Štvorkajak sa napokon vyhol taktizovaniu.

Slovenský štvorkajak veľa práce s priamym postupom do finále súťaže na 1000 m na olympijských hrách v Pekingu nemal, svoju rozjazdu jasne vyhral. Medzi najlepších 9 priamo postupovali prví traja z rozjazdy. Vzhľadom na obmedzené počty miesteniek sa za pekinské rozjazdy dali považovať vlaňajšie nominačné podujatia, pondelkové preteky mali už punc semifinále.

SITA, pp, kj, mj | 19.08.2008 12:19:19

Pôvodne kvarteto Richard a Michal Riszdorferovci, Erik Vlček a Juraj Tarr zvažovalo, či z taktických dôvodov neskončí v rozjazde na 2. mieste, aby vo finále išlo vo výhodnejšej 6. dráhe. Napokon svoje vedúce postavenie na trati nepustilo ani v závere a do bojov o medaily nastúpi vo štvrtej dráhe. "Ďalšie tri lode išli veľmi vyrovnane, trafiť sa medzi ne by bolo veľmi riskantné a mohli by sme na to ešte doplatiť. Preto sme nakoniec išli dopredu, neriskovali sme a viedli až do cieľa. Bolo to povinné víťazstvo, ale dôležité, lebo sme mali dobrý olympijský vstup," vysvetľoval Erik Vlček. Jeho slová v debatách s novinármi potvrdili aj ďalší členovia ambiciózneho štvorkajaku. "Ak by sme skončili tretí, boli by sme mimo hlavného diania. Takto budeme mať konkurentov a favoritov po svojom boku, čo je oveľa lepšie," tvrdí Michal Riszdorfer. Slováci chceli vo finále šiestu dráhu vzhľadom na vietor v pekinskom areáli Šun-ji, ktorý ju môže oproti iným zvýhodniť. "Každá jazda je iná, nám nevyhovuje protivietor. Uvidíme, aké bude v piatok počasie, určite ešte máme v našom výkone rezervy," poznamenal Richard Riszdorfer.

Komárňanský štvorkajak záverečné metre svojej rozjazdy vypúšťal, preto sa časy so súpermi nedajú porovnávať. Orientačne by sa mohol brať do úvahy medzičas na 750 m, kde boli Slováci najrýchlejší. Potom už záver sčasti vypustili. Členovia K4 videli vo výkone ešte menšie rezervy, vo finále pôjdu od úvodu do cieľa už naplno. Ich výhodou je, že oproti niektorým ďalším súperom môžu štyri dni oddychovať, iných čakajú aj štarty vo dvojkajaku či singlkajaku. "Nemali sme sa s kým biť o výsledok, určite boli v našom výkone ešte rezervy. Nemci a Maďari museli ísť v rozjazde na doraz, bili sa o prvé miesto. Ostatným posádkam možno ďalšie štarty uberú sily. Určite však nie sme zvyknutí na takto natiahnutý program pretekov, takto sa to jazdí iba na olympijských hrách. Inde je to oveľa hustejšie," upozornil Michal Riszdorfer a brat Richard ho doplnil: "Dúfam, že sa pobijeme s Nemcami o víťazstvo. Určite si však budeme musieť dávať pozor aj na iné lode. Dobre chcú ísť aj Maďari a Bielorusi, vlastne každý z finálového štartového poľa."

Diskusia

Buďte prvý, kto napíše komentár k článku
Štvorkajak sa napokon vyhol taktizovaniu.“.

Späť na zoznam aktualít
Slovenský pohár 2024
1. KOM
100,0%
997,50
2. NOV
61,4%
612,50
3. ŠAM
60,4%
602,50
4. PIE
58,8%
587,00
5. UKB
51,8%
517,00
Nedávne a najbližšie podujatia
MS Majstrovstvá sveta - šprint veteráni
12.07.2024 | Plovdiv, BUL
SP Pohár Interu
13.07.2024 | Bratislava, Zemník
MS Majstrovstvá sveta - šprint juniori a U23
17.07.2024 | Plovdiv, BUL
SP Samaria Cup & Memoriál V. Gálisa
20.07.2024 | Šamorín, Jazero Lagúna
MSR SPM-SR krátke trate
02.08.2024 | Bratislava, Zemník
Olympijské hry
06.08.2024 | Paríž, FRA
MSR M-SR SUP
10.08.2024 | Bratislava, Zemník
Tip od vás...
Ak ste narazili na zaujímavý článok alebo informácie, dajte nám o nich vedieť, radi ich spracujeme a následne uverejníme.
Novácka päťstovka
Slovenská kanoistika
Mesto Nováky
Ministerstvo financií Slovenskej republiky
Trenčiansky samosprávny kraj
VOP Nováky, a. s.
NyNa
Športové centrum polície
SMH s.r.o.
Martin Baluch BAJO
Andrea Oršulová & Partners s. r. o.
Noving Nováky
TH STAV s.r.o.
BOZPO, s.r.o.
Askew s. r. o.
Carcoustics Slovakia Nováky s.r.o.
Innovatrics s.r.o.
Fingera.sk | Dochádzkový, prístupový a stravovací systém s 99,98% presnosťou
PRESPOR spol. s r.o.
Vaša s.r.o.
pewag slovakia s.r.o.
FINAL - CD spol. s r. o.
KINET - internet a televízia
Vepos Nováky
Miroslav Mičo - KAMEŇ
BEZAM SK, s. r. o.