Štvorkajak a spol. do Kalifornie za objemovkou pred Pekingom

Sedem slovenských rýchlostných kanoistov, ktorí už majú istú účasť na OH 2008 v Pekingu, absolvuje v najbližších dňoch predolympijské sústredenie v Kalifornii.

TASR, Radovan Stoklasa | 15.02.2008 14:48:41

Už vo štvrtok odletel do San Diega reprezentačný tréner Pavel Blaho spoločne s vicemajstrom sveta v C1 Mariánom Ostrčilom. V nedeľu zamiera do strediska Amerického olympijského výboru Chula Vista členky K2 Ivana Kmeťová s Martinou Kohlovou. V pondelok sa vydá za veľkú mláku hviezdny štvorkajak v zložení Richard Riszdorfer, Michal Riszdorfer, Erik Vlček a Juraj Tarr.

Podľa reprezentačného kouča bude príprava prebiehať podľa osvedčeného modelu. "Sústredenie potrvá takmer 50 dní. V prvej polovici absolvujú reprezentanti veľkú objemovú prípravu, aby sa rozjazdili a opäť dostali do špecifickej práce. Dvakrát denne budú trénovať na vode, potom príde na rad posilňovanie a behanie. Keďže v San Diegu sú výhodné klimatické podmienky, reprezentanti nebudú musieť byť naobliekaní, ale použijú pretekárske kombinézy. Objemová príprava vždy tvorí základ pyramídy a čím bude širší, tým bude vyšší vrchol. Pevne verím, že nám pomôžu aj sparingpartneri, aby tá intenzita bola na požadovanej úrovni," povedal Blaho.

Slovenskí olympionici by mali v Kalifornii trénovať aj s kanoistami z iných krajín patriacimi medzi absolútnu svetovú špičku. "Vlani na jeseň trénovali v San Diegu také esá, ako Kanaďan Van Koeverden či Švéd Gustaffson. Skvelé podmienky v Chula Vista využili aj Američania na čele s Ramy Zurom. Všetko nasvedčuje tomu, že aj teraz sa v Kalifornii stretneme so svetovými singlistami. Aspoň budeme môcť na vybójkovanej trojkilometrovej dráhe porovnať ich výkonnosť s našimi pretekármi, aby nám svetová špička neušla. V olympijskom roku musí každý žiť s tréningom a snažiť sa zo seba vyžmýkať maximum," dodal Blaho, ktorému sa už koncom minulého roka podarilo zabezpečiť pre slovenskú výpravu výhodné ubytovanie.

"Doposiaľ sme vždy museli cestovať 20-25 minút autom, tentokrát však budeme mať nadštandardné podmienky. Vďaka dobrým kontaktom sa nám totiž podarilo od jednej rodiny zaoberajúcej sa nehnuteľnosťami prenajať domček, ktorý je v tesnom susedstve olympijského centra. Chalani i dievčatá sa dostanú na tréning peši za päť minút, čo je určite veľké plus. Dúfam, že nám vyjde počasie. Pokiaľ ide o stravovanie, v tomto smere nemusíme mať najmenšie obavy, pretože všetko bude pod lekárskym dozorom."

Diskusia

Buďte prvý, kto napíše komentár k článku
Štvorkajak a spol. do Kalifornie za objemovkou pred Pekingom“.

Späť na zoznam aktualít
Slovenský pohár 2023
1. KOM
100,0%
1 266,50
2. UKB
76,6%
970,50
3. PIE
65,4%
828,00
4. NOV
60,6%
767,00
5. ŠAM
51,0%
645,50
Tip od vás...
Ak ste narazili na zaujímavý článok alebo informácie, dajte nám o nich vedieť, radi ich spracujeme a následne uverejníme.