Štvorkajak neodriekol Ameriku pre financie.

Štvorkajak neodletel na prípravu do Ameriky. Podľa Komárňanov preto, že na ňu nemali peniaze. To nie je pravda, tvrdí športový riaditeľ SOV.

SZRK, bp, Marián Šimo | 18.11.2009 22:01:26

Namiesto desiatich rýchlostných kanoistov odleteli v pondelok do Spojených štátov len šiesti. Strieborný štvorkajak z pekinskej olympiády ostal doma.

„Slovenský olympijský výbor nám škrtol z rozpočtu 20 percent. Do nového rozpočtu sa so sústredením v USA jednoducho nezmestíme," citovala Erika Vlčeka agentúra SITA. „Je zlé, že už nie sú peniaze ani na úspešných reprezentantov. Nezobrali totiž iba nám, ale všetkým TOP-športovcom," dodal Michal Riszdorfer.

„Neviem, prečo štvorkajak neodcestoval na plánovanú prípravu do Chula Visty, ale určite nie preto, že by na ňu nemal peniaze," reagoval športový riaditeľ SOV Roman Buček. „Aj do kráteného rozpočtu by sa s ňou absolútne pokojne zmestil - dokonca i s dlhším pobytom než plánoval."

Majú o 60 percent viac

Michal Riszdorfer sa sťažoval na financovanie už viackrát. Po jeho najnovšom vyjadrení sa olympijský výbor zbavil rozpakov hovoriť otvorene na tému peňazí pre vlajkovú loď slovenskej kanoistiky.

„V tomto roku, hoci ide o poolympijský, relatívne voľnejší, menej významný, má štvorkajak k dispozícii o 60 percent viac peňazí, ako mal rok pred pekinskou olympiádou. A to hovorím o stave po znížení rozpočtu," konštatoval generálny sekretár SOV Jozef Liba.

Po presné cifry nás poslal za športovým riaditeľom. Ten práve študoval ročný plán komárňanských kajakárov a jeho plnenie v projekte Slovenský olympijský toptím Londýn 2012. Z porovnania vyplynulo, že americké sústredenie nie je prvé, ktoré odriekli.

„Výcvikové tábory sme im nezoškrtali ani o jediný deň," tvrdí Buček. „Momentálne mali mať za sebou 35 dní sústredení a pred sebou ešte 30-dňové v USA. Cez nás však absolvovali iba 20 dní, lebo dva pobyty v Taliansku zrušili. Len tým ušetrili takmer 20-tisíc eur."

Neprimerané nároky

Peniaze na Slovenský olympijský top tím dostáva SOV od štátu: na projekt Londýn 2012 sľúbil 2,040 milióna eur a na Vancouver 2010 ešte 852-tisíc.

Z londýnskeho mešca mala byť pôvodne financovaná príprava 72 športovcov (A-tím 18, B-tím 54) a troch kolektívov. Po pripomienkach z hnutia, z ktorých najhlasitejšie sa týkali tenistky Cibulkovej, výkonný výbor SOV udelil výnimku z kritérií jej aj ďalším jedenástim. Zároveň rozhodol, že z balíka dostanú dokopy 5 percent. O to bolo treba znížiť rozpočty pôvodnej zostavy.

„U každého sme šli od položky k položke," vysvetľuje Buček. „Vytriedili alebo redukovali sme len neakceptovateľné či neprimerané, prípadne náklady na akcie po vrchole sezóny. V prípade štvorkajaku napríklad odmeny realizačnému tímu, nákup notebooku s tlačiarňou za 5980 eur a výživové doplnky za 19 700 eur."

Štvorkajaku sa rozpočet scvrkol zo 146-tisíc na 119-tisíc, čiže o 18,5 percenta.

„Zredukovali sme ho aj iným: Hochschornerovcom asi o 7-tisíc z pôvodných 87 500, Štefečekovej o šesť a pol tisíca zo 45-tisíc," uvádza Buček iné príklady.

