z taktických dôvodov neskončí v rozjazde na 2. mieste, aby vo finále išlo vo výhodnejšej 6. dráhe. Napokon svoje vedúce postavenie na trati nepustilo ani v závere a do bojov o medaily nastúpi vo štvrtej dráhe. "Ďalšie tri lode išli veľmi vyrovnane, trafiť sa medzi ne by bolo veľmi riskantné a mohli by sme na to ešte doplatiť. Preto sme nakoniec išli dopredu, neriskovali sme a viedli až do cieľa. Bolo to povinné víťazstvo, ale dôležité, lebo sme mali dobrý olympijský vstup," vysvetľoval Erik Vlček. Jeho slová v debatách s novinármi potvrdili aj ďalší členovia ambiciózneho štvorkajaku. "Ak by sme skončili tretí, boli by sme mimo hlavného diania. Takto budeme mať konkurentov a favoritov po svojom boku, čo je oveľa lepšie," tvrdí Michal Riszdorfer. Slováci chceli vo finále šiestu dráhu vzhľadom na vietor v pekinskom areáli Šun-ji, ktorý ju môže oproti iným zvýhodniť. "Každá jazda je iná, nám nevyhovuje protivietor. Uvidíme, aké bude v piatok počasie, určite ešte máme v našom výkone rezervy," poznamenal Richard Riszdorfer.

Komárňanský štvorkajak záverečné metre svojej rozjazdy vypúšťal, preto sa časy so súpermi nedajú porovnávať. Orientačne by sa mohol brať do úvahy medzičas na 750 m, kde boli Slováci najrýchlejší. Potom už záver sčasti vypustili. Členovia K4 videli vo výkone ešte menšie rezervy, vo finále pôjdu od úvodu do cieľa už naplno. Ich výhodou je, že oproti niektorým ďalším súperom môžu štyri dni oddychovať, iných čakajú aj štarty vo dvojkajaku či singlkajaku. "Nemali sme sa s kým biť o výsledok, určite boli v našom výkone ešte rezervy. Nemci a Maďari museli ísť v rozjazde na doraz, bili sa o prvé miesto. Ostatným posádkam možno ďalšie štarty uberú sily. Určite však nie sme zvyknutí na takto natiahnutý program pretekov, takto sa to jazdí iba na olympijských hrách. Inde je to oveľa hustejšie," upozornil Michal Riszdorfer a brat Richard ho doplnil: "Dúfam, že sa pobijeme s Nemcami o víťazstvo. Určite si však budeme musieť dávať pozor aj na iné lode. Dobre chcú ísť aj Maďari a Bielorusi, vlastne každý z finálového štartového poľa."

Diskusia

Buďte prvý, kto napíše komentár k článku
Štvorkajak sa napokon vyhol taktizovaniu.“.

Späť na zoznam aktualít
Slovenský pohár 2023
1. KOM
100,0%
1 266,50
2. UKB
76,6%
970,50
3. PIE
65,4%
828,00
4. NOV
60,6%
767,00
5. ŠAM
51,0%
645,50
Tip od vás...
Ak ste narazili na zaujímavý článok alebo informácie, dajte nám o nich vedieť, radi ich spracujeme a následne uverejníme.