Šéftréner: Je mi to ľúto

„Športovci by sa nemali starať o peniaze, v prípade štvorkajaku je tu na to generálny sekretár zväzu," myslí si šéftréner kanoistického zväzu Pavol Blaho.

Práve on zložito vybavoval a napokon na poslednú chvíľu rušil sústredenie K 4 v americkom olympijskom stredisku, ktoré by podľa jeho odhadu „pri troche skromnosti vyšlo na 12-tisíc eur".

Aj Blaho vie, že dôvod nebol vo financiách. V čom teda? V tom, že dvaja z posádky - Richard Riszdorfer a Juraj Tarr - sa 7. októbra, presne pred šiestimi týždňami, podrobili artroskopickej operácii ramena?

„V takom prípade mohli cestovať aspoň dvaja zdraví," odpovedá Blaho. „Ja si však myslím, že aj rekonvalescenti by vo skvele vybavenom centre vďaka kalifornskej klíme i regeneračným linkám lepšie rehabilitovali a koncentrovane sa pripravili na nábeh do plného tréningu. Doma je zima, chrípka a iks iných rušivých momentov."

Šéftréner je očividne nešťastný: „Možno sú už niektorí z nich unavení aj Chula Vistou, hoci o nej donedávna básnili, možno chcú byť pri rodinách, to dokážem pochopiť, ale nech to nezvádzajú na financie."

Napokon si otvoril dušu: „Ja ich strašne ľúbim, takých pracantov už možno nenájdeme, dosiahli úžasné výsledky a verím, že ešte aj dosiahnu. Som ochotný im vybaviť, čo si zmyslia. Ak si to rozmyslia, aj to aby mohli prísť za nami. Je mi však ľúto, že neuváženými vyjadreniami kazia imidž nielen sebe, ale aj rýchlostnej kanoistike. To nám škodí pri presadzovaní strategických vecí, ako je vybudovanie infraštruktúry kanála v Jarovciach či investičné nákupy."

Chula Vista

Arco Olympic Training Center leží 20 míľ od San Diega v susedstve Mexika a je jedným z najchýrnejších multišportových stredísk v portfóliu Olympijského výboru USA. Jeho súčasťou je aj umelé jazero Lower Otay Lake. Od tohto týždňa sa na ňom pripravuje náš elitný ženský dvojkajak Ivana Kmeťová a Martina Kohlová, kanoisti Marián Ostrčil, Matej Rusnák, Vincent Farkas a kajakár Gábor Farkas. Ako tréneri sú s nimi Filip Petrla a Pavel Blaho.

Diskusia k článku:

Anonym

ja o voze a ty o koze - haha

hahaha

Ten rozpocet sa da zistit staci si dat poziadavku, podla zakona slobodnom prístupe k informáciám 211/2000 Z.z. podla §17 to mas do 8 dni.

k autorovi predchadzajuceho prispevku tie archaizmy nemaju chybu to co si hladal kde na internete napis mi :)

Anonym

Ajhľa, záujem máš pekný, no na to je jedna odpoveď, celkový rozpočet ti nepovie vôbec nič. O jeho obsah by sa mali v prvom rade zaujímať zväzoví funkcionári. Zaujímavejšie by však boli čísla z jednotlivých klubov - samozrejme sa to týka v prvom rade členov príslušného klubu. Keď budeš mať v tom jasno a zástupcovia klubov "otvoria" rozpočet zväzu a jeho kapitoly, potom bude vhodné vedieť o niečo viac o rozpočte SOV. Alebo žeby si chcel začať od rozpočtu EÚ?

P.S.Apropos, poznáš rozpočet Vašej domácnosti?

Anonym

Zaujimalo by ma aky ma rozpočet SOV.

Anonym

Neviem kam by si zaradil rýchlostnú kanoistiku - medzi populárne športy? Z hľadiska sledovanosti, počtu aktívnych pretekárov i záujmu sponzorov je to okrajový šport. Na Slovensku rozhodne.

Anonym

Ako tak citam komentare,tesi ma,ze kanoistiku sleduje okrem ineho aj par inteligentnych ludi s vlastnym nazorom

Anonym

Iba na okraj. Kanoistika nie je okrajový šport, Jedine, že by sme my sami ju takou robili.

Anonym

Nehodnotil som morálne alebo iné právo nakladať so zverenými financiami, len som porovnal "schopniosť" zväzu organizovať a rozhodovať v prospech propagácie a "predaja" neoddiskutovateľných úspechov i K4-ky. Priam sa skýtala šanca spropagovať tento okrajový šport a zvýšiť jeho sledovanosť. To sme prepásli, no a chlapci asi skutočne si rozhodujú sami, nepotrebujú ani zväz, či domáce podujatia a zaradenie do TOP týmu tak ako sa v praxi ukazuje, znamená priam bohorovnú istotu nominácie na najdôležitejšie podujatia nasledovných rokov. Splácať"dlh" voči svojmu okoliu sa akosi nenosí, načo štartovať na Majstrovstvách SR v individuálnych disciplínach - veď stačí potvrdiť výkonnosť na v posádke na 200m a ísť domov. To je na zamyslenie - neviete prečo najlepší hokejisti v NHL nenastupujú na zápasy len vo finálových zápasoch Stanlleyho pohára?Naši by to asi dokázali - nehrať súťaž a prísť len na finále - asi tak mi to pripadá v porovnaní s našimi "špičkami" . Sú tam však i svetlé postavy - im i ostatným držím palce aby čo najskôr dosiahli individuálnu úroveň chôlapcov z K4 a v priamych súbojoch sa kvalifikovali na svetové podujatia ozaj tí najlepší. K tomu je potrebné i prispôsobiť kalendár a kvalifikačné kritéria.

Anonym

Neviem o akom obchodnom duchu chlapcov z k4 hovoris. To ze niekto zneuziva dotacie statu /SOV,SKP a aj zvazove financie/ to snad nieje obchodny alebo podnikatelsky duch ved je to smutne ze takto chlapci z k4 podlahli mamonarstvu.

A to iste je aj s ich domenou.

Anonym

Dhlapci z posádky K4 sú rozhodne schopnejší obchodníci ako celý celý "zväz". Veď aj ich doména www.k4.sk už dávno neslúži k informáciam o ich činnosti. Nie je Vám známa ich aktuákna stránka? Na tej pôvodnej sa totiž dozviete všeližo možné, len o samotnek posádke nič, preto si myslím, žeby bolo správne túto stránku "vymazať" i zo zoznamu športovch vodáckych stránok. Podobne by som očakával, keby tak bolo i na Vašej stránke kanoe.sk - ovšem pokiaľ to nie je platená inzercia, i tak by som ich vyradil zo zoznamu vodáckych stránok. To však neznamená, aby sa ich nová stránka neskvela i na Vašej úvodnej stránke medzi ostatnými oddielovými i vodáckymi webmi.

Anonym

Konecne to niekto povedal nahlas

Anonym

Ludia uvedomte si ze TV staby uz nechodia robit spoty ani z vacsich sportov ako sme mi ,napr. Basket, Voleybal ci Hadzana. Racej vecer do sprav pustia nieco z vymennej siete co maju asi jednoduchsie a lacnejsie.Napr rozne nezaujimave motosporty. Mozno by sa aj dotrepali na nase preteky,keby im to organizator zaplatil,ale vsetci dobre vieme ze na niektorych pretekoch nemaju ani na benzin do motoraku ci na niaku malu odmenu pre bojkarov.

Anonym

krásny pravdivý článok

Anonym

Anonym, nesúhlasím s tebou... hlavne s:

A media ? Je to taky problem dat vediet do joj, stv alebo markiza ze su nejake pretky - radi pridu.

Nie je problém im dať vedieť, ale mýliš sa, keď si myslíš, že radi prídu, prvé čo sa ťa opýtajú, bude tam K4? a ty povieš nie nebude, oni povedia že neprídu, keď povieš že áno bude, oni povedia, že dajte ich jazdy po 14:00 alebo pred 11:00 lebo vtedy sme na dedinskom futbale... a aj to keď splníš, tak sa zrejme ani nezastavia...

Anonym

no mozno by sa mali zacat robit preteky tam kde su ludia vo velkych mestach a nie niekde na rybniku za dedinou obrazne povedane. Koho chcete pritiahnut na majstrovstva slovenska ked su vo zvolene ??? Alebo novaky - no pekne, ze im frci lodenica a maju dobrych pretekarov, ale kto len ze tam pride pozerat sa na konoistiku ? Kolko pretekov je v bratislave ? A ake ? Ani sa necudujem, ze ludia netusia co je to kanoistika ked vidia na zlatych jazdit nejake lode do kolecka okolo bojok niekedy na jesen ked uz tam ani nikto nie je. Alebo tie 200m trate na strkovci kde nie je ziadna ucast dospelych. A media ? Je to taky problem dat vediet do joj, stv alebo markiza ze su nejake pretky - radi pridu. Len to nikto nerobi.

Administrátor

Reakcia na príspevok: 20.11.2009 10:49:17 - Anonym

Ahoj Anonym, my príspevky nemažeme, len zabraňujeme ich zobrazovaniu. Prosím napíš ktorý príspevok máš na mysli, pretože niektoré príspevky sú zaradené k inému článku...

Niektoré sú v članku

http://www.kanoe.sk/?list=clanky&action=show&id=1080

a iné zas v

http://www.kanoe.sk/?list=clanky&action=show&id=1079

predpokladám že príspevky v článku Valné zhromaždenie SZRK. majú byť k článku Štvorkajak neodriekol Ameriku pre financie.

Prehodili sme tri príspevky k správnemu článku...

Anonym

heh adminko tohoto webu mi zmazal moj prispevok...co sme v cine? :-)

Anonym

Myslím si že je jedno či peniaze sú zväzové, v každom prípade sú to peniaze zo štátneho rozpočtu! A to že chalani z K4 sú borci a nosia medaile to nikto nespochybňuje, ale na druhej strane ich to neoprávňuje k rozhadzovaniu našich finančných dotácií, daňových poplatníkov.

Anonym

Pravdu mate všteci, ktorí tvrdia, že populárne športy /fotbal, hokej atď/ majú neporovnateľnú podporu médií /žeby stávkové kancelárie vedeli prečo?/, no na druhej strane pokiaľ sa nemôže našinec pozrieť na našich Top v rámci domácich podujatí, tak ani média si k vode nenájdu cestu. V dnešnom svete treba vedieť i úspech "speňažiť", ale na to treba asi viac ako sa tváriť, že lepšie sa to nedá! Ale dá - len treba mať systém a koncepciu nastavenú tak, aby nielen médiá, sponzori ale i samotní účastníci pretekov vedeli na čom sú. V prvom rade treba chcieť, vedieť a i konať, a nie kecať, brať a poukazovať na iných. A nie je to len o peniazoch ale i o ich transparentnom čerpaní.

Anonym

Veď ani ja som to nemyslel zle a máš inak úplnú pravdu s tým futbalom a veslovaním. Poznám to veľmi dobre. Horšie je, že sa môžme aj na hlavu postaviť a s tou propagáciou to bude asi stále tak. K tak náročnému športu pritiahnuť dnešnú mládež je nadľudský výkon a pokiaľ sa nezmení myslenie v celej spoločnosti tak budeme stále tam kde sme. Doporučujem si za týmto účelom pozrieť dokument ČT Vltava v obrazech 47 časť, kde sú slávne vodácke maratóny České Budějovice - Praha. Tam je účastníkov a divákov toľko, že naozaj neviem ako to vtedy robili.

Anonym

ok to slovko pochybnej beriem spet. ale musis uznat ze ak je niekto ja neviem 15nasobny majster sveta a na slovensku onom nevie nik kto je co je a o kazdom 3ligovom futbalistovi su pomaly cele vecerne spravy tak je ta hodnota toho titulu majstra sveta vpodstatne az na pre par ludi co robi tento sport na slovensku velmi diskutabilna. nie celkom ale vzdialene mi to pripomina nasich mladych dragonov co su z jednych pretokov tusim 6nasobni majstri sveta :-) pri takej ucasti akej tam bola v ich kategorii je to smiesne sa tym hrdit. este ze ich priprava stala len zopar pretancovanych noci v trencine v stepse a aj to si platili sami :-))) ja ked niekomu poviem ze robim kanoistiku rychlostnu tak ma maju vsetci za veslara :-) uz to vypoveda o popularite nasho skveleho sportu. a tym myslim skveleho, inak by som ho nerobil predsa nie? :-)

Anonym

Nemôžem súhlasiť. Pre propagáciu kanoistiky robí K4 určite viac ako hocijaké iné investície. Tých 3,6 mil. určite nie sú iba zväzové peniaze, ak vôbec sú. A pokiaľ je niektorá z medailí na MS pochybnej hodnoty dúfam, že ty si ich doniesol aspoň desať.

Anonym

3.6 miliona na pripravu rocne a stoho je medaila pochybnej hodnoty. tou pochybnou hodnotou mam nymysli to ze v K4 startuje par lodi a ktokolvek ztej k4 by v singli nespravil ani finale. mam tento sport rad, ale podla mna vyhodene prachy. propagaciu tento sport nema ziadnu, takmer nikto na slovensku ani len netusi co je to alebo kto je to k4, radsej by som tie prachy vrazil do mladeze.... typujem ze z 3.6 miliona funguju dokopy vsetky slovenske lodenice bez problemov na rok. teda aspom co sa detskych a mladeznickych kategorii tyka.

Späť na zoznam aktualít
Slovenský pohár 2024
1. KOM
100,0%
997,50
2. NOV
61,4%
612,50
3. ŠAM
60,4%
602,50
4. PIE
58,8%
587,00
5. UKB
51,8%
517,00
Nedávne a najbližšie podujatia
MS Majstrovstvá sveta - šprint veteráni
12.07.2024 | Plovdiv, BUL
SP Pohár Interu
13.07.2024 | Bratislava, Zemník
MS Majstrovstvá sveta - šprint juniori a U23
17.07.2024 | Plovdiv, BUL
SP Samaria Cup & Memoriál V. Gálisa
20.07.2024 | Šamorín, Jazero Lagúna
MSR SPM-SR krátke trate
02.08.2024 | Bratislava, Zemník
Olympijské hry
06.08.2024 | Paríž, FRA
MSR M-SR SUP
10.08.2024 | Bratislava, Zemník
Tip od vás...
Ak ste narazili na zaujímavý článok alebo informácie, dajte nám o nich vedieť, radi ich spracujeme a následne uverejníme.
Novácka päťstovka
Slovenská kanoistika
Mesto Nováky
Ministerstvo financií Slovenskej republiky
Trenčiansky samosprávny kraj
VOP Nováky, a. s.
NyNa
Športové centrum polície
SMH s.r.o.
Martin Baluch BAJO
Andrea Oršulová & Partners s. r. o.
Noving Nováky
TH STAV s.r.o.
BOZPO, s.r.o.
Askew s. r. o.
Carcoustics Slovakia Nováky s.r.o.
Innovatrics s.r.o.
Fingera.sk | Dochádzkový, prístupový a stravovací systém s 99,98% presnosťou
PRESPOR spol. s r.o.
Vaša s.r.o.
pewag slovakia s.r.o.
FINAL - CD spol. s r. o.
KINET - internet a televízia
Vepos Nováky
Miroslav Mičo - KAMEŇ
BEZAM SK, s. r. o.